ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

EREĞLİ İÇİN YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Geride bıraktığımız haftanın son günlerinde ülke gündemi, 21 Ağustos Cuma günü Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacağı ilan edilen “müjdeye” kilitlenmişti.

“Müjdenin” muhtevası, önce uluslar arası medyada, ardından ulusal medyada eni konu deşifre edildi. Geriye “müjdenin” resmi duyurusu kaldı. Karadeniz’de zengin bir doğalgaz rezervi bulunduğu “müjdesi” böylece daha açıklanmadan “gazı alınmış” bir açıklanmaya dönüştü. Benzetecek olursak öncü sarsıntılar şeklinde uluslar arası ve ulusal medyada yapılan haberler, Cuma günü Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamanın şok bir sarsıntı yaratmaktan ziyade kendi taraftarlarınca heyecanlanılması zaruri bir “teyit” açıklamamsı olarak kaldı.

Bir tarafta meselenin, ayaklarımızı yerden kesecek boyutta olduğuna inanan, inanılmasını isteyenler diğer tarafta açıkça söylenmese de “bir kaşık suda fırtına koparıldığı” ve “siyasi yatırım” iddiasındakiler.

Açıkça söylemek gerekirse, ülke coğrafyasında açığa çıkartılan ve yine ülke insanının refahına hizmet edecek şekilde işletilecek herhangi bir doğal zenginliğin var olmasından, “rahatsızlık” duymak sağlıklı bir kafa ve bünyenin işi olamaz. Ancak, “gazı bulduk, dünya ayaklarımıza kapanacak”  gazıyla da bir yere varılamayacağı net. Bu nedenle olumlu veya olumsuz yaygaralarla gaza gelip, şişmenin alemi yok.

Doğal gaz olayında en fazla gerilen, şişen Zonguldak ve Ereğli oldu. Böyle olması doğaldı. Çünkü ilk andan itibaren, bulunan doğalgazın, Zonguldak-Ereğli açıklarında olduğu iddiaları esmeden gürlemeye, fesleğen yelinden hile sezmeye meyilli yöre halkında, doğalgaz kaynağının Ereğli mendireğinin birkaç kulaç ötesinde olduğu ve sandalla ulaşılacak hissiyatı yarattı. Neyse ki Cumhurbaşkanının açıklamasıyla durum biraz daha netleşti. Bahse konu gazın Ereğli’den 170 kilometre açıkta olduğu anlaşılınca sahile vuran düşler az biraz derlendi toparlandı. Gazın bulunuşu bir yana kentin adının haberlerde geçiyor olmasını bile “muteber bir kente” yaşamanın işareti sayan halkımız için bu da az buz bir mutluluk sayılmaz.

Velhasıl, varsın gaz beklenenden az açıklansın, varsın ne zaman çıkartılacağı meçhul olsun, şimdilik ismimizin ağza alınmasının gazıyla bir süre mesut ve mutlu olacağız.

****

“Doğalgaz müjdesinin” açıklandığı günlerde Ereğli’de uzun süredir “yeraltında” birikimini sürdüren ve adeta patlayan başka bir gaz vardı ki, bu gazın yarattığı sarsıntı ve serpinti kanımca “doğalgaz keşfinden” çok daha fazla Ereğli’nin yakın geleceğini ilgilendiriyor.

Neydi bu gaz?

Ereğli’de geride bıraktığımız hafta içinde üç farklı silahlı saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti.  Son bir ay içerisinde yaralanmalarla biten saldırı, kavga, intihar vakaları ve benzerlerini saymıyoruz. Ereğli ölçeğinde bir kentte bir hafta içinde üç silahlı saldırı ve 4 kişinin ölümü kentin sosyal, ekonomik ve kurumsal dokusunun kabuk değiştirdiğinin, hayata yön veren mekanizmaların farklılaşmaya başladığının derin ve ciddi işaretleridir.

Tüm olayları aynı kefeye koymak, aynı gerekçelere dayandırmak tabii ki doğru değil. Bireysel, ahlaki, parasal ve güç olmayla ilgili her birinin karmaşık sebepleri vardır. Fakat öne çıkan sonuç şudur, artık neredeyse sorun yaşayan her kes kendi adaletini uygulamaya kalmaktadır.

Burada polisiye-emniyet açısından tartışılacak yönler olabilir, ancak o işin sonuç kısmıyla ilgilidir ve çözüme götürmez kimseyi. En fazla, önleyici tedbirler neden zayıf denebilir.

