ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

BOZHANE’DE RACONU “ŞERİAT” MI KESECEK?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Karadeniz Ereğli’de Bozhane Limanı’ndaki balıkçı barınakları gündem olmaya devam ediyor.

Son olarak 26 Ekim Pazartesi günü Zonguldak’ta devletin en yetkili ismi, Vali Mustafa Tutulmaz Ereğli ziyaretinde ilk durak olarak balıkçı barınaklarına geldi.

İroni yapacak olursak Sayın Vali belki de Ereğli’nin sorunlarına en güncel ve en kör düğüm olmuş yerden başlayarak asıl enerjisini “Meşhur Bozhane burası mı?” dediği yerden başladı.

Balıkçı barınakları ziyareti yaklaşık yarım saat sürdü. Başlangıcından bitişine kadar, arada basının alınmadığı Su Ürünleri Kooperatifi Lokali’ndeki kısa toplantıyı saymazsak ziyaret, Vali Tutulmaz’a eşlik eden Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Muharrem Ali Köse ile Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık arasında söz düellosu, askeri tabirle karşılıklı top atışları biçiminde geçti.

Benzetmede hata olmaz, Sayın Vali bu söz düellosunun ortasında tam bir orta hakem titizliğinde sık sık tarafları ‘fair play’e davet edip tansizyonu düşürmeye çalışırken, Sayın Kaymakamımız da kimi pozisyonlarda yan hakem dikkatiyle bayrak sallayıp müdahil oluyordu ama nafile.

Açık söylemek gerekirse Başkan Posbıyık başından itibaren daha hırçın ve agresif bir oyun sergileyerek topu hep rakip sahada çevirmeye çalıştı. Kooperatif Başkanı Köse ise tedbiri elden bırakmadan defans yapan ama kaleyi görünce şut denemesi yapan takım havasındaydı. Haksızlık etmeyelim, ilk etkili hamle Köse’den geldi. Daha ziyaretin ilk dakikasında liman içinde yasal olmadığını ileri sürdüğü çay bahçesi işletildiğini ve (Halil Bey’le aynı soyadı taşıyan) işletme sahibinin soyadını üzerine basarak söylemesi Başkan Posbıyık’ın karşı ataklarını koşulladı.

Açıkçası ziyareti başından son ana kadar izleyen birisi olarak, (öyle olmamakla birlikte) meseleye vakıf olmayan yabancı birisi olarak ne anladın, ne sonuç çıkardın diye sorulsa…

Konuşulanlardan hareketle, ne liman içinin günü birlik turizme kazandırılma girişimi, ne balık lokantalarının ruhsatlandırılması ve geleceği, ne de başka bir olgu direk gündem de değildi. Ortada iki taraf temsilcilerinin, belediye ve kooperatif başkanlarının sık sık birbirlerini haksız rant sağlamakla ya da rant peşinde olmakla itham ettikleri ya da ima ettikleri bir laf kavgası, söz kalabalığı kalıyor.

Böylemidir? Bilemiyoruz. Hal böyle olunca Demokrat olarak dün haberi “Bozhane’de Rant Kavgası mı?” başlığıyla gördük.

Başkan Posbıyık, ziyaret sonrası, daha önceki yazılarımızı da kastederek, özellikle “Su Ürünleri Kooperatifi seçimlerine müdahil olduğu, seçimi desteklediği ismin kaybetmesi üzerine Bozhane’yi tartışılır bir yer haline getirdiği” yönündeki eleştirilerimizin yersiz ve haksız olduğunu iletti. Belediye Başkanımız olarak biz Halil Bey’in sözüne inanır güveniriz. Niyet sorgulaması da yapamayız.

Ancak dün yaşanan söz düellosunun da maddi bir zemine oturması gerekir. Ortada bir çekişme, anlaşmazlık yoksa belediye ve kooperatif arasındaki tartışma nereden kaynaklanıyor? Açıkça ifade edilen rantın kaynağı ve sahibi kim?

