19 : 37 - Ereğli Belediyespor, Bartınspor'a boyun eğdi...   19 : 13 - Zonguldak Kömürspor: 2 - Şanlıurfaspor: 0   19 : 01 - Hatipoğlu'ndan Rektör Çufalı'ya ziyaret   15 : 14 - Kızlar iyi başladı…   15 : 04 - Kendi imkanlarıyla "yerli robot" üretti   14 : 59 - Zonguldak, Akdeniz Sahillerini aratmadı…   14 : 53 - Demirtaş: "Sosyal güvenlikte kara delik büyüyor!"   16 : 51 - Ereğli, Milli Takıma 34 sporcu verdi   16 : 45 - Mağaralarda, Anadolu rock rüzgarı esti   14 : 25 - Bektaş: "Muhtarlarımızla her zaman istişare halindeyiz"
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
Posbıyık: "Yasalar ne derse desin OYAK suçludur"
Posbıyık: "Yasalar ne derse desin OYAK suçludur"Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 12 Ekim 2019 15 : 07 

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın girişimleriyle, "Ereğli Geleceğini Konuşuyor" başlığı altında düzenlenen ve siyasi parti temsilcileri, meslek odaları ve örgütleri temsilcilerinin de konuşmacı olarak davet edildiği toplantıda yaptığı konuşmanın ana gündeminin "Karadeniz Ereğli'ye Erdemir'in kazandırdıkları, Karadeniz Ereğli'ye OYAK'ın kaybettirdikleri" olduğunu vurguladı.

Posbıyık'ın, daha önce gündemi açıklanmayan ve "Ereğli Geleceğini Konuşuyor" başlığıyla duyurusu yapılan toplantıda tüm konuşmasını OYAK eleştirilerine ayırması dikkat çekerken, OYAK'ı ayrı, OYAK bünyesinde faaliyet veren Erdemir'i ayrı değerlendirerek, tüm olumsuzlukları OYAK üzerinden açıklaması ise diğer dikkat çekici bir husus oldu.

Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından düzenlenen, "Karadeniz Ereğli Geleceğini Konuşuyor" konulu program ilçedeki siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve vatandaşların katılımı ile Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu'nda Halil Posbıyık başkanlığında gerçekleştirildi.

 

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KONUŞMADI

CHP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, BBP İlçe Başkanlarının yanı sıra Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Kdz.Ereğli TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, MÜSİAD Ereğli Şube Başkanı Abdülkadir Çınar, Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek, Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Cevdet Civelek'in konuşmacı olarak katıldığı program, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın konuşması ile başladı. Siyasi parti ilçe başkanlarından sadece Saadet Partisi adına katılan Gökhan Göktaş konuşma yaparken diğer ilçe başkanları söz almadı.

 

"ERDEMİR İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ"

Posbıyık, AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır'ın geleceğini açıkladığı toplantıya çok önemli bir işi olduğunu ve bu yüzden toplantıda yer alamayacağı detayını verdi, Fırat'ın doğusuna başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda hayatlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara da geçmiş olsun temennisinde bulunarak başladı.

Ereğli'nin var olması veya yok olmasına doğru gittiklerini anlatan Posbıyık, şu ifadelere yer verdi:

"Geçmişte bir takım hatalar yaptık, özelleştirme için sivil toplum örgütleri ile basın mensupları ile çalışanlarımız ile esnafımız ile büyük mücadeleler yaptık. Özelleştirmede maalesef dediklerimizi yaptıramadık. Erdemir'i OYAK aldığı zaman sevindik, milli bir kuruluşumuz aldı. Şimdi inanın halkın arasındayım, keşke OYAK almasaydı yabancılar alsaydı diyorlar. Erdemir için canımızı veririz. Erdemir, ilçenin büyümesini, gelişmesini sağlamıştır. Erdemir sadece Ereğli'nin değil Türkiye'nin dünyanın en önemli kuruluşlarından biridir. Erdemir'in büyümesi için yapabileceğimiz birşey var ise üzerimize düşen görevlerin tümünü yapmaya hazırız.

