17 : 35 - Bu maç, asker ve polise moral vermek için…   15 : 59 - Türkmen: "Gerçek gazeteci, toplum yararını gözetir"   14 : 43 - Günlerce, tedavi gören sahibini beklemişti...   14 : 31 - Alan: "Bariyerin önemi bir kez daha ortaya çıktı"   14 : 10 - Aksakal, Demokrat'ta…   13 : 06 - Belediye Meclisi "Barış Pınarı Harekatı"na destek için toplandı   12 : 16 - Karadeniz Ereğli'de "Muhtarlar Günü" kutlama töreni…   19 : 37 - Ereğli Belediyespor, Bartınspor'a boyun eğdi...   19 : 13 - Zonguldak Kömürspor: 2 - Şanlıurfaspor: 0   19 : 01 - Hatipoğlu'ndan Rektör Çufalı'ya ziyaret
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
Vali Bektaş: "Yapa-yıka değil yapa-yapa gitmeli"
Vali Bektaş: "Yapa-yıka değil yapa-yapa gitmeli"

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, "Zonguldak'a gelen herkes diyor ki bu şehir nerede. Şehrin merkezi nerede? Bu işin bir ele alınması gerekmiyor mu? İnşallah alacağız. 100 sene sabrettik. Valilik binası yıkılsın bu binaları yapmak için ne kadar para harcandı. Yapa yıka değil yapa yapa gitmeli" dedi. Bektaş, Zonguldak ve Ereğli basınından gazetecilerle düzenlediği basın toplantısında Ereğli'nin bir çok sorununu çözdüğünü, Kampüs sorunu yaşadığını, bunun içim de eski devlet hastanesi arazisinin yetersiz kalacağı için 150-200 dönümlük yeni bir yer arayışı olduğunu belirtti.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 17 Haziran 2019 16 : 39 

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Zonguldak ve Ereğli'de yayın yapan günlük gazeteler ve bazı haber ajansı muhabirleriyle düzenlediği basın toplantısında Zonguldak'ın kentleşme, sanayi, eğitim, tarım, turizm ve diğer alanlardaki sorunlarını özetleyerek yapılan çalışma ve olası çözüm yollarını değerlendirdi.

Vali Erdoğan Bektaş, Valilik Binasında bulunan Şehit Ömer Halisdemir Toplantı Salonu'nda ulusal ve yerel medya temsilcilerini ağırladı. Kentin sorunları başta olmak üzere belirlenen konuları ana başlıklar altında gazetecilerle konuşan Vali Bektaş, şehrin en önemli sorunlarından birisinin şehir merkezi olduğuna dikkat çekti.

Zonguldak şehir merkezi için "yapa-yıka değil yapa-yapa gitmeli" diyen Vali Erdoğan Bektaş şöyle dedi:

