ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

EREĞLİ, İNDİRA GANDİ HAREKETİ

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Karadeniz Ereğli siyaset, ekonomi, kültür ve sivil toplum alanlarında hatırı sayılır bir örgütlenmeye sahip. Türkiye ölçeğine göre örgütlülük seviyesi “yüksek” denilebilir. Bu örgütlülük seviyesini sağlayan “örgütler”, “etki güçleri” değişkenlik arz etse de bir araya geldiklerinde “Ereğli Kamuoyunu” oluşturuyorlar.

Bir de nevi şahsına münhasır kişiler, gruplar, ilişki kümeleri var. Bunları tam olarak tanımlı bir gruba sokmak, hukuki bir zemine oturmak, “budur” demek biraz güç. Benzer özellikleri olduğu gibi çoğu durum ve olay karşısına “beş benzemez” olabilir, çıkarlar ortaklaştığında hızla “floş royal” oluşturup “rest” çekebilir hatta “kart almaz” deyip” gözü kara bir “blöf” yapabilirler.

İşte parçalı, tanımsız ve en belirgin özelliği “ilkesizlik” olan bu 52 destesi, çoğu zaman ilk grupta sıraladığımız “Örgütlü Ereğli Toplumunun” bileşenlerine göre Ereğli Kamuoyunu daha iyi etkilediğini zannediyor-zannediliyor.

Bu destenin her birinin, kendinden menkul her parçasının yaşamın, iş ve siyaset hayatının, sporun hatta “sanatın” içinde kendini konumlandırma yeteneği olmakla birlikte asıl boy gösterme sahası yerel medya, daha da asıl alanı “sosyal medyadır”.

Sosyal medya bir anlamda hem boy gösterdikleri, hem gizlendikleri, hem racon kestikleri, hem de “mağduriyet arz etikleri” sahadır. En çok da ellerinde bir altı patlar gibi tutup, “hasımlarına” doğrultup, “kıpırdama yakarım” dedikleri işlevsel bir silahtır.

Bu elemanların en sevdiği saha, gücü temsil ettiği için siyaset sahası, olanaklar açısından ticaret sahasıdır. Yanlış anlaşılmasın kendileri siyaseti “hiç sevmezler”. Sorsanız siyasi bir eğilimleri de yoktur. Ama icabında “motorları maviliklere sürecek” kadar solcu, “toprağının akışına ölürüm Türkiyem” diyecek kadar sağcı olabilecekleri gibi en sevdikleri duruş, “orta yolculuk ve yağcılıktır”.

Hangi partinin ilçe başkanının kim olacağına, hangi dernekte başkanın kim olması gerektiğine, ufukta seçim varsa başkan ve milletvekili adaylarının belirlenmesine, kimin kazanacağına hatta milli eğitim müdüründen, tapu müdürüne kadar kamu yetkililerinin atanmasına, tek seçici olarak karar verecek kadar “etkili, yetkilidirler”. Dikkate alınmasalar hatırları kalır. İlk fırsata da hatıra bırakacak bir darbe vurmaya kalkarlar.

En sevmedikleri tipler yıldızı sönmüş siyasetçi, batmış tüccar ve görevden alınmış bürokrattır. Ama çok ısrar edilirse sönmüş yıldızları parlatmak, batmış gemileri yüzdürmek, apoletsiz generallere rütbe takmak için “karşılıksız” masalsı senaryolar yazar, en azından günü kurtarırlar. Hüsranla biten her masalın sonun da ise gerekçe hazırdır. “Beni dinlemedi ki….”

Çok işlevsel ve hassas ölçü ve tartı aletleri vardır. Çanların kimin için çaldığı konusunda günler öncesinden haber verebilirler. Hangi siyasetçinin, tabanda karşılığının kalmadığını, en şaşmaz barometreden daha iyi ölçerler.

Fırtına öncesi sessizlikten tutun da yaşanacak depremin zamanı, şiddetine kadar akıl almayacak önsezilere sahiptirler.

Yerine göre iyi bir alkol ölçüm cihazıdırlar. Kimin gecede kaç şişe devirdiğini, kaç promille uçuşa geçtiğini milim sapma olmadan hesaplar hatta kamuoyunu bilgilendirirler. Nadiren kendi yükselen promillerini muhatabınkiyle karıştırdıklarında eror verirler ki o kadar da olur.

Bel altı işlerde hakları yenmemeli. Görmez, duymaz, konuşmazlar. E birkaç fısıltının, kulaktan kulağa oynamanın kimseye bir zararı olmaz herhalde. Gerçi tüfek icat oldu mertlik bozuldu cinsinden, dedikoduya ne hacet, sosyal medyada kızım sana dedim gelinim sen anla tarzında minicik süblime mesaj da mı atmasınlar!

Velhasıl kelam, “kendileri için bir şey istemeyi namertlik” sayan bu “kamuoyu mühendislerinin” birer birer ve hep beraber oluşturdukları etkin bir hareket var.

İndira Gandi Hareketi….

Ve hep bir ağızdan ortak bir slogan atıyorlar…

 “Yok, aslında birbirimizden farkımız ama biz Osmanlı Bankasıyız…”

……………………………

NOT: Bahse konu İndira Gandi Hareketi’nin, 1984 yılında bir suikast sonucunda öldürülen Hindistan’ın ilk kadın başbakanı, Kongre Partisi lideri İndira Gandhi ile ilişkisi sadece bir isim benzerliği ve tesadüften ibarettir. Hindistanlı kardeşlerimizden ve rahmetlinin manevi hatırasından bu benzerlikten dolayı özür dileriz.YORUMLAR

Hikmet Arslan | 19 Kasım 2019
Değerli dostum İzzet, gerçekten manidar bir makale. Ancak; sonuçta iğnenin acısını hisseden bu kesim, muhtemelen pay çıkarmayacağı gibi, bir de gerçeği söylemekten kaçınmayan kesimlere, bireylere çuvaldızını reva göreceklerdir.


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…


Türkiye’de her dönem en arızalı sahaların başında olagelmiştir basın faaliyetleri. Varoluşu gereği eleştirel ve bağımsız ol... Devamını oku >>

BENİM JENERASYONUM SENİN JENERASYONUNU DÖVER


İlginç bir toplumuz vesselam. Çoğu kez kişisel marifetlerimizle yetinmeyiz. Kendimizi anlamlı kılmak, önemli göster... Devamını oku >>

ZONGULDAK “LOBİSİNİN” EREĞLİ FOBİSİ


İlçeleriyle birlikte Zonguldak siyasetinin en bilinen karın ağrısıdır. Lobicilik, yerelcilik, klikçilik. Özellikle siyas... Devamını oku >>

ANNELİK DOĞADAN GELİR, BABALIK SONRADAN ÖĞRENİLİR...


Her babalar gününde olduğu gibi özellikle sosyal medyada tekrar eden bir ritüel bu günde boy gösterdi. Yapısı... Devamını oku >>

İKİ FARKLI POSBIYIK SÖYLEMİ… CİDDİ GÖRÜŞ - SİYASİ GÖRÜŞ…


Çok anlatılan ve bilinen bir hikâyedir. Bir kez de biz özetleyelim meramımızı anlatmadan önce… 12 Eylü... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…
POSBIYIK SEVİLİYOR MU, SEVİLMİYOR MU?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,8612
7,7521
392,27

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 27o

SON YORUMLAR