11 : 26 - Çorumluoğlu, Ereğli'yi köy köy geziyor   10 : 30 - Başkan Uysal, şampiyonları ağırladı   09 : 44 - İki üniversite öğrenci ve personel değişimi yapacak   09 : 38 - Küçük kardeşleri için oyun alanı çizdiler   09 : 25 - Kasım ayında sebze fiyatları yüzde 7 arttı   20 : 36 - Park halindeki otolara çarptı, metrelerce ileride durabildi…   20 : 32 - Kaza yaptı, arabayı eşim kullanıyor dedi   13 : 27 - Bacıoğlu: "Enflasyon hız kesmedi"   12 : 44 - Yavuzyılmaz: "Zonguldak halkını cezalandırmayın!"   10 : 34 - ZTSO, Filyos Serbest Bölgesi için harekete geçti
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
Keleş: "TSO yönetimine talip yeni ve birleştirici tek grubuz"
Keleş: "TSO yönetimine talip yeni ve birleştirici tek grubuz"

Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Keleşler Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Arslan Keleş, "Ereğli, bölgemizin en büyük ilçesi, eski rakamlara göre ülkenin 32. büyük kenti. Erdemir'in bulunduğu bir sanayi şehri. Son zamanlarda Ereğli bir girdabın içinde. Yeni olanaklar açılmadığı gibi göç verir bir hale geldi. Bu potansiyelin ayağa kalması gerekiyordu. Bu nedenle TSO yönetimine aday olduk" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 20 Subat 2018 13 : 16 

2018 Nisan ayı içerisinde gerçekleşecek Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde yönetim kurulu başkanlığı için aday olduğunu aylar önce açıklayan ve çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Keleşler Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Arslan Keleş, Ereğli Demokrat FM'de Şenol Azman tarafından hazırlanıp sunulan Kara Tren Programı'na konuk oldu.

Programda mevcut TSO yönetimi ve adayları değerlendiren ve her iki adayın da 2 dönemdir TSO yönetiminde bulunduğunu ve bir yeniliklerinin olmadığını, birlikte hareket ettikleri grubun ise hem geniş bir temsil yelpazesine sahip olduğunu hem de yeni şeyler söylediğini belirten Keleş özetle şunları söyledi:

1973 doğumluyum evli üç çocuk babasıyım. 22 yıldır Ereğli'de yaşıyorum. Bilkent İktisat mezunum. Geçen yıl da yüksek lisansımı bitirdim. Bir dönem Ereğli Belediye Meclisi üyesi olarak Ereğli'ye hizmet verim. O sürecin sonunda da kısa bir süre Ereğli Belediye Başkanlığı görevini sürdürdüm. Aynı dönemde Ereğli Belediyespor Klüp Başkanlığı görevini de yaptım. Bir siyasi partiden Zonguldak milletvekili aday adayı oldum. Şu an 70 kişiye istihdam sağlayan bir şirketin yönetim kurulu başkanıyım. Kazandığımızı bölgemize yatıran bir şirketi yönetiyorum. Nisan ayı içerisinde, büyük olasılıkla1 Nisan veya8 Nisan'da yapılacak TSO seçimlerinde de ekibimizle birlikte yönetime talibiz.

NASIL BİR TSO, FARKINIZ NE?

Neden bu göreve talip oldum. Beni bu göreve iten ekip arkadaşlarımla zorlayan neden nedir? Ereğli, bölgemizin en büyük ilçesi, eski rakamlara göre ülkenin 32. büyük kenti. Erdemir'in bulunduğu bir sanayi şehri. Son zamanlarda Ereğli bir girdabın içinde. Yeni olanaklar açılmadığı gibi göç verir bir hale geldi. Bu potansiyelin ayağa kalması gerekiyordu. Arkadaşlarımızla bir araya geldik. Ben değil biz duygusuyla yapabileceklerimizi tartıştık. Seçildikten sonra yeni istihdam alanları nasıl oluşturulabilir? Var olan potansiyel nasıl değerlendirilir. Bu konuda arkadaşlarımızın deneyimlerinden yararlanarak çözeceğiz. Seçilmişler var. Bir araya gelmeliyiz. Ereğli'nin en büyük sorunu egolarından arınarak bir araya gelememek. Oysa şehir kazanırsa hepimiz kazanırız. Bizim kişisel beklentilerimiz yok. Kimsenin TSO'su olamayacağız. Hiçbir ailenin, siyasi veya ekonomik gücün güdümünde olmayacağız. Esnafın, tüccarın sanayicinin odası olacağız. Yapılmayanı yapmaya talibiz.