"Zonguldak'a gelen herkes diyor ki bu şehir nerede. Şehrin merkezi nerede? Bu işin bir ele alınması gerekmiyor mu? İnşallah alacağız. 100 sene sabrettik. Valilik binası yıkılsın bu binaları yapmak için ne kadar para harcandı. Yapa yıka değil yapa yapa gitmeli. Ben koyarım projemi Manolya Parkı, camiyi nereye yapacağız mı, lavuar alanına ne yapacağız mı, Gazipaşa'yı nereye kadar uzatacağımı önüme koyarım param yoksa yavaş giderim. Bugün yaptığım yarın önüme engel diye çıkmamalı. Burada acele karar verip yapalım çok uzadı bu iş deyip geçi yaparsın ama yanlış şeyi yıkman lazım. Şehir planlaması işi senin benim bildiğim işler değildir. Şehir planlamacılarının bildiği işlerdir. Bu işin mektepleri var. O adamlar geliyorlar. Belki diyecekler valilik binası kalsın konseptte. Belki de valilik binasını yıkalım diyecekler. Yap yık nereye kadar? Kaynak kendi içerisindedir. Bu ekonomi kendi şehrini yapar. Ama biz önce kafaları toparlamamız lazım. Sorunları kâğıtta çözeceksin sonra yapmaya başlayacaksın. Ben şehircilik eğitimi almadım. Planlama ve şehircilik profesyonel iştir. Bu şehri planlamayan yanlış yapmış. Şantiye ve liman ihtiyaçlarından yola çıkılarak kendiliğinden işçi barakalarının değiştiği bir şehir merkezinden bahsediyoruz. Orada işte bu şehri planlamak gerekiyordu. Buraya bu şehri ilk kuranların amacı kömürü yükleyip satmaktı. Şimdi sen o zaman bu saatten sonra diyorsun ki bu kadar adam yaşıyor. Şehrin ihtiyaçları var. Minibüsçünün de taksicinin de herkesin ihtiyaçları var. Bunların düşünülmesi gerekiyor. Birbiriyle bağlantılı olması gerekiyor. Bir defa Zonguldak'ın en önemli sorunu bu. Şöyle bir şansımız var. Biz burayı düzgünce planlarsak bu şehrin bir anda yıldızı parlar. Her problem bir hazine gizler. Herkes kafa kafaya vermiş. Çalışıyor. Herkes diyecek ki 100 yıl da olsa bu memleketin geçmişi var. Kelebeğin Rüyası o bölgelerde film çekildi. Burayı turizme kazandırılabilir. Bir hikayesi var, geçmişi var. Bu maden işi kömürü madeni çok daha özel bir geçmiş. Çok değerlendirilebilir."

"BU İŞİN SAHİBİ ASLINDA ŞEHRİN BELEDİYESİDİR"

Şehrin sahibinin belediye olduğunu ifade eden Vali Bektaş, "Valilik limandaki çekeklerle uğraşmaz. Bu belediyenin işidir. Derenin nereye akacağı denize akmayacaksa nasıl akmayacağı şehrin belediyesidir. Ben haddimi bilirim. Niye çekekleri valilik yıktı. Manolya Park niye Özel İdare'ye kaldı. İşin sahibi belediyedir. Merkezi idare de bu işin muhatabı Şehircilik Bakanlığı'dır. Bizim yaptığımız belediyeye yardımcılıktır. Ama belediye gönüllü Allah yüzümüze baktı en çalışkan arkadaşımız belediye başkanı seçildi. Biz, bakanlık ve TOKİ'de ona yardımcıdır. Yani onun için ben yaparsam olmaz. Ben bütününe bakacağım. Ama şehir merkezinde ticaret bulvarı oluşturmak, otoparklara yer bulmak, şehir için trafik düzenini ayarlamak polisin de değil belediyenin işidir. Bugüne kadar TTK yapmış, valilik yapmış belediye yapmamış. Ben yaparsam yanlış bir şey olur. Belediye yaparsa sahibi yaptığı için yanlış da olsa düzeltebilir. Zonguldak'ın coğrafyası zor. Altında madenler çalışmış arazi kayıyor. Bu iş zor bir olduğu için başarılı olunamamış. Bütün bunlar zor olmuş. Ama şimdi el ele verirsek bu şansı kullanır bu şehri bölgenin yıldızı yapabiliriz. Bu ihtimal var. Ben bunu görüyorum. Şehir plancılarını iki kez getirdik. Bu şehir olur diyorlar şehir kendi kendini yapar diyorlar" dedi.

"ZONGULDAK'A BİR SANAYİ VE ÜRETİM MODELİ GELMEDİ"

Vali Erdoğan Bektaş, "Zonguldak merkezine baktığınızda madene ayarlı madende işçi olarak çalışma TTK'da yüksek kadrolarla geçinmeye dönük bir ekonomi. Bu bir yere kadar iş görmüş. Artık iş görmez hale gelince özellikle Özal dönemi, özelleştirmenin gündeme geldiği dönemde Zonguldak buna direnmiş. Biz eski sistemi sürdüreceğiz. Bu direnme sonuç vermiş. Aslında Türkiye'nin her tarafında özelleştirme rüzgarlarının estiği dönemde Zonguldak da özelleştirmeyi başarabilseymiş merkez atölyesi rahmetli Özal sadece TTK'yı değil merkez atölyesini özelleştirmeyi başarabilseydi Zonguldak makine üretim üssü haline gelirdi. Zonguldak buna direndi başardı. Eski sistemi sürdürmeye çalıştı. Zonguldak'a bir sanayi ve üretim modeli gelmedi. Zonguldak'ta Türkiye'nin en eski makinecileri, maden mühendisleri var. Çok çetrefilli bir coğrafyadan kömür bir zor bir madeni satmayı başarmış bir şehir. Sanayileşmeyi başaramamış. 10 sene önceki öyle şartlarda görmeyi beklemek fazla bile" dedi. 

