ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

EREĞLİ ‘DE KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Ne ilginç bir kent Ereğli?

Hani neredeyse, kimin eli kimin cebinde bilemiyorsun.

Ya da kim kime, dum duma

Bir bakıyorsun farklı etiketler aynı rafa diziliyor.

Bir daha bakıyorsun dün dövdüğünü bugün övüyor…

13 Ocak Çarşamba günü Deniz Ticaret Odası’nda “geniş” katılımlı bir toplantı düzenlendi.

Maksat, atıl duruma düşen tersaneleri yeniden işler kılmak.

Niyet güzel. Sorgulamak bile abes.

Akla takılan tek şey böylesi bir toplantı Ereğli TSO’da olsa daha doğru olmaz mıydı? Ereğli TSO Başkanı da toplantıya iştirak ettiğine göre, olayı Deniz Ticaret Odası’nın etki ve çözüm gücü daha fazla gibi okumak gerekli.

Toplantıda Zonguldak Valisi ve Ereğli Kaymakamı’nın bulunuşu, bürokrasinin kentin ticari sıkıntılarına gözünü kapamadıklarını, en azından bu dertlere ortak olduklarını gösteriyor.

Fakat akla takılan sorular da var.

Çalışır ve atıl durumdaki tersane sahiplerinin tümü bu toplantıya çağrıldı mı?

Çağrıldıysa geldiler mi? Çağrılmadılar ve çağrılıp gelmediyseler neden? Zira 18 Ocak Pazartesi günü başka bir tersane sahibinin basın toplantısı düzenleyeceği bilgisi bu soruyu zorunlu kılıyor?

Devam edelim…

Tersanelerin bir kısmı Ereğli, bir kısmı Gülüç Beldesi sınırları içinde kalıyor. Toplantıya, Ereğli’nin CHP’li Belediye Başkanı çağrılıyor ve katılıyor. Gülüç’ün Ak Partili Belediye Başkanı toplantıda yok. Çağrılmama sebebi politik mi, önemsememe mi yoksa unutkanlık mı?

Ama aynı toplantıda Zonguldak’ın Ak Partili üç milletvekili hazır. Üstelik CHP’li Belediye Başkanının, “Ereğli’ye ayrımcılık yaptıkları, önünü tıkattıkları” iddiasıyla sürekli topa tuttuğu milletvekilleri. Fakat o gün bölgede bulunan CHP’li milletvekilleri toplantıya çağrılmamış.

Garip bir denge.

Ak Partili vekiller var ama Ak Partili Belediye Başkanı yok. CHP’li Belediye Başkanı var ama CHP milletvekilleri yok…

Ak Parti İlçe Başkanı var ama CHP ve diğer partilerin ilçe başkanları yok. Politik bir tercih desek, uymuyor. O zaman da Cumhur İttifakı ortağı MHP İlçe Başkanı neden yok?

Sorular burada da bitmiyor.

Toplantıdan bir gün sonra CHP Zonguldak Milletvekilleri Ereğli parti teşkilatında basın toplantısı düzenliyor. Yanlarında CHP İlçe Başkanıyla birlikte. Ama CHP’li Ereğli Belediye Başkanı yok. Çağrılmadı mı? Çağrıldı gelmedi mi? Bilemiyoruz… Zaten milletvekilleri de kendi partilerinin belediye başkanına nezaketen de bir ziyarette bulunmuyor.

İlginçlik bununla da bitmiyor.

CHP parti teşkilatındaki toplantı devam ederken, CHP’li Belediye Başkanının basın bürosundan, başkanın bir açıklaması servis ediliyor.

Açıklamanın başlığı aynen şöyle: “Belediye Başkanından Vali ve Ak Parti milletvekillerine teşekkür.”

Zamanlama, içerik hepsi bir tesadüf de olabilir. Tesadüf olmayan tek şey CHP’li Belediye Başkanının teşekkür ettiği milletvekilleri, yine kendisinin her fırsatta “Ereğli düşmanı” ilan ettiği isimler.

Kafaların karışmaması mümkün değil. Acaba Ak Partili vekiller “Ereğli düşmanlığından” mı vaz geçti? Yoksa CHP’li Belediye Başkanı, “Ereğli düşmanlığını” teşekküre değer mi buldu?