DİĞER ADAYLAR YENİ DEĞİL

Başka adaylar da var. En az 10 yıldır görev yapıyorlar. Sertan Yalçın 10 yıldır 2 dönemdir yönetimde. Niyazi Özcan'ın en az 20 yıllık TSO deneyimi var. Zaten birlikte yönetime girmişlerdi sonra ikiye bölündüler.

Bizim bakış açımız kavga değil, şehre ne kazandırırızdır. Metazori olarak zaten bir şey çözemezsiniz. Biz kavgayı sadece Ereğli'nin çıkarları için yaparız.  Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Seçimden sonrada yüz yüze bakacağız. Kırıcı söylemlerden uzak durmalıyız.

EREĞLİ KENDİNE YETERLİ BİR ŞEHİR Mİ?

Ereğli tabii ki dışarıdan yatırımcı gelmesiyle büyür. Peki, Ereğli'ye yatırımcı gelir mi?

Mevcut zihniyet buna olanak vermedi. Bizim OSB çalışan sayısı Düzce'deki bir tekstil fabrikasından daha düşüktür. Çınar ve Özdemir boruyu çıkarsak OSB bitmiş demektir.

Yatırımcı gelmez mi gelir. Çankırı'ya gelen Japon firması var. Japonlar, hartiyaı açıp Çankırı'ya yatırım yapalım mı dediler. Hayır bölgenin siyasetçileri, sanayicileri bunu yaptı.

EREĞLİ'DE LOBİ FAALİYETİ YOK

Ereğli de iki fotoğraf çekip birkaç fuara otobüs kaldırma dışında bir lobi faaliyeti yok. Eski Oda Başkanımızın TOBB başkanıyla yakınlığı faaliyet olarak gösteriliri. Oysa TOBB'un bir  yok yerde yatırımı, kurduğu okullar var, Ereğli'ye bir yatırımı yok.

Biz, her şeyden önce bu kenti tanıtmak zorundayız. Neyiyle ünlü Ereğli?  Çeliğiyle. Bunun üzerinde durmalıyız. Bunu yaparken de Yöre milletvekiliyle iş birliği halinde çalışıp Zonguldak'a sektörsel teşvik getirmeliyiz.

SEKTÖREL TEŞVİK

Teşvik derecelendirmesinde Zonguldak 3 Düzce 4. sırada. TÜİK verileri biraz yanıltıcı. Zonguldak'ın sektörsel kapsama alınacağı demir çelik, ormancılık ve madencilik sahaları var.

Bir numara Erdemir var. TAT Metal, Özdemir Boru var. Teşvikten yararlanamıyor ve dejavantajlı yatırım yapıyorlar. Bu kent sanayi kentidir, turizm kenti değil. Önceliğimizi bilmeliyiz. Burada hava kirliliği fazladır. Ses kirliliği vardır. Ağaçlarımızın ömrü uzun değildir. Bu demek ki biz sanayi kentiyiz. Elimizdeki ağır sanayiyi yan sanayi ile zenginleştirmeliyiz. Ağır sanayi olup yan sanayi olmayan tek kent Ereğli'dir.

MEVCUT YÖNETİM SORUNLU

Ticaret Odası adaylarına baktığımızda mevcut yönetim birisi. 10 Senedir yönetimde. Diğer adayda 20 yıldır TSO yönetiminde. Yalçın ve Özcan yeni değil. Bu nedenle mevcut yönetime ilişkin eleştirileri olamaz. Çare de üretemezler. TSO son süreçte sürekli fotoğraf veriyor. Şimdiye kadar nereydiniz. Seçim geldi promosyon dağıtıyorsunuz. Bunu yapacağınıza kuruma gelene hoş geldiniz demeyi öğrenin. Resmi kurumu olmaktan çıkarın hizmet kurumu haline getirin.

Esnafımızın odadan beklediği bir şey yok. İçeri girdiğimizde adam yerine koysunlar yeter diyor. Bu çalışanlardan değil, yönetim zihniyetinden kaynaklı ir şey.

