ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

EREĞLİ KAYMAKAMI, SEMERCİ, SAZAN VE BOR’UN PAZARI

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Önce bir fıkra…

Tüm eşekler köy meydanında toplandılar, tepindiler oynamaya başladılar.

Yaşlı hasta bir eşek duvar dibinde düşünüyordu.

Ona geldiler:

-"Haberin yok herhalde, semercimiz öldü" dediler.

-"Ne olmuş öldüyse?"

-"Artık sırtımız yara bere olmayacak, özgür olacağız..."

-"Nasıl bir özgürlükmüş bu!"

-"Semerci olmayınca artık sırtımıza semer yapılmayacak, kırda bayırda istediğimiz gibi dolaşacağız..."

-Yaşlı eşek gülmüş:

-"Şaşarım aklınıza" demiş.

-"Bugün sevinçle tepineceğinize, aslında yas tutmalısınız. Bekir Usta iyi kötü sırtımızın ölçüsünü biliyor, bizi rahatsız etmeyecek semerler yapmaya çalışıyordu. Yarın bir acemi semerci getirirler, sırtınız yaradan kurtulmaz. İyisi mi siz semerciden değil, eşeklikten kurtulmanın yolunu arayın. Eşek kaldıkça, sırtınıza bir semer yapan bulunur."

***

5 Mart Cuma günü sabah saatlerinden itibaren Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu sosyal medyada, salgınla mücadele tedbirlerini denetim amaçlı görüntüleri gündeme getirilerek kişisel yorumuma göre bir linç kampanyasının merkezine kondu.

Çorumluoğlu yaklaşık 3 aydır adı çeşitli “iftira” ve “dedikoduyla” sokağa düşürülmeye, kendini savunamaz, konuşamaz hale getirilmeye çalışılıyordu.

Bu “iftira” ve “dedikoduların” kaynağı kimdi, amaçları neydi bilemiyorum, ama kimse Çorumluoğlu’nu sahiplenmesin, savunmasın gibi bir hedef de taşıyordu bu sokak kampanyası.

Bu kampanyanın bir finalle taçlandırılmasını beklemiyor değildim. Ancak bu düzeyde bir finali de aklımın ucundan geçirmiyordum.

Asıl sorun hem sokak hem de sosyal medya kampanyasının dayandırıldığı “haklı zemin”di.

Salgın tedbirleri odaklı, “halka zulmeden” bir kaymakam ve geçmiş dönemde Ak Parti’den milletvekilliği aday adayı oluşu da işin içine katılarak, muhaliflerin önüne “Ak Partili Kaymakam” künyesiyle atılacak, parçalatılacak bir kaymakam…

Planın ilk ayağı ve ikinci ayağının başlangıcı başarılı uygulandı.

Sokak, özellikle salgın dolayısıyla tezgah açamayan, açsa da iş yapamayan esnaf neredeyse tüm uygulamaların sorumlusu olarak kaymakamı görmeye başladı. Farklı dedikodularla da soslanan bu “zalim kaymakam” imajı oluştu. Bunda Çorumluoğlu’nun tarzı, üslubu etkili olmuş mudur? Olabilir. Ama o devede kulak kadar etkili olmuştur. Hani nerdeyse sokağa çıkma yasağının, iş yerlerinin kapalı olmasının tek sorumlusu Kaymakam Çorumluoğlu idi. Oysa Kaymakam Çorumluoğlu, hükümet, bakanlık ve valilik tarafından önüne konan talimatları uyguluyordu ve tüm kuralcılığına rağmen gerekli durumlarda insani bir esneme gösteriyordu.

***

İşte bu hal ve şerait içinde konu sosyal medya, özellikle twittera düştüğünde ve neredeyse ülke gündeminin ilk sırasına oturduğunda Ereğli’de olaya “kaymakam bana yan baktı”, “dik konuştu”, “satışımı engelledi” gibi bakan bireysel çıkış sahipleri ile kaymakamı kontrol etmek, etkisizleştirmek, isteyen bir kesim “kaymakam gidici” diye ellerini ovuşturdu.

Kaymakamı etkisizleştirmek, kontrol altına almak isteyen, direk veya dolaylı linç kampanyasına ateş taşıyanlar bir yana, hiç farkında olmadan kaymakamın teşhir ve linçinden garip bir haz alan ve asıl çoğunluğu oluşturan kesimin durumu tam da yaşlı semercinin hikayesindeki gibiydi. Tabii burada semer-eşek benzetmesinin sadece bir benzetme olduğunu söylemeye gerek duymuyorum.