"FİLYOS TEKRAR ÜÇ VİLAYETİ BİR ARAYA GETİRDİ"

Filyos Projesi'nin yeniden üç ili bir araya getirdiğinin altını çizen Vali Erdoğan Bektaş, "Karabük Filyos'a mecbur. Filyos Zonguldak'ın dolayısıyla Zonguldak Filyos'suz olmaz. Filyos'u en çok kullanacak olan kim Bartın. Filyos tekrar üç vilayeti bir araya getirdi. Liman, endüstri bölgeleri, lojistik, demiryolu hatları, BAKKA havzası Ankara-Konya koridoru Akdeniz'e kadar Karadeniz'e açılan en büyük limanı. Koca bir coğrafya Filyos'a bir potansiyel ortaya çıkarıyor. Bakıyorum Bartın için bir strateji benim görevim değil ama etkiliyor. Gidiyorum Bartın'lılar ile görüşüyorum. Filyos ortak paydasından yola çıkarak Erdemir-Kardemir varlığı taşkömürü varlığı bu bölgede bir çelik vadisi, çelik havzası konusunda öne çıkmıştır. Üç il BAKKA çerçevesinde bir kavramla dünyanın gündemine oturabilir mi? Profesyonellere görev verdik. Çalışıyorlar. Zonguldak maden makineleri kümesi diye bir kümelenme mantığıyla üretim bir sanayi ve üretim modelini Zonguldak'a koymamız mümkün. Onun altyapısı var. Böyle bir şey en azından kendi madenlerimiz için bütün makineleri üretebiliriz. Zonguldak'taki bütün geçmiş ve tarihi maden makinelerini bir meydan okumaya yönlendirebiliriz şeklinde çalışıyoruz. Teknopark ile de çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"TAŞKÖMÜRÜ ÇELİK ÜRETİMİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR ÜRÜN"