Asıl tehlike kimsenin görmek istemediği ve en nihayetinde kaynağında rant bulunan sokağın yönetimini ele geçirmek, sokaktan alınan güçle diğer meşru ticaret, siyaset ve kentin yönetimine, güvenliğine baskı kurmak, zafiyet oluşturmaktır. Niyet düzeyinde bugün planlı programlı, hedefli olarak bu anlayış hakim olmasa da sokaktaki devinimin varacağı yer burasıdır. Bireysel olaylar gibi başlayan bu vakalar, kentin sosyal yapısında derinlemesine yarılmalar, gruplaşmalar giderek taraf olma ve nihayetinde meşru güçlerin gayrı meşru güçleri, gayrı meşru güçlerinde meşru güçleri etkileme, kullanma tehlikesine sonuna kadar açıktır. Burada kimsenin niyetini sorgulamak değil amaç. Ama gücün ve sosyal hayatın yasaları çok açık.

Tam da bu nedenle bu “gaz sıkışması” bile değil artık, “gaz patlamasının” Ereğli için yarın çok geç denecek noktaya varmaması için herkese en çok da kenti yönetenlere ve kanaat önderlerine rol düşmektedir.

Bu rol oynanıyor mu? Parmak bile kıpırdatılmıyor. Kimse alınmasın, kızmasın, öyle her gün, “sevgi, basış, dostluk kenti” söylemiyle Ereğli’nin son bir haftalık manzarasını yan yana koysak, insanlar bize güler.

Açıkça söylemek zorundayız. En başta kentin seçilmiş ve atanmış yöneticileri her türlü şiddet olayı karşısında sağduyu telkin eden bir dille gündeme müdahale etmeli. Susarak, bu bizim görevimiz değil yaklaşımıyla bu yangın daha da büyütülür. Yine kentteki tüm siyasi parti yöneticileri, kitle örgütleri, meslek kuruluşları açık, aleni ve net bir duruş belirlemeli. Aksini söylemek zor ama bu tür kişilerle, odaklarla aralarına kesin bir “sosyal mesafe” koymalılar.

Tabii en başta basın organları olarak bu tür olaylarda hassas davranmalıyız. Olayların haber değeri oluştıran kısmı dışında hiçbir yanlış anlamaya mahal vermemeli kimi durumda haber boyutunda bile yanlış anlaşılacak sonuçlara yol açacaksa tercihimizi kentin huzuru için yapmalıyız.

Yoksa?

Yoksa çok açık, sokak meşru hayatı, adaleti, güvenliği, ticareti kontrol eder hale gelir ya da bizzat yönetir.

İşte Ereğli’nin gündemindeki geçek “GAZ” budur..

Ve Ereğli için yarın çok geç olabilir.

 

 YORUMLAR

Vatandaş | 24 Ağustos 2020
Haber okumak istiyoruz makale degil


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

EREĞLİ´DE, MÜŞTEREK BAHİS MAHFİLLERİ


Yazıya başlarken, başlıkta geçen ve yaşıtlarımızca bilinse bile bir çok okuyucumuzun daha önce duymamış olma ihtimalini ... Devamını oku >>

BENİM MESLEKTAŞLARIM İŞİNİ BİLİR


Türkiye siyasetinde marka olmuş isimler vardır. Marka isimlerin, markalaşmış ve neredeyse artık atasözüne, deyime dön&u... Devamını oku >>

TARİKAT HİKAYELERİ / “YOL DÜŞKÜNLÜĞÜ”


6 Eylül Pazar günü yapılan KPSS’ye Zonguldak’ta girecek olan bir çok Ereğlili giremedi. Kısaca en az bir ... Devamını oku >>

LİNGO LİNGO ŞİŞELER… KÖROLASI FEDERALLER


Bir aylık tatilin ardından Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısını 2 Eylül Çarşamba günü ger&ccedi... Devamını oku >>

AHLAKİ ÇÜRÜME VE SOSYAL MESAFE


Yaklaşık sekiz aydır dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran küresel salgında hali hazırda ne önleyici bir aşı ne de kesin so... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

EREĞLİ´DE, MÜŞTEREK BAHİS MAHFİLLERİ
CİDDEN NE KADAR CİDDİ?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,6948
8,9829
461,02

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 18o

SON YORUMLAR