 

"ADAM YERİNE KOYMUYORLAR"

Biz Erdemir'e karşı değiliz. Biz OYAK yönetiminin anlayışına karşıyız. Ereğli'deki yöneticileri, siyasileri adam yerine koymayan kale almayan yönetime karşıyız. Bu toplantılara devam edeceğiz, bunun peşini de bırakmayacağız, kimsenin şüphesi olmasın. Erdemir kentte yaşayan insanlara, doğaya, toprağa, denize karşı suç işlemektedir. Yasalar ne derse desin OYAK yönetimi vicdan olarak suçludur.

 

"EREĞLİ'Yİ YOK ETMEKTEDİR"

Gözü doymayan bir canavar olmuştur. Sanayici, taşeronları, esnafları, kendi işçisini ve halkını yok etmektedir. Şimdi de suyumuza göz dikti. Denizimizi, havamızı kirleterek geleceğimizi, çocuklarımızı, torunlarımızı gözüne kestirdi. Bir koluyla havaya ateş püskürtüyor. Sinter dumanlarını, demir cevherini püskürtüyor, diğer koluyla denize curufu atıyor. Bu canavara dur demeliyiz. Bu canavarın beyni İstanbul'da, ticaret İstanbul'da, sac alış verişleri İstanbul'da, her türlü ticaret orada, vergisi orada, bunun sadece gövdesi burada. Kolları da hepimizin hayatına girmiş vaziyette.

 

"DENİZ ANALARI BÜYÜDÜ, BACAKLARI ÇIKTI"

Gülerken zehirleniyoruz. Balık yerken, yüzerken zehirleniyoruz. Son zamanlarda deniz anaları büyüdü, bacakları çıkmaya başladı, denize girememeye başladık. Neden? Cürufu denize atarsan böyle olur. Dünyanın her yerinde büyük entegre tesisler yeni iş kolları yaratır. Gençlerin umudu olur, girişimciliği, yaratıcılığı, üretkenliği teşvik eder. OYAK değil bunları yapmak kara bir bulut gibi üzerimize çöktü. Bu bulutu hep birlikte dağıtacağız. El ele, kol kola vermeli barış içerisinde olmalıyız. Bu canavarı yok etmek veya bu canavarı doğru yola getirmek zorundayız diye düşünüyorum. Üzülerek söylüyorum kuzu gibi bir şehir olduğu gibi Ereğli, Dilovası olmaya doğru devam ediyor" dedi.

 

"KORKUMUZ FALAN YOK"

Çocuklarımız, torunlarımız mahvoluyor, korkumuz falan yok. Ereğli'deki hayatımız yok olmaya doğru gidiyor ama Ereğli'de ses seda yok. Erdemir, Ereğli'de olmasaydı başka yerde olsaydı bunlar başımıza gelebilir miydi? Aynen kuzu gibiyiz, ensemize vurdukça yarabbi şükür diyoruz.

 

"EREĞLİ'Yİ BOĞARAK"

Ereğli'ye eskiden spor takımları vardı. Birinci lig takımları gelirdi, Erdemir OYAK oldu. Ereğli'yi boğarak ellerindekini paraya çevirerek ortaklarına para dağıtmak gibi bir ilke kendisine benimsetti. Voleybol, güreş, basketbol takımları kapatıldı. Bizi çevre kirliliği ile zehirlemesin öldürmesin, para da istemiyoruz, onların olsun. Futbol sahası var orada boş duruyor, bizleri oynatmıyor, ayıptır. Kapalı spor salonu var orada haftada 3 gün müdürlerine antrenman yaptırıyor. Oradaki tesis çürüyor, Ereğli halkına kullandırmıyor. Neden kullanmıyor? Bu sorunun cevabını siz verin artık. Ereğli'ye bu kadar karşı ön yargılı olunabilir mi?

