ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

BALIKÇI LOKANTALARININ “DERDİ” CHP’Yİ NİYE GERDİ

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

CHP söz konusu olduğunda demokrasi fazlalığından mıdır, CHP’nin genlerine işlemiş müzmin hizipçilikten midir yoksa daha alengirli işlerden midir; fikir ayrılıkları, ateşli tartışmalar ve neticede kutuplaşmalar alır başını gider.

Konu hele bir de Ereğli ve CHP ise bu hakikat daha da ağdalı, şerbetli bir hal alır. CHP bünyesine sirayet etmiş bir dizi reflekse bir de “elli elli yüz biz Ereğlülüyüz” tadında yerel renkler eklenir. Her seçim öncesinde adayların tespitinden tutalım da, ilçe başkanı ve yönetimin oluşmasına, ardından yönetimin kendi içinde parçalanmasına kadar alışık olduğumuz manzaralar bunlar.

KENDİ MUHALEFETİNİ KENDİSİ ÜRETEN GURUP…

Tümüyle öyle olmamakla birlikte “koltuk kavgası” diye formüle edilebilecek bu “tartışma kültürünün” kimi hizmetlerde yaşanması da ayrı bir gerçektir Ereğli ve CHP’de..

Hatta o derecede seyreder bu ayrışma ki Ereğli Belediye Meclisi’nde CHP’nin çoğunluk olduğu dönemlerde karşısında sadece Ak Parti muhalefet gurubu yoktur. Bu dönemlerde ne yapar eder bir de kendi içinden “yavru muhalefet” çıkartır CHP gurubu.

2019 Yerel seçimlerinde yeniden Ereğli Belediyesi’ni kazanan CHP’de bu kez işler daha farklı yürüyor gibiydi. O kadar uyum vardı ki geçmişte kavgasız günleri olmayan Yaşar Balcı ismini Başkan Halil Posbıyık meclis listesinin birinci sırasına yazmıştı.

Ama ne olduysa çatlak yine bu iki isim üzerinden nüksetti. Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında Ereğli Balıkçı Barınağı’nda hizmet veren balıkçı lokantalarına “yasal statü" kazandırmak için geliştirilen formül üzerinde bu iki isim ayrıştı ve Balcı Ak Parti gurubuyla birlikte hayır oyu kullandı. Ardından Başkan Posbıyık, Balcı’yı, gurup kararına uymamakla suçlayıp, İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul’a, “gereğini yap” pası çıkardı.

Balıkçı Lokantaları’nın 20 yıllık seyri seferini bundan bir önceki yazımızda enikonu anlattık. Tartışmanın aldığı son şekli de arkadaşımız Hüseyin Aksakal bugünkü yazısında özetlediği için işin o kısmına tekrar girmeden kısa ve net şekilde bazı olguların altını çizelim.

TARTIŞMA NE ZAMAN ALEVLENDİ

Balıkçı Lokantalarına ilişkin süregelen defakto (fiili) duruma yeniden resmiyet kazandırma tartışmasına ne zaman dönüştü. Eylül ayı başına kadar ortada ciddi bir tartışma yoktu. Eylül ayı içerisinde lokantaların da içinde bulunduğu liman içi alandan sorumlu Su Ürünleri Kooperatifi’nin seçimi gerçekleşti.

Seçimde iki liste yarıştı. Birisi mevcut olan ve tekrar seçimi kazanan gurup diğeri de Başkan Posbıyık’ın desteklediği iddia edilen ve seçimi bir oy farkla kaybeden gurup. Su Ürünleri Kooperatifi seçimlerini Halil Beyin desteklediği iddia edilen gurubun kaybettiğini not edelim. İkinci notumuzu CHP Meclis Üyesi Yaşar Balcı’nın kooperatifin mali müşaviri olduğu, oğlunun da kooperatifin avukatı olduğu yönünde not edelim. Meseleyi böyle koyunca balık lokantalarının bulunduğu alanın kaderinin tartışmasında Balcı’nın taraf olması gayet doğal. Burada gözden kaçırılmaması gereken tartışmaların kooperatif seçimlerinin hemen ardından alevlenmesi.

NOT EDİLMESİ GEREKEN DİĞER BAŞLIKLAR

Bir konuyu daha not etmek gerekiyor bu aşamada. Ereğli Belediyesi tarafından Erdemir Ofisi yanında denizi doldurularak yapılması planlanan yeni balık lokantası projesi. Yapılması planlanan lokantanın yaklaşık 400 kişiye hizmet vereceği de hesaplanınca, liman içinde halen defakto olarak hizmet veren lokantaların varlığı ve işlevi bir kez daha düşünülmeli.

Tabii, Belediye Meclisi toplantısında Ak Parti gurubu ve yaşar Balcı’nın hayır oyuna rağmen kabul edilen, liman içinin “günübirlik turizme açılması” için imar düzenlemesi kararının muhatabı olan alanın da (çekek yerlerini de ayrıca eklemek lazım) lokantalar ve değişik hizmetlerden alınan kira bedelleriyle orta çaplı bir rant alanı olması gerçeği var.

Fakat asıl sorun, bölgenin “günübirlik turizme açılması” kararının gerçeklik kazanması için kesinlikle bakanlık onayı gerekli.

Bu onay alınabilir mi? Alınmasını herkes ister. Ancak şunu da biliyoruz ki daha önce de farklı şekillerde bakanlıktan çözülmeye çalışılan bu soruna, ilgili yasa ve yönetmelikleri gerekçe göstererek bakanlık hayır cevabı vermiş ve akabinde fiilen işleyen lokantalar kapatılmıştı.

