ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

Başka Bir Ülkenin Toprakları: KANDİLLİ

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Yunanistan, ikinci dünya savaşını hücrelerine kadar yaşamış bir ülkedir. 1940’ta İtalya’nın başarısız işgal girişimi ardından 1941 yılında Hitler’in orduları İtalyan ve Bulgar ordularını da yedeğine alarak 1944 yılına kadar 300 bin sivilin yaşamını yitirdiği işgali gerçekleştirmişti.

1980’li yıllarda 12 Eylül cuntasından kaçarak Avrupa ülkelerine geçmek için Türkiye’yi terk eden birçok politik mültecinin ilk durağı olan Yunanistan’ın küçük bir sahil kasabasıdır Lavrion.

Ege kıyılarındaki bu küçük ve şirin kasabanın adının mültecilik ve Türkiye Cumhuriyeti karşıtı örgütlerin kamplarına ev sahipliği yapma ününün ötesinde derin anıları vardır.

Özellikle deniz kenarında ve liman bölgesinde 90 yıllarda hala ayakta kalan Nazi ordusundan kalan mevziler, kuvvetle muhtemel işgalcilerin yükleme boşaltma yaptığı bant sistemi ve makineler. Hayaletimsi, çürümeye terk edilmiş bu mevzi ve makinelerin kasaba sakinlerinin zihninde kuşaktan kuşağa aktarılan öyle bir karşılığı vardı ki, ne kimse bu alanlara gider ne de yıllarca dokunulmuştu. Aslında işgalin yarattığı ölüm ve tahribatların karşılığında kasaba halkının tavrı bir lanetleme, o lanetli yerlerden uzak durmaydı.

****

Kandilli, kömürle var olmuş Zonguldak’ın belki de kömür işletmeciliğine ilk ev sahipliği yapan beldelerinden birisi.

Fransızlarla başlayan, EKİ (Ereğli Kömür İşletmeleri’yle) devam eden, ardından TTK (Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri’yle) günümüze kadar kömür işletmeleriyle nefes almış, farklı bir kültür yaratmış bu küçük beldemiz eski şaşalı günlerini sanki hiç yaşamamış gibi… Son nefesini veren bir insan ya da artık koşacak gücü kalmamış ve daha fazla can çekişmesin diye birazdan kafasına kurşun sıkılacak emektar ama yaşlı, yaralı, cılız bir at gibi.

1982 yılında henüz çocuk denecek yaştayken, şöhretinin son demlerini yaşarken ilk kez gördüğüm bu beldemize 2000’li yılların başından itibaren belli aralıklarla her gittiğimde bu can çekişen ama bir türlü canını veremeyen yaralı atın durumu içimi kanatır, yüreğimi burkar.

Bu iç kararması, beldenin daralan ekonomisi, azalan nüfusu, tükenmiş sosyal hayatı gibi birçok etkenden kaynaklansa da asıl trajik neden TTK’nı neredeyse terk ettiği, kaderiyle baş başa bırakılan ve her yıl biraz daha doğanın acımasız yıkımı karşısında ufalanan eski işletme binaları, özellikle de varagel diye tabir edilen bölgenin içler acısı durumudur.

Dün kızım ve bir akrabamla gittiğimde bölgeyi gezerken şu düşünceler kemirdi beynimi… Tamam, bireysel anıların tanığı mekanların yıkımı acıdır. Bir ekonominin çöküşü, onun yarattığı sosyal tahribat daha da kötüdür. Ama hiçbir şey, tarihin kendisinin can çekişmesinden daha acı ve aşağılayıcı olamaz.

Kandilli, Varagel bölgesinin bu can çekişen hali her gördüğümde, Lavriyon’da çürümeye terk edilmiş mevzi ve makineleri hatırlatır bana.

Onlar, işgalci bir gücün izlerinden duydukları tiksinti ve lanetlemeyle yapıyorlardı bunu. Ya biz Kandilli’de gözümüzün önünde tarihin can çekişmesine hangi haklı ve moda deyimle milli gerekçeyle göz yumuyoruz. Bütün hıncımız kömür üretiminin başlangıcında işin içinde olan Fransızlara, İtalyanlara mı? Keşke öyle olsaydı. Bizim hıncımız biraz da para kazandırma niteliğini kaybettiği için ve başka bir ülkeye aitmiş gibi arada bir görmekle yetindiğimiz bu can çekişen tarihe, bu topraklara sanki.