TTK'nın bin 500 işçi aldıktan sonra yoluna devam edeceğini belirten Vali Bektaş, "Türkiye Taşkömürü Kurumu zarar ediyor. Bu sene de 1500 işçi aldı. Yoluna devam edecek. Zonguldak'taki taşkömürü Türkiye'de başka yerde yok. Çelik üretimi için vazgeçilmez bir ürün. Onun için Kardemir ve Erdemir burada. Onun için Tosyalı Holding Filyos'a geliyor. Bu kömürün dolayısıyla çıkartılması gerekiyor. Kömür çıkartılmasında sorunlar var. Arazi zor. Çıkartılması sorunlu. İş güvenliği açısından pahalı ve riskli. Çekimserlikle yaklaşılan bir alan. Biz geçen gün madene gittik. Aşağıda yarı otomasyon sistemi diye bir şey düşünmüşler. Kurmuşlar ve çalışıyor. Yarı otomasyon sistemiyle yapılan gerçekten Zonguldak için bir devrim. Taşkömürü ihtiyacınız var ama bunu çıkartmak ve pahalı, riskli. Dolayısıyla bundan uzak durmak gerekir şablonunu değiştirecek bir şey yaptılar. Eksi 560 metre altına gittik gördük. Mühendislerin de işçilerin de gözlerinin içi gülüyordu. İşçi başına çıkartılan kömür arttı. Zonguldak'ta taşkömürü çıkartma işini dünya standartlarına getirdi. İş güvenliği riskini çok azaltıyor. Eski ahşap direklerle yapılan tahkimatlar bir defa ahşap ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Son yönetim ve genel müdüre teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir iş ortaya çıkarttılar. Pahalı ve riskli konularını minimize ediyor. Zonguldak'ta kömür çıkartma işini mantıklı hale getirdi. TTK 1500 işçi alarak düşe kalka zararı hafifletecekler ve yollarına devam edecekler. Arkasından ERDEMİR kömüre girdi. Kandilli tarafında kömür ocaklarını verdiler. Zorlamayla girdi gönüllü oldular. Bu işi sevdiler. Mekanize sistemlerle kömürü çıkartacaklar. Pahalı olmayacak. Ve riskli olmayacak. Bunun yolları var. Bu yolu TTK gösterdi. Kömür işi ilk tarihinde ilk defa yoluna girmek üzere. TTK kendini geliştiriyor. Üç saha var, Bereket Enerji'ye verilen yerler var. Bereket Enerji konusu şu anda belirsizliğini koruyor ama oraya kayyım atandı. Kayyım enerji bakanlığıyla işbirliği içerisinde çözüm arıyor. O da çözüme kavuşursa maden işi Zonguldak'ta ilk defa yoluna girecek. İthalatı azaltabilir ve bu işten para kazanılır, canlarımızı vermeden para kazanabilme haline gelme umudumuz var. Bence burada asıl önemli olan şudur. Bu potansiyeli oluşturan üç ana varlık var. Birsi Erdemir, Kardemir ve Filyos olacak. Filyos değil Ereğli'nin, Ankara'nın-Konya'nın limanı olacak. Filyos'ta tasarlanan çok farklı bir şey. Üç vilayeti bir araya getiriyor. Artı Ereğli'yi de bir araya getiriyor. Toz çelik ve daha gelişmiş ürünlerdir. Ereğli'nin varlığı Erdemir'dir. Erdemir çelik sac üretiyor. Bu çelik sac Zonguldak ve Filyos'ta üretilecek. Mamul haline gelecek. Dolayısıyla Erdemir bu ihtiyacı Gebze'de orada burada gidermeye çalışıyordu. Filyos'ta oluşturulması amaçlanan şey Gebze dünyaya çalışıyor ama Filyos Karadeniz'e çalışacak. Burada Ereğli'nin şansı bir iken iki olacak. Artacak. Zonguldak maden makineleri kümesini nasıl yapalım çalışmasını yapacağız. Teknopark. Ticaret odası, MEKSA, Maden makineleri atölyesi de içinde. Bu işleri yapmazsanız biri gelip yapıncaya kadar beklersiniz. Bu işleri yapmak zorundayız. Yeni alanlar oluşturmak yer bakacağız" şeklinde konuştu.

Vali Bektaş diğer konu başlıkları hakkında da özetle şunları söyledi:

KAÇAK OCAKLAR

Geçtiğimiz asayiş toplantısında net verdim. İşçi ölümü yaşamak istemiyorum. Meclis görevini yaptı 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına bağladı, Enerji Bakanlığı görevini yapıyor, sonuna kadar arkanızdayız diyorlar. TTK görevini yapıyor biz de görevimizi yapıyoruz. Bu kaçak madencilik bizim gündemimizden kesin olarak çıkması gerekiyor. Bu konuda Zonguldak alıştı ama ben alışmayacağım. 19 Yaşında bir çocuk öldü benim canım gitti. O çocuklarının orada ölmelerine göz yummayacağız, yummamalıyız. 19 Yaşındaki bir çocuğun gidip fare yuvası gibi bir yerde ölmesine engel olmalıyız. Kurumsal işletmeler bu işe girsin, işletme mantığını geliştirsin, maliyeti, riski düşürsün kömürü çıkarsın. Eski amatör işlerden kurtulacağız. Biz bu işin üzerindeyiz ve üzerinde olmaya da devam edeceğiz. Vatandaşlarımız bizi uyarsın, filanca yerde kaçak ocak işletiyor denilsin.