Tüm bu sıralananları alt alta koyduğumuzda yeni girişimin ne sonuç doğuracağı, kimleri mağdur edeceği ayrı bir tartışma konusu.

KONUNUN DİSİPLİN VE PARTİLİ TARTIŞMASINA DÖNÜŞMESİ

İşin buradan sonraki kısmı balıkçı lokantalarını çok ilgilendirmese de CHP Meclis gurubunda uç veren (şimdilik kişi düzeyinde) ayrışmaya da bir göz atmak lazım. Ekim ayı toplantısının ilk oturumunda konu komisyona havale edileceği gün, aksi görüş bildiren Balcı’ya Başkan Posbıyık, “çok istiyorsan hayır oyu verirsin” diyerek, tartışmanın önüne geçmiş, görece “demokrat” bir tavır almıştı. Ancak bir gün sonra komisyondan geldiği haliyle de Balcı’nın itirazı devam edip hayır oyu kullanınca, Posbıyık bu sefer, Balcı’yı gurup kararına uymamakla suçladı ve ilçe başkanının gereğini yapmasını dillendirdi.

Bunlar CHP’nin iç meselesi tabii. Ancak bizzat “göreve” davet ettiği ilçe başkanına yaklaşımı sıkıntılı olan ve benzer tatışmalarda, “ben CHP’nin değil Ereğli halkının başkanıyım, beni Ereğli halkı aday yaptı, Ereğli halkı seçtirdi…” anlamında ifadeler kullanan Posbıyık’ın “partili” tavrını nasıl yorumlamak gerekir.

Yine seçim döneminde listesinin birinci sırasını verdiği ve Seçim Koordinasyon Kurulu’na sorumlu yaptığı Balcı’ya (üstelik geçmişte ilçe başkanlığı yapmış bir isme) sade meclis üyeliği dışında hiçbir görev vermeyen, usul gereği alfabetik sırayla Posbıyık’ın ilçe dışında olduğu dönemlerde başkanlık makamına vekalet sırasının Balcı’ya verilmemesi ne derece demokratik ve partili bir tutumdur. Velhasıl bunlar Halil Bey ve Yaşar Bey arasındaki güven ve güven kırılmasının bir boyutuyken özü itibariyle de CHP’nin iç sorunudur diyerek geçiştirilebilir.

Ancak balık lokantaları üzerinde yaşanan tartışma, ayrışma ve oluşacak sonuç birçok işletmeciyi mağdur edeceği gibi yüze yakın insanın da işsiz kalmasıyla neticelenecek bir tehlike arz ediyor. Böylesi bir sonucun da “halkçı” bir belediyeye, belediye başkanına, belediye meclisine yakıştığını söylemek zor.

Dileğimiz, hangi nedenle olursa olsun, CHP içindeki ayrışma ve kavgaların HALKA zarar vermemesi…



YORUMLAR

Rıdvan | 12 Ekim 2020
Kanun dışı alkollü mekanlar için,Posbıyığın kendini germesine gerek yok.Bir kaç tuzu kurunun rakı içip içememesinden daha öncelikli problemler var.Her mahalleye kreş yapıyordun noldu?Kent meydanı yapıyordun noldu?Hani hiç kimseyle kavga etmeyecektin?
Yılmaz . Güney | 18 Ekim 2020
Ereğli´nin en güzel yeri sarhoş Lara verilmiştir çok kötü bir görüntü var sarhoş zihniyeti orası Ereğli´nin en güzel yeri ailenle oraya bak bakabilirsin sarhoş yeri birde terminali cehenneme attılar kim. Terminali eski yerine getirirse başkan olur sevgilerimle
Yılmaz . Güney | 18 Ekim 2020
Ereğli´nin en güzel yeri sarhoş Lara verilmiştir çok kötü bir görüntü var sarhoş zihniyeti orası Ereğli´nin en güzel yeri ailenle oraya bak bakabilirsin sarhoş yeri birde terminali cehenneme attılar kim. Terminali eski yerine getirirse başkan olur sevgilerimle


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

“YASAK AŞK” HABERLERİNİN GERÇEK MAĞDURLARI! “VURUN KAHPEYE”


Türkiye’nin yetiştirdiği değerli düşünce insanı ve siyasetçi, rahmetli Yaşar Nuri Öztürk’ü... Devamını oku >>

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…


Geride bıraktığımız haftaya iki isim damga vurdu. Neredeyse birbirleriyle hiçbir ortak yanı yok bu iki ismin. Kullandıkları dil, ... Devamını oku >>

EREĞLİ’NİN KÜÇÜK GELİNİ KİM?


Rahmetli annemin numunelik lafları vardı. Hemen her durumda lafı çok uzatmaz, durumu sade şekilde özetleyen, izah eden bir d... Devamını oku >>

BİR YEM BORUSU OLARAK, “EREĞLİ İL OLSUN” SÖYLEMİ VE POSBIYIK’IN ÜÇÜNCÜ YOLU


Kimi durumlar vardır. İzahı için saatlerce konuşulabilir. Ya da cuk oturacak bir sözle, deyimle fazla lafa gerek kalmaz. Bil... Devamını oku >>

DÜĞÜN DEĞİL BAYRAM DEĞİL, POSBIYIK KİMİ ÖPÜYOR?


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyaset ve yöneticilik açısından küçümsenemeyecek bir birikim ve deney... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

“YASAK AŞK” HABERLERİNİN GERÇEK MAĞDURLARI! “VURUN KAHPEYE”
HİPOKRAT’IN TORUNLARINA DİYECEĞİM VAR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,8285
9,3707
448,86

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 10o

SON YORUMLAR