ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

AH LA FONTAİNE AH… VAH ENERJİ-SA VAH…

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Gözü kör olasıca La Fontaine …

Yumurta olarak başladığı hayatının 17 senesini toprak altında geçirip, sadece 4 haftasını yer üstünde geçiren, üstelik Ağustos ayından sonra da ölen ve kışlık yiyecek toplamasına gerek olmayan o fukara hayvancağızı yüz yıllardır ele güne rezil ettin.

Yahu hepi topu 4 haftacık yer üstünde ömür süren, onu da çiftleşeceği eşi bulmak için ötüp duran ağustos böceğini, kötü günleri düşünmeden zevki sefa içinde eğlenen, tembel teneke ilan et.

Ah La Fontaine ah…

Sen bir de bizim buralara gelsen…

Ömrü hayatını yeryüzünde geçirip de hepi topu birkaç hafta hüküm süren kara kışta iş başa düşünce, “enerji hatları yer altında olmadığı için arıza ve kesintiler” yaşanıyor diyerek milleti karanlık ve soğuğa mahkum edenleri görsen.

Ne derdin acaba?

Suçu yine ağustos böceğine mi yoksa, çoğu asgari ücretle karınca gibi çalışan enerji çalışanlarına benzer karıncaya mı yıkardın.

Yoksa bu sefer işin doğrusunu, dost doğru söyleyip, zamanında doğru planlama, yatırım yapmayan ve önlem almayanları mı?

BİR SÜRPRİZ BEKLERKEN İKİ SÜRPRÜZLE KARŞILAŞMAK

İşin şakası bir yana, bir yandan salgının verdiği usanç, diğer yandan kuraklık tehdidi derken uzun yıllardır kar yüzü görmeyen bölgemiz Cumartesi akşam saatlerinden itibaren o mucizevi olayı yeniden yaşama imkanı buldu.

Tam anlamıyla, kar sürpriz yaptı… Yeniden misafir oldu havamıza, çatımıza ve kapımıza… Yediden yetmişe herkes sevinç içinde… Kısıtlamaya rağmen sokağa çıkanlar. Kar fotoğraflarıyla sosyal medyada sevincini paylaşanlar.

Hepsi, karın o beyaz sürprizinin sevincini yaşamak için.

Oysa Pazar günü daha büyük bir sürpriz bekliyormuş kapıda. Birçok mahalle ve köyden yükselen feryatlar. Karanlıktayız. Donduk, nidaları.

Neden?

Elektrikler yok. Üstelik, kısıtlama nedeniyle eve kapanmış ahalinin günlük ihtiyaç ve uğraşlarının neredeyse tümü elektriğe bağlıyken.

Kar yağdı, üşüdük, doğal gazı açın ısınalım.

Doğal gaz çalışmıyor, elektrik yok…

Arızayı ara.

Şarj bitti, telefon çalışmıyor, elektrik yok…

Film seyredelim…

İnternet yok…

Yok yok yok…

Niye? Elektrik yok.

Haliyle millet isyan halinde.

Kaldı ki arıza ijbara ulaşsan ne olacak?

Eskisi gibi bir memur  mu çıkıyor karşına. Hiçbir şey yapamazsan içini döküp rahatlayasın. Yok…

Düt düt dütt..

…. ‘ya hoş geldiniz. Güvenliğiniz için tüm saçmalamalar kayıt altındadır. Ankara için 1’e, Zonguldak için 2’ye zıvanadan çıkmak için dilediğiniz numaraya basın. En sonunda vatandaş Bakırköy’e bağlanıyor haliyle…

AMME HİZMETİ Mİ TİCARET Mİ?

İlgili kurum, yani bölgemiz de dahil geniş bir coğrafyaya enerji hizmeti vermekle sorumlu kurum Enerji SA akşam saatlerinde ancak bir açıklama yaptı lütfedip.

Yoğun kar yağışı. Enerji hatlarının yer altında olmayışı. Soğuktan gerilen ve donan teller. Rüzgar ve ağaç devrilmesiyle kopan hatlar….

Hepsi doğru kabul…

Ama asla kabul edilemez.

Çünkü kardeşim, sen kamusal bir kuruluş değilsin. Sadece maliyetine, kamu yararına hizmet vermiyorsun.

Özel bir kuruluş olarak, bu işi para kazanmak için üstlenmişsin.

Zaten vatandaş da buna isyan ediyor.

İçinde üretim bedeli, hizmet bedeli, yuvarlama bedeli dahil çeşit çeşit, alakalı alakasız kalemlerden oluşan faturayı keserken sorun yok diyor. Üstelik fatura ödemesi bir gün gecikirse elektrik anında kesiliyor diyor. O zaman kardeşim sen bu hizmeti bana her şart altında vereceksin. Çünkü sen sevabına iş yapan hayır kurumu değil, bu işten para kazanmak için işin tüm sorumluluğunu üzerine almış bir ticaret şirketisin. Kazanıyorsun da..