"BU HALK ÜCRETSİZ ARSALARINI VERDİ"

Bu halk Erdemir kurulsun Ereğli gelişsin diye tarlalarını ücretsiz vermişler. Hastanesi vardı özelleştirdi sonra geri aldı. Geçenlerde yüksek fırında bir patlama oldu, bir çocuğumuz yandı. Ama burada yanık merkezi yok. Karabük bu fabrikanın üçte biri kadar orada yanık merkezi var. Ereğli'de olması lazım ama yok. Niye paraları kara çevirelim ortaklara dağıtalım bu anlayışı iflas edecektir, bundan da kimsenin şüphesi olmasın.

 

21 SENEDİR KADROYA ALMADILAR

Ereğli'de 2014'de 41 bin tane icra dosyası var. Ereğli nefes alamıyor. OYAK işçilerin 21 senedir hem sendika hem de Erdemir sizi daimi işçi yapacağız diye oyalıyor. Seçimlerde akıllarına geliyorlar, bize oy verirseniz sizi kadro yapacağız diyor, kadro yaptığı falan yok. Yazık bu çocuklara. Biz bunların hepsini çok iyi biliyoruz. Sebze meyve dışarıdan geliyor. 5 Bin kişiye yemek veriyorlar, nereden geliyor bu meyve sebze, dışarıdan. Burada sebze meyve yok mu?

 

"ARKADAŞLARIMIZ İÇERİDE ÇALIŞIYOR"

Emlak vergileri beyanları verilmiş, bakıyoruz çok düşük. Devamlı içeride iş yapıyor bunları bildirmesi lazım bildirmiyor. Arkadaşlarımız içeride çalışıyorlar. Emlak vergisini dahi az vermek için OYAK elinden gelen gayreti gösteriyor. Bu emlak vergisini verirse bu para Ereğli halkına hizmet olarak gidecek.

 

KARABÜK ÖDÜYOR, ERDEMİR ÖDEMİYOR

Türkiye'de elektrik tüketimi ödemeyen tek fabrika Erdemir'dir. Kardemir Genel Müdürünü aradım sordum, 'siz neden ödüyorsunuz?' Kaldı ki 1 milyon civarında ödüyor bize 500 ödüyor. Dedi ki, 'biz öderiz, kanun da olsa öderiz, Karabük halkına karşı sorumluluğumuz var. Burada hava kirliliği yapıyoruz, zararlar eriyoruz, biz halkın hakkını kısmayız' dedi. Ama Erdemir kıstı. Tüketim vergisini Erdemir kesti. Bir de utanmadan 5 yıllık geriye dönük bizden para talep edecekmiş. Eğer böyle giderse yönetim kurulu başkanına Ereğli Belediyesi'nin anahtarını vermeyi düşünüyorum.

 

"YARGIYA GİDİYORUZ"

Kızılcapınar'a HES yapacaklar. Bize yazı geldi ÇED'e gerek yok deniliyor. Bunun peşini bırakmayacağız. Hazırlıklarımızı yapıyoruz, Pazartesi gününden itibaren yargıya gidiyoruz. Ereğli halkı ile birlikte bunları yargıya sunup iptal ettireceğiz. Bugüne kadar belediye başkanı olarak hiç mahkemeye vermedim ama onlar verdi. Çevre konusunda, cüruf, HES, hava kirliliği konusunda yargıya gideceğiz. Yargıda hakkımızı arayacağız" dedi.

 

POSBIYIK'A DESTEK VERDİLER

Sunum gösterisi eşliğinde yaklaşık 1,5 saate yakın konuşan Posbıyık, konuşmacılara ve katılımcılara OYAK yönetimine yönelik eleştirilerini dile getirdi. Posbıyık'ın konuşmasının ardından çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkanları da açıklama yaparak Posbıyık'a destek verdi.