Kendi aralarında diyalog yok. Meclis başkanına bir şey söylenecek, sekreterle söyleniyor. İlhan Yazıcıoğlu arkadaşımız TSO meclis üyesi. Bugüne kadar toplantıya çağrılmamış. Görüşmelerde yer almamış.

ADAY BİLE OLMAMALARI GEREKİR?

Bu arkadaşların aday bile olmamaları gerekir. Yıllardır ordasınız, geliştirdiğiniz bir şey, bir proje yok. Biraz aynaya baksalar ve özeleştiri yapsalar aslında aday bile olmamaları gerekir. Nasıl hesaplarla dengelerle oralara seçildiniz. Daha düne kadar 15 Temmuz uzantılarıyla kol kolaydılar. Çamura basmışsınız,  çıkın, çekilin ki o çamurdan temizlenelim.

GRUBUN NİTELİĞİ

Bakın biz koltuk sevdalısı değiliz. Öyle olsa anlaşır bir koltuk alır otururuz. Kimsenin, bir gücün, ailenin maşası olmayız. Güçlü bir grubumuz var. Daha önce rakip olduğumuz arkadaşlarımızla birlikteyiz. Bir sürü şey söylendi. Bölünecekler, seçilirse Arslan başkan olmayacak vb.. Bunların hiç birisi gerçek değil. Biz güçlü bir oy oranı ve temsil kabiliyeti yüksek bir şekilde gelmek istiyoruz.

İrfan Beyle toplantı yapmıştık. Kendisi, ekibi desteklediğini ama gençlerin öncülük yapması gerektiğini söyledi. Zaman zaman ismini kullanarak bizi yaralayabileceklerini zannediyorlar. Bizim kimseden korkumuz yok. Doğrulardan bahsediyorum. Açık söylüyorum. Koltuk değneği değiliz. Yine Yazıcıoğulları ve Celal Bozkuş ve daha birçok isimle birlikte çalışıyoruz. Bu isimle Ereğli'ye hizmet aşkıyla dolu insanlar. Ciddi anlamda saha çalışması da yapıyoruz.

Yukarda da dedim, seçildiğimizde 2 temel hedefimiz olacak. Birincisi tanıtım yapmalıyız. İkincisi, 2. OSB hazırlayıp faaliyete geçmeliyiz.

TRESANELER DÖNÜŞÜR MÜ?

Tersaneler dünya genelindeki krize paralel olarak işlevsizleşti. Başka bir şekilde değerlendirmek dönüştürmek mümkün mü? Tersanelerin mülkiyeti kamunun değil. Mal sahibini yok sayarak bir şey yapamayız. Orası sadece tersanecilik için yatırıma açılmış. Bunu da görmemezlikten gelemeyiz. Bu sorunun çözümü ahkâm keserek, fotoğraf çektirerek çözülmez.

Sadece gemi inşa faaliyeti izni var. Tamir- bakım ve tamir-tahliye için izin alınabilirse belki adım atılabilir.  Kimsenin hakkına göz dikmeden, bu konular konuşulmalı çözüm aranmalı.

CİRO VE REKABET GÜCÜ ARTMALI

Tat Metal Özdemir Boru Erdemir ülke çapında yatırımlar yapan kuruluşlar. Akın Bey'in dediği gibi Ereğli'nin toplam cirosunu artırmak gerekiyor. Bu da tüm sektörlerle birlikte olmalı. Bunun için de daha çok çalışmak ve üretmek gerekiyor. Ve kesinlikle dışarıdan yatırımcı çekmeli ürün çeşitliliğimizi artırmalı, rekabet gücümüzü artırmalıyız.

Tüm bunlarda teşvik payının artırılması gerekli. Teşvik sağlanırsa Ereğli patlar gider. Çünkü ciddi bir deneyim, iş gücü ve yetişmiş elemanımız var.. Ereğli'nin altın günleri bu açıdan bakıldığında uzak değil.

TSO gereksiz kavgaların, siyasi hesaplaşmaların merkezi değildir. Kentin ticari olarak önünü açmalıdır. Ekonomi de öncü olmalıdır. Kimseyle kavga etmeden, diğer kurumlarla uyum halinde bunlar başarılabilecek şeyler. Ama bir ay barışık, bir yıl kavgalı işler yürümez.

