ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

EREĞLİ’DE 20 YILLIK ÇİN İŞKENCESİ-NE AKILLA NE VİCDANLA NE YASAYLA AÇIKLAMAK MÜMKÜN!

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Yunan Mitolojisi’nde Sisifos ya da Sisifos İşkencesi olarak bilinen hikayeyle Karadeniz Ereğli’de Bozhane Limanı’nda, balık lokantası işletmeciliği yapan esnafın 20 yıllık hikayesi o derece birbirini çağrıştırıyor ki internete basit bir haber taraması bile yapınca dehşete düşmemek imkansız.
İnsanda, öfke, acıma, gülme gibi karmaşık duygular yaşatabilecek, “bu nasıl saçmalık” dedirtecek balık lokantalarının başına gelen, pişmiş tavuğun başına gelmiş midir?
İşin daha acı tarafı bu sorunun kim, hangi kurum tarafından ve nasıl çözüleceği yönünde en ufak bir belirti, bilgi yok. Ortada belli periyotlarla bir açılan, bir kapanan, zaman zaman  yerel siyasetin gündemine giren, zaman zaman kurum ve kişilerin birbirini suçladığı alana dönüşen bir Çin işkencesinden başka bir şey yok.
Olay tam’da bilgeliği ve kurnazlığı nedeniyle Yunan Tanrısı Zeus’un çapkınlığını ifşa ettiği için Yeraltı Tanrıları tarafından acımazsızca cezalandırılan Kral Sisifos’un hikayesi gibi..
Sisyphos Yunan Mitolojisinde, Yeraltı dünyasında sonsuza kadar büyük bir kayayı bir tepenin en yüksek noktasına dek yuvarlamaya mahkûm edilmiş bir kraldır. Ancak, Sisifos her gün kayayı yuvarlaya yuvalaya dağın zirvesine çıkarsa da kaya yuvarlanarak tekrar dağın eteğine döner ve bu zulüm her gün tekrarlanır.
****
Ereğli’de, Bozhane mevkiinde bulunan liman içinde hizmet vermeye çalışan balıkçı lokantalarının 20 yıllık hikayesinin özeti de bu.
Sorun, lokantaların kurulu bulunduğu alanın Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi ukdesinde olmakla birlikte kıyıy kenar çizgisi yasası nedeniyle yapılaşmaya ve doğal olarak da ruhsatlandırılmaya yasak bir alan.
Bu yasağa rağmen kendilerine sunulan balık satış tezgahlarının üzerinde yapılaşmış, sadece Ereğlililerin değil, dışarıdan gelenlerin de memnuniyetini, beğenisini kazanmış balık lokantaları bir şekilde ruhsat sorununu aşamadıkları, yasallaşamadıkları için ilçedeki siyasi dengelere göre gündeme geliyor. Kah çalışmalarına izin veriliyor. Kah mühürleniyor. Kah yıllarca kapalı kalıyor. Olan, lokantalara yatırım yapan, para harcayan esnafa ve esnafın yanında çalışan onlarca insana oluyor. Hizmet satın alan Ereğlililerin ve misafirlerin mağduriyetinden bahsetmek ise abesle iştigal bunca mağduriyetin yanında…
******
Balıkçı lokantalarının “ruhsat” sorunu bu günlerde yine gündemde. İddialara göre Valilik, lokantaların yasal statü kazandırılıp, ruhsatlandırılmasını istiyor. Diğer bir iddia Ereğli Belediyesi’nin bu talebi dikkate alarak ruhsatlandırma çalışması başlatacağı. Bu çalışma içerisinde lokantaların geçici bir süre kapatılacağı söylentisi de diğer bir iddia. Ancak asıl sorun, yapılaşma, imar izni olmayan bir alandaki lokantaların nasıl ruhsatlandırılacağı? Özetle sorunun kesin çözümü ve esnafın rahat bir nefes alması nasıl mümkün olacak? Belirsiz.
Temennimiz, artık kangrene dönüşen bu sorunun belediye, valilik ve diğer kurumların işbirliği ile tartışmaya mahal bırakmayacak tarzda çözüme kavuşturulması. Mümkün mü?
Bilemiyoruz. Ama mümkün olması başla lokantacı esnafı için çok sevindirici olacaktır. Ve daha önemlisi Ereğli bunu hak ediyor…
*******
Sorunun karmaşıklığı ve yıllardır yaşanan mağduriyetlerin çapını göstermesi için 2001 yılından itibaren konunun gündeme gelişini içeren haberleri ve haberlere ilişkin linkleri aşağıda paylaşmak istedik.
Neden bir Çin işkencesi? Neden bir Sisifos Hikayesi? Aşağıdaki haber ve linkler bunu fazlasıyla anlatıyor? Tarih ve kısa haberlerin ayrıntısı için her haberin altındaki linke bakmakta fayda var.