 

Saçma gelecek ama düz mantık yürütülürse…

Ereğli’de başta ekonomik sorunlar olmak üzere kentin her tür sorununun görüşüleceği ilk adres Deniz Ticaret Odası’dır. Bunca bürokrat, bunca siyasetçi, yönetici yanılıyor olamaz.

Gülüç’ün Ak Partili Belediye Başkanı aslında gizli CHP’lidir.

Ereğli’nin CHP’li Belediye Başkanı Ak Partilidir, denemezse bile Ak partiyle “değişik” bir gönül bağı içindedir.

Ak Partili Zonguldak Milletvekilleri, “Ereğli’nin önünü tıkar gibi yapıp, önünü açmaktadır.” Bu teşekkür ve takdire şayan bir durumdur.

CHP Zonguldak milletvekillerinin, CHP’li belediye başkanının CHP’liliğinden şüphesi vardır. Partili olmayan bir belediye başkanını da ziyaret ederek ya da toplantıya çağırarak anlamsız ilişkiler içine girmemişlerdir.

Son üç günün görünen özeti budur.

Bilinen özetini ise bilenlere bırakıp, bizi aydınlatmasını beklemekten başka seçeneğimiz yok.

“Ya da Ereğli burası, olaya bişeyler”, deyip kabullenmek…

 

 

 YORUMLAR

Işsiz aşsız vatandaş. | 15 Ocak 2021
Boş işler işsizlik,aşsızlık almış başını gidiyorken hepsi şovlarını sergileme peşinde kimse inanmıyor bahsi geçen şahısların vaadlerine icraat olmayınca. Devletin onlara verdiği yetki ve araçları keyiflerince kullanıp tadını çıkarsınlar bu dünyada sefaları bol olsun.Yesinler içsinler gezsinlerde aç ve çaresiz insanları canlı,canlı gömmesinler,görmemezlikten,duymamazlıktan gelipte çare çözüm olsunlar...
Vatandaş | 18 Ocak 2021
Tersanecilerin ve Zonguldak Ereğlinin sorunlarının masaya yatırılacağı Ereğli’de başka salon mu yok ? O salon ve masaya sorun yatırılmaz çözüm de çıkmaz ordan. Vizyon bu işte. Tüm protokol sıkışık düzende küçücük bir odada ve masa da oturmuş. Vatandaş öyle bir toplantı düzenlese bi dünya ceza yer. Vatandaş gözüyle bakınca bir çözüm çıkmaz ordan. Vizyon vizyon.. Ereğli TSO nun salonunda yapsaydınız rol mu kaptırırdınız. Hesap böyle olursa Ereğli’de hiçbir sorun çözüme kavuşmaz.


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

EL FATİHAAA… AMİNNN!


Geride bıraktığımız hafta içinde ekmek fiyatlarına zam yapıldı. Zonguldak il ve ilçelerinde 220 gram ekmek, Çarşamb... Devamını oku >>

Ne olacak bu Zonguldak’ın hali!/ADI ÇIKMIŞ DOKSANA, İNMEZ SEKSENE


Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsam... Devamını oku >>

TÜRKİYE’NİN “GARA” KUTUSU


Kelimelerin kifayetsiz olduğu günlerden geçiyoruz. Yeni değil bu durum. Alışkanlık yaptığı için çok da umurund... Devamını oku >>

KUYRUKLU ŞİİR, SİHİRLİ ELLER…


Mekan, çoğu kez, zamanın elbisesidir. Ruhu değildir belki. Gerçeği değiştirmez. Ama ufak tefek değişikliklerle, hafif doku... Devamını oku >>

BOĞAZİÇİ EYLEMLERİ VE YENİ ANAYASA


Boğaziçi Üniversitesi, ülkenin en saygın üniversitelerinin başında geliyor. Saygınlığının birçok nedeni var... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

EL FATİHAAA… AMİNNN!
BİLMEM BU İŞİN SONU NE OLACAK?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,3454
8,8992
410,30

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

az bulutlu
az bulutlu 4.o

SON YORUMLAR