16 : 18 - Zonguldak'ta TİS Masası kuruldu   15 : 40 - 300 kişilik ekip sahada   12 : 07 - Başkan, halkı dinledi   12 : 05 - Sel felaketinin yaraları sarılıyor   12 : 03 - Demirtaş : "11. Kalkınma Palnı'nda dar gelirli yok!"   12 : 01 - Demirtaş durum hakkında bilgi aldı   12 : 00 - Piyano Resitaline Davetlisiniz…   12 : 35 - Tel örgüleri kaldırmak için eylem başlattılar   12 : 12 - Şekersiz şeker hastalığına dikkat!   12 : 07 - Kışla Tesisleri de sular altında
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
 
 
"ŞEREFLİ HIRSIZLIK"
"ŞEREFLİ HIRSIZLIK"
24 Haziran 2019 14:31:03

Yazar : İzzet Aslanbay
   
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

"Şerefli hırsızlık…" Bu kavram Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a ait.

Posbıyık, özel bir TV kanalına verdiği röportajda 2015-2019 yılları arasında selefi Ak Partili Hüseyin Uysal döneminde Ereğli Belediyesi'nde "akla hayale gelmeyecek yolsuzluklar yapıldığını iddia ediyor ve şöyle konuşuyor:

"Vurgun vurmanın veya hırsızlığın da şereflisi vardır bunlar şerefsiz bir şekilde vurmuşlar. İçişleri Bakanlığı'na müracaat ettik, müfettişleri bekliyoruz. İmar hem de muhasebe kayıtları bakımından inanılmaz, inanılmaz, inanılmaz olaylar var. Köşe dönmeceler çok olmuş ama Ereğli halkının vergileri batırılmış vaziyette."

Posbıyık'ın bu kavramsallaştırmasından sonra konu Ereğli Belediyesi de olunca insan ister istemez merak ediyor. Ereğli Belediyesi'nde kimler, hangi dönem, ne şekilde "şerefli hırsızlık" yapmış ki Hüseyin Uysal döneminde bu çıta aşılarak, "şerefsizce hırsızlık" yapılmış. 20 yıllık belediyecilik deneyimi ile yeniden belediye başkanı olan Posbıyık, duayen özellikleriyle bu soruya en net cevabı verecek isimdir kanımca. Sahi kim bu "şerefli hırsızlar" ve bu işi şerefiyle nasıl icra ediyorlar?

ANTİ-KAPİTALİST BAŞKAN

Halil Posbıyık aynı konuşmasında 2015 seçimlerinde seçimi kaybetmediğini, "cebren ve hile ile" elinden alındığını da iddia ederek "kişisel değerlendirmem şu ki, ben işçi haklarını çok savunuyordum. Kapitalizm benim fazla ileri gittiğimi gördüğü için (bu kapitalistlerden kastı sanırız kentin müteahhit ve iş adamları ile Erdemir oluyor) seçimi elimden aldı" diyor.

Bu açıklamalar ister istemez kentte yaşayan ve sosyal adalete inanan birçok insan gibi bizlerin de göğsünü kabartıyor. Halil Posbıyık gibi "işçi dostu" ve "anti-kapitalist" bir başkanımız olduğu için.

BAŞKAN POSBIYIK FESTİVALE NE KADAR BAĞIŞ YAPTI

Sevgili başkanımız bu güzel özelliklerini anlattığı konuşmada kendisiyle özdeşleştirdiği Ereğli Festivali'ni de gündeme getiriyor ve hemen yanında duran makbuzları göstererek festivalin finansmanı için "zorunlu olmamasına rağmen" iş adamları ve esnafın belirli düzeylerde "bağış yaptığını" söylüyor. Festivalin kentte ve kentte iş yapan iş insanlarına çok para kazandırdığını da hatırlatan Posbıyık'ın bu anlatımından anlaşıldığı üzere, Ereğli'de şerefiyle iş yapan insanlardan çok istekli oldukları için makbuz karşılığında çok açık ve şerefli bir şekilde bağış alınıyor.

