ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

BOYUTU MU İŞLEVİ Mİ?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Durun, hemen heyecana kapılıp fantastik hayallere dalmayın!

Gerçi sizler de haklısınız. Yurdum insanı, ülkemdeki teknolojik ve bilimsel gelişmelere paralel olarak ne zaman bir “boyut-işlev” tartışması duysa aklı hemen kayıyor. Bahsi geçeni ya uzaya son gönderdiğimiz ACUN-1 uzay aracı ya da Edirne ile Hakkari arasında kulaktan kulağa oynama hissi verecek kadar donanımlı AN(ADOLU)DROİD 67 marka telefon cihazı zannediyor. Gerçeklik Belen Sanayi Sitesi olsa da hayaller Silikon Vadisi tadında projeden projeye dörtnala koşuyor zihinler.

Bu gelişmeyi hazmedemeyen bizlerden, yerel basından bu realite hakkında kalem oynatmamızı beklemiyorsunuzdur umarım. Kentin sığ sularında, gelişimini tamamlamamış balıkları avlama telaşındaki avcılar gibi konularla içli dışlı bizlerden böylesi “akıl karı” mevzuların çıkması zor. O nedenle şimdi lütfen kemerlerinizi çözün, vitesi küçültün, hız limitini şehir içine ayarlayın ve okumaya devam edin.

Malumunuz, Ereğli Belediyesi ve doğal olarak Ereğli ile OYAK-ERDEMİR arasındaki ilişkiler epeydir limoni. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın girişimiyle oluşturulan “Ereğli Geleceğini Arıyor” platformu eliyle bu tıkanan ilişki “al mektuplarını ver paramı (pardon) resimlerini” restiyle masaya yatırıldı. Ardından OYAK yönetimi bizzat sahaya indi. “Birlikte başarmayı, başarabiliriz” türünde ebcet hesabıyla bile manası halen en azından tarafımızdan çözülememiş bir “birliktelik” toplantısı yaptı.

Haliyle şehir biraz nefes aldı. Tam da biraz cilve nazdan sonra işler yoluna girecek duygusallığına kapılmıştık ki kafamız yine karıştı.

Küskünlük-tartışma dönemlerinden sonra adettendir. Taraflar ya birbirine hediye alır-verir ya da ihtiyaç durumunda küçük de olsa “komşu benimki bozulmuş, seninkini biraz kullansam” diyerek münasebeti artırmaya çalışır.

Ama yok olmayınca olmuyor işte.

Şehirler de insanlar gibidir. Bazen sağlık sorunu yaşayabilirler. İki gün önce Erdemir Lojmanlarının boşaltım sistemi arıza vermiş. Müdahale gerekli?

İşte boyut mu işlev mi tartışması tam da burada başlıyor. Velev ki Erdemir’in elinde bu mühim duruma müdahale edecek ekip-ekipman yok. Ama yanı başında bu işlerde tam teçhizat kendini donatmış Ereğli Belediyesi var.

En azından ilişkilerin biraz yumuşaması adına “kardeş, bizim bir vidanjör ihtiyacımız var, bir yolcuk gönderseniz” deseler iyi olmaz mıydı?

Ha istendi mi bilemiyoruz. Ama Ereğli Belediyesi “bizden istemediler, isteseler veririz” dedi mi, dedi.

Ama yok, sen kalk ta Alaplı’dan vidanjör getir?

Büyük sıkıntı…

Burada kentin belediyesinin gül gibi vidanjörü dururken, sen çok yabancı olmasa da sonuçta el sayılacak belediyenin vidanjörünü getir, şehrin mahrem yerlerine müdahale et.

Bu durum öncelikli olarak “mahallenin ağır ağabeyleri” biz basın mensuplarının gururunu bir kırdı ki sormayın. Haber üzerine haber, yorum üzerine yorum yaptık. Yetmedi köşe yazıyoruz.

Siz nasıl, Ereğli’yi başka bir belediyenin vidanjörüne muhtaç edersiniz? Şimdi, Alaplı Belediye Başkanı sevgili Nuri Tekin abimiz kalksa, “bizim vidanjör sizinkinden iyi” dese… Halil Başkanım, “bizimkisi hem daha büyük hem daha işlevsel” dese…

Al başına belayı. İki ilçe arasındaki “boyut-işlev” tartışması alıp başını gitse…

Buna mı yansak? Yoksa CHP’nin dertleri kendine yetmiyormuş gibi bir de ikisi de CHP’li belediyeler arasında,  “vidanjör krizinden” başlayacak parti içi siyasi krize mi yansak.

Ah Erdemir, “zaten kente üç kuruş faydan yok” diye her ağzını açan seni eleştirirken, oldu mu bu yaptığın.

Hem ne demiş atalarımız. “Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” Aranız biraz kırgın diye Ereğli Belediyesi’ne bunu yapmamalıydın. Hatta hiç boyutuna-işlevine bakmadan istemeliydin o vidanjörü.

Netice de komşu komşunun vidanjörüne de ihtiyaç duyabilir…

 YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

OMURGA, RAKI VE SİNA ÇILADIR


Sevgili Sina duydum ki benden sıkılmışsın. Hiçbir ortak yanımız ve paylaşımımız yokken bu sıkıntın nereden aksetti anlayamadım. Ama ... Devamını oku >>

UTANMAK İNSANİ BİR DUYGUDUR


Doğa yasalarıyla, sosyal yasalar-kurallar arasında sıkı bir ilişki ve benzerlik vardır. İnsan, doğayı gözlemleyerek kendini eğitebilir... Devamını oku >>

EREĞLİ´DE, MÜŞTEREK BAHİS MAHFİLLERİ


Yazıya başlarken, başlıkta geçen ve yaşıtlarımızca bilinse bile bir çok okuyucumuzun daha önce duymamış olma ihtimalini ... Devamını oku >>

BENİM MESLEKTAŞLARIM İŞİNİ BİLİR


Türkiye siyasetinde marka olmuş isimler vardır. Marka isimlerin, markalaşmış ve neredeyse artık atasözüne, deyime dön&u... Devamını oku >>

TARİKAT HİKAYELERİ / “YOL DÜŞKÜNLÜĞÜ”


6 Eylül Pazar günü yapılan KPSS’ye Zonguldak’ta girecek olan bir çok Ereğlili giremedi. Kısaca en az bir ... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

OMURGA, RAKI VE SİNA ÇILADIR
GAZETECİLİK, BEŞİK ULEMALIĞI DEĞİLDİR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,8250
9,1363
472,37

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı az bulutlu
parçalı az bulutlu 18o

SON YORUMLAR