GEMİ SÖKÜM TESİSİ

Gemi söküm tesisi için Kilimli ilçesinin konuşulduğu toplantıda açıklamalarda bulunan Vali Erdoğan Bektaş, "Gemi söküm işi özel bir iş. Türkiye'nin iki kömür söküm yeri var. Aliağa ve bir de Kilimli belirmenmiş. Onun dışında Türkiye üçüncü bir gemi söküm yeri yapmayacağını taahhüt etmiş. Karadeniz coğrafyasında da başka gemi söküm yeri yok. Karadeniz coğrafyasında gemiler eskidiklerinde gidebilecekleri en yakın yer Aliağa. Oraya ulaşabilmeleri için de iki boğaz var. Bunun da maliyeti var. Dolayısıyla Karadeniz coğrafyasında büyük eski gemiler var. Bunu işleyebilecek bir gemi söküm yeri de yok. Kilimli'deki yeri ele alabilir miyiz? Eninde sonunda Kilimli'de gemi sökümcü olur. Türkiye böyle bir fırsatı kolay kolay tepmez. Bugün mü olur yarın mı olur? Bir ekonomisi var, kirliliği de var. Oraya güçlü bir işletmeci yarın gelebilir ama orada ellerinde bir imkan var. Sıkışırlarsa gelebilirler. Zamana bırakılmış bir konudur" dedi.

EĞİTİM

 Eğitimde en az zorlandığımız yer Zonguldak. Vatandaş açısından en olumlu yer burası. Vatandaş destekliyor eğitimi. Vatandaşlarımıza eğitim konusundaki çabalarından ve emeklerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Eğitimde bir mesleki eğitim konusu sorunumuz var. 

EREĞLİ'DE YER ARAYIŞI

Ereğli kampüsü için 150-200 dönüm bir alan arıyoruz. El ele vererek birşeyler yapılacak, eski devlet hastanenin terk ettiği yer bize yetmez. 3 Ayrı kampüste orada olmaz. Ereğli iyi kötü sorunlarını çözmüş bir şehir. En büyük sorunu üniversite yapılanmasını başaramamış. Buna da emek veriyoruz. Kaymakam ve Belediye Başkanının düzenli çalıştıkları bir konu var, bende gidip bakacağım.

TARIM

Tarım ve hayvancılık açısından bölgeye baktığımızda arazi varlığımız yok. Madenden sağlanan gelirler tarımı ikinci plana itmiş durumda. Son dönemde girişimler öne çıktı, özellikle Filyos vadisi özelinde seracılık, manda, manda yoğurtçuluğu bir miktar da süt, süt hayvancılığı var. Çok ciddi yatırımlardan bahsetmek mümkün değil. Ereğli ve Alaplı tarafındaki fındığı yok sayamayız, Osmanlı çileği özel bir ürün olunca dikkat çekiyor. Bu tabloda bir hesap yapılamayacağı ortada. Bir imkanımız var bu imkanda Zonguldak ve çevresi ana ulaşım hattında. Nereden bakarsanız bakın Zonguldak'ın çevresi ana ulaşım aksları ile sağlanmış durumda. Bu da bize güzel bir imkan sunuyor. Geçen yıl Amasra'ya 1 milyon 100 bin insan geldiğinden bahsediyorlar. Bizim bölgedeki tarımsal ürünler ana arterlere ulaşan trafiğe dönük butik ürünler olarak pazarlama şansı olabilir.

TURİZM, GÜMELİ'DEKİ AĞACIN İSMİ BELLİ OLDU

Turizm konusu her zaman her yerde flaş mevzudur. Zonguldak'ta madencilik, sanayi, tarım ve bana göre sonra turizm geliyor. Turizmin ön adımları var. İddialı olabilmek için düzgün, temiz bir şehir olması gerekir. Turizm odaklarındaki gelişmiş alt yapıları olmalıdır. Zonguldak, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk sanayi kenti. Gümeli'deki tarihi ağacın ismi Gümeli Porsuğu ismi olarak kabul edildi.

ZONGULDAK HAVALİMANI

Geldiğim günden itibaren çalışıyoruz. Son rapor geldi 400 metre uzatın, 15 metre genişleterek 60 metreye çıkartırın ve yandaki dağı tıraşlayın. ILS olmazsa uçmayız diyorlardı şimdi kuyruk rüzgarı diyorlar. Biz emek vermeye devam edeceğiz. Türk Hava Yolları'ndan sonra Atlas'da gel. THY güvenlik sistemleri farklı, Atlas iniyor."