CELAL VE İRFAN SİZİ BAŞKAN YAPMAZ SÖYLEMİ…

Bunlar ayıp söylemler. İrfan abi neden aday olamayacağını zaten söylüyor. Sayın Bozkuş ise bize ilk siz neler yapmak istiyorsunuz Ereğli için sormuştu. Görev alırsam 2 yıl yaparım, gençler yer almalı demişti ki biz kendisini bırakmayız. Tecrübesinden faydalanmak isteriz. Bundan faydalanmak varken herkes işin dedi kodusunu yapıyor. Kardeşim beklemeyin böyle bir şey olmayacak. Biz kavga etmeyiz.

Geçen seçimlere Yazıcıoğluyla ayrı gruplarda seçime girmiştik. Şimdi birlikteyiz. Sayın Yazıcıoğlu daha önce Tetiker grubundan girmişti şimdi bizimle. Diğer adayların ve mevcut yönetimin kavgalı, karşılıklı sorunlu durumlarını göz önüne getirdiğimizde biz daha seçilmeden çok farklı isim ve kesimleri zaten bir araya getirmişiz.

PROJELERİ KAVGA ETMEKTİ..

Mevcut yönetimin ne projesi vardı ne vaadle geldi. Projeleri kavga etmekti. Ettiler bitti. Canları sıkıldı Erdemir'e saldırdılar. Erdemir'e neden saldırdılar o da belli değil.

Seçime gireceğiz. Yönetimin elinde üye listeleri var. Bize liste vermemek için bin dereden su getiriyorlar. Korkunun ecele faydası yok. Orda çalışan herkes tedirgin. İşten atılma korkusu yaşıyor. Niye listeleri Keleş grubuna, Özcan grubuna verirseler. Bunlar adil şeyler değil. Böyle seçim kazanamazsınınız. Çıkar kendini üyelere anlatırsın, seçilirsin seçilmezsin. Bizim ölçümüz bu. İlk günden biri gruptaki arkadaşlarımızı arayıp koparmak istiyorlar. Hangisini alabilidiler. Hiç. Çünkü hepsi adam gibi adam. Biz kimseyi ardık mı? Hayır. Buna gerek duymayız.

EN ÇOK İKİ DÖNEM KALIRIZ

Bizim adaylığımızla birlikte en azından mevcut yönetimde harekete geçti, en azından fotoğraf çektiriyor. Ama ben ne zaman fotoğraf çektiririm. Ereğli için bir şey başardığım zaman. Biz hayat boyu burada kalmak istemiyoruz. Bir dönem kalırız. Üyelerimiz bizden memnun kalırsa belki bir ikinci dönem daha yaparız. Yoksa orası ömür billah bizim olsun, orası makam odamız olsun diye bir derdimiz yok. Zaten Ereğli'de komple bir değişim gerekiyor, TSO da bunda öncü olmalıdır.

Düzce TSo gerçekten iyi çalışıyor ve yatırımcı çekiyor. Tabi coğrafi ve teşvik avantajları var.

ZTSO'yu da yakından izlerim. Başkanı konunsa son derece hakimdir. Bir şeyler yapmak için çok yönlü girişimlerde bulunur. Som zamanlarda tarım ve hayvancılık için de çalışıyor. Siz Ereğli TSO Başkanını diğer TSO başkanlarıyla bir arada gördünüz mü?

Biz TSO ‘da siyasette yapmayacağız. Siyaset yapacak olanlar siyasi kurumlara gitsin. Biz herkesle yan yana geleceğiz.

EGOM YOK HİZMET VERMEK İSTİYORUM

Kendi işlerim TSO ya hizmet vermeme engel değil. İşlerimiz profesyonel tarzda sürüyor. Ben 35 yaşında belediye başkanlığı koltuğuna oturdum. Bir egom olsaydı orda tatmin etmiş olurdum. Böyle bir derdim yok. Kendime ilişkin yatırımları eğitim kariyerimle okumayla zaten yapıyorum. TSO yönetimi için bu ruh hali ve hizmet anlayışıyla yola çıktık ve üyelerimizden gerekli karşılığı bulacağımıza, Ereğli'nin güzel günlerini de birlikte getireceğimize inanıyorum.