 


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 452 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
Posbıyık: "Yasalar ne derse desin OYAK suçludur"
Asker savaşta birileri salya akıtarak askerin malıkı yapmalama peşinde! Yaşadın Türk askeri !
Gön : Türk askeri  12 Ekim 2019 : 15:43:03  Zonguldak

Sayfa : [1]
Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 20-10-2019 | 15 : 04 50  Kendi imkanlarıyla "yerli robot" üretti  (263)
 20-10-2019 | 14 : 59 29  Zonguldak, Akdeniz Sahillerini aratmadı…  (106)
 19-10-2019 | 14 : 25 05  Bektaş: "Muhtarlarımızla her zaman istişare halindeyiz"  (177)
 19-10-2019 | 13 : 58 16  TTK'ya 30 işçi alınacak  (177)
 19-10-2019 | 12 : 57 25  90'lık çınar, terzilik mesleğini sürdürmeye çalışıyor  (182)
 19-10-2019 | 12 : 50 44  FETÖ zanlısı akrabasının evinde yakalandı  (185)
 18-10-2019 | 15 : 09 36  Demirtaş: "Kazanan Türkiyemiz oldu"  (233)
 18-10-2019 | 14 : 22 47  Afet tatbikatına 2 bin 400 öğrenci katıldı  (203)
 18-10-2019 | 14 : 16 46  Zonguldak'ta FETÖ operasyonu: 13 gözaltı  (218)
 18-10-2019 | 14 : 04 03  Bir destek de hakemlerden...  (174)
 18-10-2019 | 12 : 41 33  Vali Bektaş: "Sistemdeki aksaklıklar giderilecek"  (191)
 18-10-2019 | 12 : 27 55  Devrekli kalaycı mesleğin yaşatmaya çalışıyor  (104)
 18-10-2019 | 10 : 45 52  Çorumluoğlu: "Muhtarlık, yerel demokrasinin en eski örneğidir"  (127)
 17-10-2019 | 18 : 20 25  Protokol, ipleri koparttı…  (194)
 17-10-2019 | 17 : 02 29  Posbıyık, "birinci elden" sorunları dinledi  (174)
 17-10-2019 | 16 : 20 25  Meclis, ‘Barış Pınarı Harekatı' için toplanıyor  (136)
 17-10-2019 | 15 : 42 32  Dünya ikincisi Grizu-263 Erdemir'e teşekkür etti  (201)
 17-10-2019 | 15 : 35 23  Başkan ve meclis üyelerinden asker selamı…  (177)
 17-10-2019 | 15 : 03 52  Devrek Belediyesi'nden Barış Pınarı Harekatı'na destek  (194)
 17-10-2019 | 10 : 08 22  Çaycuma'da armut hasadı başladı  (95)
 16-10-2019 | 14 : 54 29  Bektaş, "acil durum toplantısına" başkanlık etti  (196)
 16-10-2019 | 14 : 33 59  Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı  (225)
 16-10-2019 | 12 : 45 42  Keleş: "Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir"  (234)
 16-10-2019 | 10 : 49 36  Eşitmez: "Madencinin duası her zaman Mehmetçiğin yanındadır"  (202)
 15-10-2019 | 21 : 08 21  Elektrik direğine çarpan araç yan yattı  (235)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Ereğli'nin geleceği mi, "Son Mohikan" fantezi

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Öğberliler'den İstiklal Marşlı destek…
» Posbıyık: "Yasalar ne derse desin OYAK suçludur"
» 149 Kişi alınacak, bin 755 kişi başvurdu
» Çakır, yeni açılan okulları ziyaret etti
» Ala ve Kıran son yolculuklarına uğurlandı
» Türeli: "Özel okul zinciri olan bir bakandan ne beklenebilir?"
» Ereğli'nin yedi renkli "çiçeği" mezarı başında anıldı
» Alaplılılar, (ALTIN)cı Filo'ya karşı harekete geçti
» Devlet Hastanesi'ne 2 atama yapıldı
» "Erdemir'in bölge halkının geleceğini hiçe saydığı doğru mudur?"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et

Hay&NS web katalogları