ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

ERDEMİR’İ VERİP BİR GORİL PARKI MI ALMALI?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

İlk bakışta kel alaka bir başlık gibi duruyor bu başlık.

Öyle ya ne alakası var Ereğli’de kurulu ülkenin en güzide sanayi kuruluşu Erdemir’le, taa Afrika’daki gorillerin?

Hayat biraz böyledir ama.

Biraz dikkat, biraz derinlemesine bakış, birbiriyle çok alakasız olguları birbirine yaklaştırır. Birini değerlendirirken diğerine ilişkin bir sonuç çıkarırsınız.

***

Erdemir-Ereğli ilişkisi ve çelişkisi sürekli gündemde olan bir konu. İstihdam politikası, kentle olan sosyal, ekonomik bağları, çalışanların beyaz yakalılar (A personel), mavi yakalılar (B personel) ve taşeronlar olarak sınıflandırılmasının sonuçları, tüm bunlar bu ilişki ve çelişkinin alt başlıkları olarak gündeme gelir.

En çok da kente, Ereğli’ye ne kattığı (istihdam ve ekonomik girdiler), Ereğli’ye ne kadar zarar verdiği (çevre kirliliği, bunun doğal sonucu olan sağlık sorunları vb.) gündemde yer bulur.

Zaman zaman bu başlıkları iyi niyetle veya farklı gerekçelerle çıkış noktası yapıp Erdemir karşıtı kampanyalar yürüten kişi ve çevreler olur. Sonra ne değişir bilinmez, ortalık süt liman olur.

Örneğin, kentin belediye başkanının ve “etkili” kişilerin başını çektiği 2019 yılında oluşturulan ve Erdemir’in kente çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan zarar verdiği, bunun karşılığında hiçbir katkı sunmadığı savıyla hareket eden “Ereğli Geleceğini Arıyor Platformu” vardı?

Hani nerdeyse Erdemir’i karadan ve denizden kuşatmaya alıp, fethedecek görüntüsü veren bu platformun yerinde şimdi yeller esiyor. Tüm sorunlar halloldu mu acaba? Bu platform kurucularının cevap vereceği bir konu, biz kendi başlığımıza dönelim.

AFRİKA’NIN GORİLLERİ

Cumartesi sabahı her zaman taraş olduğum mahalle berberinde gözlerim bir an televizyondaki belgesele takıldı. Afrika’da muhtemelen Uganda veya Kongo’da kurulu bir Ulusal Parkta yaşayan gorilleri, bölgeye yapılan turizmi ve tabi gorilleri anlatan bir belgesel. Birçok ayrıntının yanı sıra aktarılan bir bilgi çok ilginçti. Bölge ekonomisi iki temel ayağa dayanıyor. Tarım ve turizm gelirleri. Bölge halkı tarım gelirleri dışında bir gelire de sahip yani. Ulusal Park’ın hem bölgede kurulu olmasından dolayı hem de parkın tarım alanlarıyla sınır oluşturması nedeniyle elde edilen turizm gelirlerinin yüzde onu bölge halkına dağıtılıyor.

Elin Afrikalısı bunu akıl etmiş, yetmemiş uygulamaya kalkmış. İnsan düşünmeden edemiyor. Kentin göbeğinde kurulu ve neredeyse kentin merkezinden daha büyük bir alana yerleşmiş bir sanayi devi havayı, denizi kirletmenin ötesinde sırf bu misafirlik açısından bir bedel ödeyemez mi? Hadi yüzde on çok diyelim. Yüzde beş, onu da geçtik. Yüzde birlik bir pay.

Meseleye böyle bakınca insanın, Ereğlililerin goril kadar değeri de mi yok diyesi geliyor. Ya da ağır sanayi neyimize lazım, keşke bizim de bir goril parkımız olaydı. En azından denizimiz, havamız temiz kalırdı, diye düşünüyor.

Tabii mesele Erdemir-Ereğli ilişkileri çelişkileri olunca, sorunlar, sıkıntılar sadece bu kadar değil. Hatta daha derin sorunlar var. Bunu da ilerleyen günlerde “Erdemir’in Kunta Kinteleri” başlığıyla irdeleyeceğiz.YORUMLAR

Kıdemli Kunta Kinte VA | 29 Kasım 2021
Bakalım neler gelecek. Konu kent sanayi ilişkisinden öte , müşterek çevre, o çevrede yaratılan ekonomik katma değer ve bunun paylaşımı olmalı. Pandemi dünyayı sarstı enerji fiyatları rekor kırıyor vizyon çer çöp . Bu minvalden bakınca sadece kent sanayi ilişkisi yetmiyor açıklamaya üstüne bir de aşınmış çıkar ilişkileri al sana dev bir Ankapark!!
Holil postanboylu | 30 Kasım 2021
İzzet bey yazacaksa bir kitap hazırlanıyor denektir. Sal gelsin, hazırız. Araya Çakma küheylan holil Postanboylunun macreları yalandan kükreyip arkadan el altından yok yok yapmaz o cehapalı ! Kara takım pempe gömlekli Ereğli gazinosunun baş çengisi h postanboylu ve maceraları, yakında şurda
Çetin Yıldırım | 9 Aralık 2021
Benimde ufak bir görşüm olsun. Acaba Yararlı topcali bölgesini tarım alanları yapsalardı, o çöp fabrika hurdaliklari oraya yonlendirmeselerdi? Acaba o bölge şimdi Antalya gibi seracılık olsaydı belkide daha verimli Olmamızdır? Teasin hurda lojmanlarinin yerine güzelim tarım alanları olmamızdı. Bu kent çok şey kaybediyor. Bu Kulyabani siyasiler ve para canavarların yüzünden.


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

SORUN CAMİ DEĞİL CAMİALAR ARASINDA


Ereğli gündemini işgal eden Bakanlık marifetiyle Ereğli sahiline cami yapılması konusunda sorunun kaynağına işaret edebilmek iç... Devamını oku >>

BU SAATTEN SONRA HEPİMİZ YILDIZ TİLBE’NİN ASKERİYİZ... SAHİLE CAMİ YAPTIRMAYIZ!!!


5-6 Ocak günleri toplanan Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nde çok dramatik, acıklı, bir o kadarda gerilimli bir ortam ... Devamını oku >>

ZİNCİR MARKETLERLE İLTİSAKLI OLMAK


Çok bilinen ve sevdiğim bir sözdür. İzahı olmayan şeylerin mizahı olur… Bu söz kadar, yurdumu, yurdum insanını... Devamını oku >>

EREĞLİ’DE, BİR “BATTI BALIK YAN GİDER” VAKASI


Sıkça kullandığımız bir deyimdir. Yaşadığı felaketlerden ders çıkarmayan, olanları kısa sürede unutan ve aynı sonu&ccedi... Devamını oku >>

KADIN DERGÂHLARI…


Dün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü idi. Herkes biliyor ki bu türden sembolik gün... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

SORUN CAMİ DEĞİL CAMİALAR ARASINDA
O CUMARTESİ AKŞAMI…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

13,4810
15,3112
795,22

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kar yağışlı
kar yağışlı 0.o

SON YORUMLAR