****

Türkiye sinemasının son dönemlerinin en başarılı yapıtlarından birisi olan Yılmaz Erdoğan imzalı “Kelebeğin Rüyası” filmi hikayesiyle, kahramanlarıyla, örgüsü ve tarihsel arka planıyla ve çekim yapılan çoğu sahnesiyle genelde bir Zonguldak, özelde ise Kandilli filmidir.

Bir çok Zonguldaklının belki de sadece adını duyduğu Hakkari’den çıkarak, Zonguldak’a ait çok ayrıntı bir konudan hareket eden, Zonguldaklı şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun hayat hikayesi çevresinde bir aşk, kömür, mükellefiyet, özetle Zonguldak filmi çekebilecek kadar bu toprakları seven, tanıyan Yılmaz Erdoğan’ın yine ortalama her Zonguldaklı tarafından sırf etnik kökeni nedeniyle “vatan haini” sıfatıyla ilişkilendirilip, galiz küfürlerle muhatap olması ayrı bir derin çelişkidir.

Yani, ilk benzetmede, Kandilli özelinde neredeyse bu topraklara düşman gibi bakmamız yetmezmiş gibi bu toprakların hikayesini ölümsüzleştiren bir anlamda bizden olmayanlara düşmanlık besleyerek “vatanseverliğimizi” kanıtlamak nasıl bir yurt sevgisidir.

Dünkü Kandilli gezisinden sonra çıkardığım sonuç şu ki ya bizim vatan severliğimizde bir sorun var ya da Kandilli başka bir ülkenin toprağı….

 

 YORUMLAR

Asd | 17 Ağustos 2020
Buralar neden turizme kazandırılmaz anlamış değilim anlamayacağımda galiba yazık çok yazık
Kartal | 18 Ağustos 2020
Madenden emekli olan terk etmeyeçekti siyasiler küçük hesaplar içinde olmasalardı bu gün başka şeylerden bahsederdik
İ X İ R | 19 Ağustos 2020
"Kandilli benim için bir direniştir" Çocukluğumun en güzel yıllarını geçirdigim bir başka deyişle hayatı ve yaşamayı öğrendiğim, arkadaşlığı,dostluğu samimiyeti gördüğüm kısacası beni ben yapan bir yerdir kandili. Arasıra giderim Kandilliye,gözlerim dolar manasız´ca. Duygulan´mamak elde değil, kandili,bu kadar çaresiz ve kimsesiz bırakıl´mayı hak etmedi üstadım.


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

EREĞLİ´DE, MÜŞTEREK BAHİS MAHFİLLERİ


Yazıya başlarken, başlıkta geçen ve yaşıtlarımızca bilinse bile bir çok okuyucumuzun daha önce duymamış olma ihtimalini ... Devamını oku >>

BENİM MESLEKTAŞLARIM İŞİNİ BİLİR


Türkiye siyasetinde marka olmuş isimler vardır. Marka isimlerin, markalaşmış ve neredeyse artık atasözüne, deyime dön&u... Devamını oku >>

TARİKAT HİKAYELERİ / “YOL DÜŞKÜNLÜĞÜ”


6 Eylül Pazar günü yapılan KPSS’ye Zonguldak’ta girecek olan bir çok Ereğlili giremedi. Kısaca en az bir ... Devamını oku >>

LİNGO LİNGO ŞİŞELER… KÖROLASI FEDERALLER


Bir aylık tatilin ardından Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısını 2 Eylül Çarşamba günü ger&ccedi... Devamını oku >>

AHLAKİ ÇÜRÜME VE SOSYAL MESAFE


Yaklaşık sekiz aydır dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran küresel salgında hali hazırda ne önleyici bir aşı ne de kesin so... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

EREĞLİ´DE, MÜŞTEREK BAHİS MAHFİLLERİ
CİDDEN NE KADAR CİDDİ?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,7083
9,0021
461,00

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 18o

SON YORUMLAR