O zaman, o paranın bir kısmını da zamanında ve sorun yaşanmadan önce alt yapıya, yenilenmeye, bakım ve onarıma ayıracaksın.

Yoksa kış koşulları dolayısıyla enerji sağlanamıyor demek, ben şartlara göre hizmet verir, işime geldiği gibi de faturalandırırım ve almasını bilirim anlamına gelir.

AĞUSTOS BÖCEĞİNİN DE ENERJİ SA’NIN DA TÜM DERDİ YER ALTI…

Dönüp dolaşıp işin aslına geliyoruz.

Fukara ağustos böceğinin başını yiyen 17 yıllık yer altı yaşamından sonra 4 haftalık düğün dernek misali bizim Enerji kurumumuz 17 yıldır yer üstünde gezip tozmuş, 4 haftalık zemheri gelip çatınca, hatlar yer altında olmayınca olmuyor diyor…

ÖZ TEKELLEŞME

Ne desek boş. Rekabet yaratacak, kaliteli hizmet verilecek diye allanıp pullanan özelleştirmenin, devlet tekelinden bin beter tekelleşme yaratmasıdır tüm günahımız. Şimdi kefaretini ödüyoruz.

 

Not: Yaşanan kesinti ve sorunlarla ilgili olarak, Enerji SA bünyesinde çalışan hiçbir emekçi bu yazımızın muhatabı değildir. Bu yazı özü itibariyle özelleştirme ve kamusal ihtiyaçların kar odaklı işletilmesine bir eleştiridir…

 YORUMLAR

Vatandaş | 19 Ocak 2021
Sevgili İzzet kardeşim. Yazılarınının özü harika ancak biraz daha kısa yazsan da okurken yorulmasak sıkılmasak çok daha iyi olacak. Bir not daha: Enerjisa nın arızaya müdahale için belediyenin açması gereken yollardan da bir bahsetseniz. Belediye ana arterleri açmış öyle diyor Başkan. Yaw hastanenin yokuşundan çıkamıyor araçlar. Bırak mahalle yollarını. Belediye Başkanı suçu Enerjisa ya atmakla kendini aklandığını mı sanıyor. Kar temizleme araçları elektrikle mi çalışıyor acaba !
Meziyet Engin Uzun | 19 Ocak 2021
Ilerlemekten gelismislikten yol su elektrik ten bahseden ve övuncle göğuslerini gere gere aciklamalar yapanlara iki çift sözum var benimde..Yıllardir böyledir kar yağar elektrik kesilir.Yıllar önce elektrik kesintisi olduğunda en azından ısınıyorduk çünkü sobamiz vardı.Ama günümüz Türkiyesinde haberleşmeden ısınmaya kadar hersey elektriğe bağli.Hava şartlari nedeniyle elektriklerin kesilmesi gercekten pazar günü hepimizi perişan etti.Faturalarin ödenme zamani geldiginde hicbir mazeret kabul edilmez ve elektriginiz kesilir.peki çoluk çocuk perişan olan biz kime fatura kesicez..Meziyet Engin Uzun (buarada elektrik arızayı aradığinizda zonguldağin tuş numarasi 7)


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

EL FATİHAAA… AMİNNN!


Geride bıraktığımız hafta içinde ekmek fiyatlarına zam yapıldı. Zonguldak il ve ilçelerinde 220 gram ekmek, Çarşamb... Devamını oku >>

Ne olacak bu Zonguldak’ın hali!/ADI ÇIKMIŞ DOKSANA, İNMEZ SEKSENE


Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsam... Devamını oku >>

TÜRKİYE’NİN “GARA” KUTUSU


Kelimelerin kifayetsiz olduğu günlerden geçiyoruz. Yeni değil bu durum. Alışkanlık yaptığı için çok da umurund... Devamını oku >>

KUYRUKLU ŞİİR, SİHİRLİ ELLER…


Mekan, çoğu kez, zamanın elbisesidir. Ruhu değildir belki. Gerçeği değiştirmez. Ama ufak tefek değişikliklerle, hafif doku... Devamını oku >>

BOĞAZİÇİ EYLEMLERİ VE YENİ ANAYASA


Boğaziçi Üniversitesi, ülkenin en saygın üniversitelerinin başında geliyor. Saygınlığının birçok nedeni var... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

EL FATİHAAA… AMİNNN!
BİLMEM BU İŞİN SONU NE OLACAK?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,4358
8,9834
411,19

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı az bulutlu
parçalı az bulutlu 6.o

SON YORUMLAR