27.07.2001 BALIKÇI LOKANTALARINA KİLİT
Zonguldak’ta atık sularıyla denizi kirleten balıkçı lokantaları kapatılıyor. Yeni yapılan lokanta yerlerinin de durdurulmasıyla açıkta kalacaklarını belirten balıkçılar, Akılları şimdi mi başlarına geldi diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Sahil Güvenlik Komutanlığı ile İl Çevre Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan inceleme sonucunda lokantaların atık sularının denizde ciddi boyutta kirlenmeye yol açtığının tespit edilmesi üzerine Ereğli Belediyesi lokanta sahiplerine bir yazı göndererek, 10 gün içerisinde lokantaları boşaltmalarını istedi. Öte yandan, belediye tarafından yine Bozhane mevkiinde yapımı başlatılan yeni balıkçı lokantaları inşaatları da imara aykırı olduğu gerekçesiyle Valilik tarafından durduruldu. Bozhane mevkiindeki balıkçı lokantalarıyla geçimini sağlayan yaklaşık 20 esnaf, alınan bu karardan sonra Ereğli Belediyesi ile Valiliğin çözüm arayışlarını beklemeye başladılar. Yeni yapılan lokanta yerlerinin de durdurulmasıyla açıkta kalacaklarını belirten balıkçılar, “Bizi çok zor durumda bıraktılar. Bu lokantaların ruhsatsız olduğu 20 seneden beri biliniyordu. Bu zamana kadar niye çözüm bulmadılar. Burada altyapının olmadığını herkes biliyor. Akılları şimdi mi başlarına geldi? diyerek tepkilerini dile getirdiler. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise, yeni yapılan lokantaların siyasi oyunlarla durdurulduğunu söyledi.

www.turkiyegazetesi.com.tr/Genel/a118047.aspx

****
6.10.2011 LOKANTALAR YARIN MÜHÜRLENİYOR!
Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) TAŞ Genel Müdürü Oğuz Özgen’in şikayeti üzerine, Bozhane Barınağı’ndaki balık lokantalarını mühürlemek zorunda kalıyoruz” dedi.
 Posbıyık, Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumunda yaptığı konuşmada, 1994 öncesi Bozhane Barınağı’nın alkollü içki içenlerin, tiner koklayanların barındığı insanların bıçaklandığı, öldürüldüğü huzursuz yerler olduğunu söyledi.
Belediye Başkanlığı’na seçildiği 1994’den sonra mevkide adeta reform yaptıklarını hatırlatan Posbıyık, şöyle dedi:
“Hazırladığımız kentsel tasarım projesini belediye meclisinden geçirdik. Buralara da yeme içme bölümü ve çiğ balık satış yerleri koyduk. Buraların çok basit şekilde yasal hale getirilmesi beklenirken, iktidar tarafından engellendi. Aslında mevzuatla ilgisi yok ama yetki ve kanun ellerinde olduğu için Ereğli’de bir takım insanların başarı kazanması için kıskançlıktan dolayı buralar engellenmeye başlandı. Valilik tarafından sürekli olarak yıkılması için belediyeye yazılar gönderildi. Ereğli halkının menfaatlerini korumak için bir çok defalar mahkemeye gidiyorum. Mahkemeye gittiğimiz için de tabi ki üzülüyoruz, huzursuz oluyoruz. Ancak, bu konuda huzursuz değilim.

http://www.ereglihakimiyet.com/haberler.asp?id=19046


****
02 OCAK 2012 'RUHSATI NASIL VERDİ?'
Bozhane'de mühürlenen balıkçı lokantalarının ardından balık satış yerlerindeki mutfakların da mühürlenmesi için tebligat yapıldı. İşyeri sahipleri düzenledikleri ortak basın açıklaması ile yetkililere seslendi.   Kdz.Ereğli'nin gözbebeği olarak gösterilen Bozhane'de mühürlenen balıkçı lokantalarının ardından balık satış yerlerindeki mutfakların da mühürlenmesi için tebligat yapıldı. İşyeri sahipleri düzenledikleri ortak basın açıklaması ile yetkililere seslendi.  

http://www.ereglionder.com.tr/guncel/39ruhsati-nasil-verdi39-h39719.html
****

21 SUBAT 2012 LOKANTA SAHİPLERİ VALİ VE MİLLETVEKİLİNDEN YARDIM İSTEDİ

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 5 ay önce mühürlenen balıkçı lokantalarının sahipleri mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız ve AK Parti Milletvekili Ercan Candan'dan yardım istediler.

Kdz. Ereğli'de uzun süredir hizmet veren ve 5 ay önce Ereğli Belediyesi tarafından mühürlenen balıkçı lokantaları işletmecileri basın toplantısı düzenleyerek son gelişmeler hakkında bilgiler verdiler.

http://www.pusulagazetesi.com.tr/arsiv_24218/balikci-lokantalarinin-isletmecileri-vali-ve-milletvekilinden-yardim-istedi/
****

26.Mayıs.2014 BALIKÇI LOKANTALARI İÇİN ÇÖZÜM ARANIYOR
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 2011 yılında yapılan şikayet üzerine kapatılan balıkçı lokantalarının yeniden açılması için çözüm aranıyor.
AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan ile Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Opr. Dr. Hüseyin Uysal, Bozhane’de yaklaşık 11 yıl çalıştıktan sonra kaçak oldukları gerekçesiyle kapatılan balıkçı lokantalarının yeniden açılmasına ilişkin işletme sahipleri ile bir araya geldi. Candan ile Uysal balıkçı lokantaları işletmecileri ile yemek yiyerek çözüm için görüş alış verişinde bulundu.
Candan ile Uysal balıkçı lokantaları işletmecileri ile yaptıkları görüşmenin ardından Kdz. Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Firuz yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Candan ile Uysal, Yılmaz’dan Bozhane’de balıkçıların sorunları ile ilgili olarak bilgi aldı.

http://www2.kdzereglihaber.com/Haberler/Detay/1345/KAPATILAN_BALIK_LOKANTALARI_ACILIYOR_MU_YORUMLAR

Emin Semih Özkök | 3 Ekim 2020
Inanın okurken bile daral geldi. Çözümü sorarsanız; Devletin "baba" sıcaklığı ile yerel yönetimin "sevgi" dolu şefkati bir araya gelip , (siyasi malzeme noktasına getirmeden) gerekli yasal düzenlemelerin önü açılır ve basarmamak icin hicbir sebep yok
Sakıncalı Piyade | 5 Ekim 2020
Bu hatırlatmalar için teşekkür ederim. Sevgiyle selamlıyorum.
MUSTAFA TAMMIS | 8 Ekim 2020
Saygı ve sevgi ile okudum ve izledim Teşekkür ederim ilginize .Neden böyle olmuştu .Ereglinin nüfusu 120 bini geçti pekala ilçemiz ihtiyaca cevap verebiliyor mu. Yerli Turistce yabancı turistler günü birlik yiyip içerler ,çarşıdan , pazardan alış veriş yapsalar kimlerin cebine para girecek yani devletin cebine daha çok para girdisi olacak . Teşekkür ederim.


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

“YASAK AŞK” HABERLERİNİN GERÇEK MAĞDURLARI! “VURUN KAHPEYE”


Türkiye’nin yetiştirdiği değerli düşünce insanı ve siyasetçi, rahmetli Yaşar Nuri Öztürk’ü... Devamını oku >>

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…


Geride bıraktığımız haftaya iki isim damga vurdu. Neredeyse birbirleriyle hiçbir ortak yanı yok bu iki ismin. Kullandıkları dil, ... Devamını oku >>

EREĞLİ’NİN KÜÇÜK GELİNİ KİM?


Rahmetli annemin numunelik lafları vardı. Hemen her durumda lafı çok uzatmaz, durumu sade şekilde özetleyen, izah eden bir d... Devamını oku >>

BİR YEM BORUSU OLARAK, “EREĞLİ İL OLSUN” SÖYLEMİ VE POSBIYIK’IN ÜÇÜNCÜ YOLU


Kimi durumlar vardır. İzahı için saatlerce konuşulabilir. Ya da cuk oturacak bir sözle, deyimle fazla lafa gerek kalmaz. Bil... Devamını oku >>

DÜĞÜN DEĞİL BAYRAM DEĞİL, POSBIYIK KİMİ ÖPÜYOR?


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyaset ve yöneticilik açısından küçümsenemeyecek bir birikim ve deney... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

“YASAK AŞK” HABERLERİNİN GERÇEK MAĞDURLARI! “VURUN KAHPEYE”
HİPOKRAT’IN TORUNLARINA DİYECEĞİM VAR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,8285
9,3707
448,86

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 10o

SON YORUMLAR