 


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 2154 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
Keleş: "TSO yönetimine talip yeni ve birleştirici tek grubuz"
TSO başkan adayı Arslan Keleş bu açıklamaları ile TSO Başkanlığına çok yakıştığını fazlasıyla göstermiştir. Ancak; Kdz.Ereğli ekonomisini düzlüğe çıkaracak,proje üretecek bir TSO Yönetiminin seçim arifesinde müspet veya menfi özellikle hiç bir yorumun yapılmaması bana göre düşündürücüdür. Dertlerini ve sıkıntılarını iletecek,iletme fırsatı bulduklarında ise çözüm üretecek bir muhatabın ortada olmadığı bir dönemde TSO üyelerine ne zaman ve nasıl konuşmayı düşünüyorsunuz diye sormak isterim,diğer başkan adaylarından Niyazi Özcan'ın bir açıklaması vardı,açıklamada Sertan Yalçın için tombaladan çı ... DEVAMI
Gön : AHMET DURAN  22 Subat 2018 : 17:05:44  Zonguldak

Sayfa : [1]
Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 15-12-2018 | 11 : 26 25  Çorumluoğlu, Ereğli'yi köy köy geziyor  (138)
 13-12-2018 | 20 : 36 45  Park halindeki otolara çarptı, metrelerce ileride durabildi…  (353)
 13-12-2018 | 20 : 32 42  Kaza yaptı, arabayı eşim kullanıyor dedi  (386)
 13-12-2018 | 09 : 53 24  Günde ortalama 3 saat 34 dakika televizyon izliyoruz  (331)
 13-12-2018 | 08 : 17 35  Kaza sonrası çıkan tartışmada silahına davrandı  (354)
 12-12-2018 | 15 : 21 58  Ereğli Türkiye'deki 6 pilot bölgeden birisi olarak belirlendi  (389)
 12-12-2018 | 13 : 38 45  Mağazacılar Günü, kutlanıyor  (380)
 12-12-2018 | 13 : 21 58  Başarı hikayelerini öğrencilerle paylaştılar  (351)
 12-12-2018 | 12 : 07 06  Arslan: "Türkiye Cumhuriyeti sahipsiz değildir"  (372)
 12-12-2018 | 09 : 25 02  20 gün önce evinden çıktı, geri dönmedi  (282)
 12-12-2018 | 09 : 18 14  Elektrik direğini yerinden söktü...  (405)
 11-12-2018 | 14 : 32 59  Gençlik ve çocuk meclisi başkanlarını seçti  (396)
 11-12-2018 | 10 : 53 23  Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?  (481)
 11-12-2018 | 09 : 52 53  İki haftada 1 ton atık giysi toplandı  (438)
 11-12-2018 | 09 : 26 06  Tefecilik operasyonunda gözaltına alınanlar serbest  (410)
 10-12-2018 | 15 : 37 59  İl Trafik Komisyonundan karar çıktı...  (489)
 10-12-2018 | 13 : 14 19  Demirci: "Genel Başkanımızın arkasındayız"  (465)
 10-12-2018 | 10 : 28 49  TTK'ya bin 500 işçi alımı Resmi Gazete'de yayınlandı  (339)
 10-12-2018 | 09 : 35 56  Ereğli'de 600 şişe sahte içki yakalandı  (425)
 09-12-2018 | 12 : 14 48  KESK'in 23. kuruluş yıl dönümü Zonguldak'ta kutlandı  (387)
 09-12-2018 | 11 : 52 00  Çorumluoğlu: "Gazetecilerin bir mekanının olması çok önemli"  (305)
 09-12-2018 | 11 : 40 20  Uysal, Anadolu basınına Ereğli'yi tanıttı  (299)
 08-12-2018 | 14 : 11 05  Asgari ücret, sadece karın doyuruyor…  (335)
 08-12-2018 | 13 : 56 03  Uysal'a anlatacak bir şey bırakmadı!  (364)
 07-12-2018 | 11 : 37 56  Bir anda kendini denize attı  (577)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"Ve Leddalin Amin" ya da CHP ilçe başkanı seç
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?
» Vali Bektaş, 4 bin yaşındaki ağacı ziyaret etti
» Zonguldak'ta Alan'ın adaylığı resmen açıklandı
» "Telefonunu Bırak Eğlenmene Bak..."
» Meclis Uysal'a, 1 milyon 381 bin lira kredi kullanma yetkisi verdi
» Ereğli Emniyet Müdürü'nden önemli uyarı
» Demirtaş: "Avukatlara, yeşil pasaport verilmesi gerekir"
» Bektaş: "Her kesimden oy alabilecek tek adayım"
» Kışla Sanayi'de yangın
» CHP'de sil baştan… Aras yeniden ilçe başkanı
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları