ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

DEMLENME AŞAMASINDAKİ SİYASET…

   
Hüseyin AKSAKAL Hüseyin AKSAKAL

Beklenmedik bir durum olmazsa, hem yerel seçimler, hem de genel seçimlere halen uzun sayılabilecek bir süre var.  Yine de üç ila dört yıl arasında bir zaman dilimi sonrası için siyaset içten içe hazırlanıyor.  Tabiri caizse demleniyor.

AK Parti’de Fatih Çakır’ın kongrede aday olmamasının ardından, bu makamın yeni sahibi olmak isteyen kişiler ve gruplar kulis faaliyetlerine girdi. Hani bu sağlıksız bir süreç olduğundan değil, bir durum tespiti olarak böyle kabul edilmeli. Mutlaka genel kabulü aşan birtakım eylem ve söylemler de olacaktır ama toplumun sağduyusu, bunları minimize etmenin bir yolunu bulacaktır.  Önümüzdeki süreçte, ilçe kongresinin tamamlanmasıyla AK Parti Ereğli teşkilatının yeni rotasını belirleyecek olan faktörlerin bazıları yer değiştirmiş olacak.

Şu andaki hazırlıkları da buna yönelik değerlendirmek gerek.

***

CHP’de de durum farklı değil.  Geçtiğimiz günlerde Başkan Posbıyık’ın mevcut ilçe başkanına yönelik ifadeleri, yeni bir sürecin ön hazırlıkları olarak da okunabilir. Büyük kurultayda, genel başkan adaylarına yakın olabilmenin bir enstrümanı kurultay delegeliği.  Şu an itibarıyla Halil Posbıyık bu imkandan mahrum kalmış gibi görünüyor ama görünüş kimi zaman yanıltıcı olabilir. Zira tecrübeli siyasetçinin, kendi PR’ını, bizzat kendisinin olmadığı ortamlarda, kendisini destekleyen isimler üzerinden de yapabildiği biliniyor.

Asıl çıkmaz, CHP içinde Posbıyık karşıtı olarak bilinen seçilmiş parti yetkililerinin etki gücüyle mücadele etmek. Şu ana kadar Posbıyık’ın bunda hayli başarılı olması, bu başarının sürekliliğini garanti altına almıyor. 

İlçe kongrelerinde olduğu gibi büyük kurultaylarda da taşlar yerinden oynar. Bütün mesele, çalkantı sona erdiğinde, kimin üstte kimin altta kalacağıdır. Bu da şu sıralarda demlenen yeni siyasi düzenin nasıl biçimleneceğiyle ilgili bir durum.

***

Bugünlerde İyi Parti’de de bir hareketlenme var. İlçe kongresi için Evrim Balbaloğlu yeniden aday olacağını açıkladı.  Parti içi muhalefet görünümü sunan, partinin önceki dönemde Milletvekili adayı olan Batu Müftüoğlu da adaylığını açıklayacak. Hatta siz bu yazıyı okurken açıklamış olacak.

İyi Parti genel merkezi de bugünlerde karışık biliyorsunuz.  Meclis grubundan istifalar yaşandı. Zonguldak’ta önce Batu Müftüoğlu’nun partiden ihracı, ardından mahkeme kararı ile dönüşü gerçekleşti. Bu olaylar, yaklaşan ilçe kongresinde, parti için iki yolu ortaya koyuyor. Birincisi, parti içi muhalefetin pasifize edildiği güçlü bir ilçe yönetimi, ikincisi de bugüne dek parti üyelerinin bir kısmını tatmin etmeyecek aktivite seviyesinde kaldığı iddia edilen yönetimin yerine, partide  bir alt ses olarak sürekli mırıltısını işittiğimiz grupların bayrağı devralması.

Her halükarda İyi Parti de yeni bir dönemin eşiğinde ve bu dönemin ne şekilde oluşacağı, gelecek genel ve yerel seçimlerde temel aktörlerin belirlenmesinde etkili olacak.

***

Tüm siyasi partilerde  alttan alta ilerleyen yeni bir dip dalgasından söz etmek mümkün. Kimi zaman genel başkanların ziyaretleriyle, kimi zaman karşılıklı atışmalarıyla devam eden, kimi zaman da yerelde taşların yer değiştirmesiyle devam eden süreçler. Bunların hepsi anlamsız bile olsa, seçime kadar çok süre olduğundan, partilerin neredeyse tamamı, yeni oluşumlar içinde bir sonraki demokrasi bayramına hazırlanacak.

Siyasi değişimler, kendiliğinden gerçekleşmezler.  Koşullar değişimi gerektirdiğinde, kimi aktörler vesile olur ve değişim gerçekleşir.  Bu konunun bir diğer boyutu da, değişmez sandığınız şeyler bile bir değişimin sonucu olduğundan, bugüne kadar değişmeleri için bir vesile bulunmadığından değişmez gözükürler.  Artık siyasi yolculuğunu geçerli kılan faktörler geçersiz kılındığında yenilmez belediye başkanları köşesine çekilmeye zorlanır,  düzinelerle mecliste görev yapan vekiller emekli edilir, partilerde ağırlığı olan isimler, etkisiz elemanlara dönüşür.

İşte o dönüşümün izlerini dikkatle bakan kişiler bugünden bile görebilirler.YORUMLAR


Hüseyin AKSAKAL Tarafından Yazılan Son Yazılar

KORONA GÜNLERİNDE…


Öncelikle bir şeyi kabul etmemiz gerek.  Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ve akla hayale gelmeyen, daha &o... Devamını oku >>

PANDEMİ HİPOTEZLERİ


İnsanoğlunun hayata tutunma gücü tehdit altındayken ortaya çıkar. Aynı şekilde bir toplumun gücünü de tehdi... Devamını oku >>

KARANTİNA EKİNOKSU


Bugün 21 Mart… Ekvatorda gölge boyu sıfır. Kuzey yarımkürede bu günden sonra geceler gündüzlerden uzun... Devamını oku >>

POSBIYIK YİNE PARMAK SALLADI: “SİZİ GİDİ SİZİ!


Belediye Başkanı Halil Posbıyık eydur: “Bu arada bana gönderme yapanlar var. Bugüne kadar yaptığım bütün m&uum... Devamını oku >>

MEMLEKETİMDEN KORONA MANZARALARI…


Meselenin sağlık boyutu ciddi… Alınan önlemler büyük oranda yerinde.  Yaz aylarının yaklaştığı bu dönem iti... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

KARANLIK IŞIKLA YENİLİR…
KORONA GÜNLERİNDE…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,4510
7,1898
338,06

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

hafif yağmur
hafif yağmur 8.o

SON YORUMLAR