Toplantının sonunda gazeteciler ve Vali Erdoğan Bektaş hatıra fotoğrafı çektirdi.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 510 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 21-10-2019 | 15 : 59 14  Türkmen: "Gerçek gazeteci, toplum yararını gözetir"  (95)
 21-10-2019 | 14 : 43 04  Günlerce, tedavi gören sahibini beklemişti...  (119)
 21-10-2019 | 14 : 31 41  Alan: "Bariyerin önemi bir kez daha ortaya çıktı"  (97)
 21-10-2019 | 14 : 10 19  Aksakal, Demokrat'ta…  (122)
 21-10-2019 | 13 : 06 22  Belediye Meclisi "Barış Pınarı Harekatı"na destek için toplandı  (91)
 21-10-2019 | 12 : 16 04  Karadeniz Ereğli'de "Muhtarlar Günü" kutlama töreni…  (128)
 20-10-2019 | 15 : 04 50  Kendi imkanlarıyla "yerli robot" üretti  (366)
 20-10-2019 | 14 : 59 29  Zonguldak, Akdeniz Sahillerini aratmadı…  (145)
 19-10-2019 | 14 : 25 05  Bektaş: "Muhtarlarımızla her zaman istişare halindeyiz"  (199)
 19-10-2019 | 13 : 58 16  TTK'ya 30 işçi alınacak  (195)
 19-10-2019 | 12 : 57 25  90'lık çınar, terzilik mesleğini sürdürmeye çalışıyor  (194)
 19-10-2019 | 12 : 50 44  FETÖ zanlısı akrabasının evinde yakalandı  (214)
 18-10-2019 | 15 : 09 36  Demirtaş: "Kazanan Türkiyemiz oldu"  (241)
 18-10-2019 | 14 : 22 47  Afet tatbikatına 2 bin 400 öğrenci katıldı  (216)
 18-10-2019 | 14 : 16 46  Zonguldak'ta FETÖ operasyonu: 13 gözaltı  (228)
 18-10-2019 | 14 : 04 03  Bir destek de hakemlerden...  (181)
 18-10-2019 | 12 : 41 33  Vali Bektaş: "Sistemdeki aksaklıklar giderilecek"  (201)
 18-10-2019 | 12 : 27 55  Devrekli kalaycı mesleğin yaşatmaya çalışıyor  (111)
 18-10-2019 | 10 : 45 52  Çorumluoğlu: "Muhtarlık, yerel demokrasinin en eski örneğidir"  (136)
 17-10-2019 | 18 : 20 25  Protokol, ipleri koparttı…  (195)
 17-10-2019 | 17 : 02 29  Posbıyık, "birinci elden" sorunları dinledi  (176)
 17-10-2019 | 16 : 20 25  Meclis, ‘Barış Pınarı Harekatı' için toplanıyor  (136)
 17-10-2019 | 15 : 42 32  Dünya ikincisi Grizu-263 Erdemir'e teşekkür etti  (201)
 17-10-2019 | 15 : 35 23  Başkan ve meclis üyelerinden asker selamı…  (182)
 17-10-2019 | 15 : 03 52  Devrek Belediyesi'nden Barış Pınarı Harekatı'na destek  (195)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Ereğli'nin geleceği mi, "Son Mohikan" fantezi

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Döverek cin çıkartan Kung-Fu'cu gözaltında
» Öğberliler'den İstiklal Marşlı destek…
» Posbıyık: "Yasalar ne derse desin OYAK suçludur"
» 149 Kişi alınacak, bin 755 kişi başvurdu
» Çakır, yeni açılan okulları ziyaret etti
» Ala ve Kıran son yolculuklarına uğurlandı
» Türeli: "Özel okul zinciri olan bir bakandan ne beklenebilir?"
» Ereğli'nin yedi renkli "çiçeği" mezarı başında anıldı
» Alaplılılar, (ALTIN)cı Filo'ya karşı harekete geçti
» Devlet Hastanesi'ne 2 atama yapıldı
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et

Hay&NS web katalogları