Kentte konuşulanlara kulak tıkayamayız. Dedikodudur, değildir. Ancak bunları başkanımızın da bilme hakkı var. Bazı esnaf ve iş adamlarının festival yardımı adı altında kendilerine verilen zarfların tutar bildirerek verildiği, tutarın da 10-20-60 bin lira arasında değiştiği gibi iddialarda bulundukları konuşuluyor. Hatta bazıları meseleyi daha da ileri götürüyor ve "vermek istemediğimizde dükkân, işletme ve iş yerimizle ilgili ‘hukuksal' veya fiili uygulamalar bize hatırlatılıyor" iddiasında bulunuyorlarmış.

Bunlar dedikodu tabi ama başkanımızın duyması iyi olur çünkü sonuçta ortada dönen para ve denetleyemeyeceği bazı kişiler bu parayla "şerefli" bir ilişki kurmaya çalışabilir.

Ama merak konusu olan bir durum da şu… Kent ahalisi festivale yardım için birbirini ezerken başta sayın başkanımız ve hali vakti yerinde meclis üyelerimiz bu muhteşem kültür olayı için destek veriyorlar mı? Veriyorlarsa miktarı onlarda saklı kalmak kaydıyla bilmek, yöneticilerimizle gurur duymak isteriz.

UFAK BİR SORUN… İŞÇİ HAKLARINI SAVUNMA BİÇİMİ

Başkan Posbıyık'ın yukarıya da aldığım ve bizzat kendisinin dillendirdiği güzel özelliklerinden birisinde ufak bir sıkıntı var. İşçi hakları savunuculuğu, emekçi dostluğu. Başkanımız göreve geldiği günden beri ısrarla Ereğli Belediyesi'nde gereğinden fazla işçi çalıştırıldığını ve el mecbur işçi çıkartılması gerektiğini dillendiriyor. Ucundan ucundan da çıkartmalar yapılıyor. Milyonlarca liralık festival yapma gücü olan bir belediyenin asgari ücretli işçilerin maliyetinden yakınmasında garip bir işçi hakları savunuculuğu var. Dünyada yeni bir sendikal anlayış, yeni bir emek mücadelesi türü gelişmiş de haberimiz mi yok. Merak iyi bir şey değil belki ama insan gerçekten merak ediyor.

  Bu Yazı Toplam 840 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
POSBIYIK, İMAMOĞLU'NA KAÇ LİRA VERDİ?

Zonguldak'ta TİS Masası kuruldu
Demirtaş : "11. Kalkınma ..
Tel örgüleri kaldırmak için ..
BEÜ başvuru rekoru kırdı
 
 

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

İmamoğlu: "İstanbul'a hizmet etmek, Türkiye'ye hizmet etmektir"

YORUMLAR
» 7 YILDIR BEKLİYORLAR!...
» Vatandaş, kaldırım işgaline tepki gösterdi
» Zabıta, iş yerlerinde festival denetimi yaptı
» Kaymakam Çurumluoğlu'ndan 99. Kurtuluş Yılı mesajı
» Posbıyık, her perşembe halk toplantısı yapacak
» Artık aramızda 306 gönüllü-sivil polis var!
» TSO'dan, kardeş ziyareti
» Demirtaş: "Tedbir alınmazsa Zonguldak hayalet kent haline gelecek"
» Belediye, bilet satış noktalarını kaldırdı
» Çakır: "Görevimin başındayım, hizmete devam edeceğiz"
 

Magazin  
Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Bakan Kılıç bıçağı eline ..
  Ereğli'de, Pascal Nouma izdihamı
  Nikah masasında transfer pazarlığı
  Zonguldak'ta Model rüzgarı esti
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 17454
  Bugün : 7211
  Toplam: 34171456
   Şuan Çevirimiçi:

 99 konuk,

 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları