ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

Posbıyık: ´Yasalar ne derse desin OYAK suçludur´

   
Posbıyık: ´Yasalar ne derse desin OYAK suçludur´

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık´ın girişimleriyle, "Ereğli Geleceğini Konuşuyor" başlığı altında düzenlenen ve siyasi parti temsilcileri, meslek odaları ve örgütleri temsilcilerinin de konuşmacı olarak davet edildiği toplantıda yaptığı konuşmanın ana gündeminin "Karadeniz Ereğli´ye Erdemir´in kazandırdıkları, Karadeniz Ereğli´ye OYAK´ın kaybettirdikleri" olduğunu vurguladı.

Posbıyık´ın, daha önce gündemi açıklanmayan ve "Ereğli Geleceğini Konuşuyor" başlığıyla duyurusu yapılan toplantıda tüm konuşmasını OYAK eleştirilerine ayırması dikkat çekerken, OYAK´ı ayrı, OYAK bünyesinde faaliyet veren Erdemir´i ayrı değerlendirerek, tüm olumsuzlukları OYAK üzerinden açıklaması ise diğer dikkat çekici bir husus oldu.

Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından düzenlenen, "Karadeniz Ereğli Geleceğini Konuşuyor" konulu program ilçedeki siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve vatandaşların katılımı ile Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu´nda Halil Posbıyık başkanlığında gerçekleştirildi.

 

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KONUŞMADI

CHP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, BBP İlçe Başkanlarının yanı sıra Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Kdz.Ereğli TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, MÜSİAD Ereğli Şube Başkanı Abdülkadir Çınar, Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek, Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Cevdet Civelek´in konuşmacı olarak katıldığı program, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık´ın konuşması ile başladı. Siyasi parti ilçe başkanlarından sadece Saadet Partisi adına katılan Gökhan Göktaş konuşma yaparken diğer ilçe başkanları söz almadı.

 

"ERDEMİR İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ"

Posbıyık, AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır´ın geleceğini açıkladığı toplantıya çok önemli bir işi olduğunu ve bu yüzden toplantıda yer alamayacağı detayını verdi, Fırat´ın doğusuna başlatılan Barış Pınarı Harekatı´nda hayatlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara da geçmiş olsun temennisinde bulunarak başladı.

Ereğli´nin var olması veya yok olmasına doğru gittiklerini anlatan Posbıyık, şu ifadelere yer verdi:

"Geçmişte bir takım hatalar yaptık, özelleştirme için sivil toplum örgütleri ile basın mensupları ile çalışanlarımız ile esnafımız ile büyük mücadeleler yaptık. Özelleştirmede maalesef dediklerimizi yaptıramadık. Erdemir´i OYAK aldığı zaman sevindik, milli bir kuruluşumuz aldı. Şimdi inanın halkın arasındayım, keşke OYAK almasaydı yabancılar alsaydı diyorlar. Erdemir için canımızı veririz. Erdemir, ilçenin büyümesini, gelişmesini sağlamıştır. Erdemir sadece Ereğli´nin değil Türkiye´nin dünyanın en önemli kuruluşlarından biridir. Erdemir´in büyümesi için yapabileceğimiz birşey var ise üzerimize düşen görevlerin tümünü yapmaya hazırız.

 

"ADAM YERİNE KOYMUYORLAR"

Biz Erdemir´e karşı değiliz. Biz OYAK yönetiminin anlayışına karşıyız. Ereğli´deki yöneticileri, siyasileri adam yerine koymayan kale almayan yönetime karşıyız. Bu toplantılara devam edeceğiz, bunun peşini de bırakmayacağız, kimsenin şüphesi olmasın. Erdemir kentte yaşayan insanlara, doğaya, toprağa, denize karşı suç işlemektedir. Yasalar ne derse desin OYAK yönetimi vicdan olarak suçludur.

 

"EREĞLİ´Yİ YOK ETMEKTEDİR"

Gözü doymayan bir canavar olmuştur. Sanayici, taşeronları, esnafları, kendi işçisini ve halkını yok etmektedir. Şimdi de suyumuza göz dikti. Denizimizi, havamızı kirleterek geleceğimizi, çocuklarımızı, torunlarımızı gözüne kestirdi. Bir koluyla havaya ateş püskürtüyor. Sinter dumanlarını, demir cevherini püskürtüyor, diğer koluyla denize curufu atıyor. Bu canavara dur demeliyiz. Bu canavarın beyni İstanbul´da, ticaret İstanbul´da, sac alış verişleri İstanbul´da, her türlü ticaret orada, vergisi orada, bunun sadece gövdesi burada. Kolları da hepimizin hayatına girmiş vaziyette.

 

"DENİZ ANALARI BÜYÜDÜ, BACAKLARI ÇIKTI"

Gülerken zehirleniyoruz. Balık yerken, yüzerken zehirleniyoruz. Son zamanlarda deniz anaları büyüdü, bacakları çıkmaya başladı, denize girememeye başladık. Neden? Cürufu denize atarsan böyle olur. Dünyanın her yerinde büyük entegre tesisler yeni iş kolları yaratır. Gençlerin umudu olur, girişimciliği, yaratıcılığı, üretkenliği teşvik eder. OYAK değil bunları yapmak kara bir bulut gibi üzerimize çöktü. Bu bulutu hep birlikte dağıtacağız. El ele, kol kola vermeli barış içerisinde olmalıyız. Bu canavarı yok etmek veya bu canavarı doğru yola getirmek zorundayız diye düşünüyorum. Üzülerek söylüyorum kuzu gibi bir şehir olduğu gibi Ereğli, Dilovası olmaya doğru devam ediyor" dedi.

 

"KORKUMUZ FALAN YOK"

Çocuklarımız, torunlarımız mahvoluyor, korkumuz falan yok. Ereğli´deki hayatımız yok olmaya doğru gidiyor ama Ereğli´de ses seda yok. Erdemir, Ereğli´de olmasaydı başka yerde olsaydı bunlar başımıza gelebilir miydi? Aynen kuzu gibiyiz, ensemize vurdukça yarabbi şükür diyoruz.

 

"EREĞLİ´Yİ BOĞARAK"

Ereğli´ye eskiden spor takımları vardı. Birinci lig takımları gelirdi, Erdemir OYAK oldu. Ereğli´yi boğarak ellerindekini paraya çevirerek ortaklarına para dağıtmak gibi bir ilke kendisine benimsetti. Voleybol, güreş, basketbol takımları kapatıldı. Bizi çevre kirliliği ile zehirlemesin öldürmesin, para da istemiyoruz, onların olsun. Futbol sahası var orada boş duruyor, bizleri oynatmıyor, ayıptır. Kapalı spor salonu var orada haftada 3 gün müdürlerine antrenman yaptırıyor. Oradaki tesis çürüyor, Ereğli halkına kullandırmıyor. Neden kullanmıyor? Bu sorunun cevabını siz verin artık. Ereğli´ye bu kadar karşı ön yargılı olunabilir mi?


"BU HALK ÜCRETSİZ ARSALARINI VERDİ"

Bu halk Erdemir kurulsun Ereğli gelişsin diye tarlalarını ücretsiz vermişler. Hastanesi vardı özelleştirdi sonra geri aldı. Geçenlerde yüksek fırında bir patlama oldu, bir çocuğumuz yandı. Ama burada yanık merkezi yok. Karabük bu fabrikanın üçte biri kadar orada yanık merkezi var. Ereğli´de olması lazım ama yok. Niye paraları kara çevirelim ortaklara dağıtalım bu anlayışı iflas edecektir, bundan da kimsenin şüphesi olmasın.

 

21 SENEDİR KADROYA ALMADILAR

Ereğli´de 2014´de 41 bin tane icra dosyası var. Ereğli nefes alamıyor. OYAK işçilerin 21 senedir hem sendika hem de Erdemir sizi daimi işçi yapacağız diye oyalıyor. Seçimlerde akıllarına geliyorlar, bize oy verirseniz sizi kadro yapacağız diyor, kadro yaptığı falan yok. Yazık bu çocuklara. Biz bunların hepsini çok iyi biliyoruz. Sebze meyve dışarıdan geliyor. 5 Bin kişiye yemek veriyorlar, nereden geliyor bu meyve sebze, dışarıdan. Burada sebze meyve yok mu?

 

"ARKADAŞLARIMIZ İÇERİDE ÇALIŞIYOR"

Emlak vergileri beyanları verilmiş, bakıyoruz çok düşük. Devamlı içeride iş yapıyor bunları bildirmesi lazım bildirmiyor. Arkadaşlarımız içeride çalışıyorlar. Emlak vergisini dahi az vermek için OYAK elinden gelen gayreti gösteriyor. Bu emlak vergisini verirse bu para Ereğli halkına hizmet olarak gidecek.

 

KARABÜK ÖDÜYOR, ERDEMİR ÖDEMİYOR

Türkiye´de elektrik tüketimi ödemeyen tek fabrika Erdemir´dir. Kardemir Genel Müdürünü aradım sordum, ´siz neden ödüyorsunuz?´ Kaldı ki 1 milyon civarında ödüyor bize 500 ödüyor. Dedi ki, ´biz öderiz, kanun da olsa öderiz, Karabük halkına karşı sorumluluğumuz var. Burada hava kirliliği yapıyoruz, zararlar eriyoruz, biz halkın hakkını kısmayız´ dedi. Ama Erdemir kıstı. Tüketim vergisini Erdemir kesti. Bir de utanmadan 5 yıllık geriye dönük bizden para talep edecekmiş. Eğer böyle giderse yönetim kurulu başkanına Ereğli Belediyesi´nin anahtarını vermeyi düşünüyorum.

