ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

BOYUTU MU İŞLEVİ Mİ?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Durun, hemen heyecana kapılıp fantastik hayallere dalmayın!

Gerçi sizler de haklısınız. Yurdum insanı, ülkemdeki teknolojik ve bilimsel gelişmelere paralel olarak ne zaman bir “boyut-işlev” tartışması duysa aklı hemen kayıyor. Bahsi geçeni ya uzaya son gönderdiğimiz ACUN-1 uzay aracı ya da Edirne ile Hakkari arasında kulaktan kulağa oynama hissi verecek kadar donanımlı AN(ADOLU)DROİD 67 marka telefon cihazı zannediyor. Gerçeklik Belen Sanayi Sitesi olsa da hayaller Silikon Vadisi tadında projeden projeye dörtnala koşuyor zihinler.

Bu gelişmeyi hazmedemeyen bizlerden, yerel basından bu realite hakkında kalem oynatmamızı beklemiyorsunuzdur umarım. Kentin sığ sularında, gelişimini tamamlamamış balıkları avlama telaşındaki avcılar gibi konularla içli dışlı bizlerden böylesi “akıl karı” mevzuların çıkması zor. O nedenle şimdi lütfen kemerlerinizi çözün, vitesi küçültün, hız limitini şehir içine ayarlayın ve okumaya devam edin.

Malumunuz, Ereğli Belediyesi ve doğal olarak Ereğli ile OYAK-ERDEMİR arasındaki ilişkiler epeydir limoni. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın girişimiyle oluşturulan “Ereğli Geleceğini Arıyor” platformu eliyle bu tıkanan ilişki “al mektuplarını ver paramı (pardon) resimlerini” restiyle masaya yatırıldı. Ardından OYAK yönetimi bizzat sahaya indi. “Birlikte başarmayı, başarabiliriz” türünde ebcet hesabıyla bile manası halen en azından tarafımızdan çözülememiş bir “birliktelik” toplantısı yaptı.

Haliyle şehir biraz nefes aldı. Tam da biraz cilve nazdan sonra işler yoluna girecek duygusallığına kapılmıştık ki kafamız yine karıştı.

Küskünlük-tartışma dönemlerinden sonra adettendir. Taraflar ya birbirine hediye alır-verir ya da ihtiyaç durumunda küçük de olsa “komşu benimki bozulmuş, seninkini biraz kullansam” diyerek münasebeti artırmaya çalışır.

Ama yok olmayınca olmuyor işte.

Şehirler de insanlar gibidir. Bazen sağlık sorunu yaşayabilirler. İki gün önce Erdemir Lojmanlarının boşaltım sistemi arıza vermiş. Müdahale gerekli?

İşte boyut mu işlev mi tartışması tam da burada başlıyor. Velev ki Erdemir’in elinde bu mühim duruma müdahale edecek ekip-ekipman yok. Ama yanı başında bu işlerde tam teçhizat kendini donatmış Ereğli Belediyesi var.

En azından ilişkilerin biraz yumuşaması adına “kardeş, bizim bir vidanjör ihtiyacımız var, bir yolcuk gönderseniz” deseler iyi olmaz mıydı?

Ha istendi mi bilemiyoruz. Ama Ereğli Belediyesi “bizden istemediler, isteseler veririz” dedi mi, dedi.

Ama yok, sen kalk ta Alaplı’dan vidanjör getir?

Büyük sıkıntı…

Burada kentin belediyesinin gül gibi vidanjörü dururken, sen çok yabancı olmasa da sonuçta el sayılacak belediyenin vidanjörünü getir, şehrin mahrem yerlerine müdahale et.

Bu durum öncelikli olarak “mahallenin ağır ağabeyleri” biz basın mensuplarının gururunu bir kırdı ki sormayın. Haber üzerine haber, yorum üzerine yorum yaptık. Yetmedi köşe yazıyoruz.

Siz nasıl, Ereğli’yi başka bir belediyenin vidanjörüne muhtaç edersiniz? Şimdi, Alaplı Belediye Başkanı sevgili Nuri Tekin abimiz kalksa, “bizim vidanjör sizinkinden iyi” dese… Halil Başkanım, “bizimkisi hem daha büyük hem daha işlevsel” dese…

Al başına belayı. İki ilçe arasındaki “boyut-işlev” tartışması alıp başını gitse…

Buna mı yansak? Yoksa CHP’nin dertleri kendine yetmiyormuş gibi bir de ikisi de CHP’li belediyeler arasında,  “vidanjör krizinden” başlayacak parti içi siyasi krize mi yansak.

Ah Erdemir, “zaten kente üç kuruş faydan yok” diye her ağzını açan seni eleştirirken, oldu mu bu yaptığın.

Hem ne demiş atalarımız. “Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” Aranız biraz kırgın diye Ereğli Belediyesi’ne bunu yapmamalıydın. Hatta hiç boyutuna-işlevine bakmadan istemeliydin o vidanjörü.

Netice de komşu komşunun vidanjörüne de ihtiyaç duyabilir…

 YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

POSBIYIK’I BEKLEYEN TEHLİKE!!! / VEKÂLET DARBESİ…


İnsanların lafı kuyruğundan anladığı bir yer ve dönemde ciddiyet bir yana mizah da çok zor yapılır. Tolum olarak, ökü... Devamını oku >>

DERVİŞİN FİKRİ VE ZİKRİ…


Güzel bir Kızılderili hikayesidir… Bir gün New-York´ta bir grup iş arkadaşı, yemek molasında dışarıya çıka... Devamını oku >>

POSBIYIK: YENİLGİ VE ´´ZAFER´´


Pirus zaferi, yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına kazanılan zaferleri anlatmak için kullanılan bir deyim.  Kaz... Devamını oku >>

Posbıyık da rabia dedi... Ama Nasıl?


1960 ve 70’li yıllar dünyada ve Türkiye’de gençlik hareketlerinin, ulusal kurtuluş savaşlarının ve diktatö... Devamını oku >>

ÇAĞIN EN TEHLİKELİ VİRÜSÜ


Ülkemiz ve dünya son birkaç hafta içinde insanlık ve insanımız açısından ciddi sıkıntılara yol açan b... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

POSBIYIK’I BEKLEYEN TEHLİKE!!! / VEKÂLET DARBESİ…
BİR DE BURADAN BAKIN!
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,0856
6,5699
314,81

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 9.o

SON YORUMLAR