ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

İKİ FARKLI POSBIYIK SÖYLEMİ… CİDDİ GÖRÜŞ - SİYASİ GÖRÜŞ…

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Çok anlatılan ve bilinen bir hikâyedir. Bir kez de biz özetleyelim meramımızı anlatmadan önce…

12 Eylül 1980 darbesinin hemen sonrasında işkence ve baskının fırtına kuvvetinde estiği günlerdir…

“Lacivert takım elbiseli bir bey,  Diyarbakır’da uçaktan inmiş, bir taksiye binmiş, şehre gidiyor. Yolda, ‘Şoför Bey’ demiş:

-Diyarbakır’da işkence olayı var mı?

-Yoktur beyim… Kimseye kötü muamele edilmiyor.

Kravatlı bey sohbeti sürdürmüş:

-Ben avukatım… İstanbul’dan geliyorum… Burada tutuklu müvekkillerim var… Duydum ki işkence yapılıyormuş.

-Vallah billâh doğrudur beyim… İşkence de var, her türlü kötü muamelede.

Avukat şaşırmış:

-Hani az önce ‘yok’ diyordun.

Şoför:

-Beyim ben seni Ankara’dan gelen bir devlet görevlisi sandım… İşkence yok sözü benim resmi görüşüm… İşkence var sözü ise özel görüşüm.”

……..

14 Haziran Pazar günü Sözcü Gazetsi’nde Başak Kaya imzasıyla yayımlanan haberde, Ereğli Belediyesi’nin, Erdemir’e 143 milyon lira “imar kirliliği” cezası kestiği yazıldı. Haberin devamında, Posbıyık’ın, “bu başlangıç, kesilecek ceza miktarı 600 milyon liraya yakın” dediği iddia edildi.

Ertesi gün, Posbıyık, Ereğli Belediyesi’nde düzenlediği basın toplantısında kesilen cezayı onayladı. Ancak miktar konusunda kendisinin bir açıklamasının olmadığını beyan etti.

Hemen ardından, Erdemir KAP’a yaptığı açıklamada ceza kesme işlemini doğruladı. Kesilen cezanın hukuksuz olduğunu ve mahkemeye gidileceğini açıkladı.

HANGİ POSBIYIK DOĞRU SÖYLÜYOR

Buraya kadar her şey normal. Bir belediye tarafından, ilçe sınırları içinde bulunan bir işletmeye yasal gerekçeler öne sürülerek ceza kesilmiş. İşletme de bu cezanın yasal olmadığını ileri sürüyor. Buna mahkemeler karar verecek.

Tekrar Posbıyık’ın basın toplantısına dönelim.

Posbıyık, açıklamalarının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Anadolu Ajansı Ereğli Muhabiri Mustafa Kemal Bektaş arkadaşımız, “daha önce Ereğli Belediyesi’nin mali açıdan ciddi sıkıntılar içerisinde olduğunu da beyan ettiniz. Böylesi bir dönemde Erdemir’in yasal sorumluluklarını yerine getirmemesini, bu durumun Ereğli’ye ve Ereğli Belediyesi’ne vereceği sıkıntıyı da göz önüne alırsak bu sorun nerede nihayet bulacak” mahiyetinde bir soru sordu.

Başkan Posbıyık’ın burada verdiği cevap şaşırtıcı ve ilginçti… “…Benim zaman zaman söylediğim her şeyi ciddiye almayın. Duruma göre ciddi söylemişimdir, duruma göre de siyaseten söylemişimdir. Belediyemiz bölgenin en güçlü belediyesidir. Paramız da var. Erdemir’in parasına ihtiyacımız yok. Biz sadece yasaları uyguluyoruz….

POSBIYIK’IN ÇEKMECESİ-PANDORA’NIN KUTUSU

Tekrar, Erdemir-Belediye ya da Erdemir-Posbıyık ilişki/çelişkisine dönecek olursak.

Halil Bey 2019 Nisan ayında görevi aldıktan hemen sonra yaklaşık bir yıl boyunca Erdemir-OYAK’a karşı agresif açıklamalarla örülü bir strateji uygulayarak, kentin havasını, suyunu, çevresini kirletmekle ve kente hiçbir katkı sunmamakla itham etti. Tabii bu argümanları imar, ruhsat, filtre vb. bir çok yasal gerekliliğe uymamakla da besledi.

Yaklaşık iki ay önce Halil Bey bu sert strateji terk ederek, “Erdemir-OYAK’la ilgili beyaz bir sayfa açtık. Tüm sorunları bir çekmeceye kilitledim” dedi.

Ne var ki dün yapılan basın toplantısıyla bu ılımlı hava yerini yeniden yarı çatışma yarı diplomatik bir muhtevaya bıraktı.  Posbıyık özetle, ya masaya gelin, beni muhatap alın, taleplerimizi de karşılayın ya da bu iş yine bir yıpratma savaşı olarak devam edecek mesajı verdi.

Yani, “Posbıyık’ın çekmecesini-Pandora’nın Kutusu’nu” yine açacağım dedi.

Bu benzetmeyi ses uyumu olsun diye yapmıyoruz. Posbıyık’ın kutusunda da tıpkı Pandora’nın kutusunda olduğu gibi umut ve çözüm en altta kalmış. Olumsuzluk içeren tüm öğeler ise üstte. İhtiyaç anında kutu-çekmece açılınca hemen olumsuz öğeler ortalığa yayılıyor. Altta kalan umut ve çözüm bir türlü gün yüzüne çıkamıyor.

Ereğli Belediyesi ve Erdemir arasındaki sıkıntının özeti de tamamen bir Pandora’nın Kutusu fenomenidir.

SOMUT TALEP, ÖNCELİKLE SAĞLIK OLMALI

Başkan Posbıyık, Erdemir’in çevresel zararları konusunda (ki, kovid süreciyle bu etkinin nasıl büyük dezavantajlara dönüşeceğini yaşadık, yaşıyoruz) Ereğli’yi sahiplenen tavrını haklı bulmamak, desteklememek mümkün değil. Ancak bunların, Erdemir’in kente sunacağı bir dizi olanak ve yatırımın pazarlık malzemesi yapmak veya zikzaklar çizerek bir pazarlık masası kurmak, Ereğli’nin çıkarlarıyla uyuşacak bir durum değil.

Ereğli halkı Erdemir’den her şeyden önce çevresel zararları en aza indirgenmiş ve halk sağlığını tehdit etmeyen bir üretim istiyor. Diğerleri ancak bu şart gerçekleştikten sonra anlam ve önem kazanır. Başkan Posbıyık’ın da Erdemir Politikası’nı mutlaka bu stratejiye dayandırması hak ettiği desteği sağlar.

Aksi takdirde çok daha o gün resmi görüşümü söyledim, bu gün gerçek görüşümü söylüyorum didişmesiyle çok daha kutular-çekmeceler kapanır, açılır.  Sonun ise zaman israfı ve kaybetmiş bir Ereğli olur.

 YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

“YASAK AŞK” HABERLERİNİN GERÇEK MAĞDURLARI! “VURUN KAHPEYE”


Türkiye’nin yetiştirdiği değerli düşünce insanı ve siyasetçi, rahmetli Yaşar Nuri Öztürk’ü... Devamını oku >>

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…


Geride bıraktığımız haftaya iki isim damga vurdu. Neredeyse birbirleriyle hiçbir ortak yanı yok bu iki ismin. Kullandıkları dil, ... Devamını oku >>

EREĞLİ’NİN KÜÇÜK GELİNİ KİM?


Rahmetli annemin numunelik lafları vardı. Hemen her durumda lafı çok uzatmaz, durumu sade şekilde özetleyen, izah eden bir d... Devamını oku >>

BİR YEM BORUSU OLARAK, “EREĞLİ İL OLSUN” SÖYLEMİ VE POSBIYIK’IN ÜÇÜNCÜ YOLU


Kimi durumlar vardır. İzahı için saatlerce konuşulabilir. Ya da cuk oturacak bir sözle, deyimle fazla lafa gerek kalmaz. Bil... Devamını oku >>

DÜĞÜN DEĞİL BAYRAM DEĞİL, POSBIYIK KİMİ ÖPÜYOR?


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyaset ve yöneticilik açısından küçümsenemeyecek bir birikim ve deney... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

“YASAK AŞK” HABERLERİNİN GERÇEK MAĞDURLARI! “VURUN KAHPEYE”
HİPOKRAT’IN TORUNLARINA DİYECEĞİM VAR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,8290
9,3670
448,55

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 10o

SON YORUMLAR