***

Cuma günü öğlen saatlerine geldiğinde sosyal medyadaki linç kampanyası artık ulusal kanallara düşmüş, herkes Ereğli’yi ve Ereğli Kaymakamını konuşuyordu. O andan itibaren yapılması gereken tek şey vardı. Makamı, siyasi görüşü, eleştiri konusu yapılabilecek kusurları bir yana linç edilen bir insanı sahiplenmek. Bu kişi kaymakam da olabilir, milletvekili de olabilir, belediye çalışanı bir taşeron işçi de…

Rüzgarın en sert estiği bu saatlerde insani ve vicdani bir sorumlulukla Kaymakam Çorumluoğlu’nu destekler mahiyette sosyal medya hesabımdan bir paylaşım yaptım.

Akşama kadar birçok telefon, mesaj ve yorum aldım. Konuya insani olarak yaklaşıp destekleyen dostlarımın dışında söylenenlerin özeti şuydu…

Ak Parti’nin kaymakamını niye savunuyorsun?

Valilik bile çok sonra açıklama yaptı…  (Sen sazan mısın?) vb. vb…

Cevabım açık. Konumu, görevi, siyasi görüşü beni bağlamaz. Tanıdığım (bu suçlamaları hak etmediği anlamında tanıdığım) birisi çok hadsiz bir haksızlığa uğruyorsa buna susamam.

***

Sonra ne oldu?

İlerleyen saatlerde Valilik kurumsal düzeyde destek açıklaması yaptı. Akşam saatlerinde İç İşleri Bakan Yardımcısı’ndan benzer bir açıklama geldi. Bir gün sonra Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın yerinde ve kapsamlı destek açıklaması geldi.

Kişisel olarak benim adalet ölçüm bu işte daha başından “taraf” olmaktır. Evet, makamı, siyasi görüşü, kusurlu yanları her ne olursa olsun, kişi haksızlığa uğramışsa iki kelam edebilmeliyiz. Varsın “sazan” olalım.

Valilik, bakanlık, belediye başkanlığı onayıyla resmiyet kazanmış bir “taraf” olma değil. İnsani ve vicdani bir “taraf” olmak.

Eşekle başladık, eşekle bitirelim…

Fırtına dinmiş ve artık kaymakamı savunmak “resmi bir göreve” dönüşmüştür. Başka bir deyişle “Bor’un pazarı” geçmiştir… Artık “eşeği Niğde’ye” sürme zamanıdır…YORUMLAR

Nigar Ceyda idil | 7 Mart 2021
Kaymakamımız sonuna kadar haklı. Her gün belediye kaç kişinin cenaze ilanını veriyor. Herkes üstüne düşeni yapmalı.
Muammer balaban | 7 Mart 2021
Yüreğine sağlık kardeşim
Sebahattin ozarslan | 7 Mart 2021
Devletimiz temsil ediyor sahip çıkmalıyız elmatepe mah aza
Herkes kurallara uysun | 7 Mart 2021
Kuralsızlar istemez tabiki onlar adı üstünde kuralsızlar Çıkarlarını kestiği kesimler var ya onlarda fırsat bu fırsat deyip meydanı boş sanıp ötmeye başladılar sağduyulu halk var meydanda kimse unutmasın.
Meryem Dengizek | 7 Mart 2021
Ne kadar yerinde ve güzel tespitler. Namuslular namussuzlar kadar cesur olmalı gerçekten . Zerzavatlar menfaati uğruna bodoslama gidiyor yanlışı savunuyor. Sayın Kaymakamımıza şükranlarımızı sunarım.
Abdurrahman Canlı | 7 Mart 2021
Toplumsal "yarılmanın" geldiği yer, "ak ya da kara ol" dayatmasına döndü. Bu sandalye ortada durdukça oturma ihtimali olmayan yok. Bize gri alan gerekli ve bundan vazgeçmeyelim. Yüreğine sağlık kardeşim.
Ragıp Pala Akarca mahallesi | 7 Mart 2021
Beğendim bu yorumu, tam semerci hikayesi rahat olun ya daha acemi kaymakam atanır sa vay halinize, şükredin halinize beterin beteri var. Burası Türkiye başka Türkiye yok.
Yaşar Güner | 7 Mart 2021
Maalesef biz elimizdekinin kıymetini gittikten sonra anlıyoruz insanlar hata yapabilir önemli olan hatalarından ders çıkarmaktır kaymakamımızı destekliyor çalışmalarında başarılar diliyorum
Kerim Aşık | 7 Mart 2021
Sn.Kaymakam Çorumluoğlu bu Devletin yetkili bir bürokratı,Devletin kendisine vermiş olduğu yetkilerini sonuna kadar kullanmaya hakkı var ve zaten kullanmasında bir sorumluluktur. Çorumluoğlu Ereğli halkının sağlığını,güvenliğini ve huzurunu TC Devleti adına kendine bağlı kolluk kuvvetleri ile birlikte koruyup kolluyor bazı kural tanımaz aymazlar hangi akla hizmet etmeye çalışırlar bilinmez ama bilinen bir gerçek,basından izlediğim kadarıyla Sn.Çorumluoğlu işini ve görevini tapıyor Ereğli´de yaşayan bir vatandaş olarak Devletin Bürokratı bizimde Kaymakamımız olarak kendisini destekliyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum. Kolay gelsin Allah Devlete millete zeval vermesin inşallah.
Hamit AKYÜZ | 8 Mart 2021
Madem Okadar dürüstsün ve doğrusun ara beni bende sana bir kaç bişey söyleceğim haber değeri olan. Bakalım haber yapabilecekmisin. 05367638020
Polat. | 8 Mart 2021
La dayı sen ne yazdığının farkındamisin.semer,essek.eregli halki.oldumu simdi.gariban vatandaş sirti yara olacak diye sokak ortasında azar mi isitsin.belki babaları böyle azarlayip tehdit etmemiştir o insanları.onlarinda bi gururu var.sizin amirle dostluğunuz var diye millet azar isitecek demi.ne günlere kaldık.
Kuralsızlar | 8 Mart 2021
Burada bile kuralsızlar ne kadarda belli ediyor kendini bunlar her zaman her doğruyu yanlış diyenler ancak buradan muhalefet ederler gerçeklerle gerçek kişilerle yüz yüze geldiklerinde kuzu kesilir hepsi kuzu.
Mustafa akay | 8 Mart 2021
Ali köse | 8 Mart 2021
Sen hiç belediye başkanının çarşıya pazara gidip esnafa pazarcıya ceza kestiğini gördünmü,,göremezsin .
Zekeriya Orhan | 8 Mart 2021
Namuslular,namus kavramı tanımayanlar dan daha cesur olmali. Sizi tebrik ediyorum. Kaleminize ,dilinize sağlık.
Hamit AKYÜZ | 8 Mart 2021
Gazeteci, aramadın senden telefon bekliyorum. Beni arayıp tebrik ediyorlar haberin olsun.
Alaattin UÇAR | 10 Mart 2021
Ağzına yüreğine sağlık değerli kaymakamımız a sahip çıkmak güzel bir duygu yanındayız sayın kaymakamım


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

NURTOPU İHTİLALLER… BOŞ TENCERE YA DA EKMEK İÇİN ………?


Faruk Nazif Çamlıbel’in yoksulluğun yol açacağı sosyal, siyasal patlamalara işaret eden dizeleridir… &ldquo... Devamını oku >>

ENİŞTE DURDUK YERE BİZİ NEDEN ÖPTÜ? YA DA ERDEMİR’E İŞÇİ ALINACAK MI?


30 Mart Salı sabahı Ereğli ani bir gelişmeyle çalkalandı. Çoğu meslek lisesi mezunu binlerce işsiz genç Erdemir ana... Devamını oku >>

BİR İKTİDARLAŞMA ALANI OLARAK, ÇÜRÜME! EGD VE YENİ DÖNEM


Karadeniz Ereğli’de çapı ve etki alanı tartışılsa da uzun yıllardır basın camiasında faaliyet gösteren Ereğli Gazeteciler... Devamını oku >>

Az bilinen yönleriyle Mehmet Akif / MUHALİF Mİ, MİLLİ ŞAİRİ Mİ?


Bu gün İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıl dönümü. Bu tarihsel yıldönümü günü... Devamını oku >>

İKİ POSBIYIK: BELEDİYE BAŞKANI MI ŞİRKET CEO’SU MU?


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, aynı gün, hatta aynı saat için öyle farklı tutumlar takınıyor ki bazen insan karas... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

NURTOPU İHTİLALLER… BOŞ TENCERE YA DA EKMEK İÇİN ………?
YENİ BİR PENCERE…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

8,0886
9,7045
459,37

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı bulutlu
parçalı bulutlu 13o

SON YORUMLAR