ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

Ereğli´nin geleceği mi, ´´Son Mohikan´´ fantezisi mi?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Karadeniz Ereğli Belediyesi Basın Bürosu, iki gün önce Belediye Başkanı Halil Posbıyık´ın bir toplantı davetini servis etti.

"Karadeniz Ereğli Geleceği´ni Konuşuyor" sloganıyla duyurusu yapılan bu toplantıya ilişkin Başkan Halil Posbyık imzası taşıyan dijital afişte, "Kentimiz alarm veriyor. Artık buna dur deme zamanı. Ereğli´nin geleceğini konuşacağımız toplantıya katılımınız bizleri onurlandıracaktır" ifadelerine yer verilmiş. Ayrıca toplantının 12 Ekim Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi´nde saat 12.00´de başlayacağı da belirtilmiş. Dijital afişe ilave olarak kaleme alınmış kısa davet yazısında ise tüm siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, derneklere, muhtarlara ve nihayetinde vatandaşlara toplantıya katılma çağrısı yapılmış.

İyi niyetle düşünüldüğü ve çağrıcının resmi sıfatı bir kenara bırakıldığında bile tam bir kentlilik duygusuyla düzenlendiğinden kuşku duyulmayacak bir toplantı ve çağrı.

Buraya kadar her şey güzel.

Ereğli´de yaşayan, kendini Ereğlili hisseden her vatandaşın toplantıya katılması, düşünce açıklaması, alınacak kararlara etki etmesi gibi toplantının çağrı ve muhtevasına ilişkinde söz söyleme hakkı vardır.

Bu hakkımı burada kullanıyorum.

Son söyleyeceğimi de baştan açık açık söyleyerek başlamak istiyorum.

Kenti ilgilendiren her hangi bir konuda ya da bütünlüklü olarak "kentin geleceğine ilişkin" belediye başkanının toplantı düzenlemesi bir haktan öte görevdir. Bu göreve sahip çıktığı için Halil Bey´e teşekkür ediyorum.

ANCAK...

Çok değil daha bir hafta önce, Ereğli Belediye Meclisi toplantısında birinci gün Erdemir´i, (OYAK) ikinci gün ise bazı konularda kendisiyle aynı düşünmeyen herkesi karşısına alan, ağır ifadelerle "eleştiren" Posbıyık ne yazık ki kenti ilgilendiren önemli konularda birleştirici değil, gücü parçalayancı bir imaj sergilemiştir. Bu gün bu çağrı ve toplantıyla belli ki Erdemir karşısında "kentin ortak duyarlılığını" açığa çıkartıp, arkasına almak istemektedir.

Bunun olabilmesi için Başkan Posbıyık öncelikli olarak hoşuna gitmeyen herkesi aynı çuvala doldurup duvara vurma, "şeytanlaştırma" alışkanlığını bir kenara koymalıdır. Bunun ilk adımını da Cumartesi günü düzenlenecek toplantıda atarak, "bir yerlerini yırtan millet vekilinden", "yalaka gazetecilerden" "sayısı bir buçuğu geçmeyen provokatörlerden" özür dilemelidir.

Yok böyle olmaz da "ben Ereğli için savaşan son Mohikan´ım, gelin arkama dizilin, itirazda istemem" havasında olacaksa bu "Ereğli´nin geleceğinin" konuşulduğu bir toplantı değil, Halil Posbıyık´ın artık her cümlesine kadar hıfız ettiğimiz, "Erdemir bizi zehiliyor, üstelik paramızı vermiyor", "belediye batırılmış, işçilerin parasını bile veremiyoruz, böyle giderse dükkanı kapatacağız" ezberini bir kez daha dinlediğimiz ve tek amacı Başkan Posbıyık´ın bireysel stratejisine hizmet eden bir toplantıya dönüşür.

GEÇMİŞ KONUŞULMADAN GELECEK KONUŞULMAZ

Önemli bir diğer husus toplantının içeriğinin duyurulduğu cümlede. Öncelikli olarak "Ereğli´nin geleceği" başlığı son derece muallak bir söz. Ekonomik geleceği mi, siyasi geleceği mi, beşeri ilişkiler mi, sanat mı, spor mu… Ya da bunların hepsi mi? Böylesine muallak bir konuda büyük sayılabilecek bir topluluğu oraya toplayıp, bırakalım sağlıklı sonuçlar almayı, sağlıklı bir diyalog oluşturmak bile güçken, durum yine bizi yukarıda belirttiğimiz "art niyetimize" sürüklüyor. Başkan bizim adımıza Ereğli´nin geleceğini konuşacak, bir kısmımız "yaşa başkan sen olmasan biz bitmişiz" diyeceğiz, bir kısmımız da ezber dışına çıkacağız ve o anda orada "Ereğli düşmanı, provokatör, bir buçuk adam, yalaka" konumuna düşeceğiz.

Başkanımız da yine "Ereğli için savaşan son Mohikan" duruşuyla yakın çevresine ne kadar haklı olduğunu ispatlayacak… Özetle Ereğli´nin geleceği için oluşan platform, Ereğlililerin ayrıştırıldığı, hakiki Ereğlililerle, provokatör Ereğlililerin cepheleştiği bir sonuca yol açacak.

Ve en önemlisi, gelecek konuşulacaksa, az da olsa geçmiş adına biraz muhasebe yapılmalı. Muhakkak ki muhasebeyi de geçmişte bu kenti yöneten, yönetiminde etkili olan isimlerin yapması, varsa hatalarını orada kabullenmesi, özeleştiri vermesi doğru olandır.

Geçmişe ilişkin kimseyi suçlamadan, kendi hatasını ortaya koymayan hiç kimsenin de Ereğli´nin geleceği diye bir derdi olmayacağı açıktır.

Kişisel olarak bu toplantıyı "iyi niyetli", sonuç almaktan çok popülist yanı ağır basan, biraz da "hava yakalamaya" dönük bir girişim olarak not ediyor, bahsettiğim iki konuda (ayrıştırıcı dil ve geçmişin özeleştirisi) en azından birkaç kelime söylenmesini, toplantının samimiyeti açısından vaz geçilmez görüyorum.YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

Deprem… Fay hatları… Umut… VE YÜSRA


24 Ocak Cuma akşamı acı bir haberle sarsıldık. 6.8’lik Elazığ depremiyle. Şu ana kadar 39 yurttaşımız depremde hayatını kaybetti. Kur... Devamını oku >>

EREĞLİ, ÜNİVERSİTEYİ (FAKÜLTEYİ) HAK ETMİYOR!


Başlığı okuyanların, şimdi la havle çekip, zülfü yare dokunacak cümleler kurmaya başladığını duyar gibiyim. En iyimse... Devamını oku >>

RAHŞAN ECEVİT’ÖLÜMÜ VE ULUSAL SOLUN SONU


Türkiye siyasetinin nevi şahsına münhasır figürlerinden biriydi Rahşan Ecevit . 17 Ocak Cuma akşamı biyolojik yaşamı sona e... Devamını oku >>

BOYUTU MU İŞLEVİ Mİ?


Durun, hemen heyecana kapılıp fantastik hayallere dalmayın! Gerçi sizler de haklısınız. Yurdum insanı, ülkemdeki teknolojik ... Devamını oku >>

FARKLI BİR POSBIYIK PORTRESİ


10 Ocak Cuma günü, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladık. Mesleğin içinde olmak, gün&... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

Deprem… Fay hatları… Umut… VE YÜSRA
DERT ÖĞRETİR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

5,9443
6,5537
302,28

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 10o

SON YORUMLAR