Bu soruları da sormak ve cevap beklemek hakkımız. Başkan Posbıyık’ın orada dile getirdiği Su Ürünleri Kooperatifi’nin 600 bin liralık rant elde ettiği doğru mu? Velev ki doğru? O zaman balıkçı barınaklarını günü birlik turizm alanı yapma hamlesi bu rantın yönünü değiştirmek için mi? Ortada bu türden tartışmalar varken 2 ay önceki Su Ürünleri Kooperatifi seçimlerine etki edilmeye çalışıldı mı sorusu gereksiz bir soru mu? Seçimlerden sonra kaynayan kazanın nedeni ne?

Özetle, tabi ki kimseyi suçlamayalım, kurgu yapmayalım ama dün yaşanan ziyaret ve tartışmaların da bağımsız gözle izahı başka türlü mümkün mü?

****

Peki, şimdi ne olacak?

Kahin değil kimse?

Ancak ziyaret esnasında devlet ciddiyetini ve hakkaniyetini sonuna kadar koruyan Vali Tutulmaz’ın iki kısa ifadesi var.

İlki, balıkçı barınaklarının işletmesinden, liman içindeki yapılaşma ve tesislere kadar hepsini kapsayacak tarzda kurduğu cümle.

“Her şey kanunlara uygun olacak. Kanuna uymuyorsa kapatılacak”

İkincisi de ziyareti bitirip ayrılırken bir açıklamanız olacak mı sorusuna “her şey incelenir ve en doğru ne ise ona karar verilir” tarzındaki daha esnek ifade.

Yorumlayacak olursak Sayın Vali balıkçı barınakları ve özellikle balık lokantalarının geleceği konusunda esnafı zora sokmayacak formülleri de “doğru ne ise o olur” sözüyle işaret etse de nihayetinde “kanun ne diyorsa o olur” hükmüyle işin gerçek çözüm yerinin kanunlar olduğunu söyledi.

Eskilerin deyimiyle biraz da “şeriatın kestiği parmak acımaz” sözünü anımsatan bir devlet duruşu bu.

Ya da daha amiyane tabirle soracak olursak, “Bozhane’de artık raconu şeriat mı kesecek?”

 

*Şeriat kavramı burada dini hükümlere dayalı rejimden ziyade “kanun” anlamında kullanılmaktadır.

 

 YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…


Geride bıraktığımız haftaya iki isim damga vurdu. Neredeyse birbirleriyle hiçbir ortak yanı yok bu iki ismin. Kullandıkları dil, ... Devamını oku >>

EREĞLİ’NİN KÜÇÜK GELİNİ KİM?


Rahmetli annemin numunelik lafları vardı. Hemen her durumda lafı çok uzatmaz, durumu sade şekilde özetleyen, izah eden bir d... Devamını oku >>

BİR YEM BORUSU OLARAK, “EREĞLİ İL OLSUN” SÖYLEMİ VE POSBIYIK’IN ÜÇÜNCÜ YOLU


Kimi durumlar vardır. İzahı için saatlerce konuşulabilir. Ya da cuk oturacak bir sözle, deyimle fazla lafa gerek kalmaz. Bil... Devamını oku >>

DÜĞÜN DEĞİL BAYRAM DEĞİL, POSBIYIK KİMİ ÖPÜYOR?


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyaset ve yöneticilik açısından küçümsenemeyecek bir birikim ve deney... Devamını oku >>

DEPREMİN KAHREDENLERİ VE KAHRAMANLARINA…


Acı duyuyorsan canlısın, başkasının acısını hissediyorsan insansın. Biyolojik yanını bir yana bırakırsak insan nedir, kime denir, sorusunu ... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…
KUTUP YILDIZININ GÜNÜ
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,8684
9,3769
457,94

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 7.o

SON YORUMLAR