 

"YARGIYA GİDİYORUZ"

Kızılcapınar´a HES yapacaklar. Bize yazı geldi ÇED´e gerek yok deniliyor. Bunun peşini bırakmayacağız. Hazırlıklarımızı yapıyoruz, Pazartesi gününden itibaren yargıya gidiyoruz. Ereğli halkı ile birlikte bunları yargıya sunup iptal ettireceğiz. Bugüne kadar belediye başkanı olarak hiç mahkemeye vermedim ama onlar verdi. Çevre konusunda, cüruf, HES, hava kirliliği konusunda yargıya gideceğiz. Yargıda hakkımızı arayacağız" dedi.

 

POSBIYIK´A DESTEK VERDİLER

Sunum gösterisi eşliğinde yaklaşık 1,5 saate yakın konuşan Posbıyık, konuşmacılara ve katılımcılara OYAK yönetimine yönelik eleştirilerini dile getirdi. Posbıyık´ın konuşmasının ardından çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkanları da açıklama yaparak Posbıyık´a destek verdi.

 ""YORUMLAR

Türk askeri | 12 Ekim 2019
Asker savaşta birileri salya akıtarak askerin malıkı yapmalama peşinde! Yaşadın Türk askeri !


BAKKA Yönetimi KARDEMİR’de toplandı
Ekonomi

BAKKA Yönetimi KARDEMİR’de toplandı


Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Yönetim Kurulu’nun 2020 yılı ilk toplantısı KARDEMİR’de yapıldı. KARDEMİR Genel Müdürlük Salonunda yapı...
TTK’ya alıncak 53 eski hükümlü için kaç kişi başvurdu?
Gündem

TTK’ya alıncak 53 eski hükümlü için kaç kişi başvurdu?


Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) Zonguldak İl Müdürü Gönül Demirsu, TTK’ya alınacak olan 53 eski hükümlü için İŞKUR’a ...
Atkılar deprem bölgesine gönderildi
Gündem

Atkılar deprem bölgesine gönderildi


Zonguldak Kömürspor taraftarının Kırklarelispor maçında sahaya attığı atkılar toplanarak, deprem bölgesi Elazığ'a gönderildi. TFF 2. Lig Beyaz Grup't...
Çakır ve Posbıyık görüştü
Siyaset

Çakır ve Posbıyık görüştü


AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında ziyaret ederek, istişarede bulundu. Bu akşam saatleri...
51 kaçak ocak imha edildi
Gündem

51 kaçak ocak imha edildi


Zonguldak'ta son 18 günde komandolar tarafından yapılan denetimlerde tespit edilen 51 kaçak kömür ocağı dinamitle patlatılarak kullanılamaz hale getirildi. ...
İkinci yardım tırı da Elazığ’a ulaştı
Gündem

İkinci yardım tırı da Elazığ’a ulaştı


Karadeniz Ereğli’de, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ile S.S. Erbirlik Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi tarafından düzenlenen Elazığ’a yardım kampa...
Çakır: “Her zaman Kızılay’ın yanındayız”
Sağlık

Çakır: “Her zaman Kızılay’ın yanındayız”


Karadeniz Ereğli’de Ak Parti Karadeniz Ereğli İlçe teşkilatında kan bağışı kampanyası düzenlendi. Ak Parti İlçe Başkanlığı ile Kızılay Ereğli Şub...
BEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Kutoğlu’ndan Deprem uyarısı…
Gündem

BEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Kutoğlu’ndan Deprem uyarısı…


BEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Elazığ depremi sonrası açıklamalarda bulundu. Kutoğlu, “Deprem oluyor, olacak. Bugün Ela...
ALEMDAR KAHRAMANLARI UNUTULMADI
Gündem

ALEMDAR KAHRAMANLARI UNUTULMADI


Karadeniz Ereğli'de İstiklal Savaşı'nın ilk deniz şehidi Recep Kahya ile Milli Mücadele yıllarında üstün yararlılık gösteren Alemdar Gemisi'nin Ereğli'ye intik...
Otomobil tıra arkadan çarptı
Gündem

Otomobil tıra arkadan çarptı


Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde bir otomobil, önünde seyir halinde olan tıra arkadan çarptı. Kazada yaralanan olmazken yolun bir bölüm...

KÖŞE YAZARLARI

Deprem… Fay hatları… Umut… VE YÜSRA
DERT ÖĞRETİR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

5,9437
6,5524
302,12

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 10o

SON YORUMLAR