17 : 35 - Bu maç, asker ve polise moral vermek için…   15 : 59 - Türkmen: "Gerçek gazeteci, toplum yararını gözetir"   14 : 43 - Günlerce, tedavi gören sahibini beklemişti...   14 : 31 - Alan: "Bariyerin önemi bir kez daha ortaya çıktı"   14 : 10 - Aksakal, Demokrat'ta…   13 : 06 - Belediye Meclisi "Barış Pınarı Harekatı"na destek için toplandı   12 : 16 - Karadeniz Ereğli'de "Muhtarlar Günü" kutlama töreni…   19 : 37 - Ereğli Belediyespor, Bartınspor'a boyun eğdi...   19 : 13 - Zonguldak Kömürspor: 2 - Şanlıurfaspor: 0   19 : 01 - Hatipoğlu'ndan Rektör Çufalı'ya ziyaret
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
Vali Bektaş: "Başarının fark edilmesi gerekir"
Vali Bektaş: "Başarının fark edilmesi gerekir"Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 14 Haziran 2019 12 : 34 

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, "Amaç çocuklarımızı hayata, geleceğe hazırlamayı başarmak. Bu sene liseyi bitirip sınava giriyor çocuklarımız. Hep sınava giriyorlar. Sınav eğitimden daha önemli hale dönüştü. Sınavsız bir eğitimi başaramadık. Sınav değil, eğitim, eğitim, eğitim. Eğitimi başarmamız, çocuklarımızı önümüzdeki zor dünyaya, zor hayata olabildiğince donanımlı hazırlamamız gerekiyor. Bu konuda yapılacak çok şey var" dedi.

Karadeniz Ereğli'de Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği  (MÜSİAD)Şubesi'nce, Ereğli, Alaplı ve Akçakoca ilçelerindeki lise dengi okullarda ilk üç dereceye giren öğrencilere yönelik 23. MÜSİAD Eğitim Başarı Ödülleri töreni gerçekleştirildi.

Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törene, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Ereğli Şube Başkanı  Abdülkadir Çınar, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hüseyin Korkut, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sponsor firma yetkilileri, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Ödül töreninde İstiklal Marşı okundu, MÜSİAD genel Merkezi tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, törende yaptığı konuşmada, ödül törenine katkı veren herkesin tebrik ve teşekkürü hak ettiğini söyledi.

Ereğli'de gerçekleştirilen törenin uzun vadeli bir iş olması nedeniyle önemli olduğunu belirten Bektaş şöyle konuştu:

"Başarının fark edilmesi gerekir. Başarının, emeğin, terlemenin bir karşılığı olması gerekir. Başarı ve başarısızlığın ayrılması gerekiyor. Bunu her kademede yapamadığımızda, başarı, emek, terleme kıymetini yitirirse geriye kıymetli hiçbir şey kalmaz. Bunu en iyi fark eden iş dünyasıdır. Bu anlamda burada kalıcı bir şeye imza atmışlar, başarılı öğrencimizi 23 yıldır ödüllendiriyorlar. Bir şeyi vurgulamaya çalışıyorlar. Sıradan olmayanın fark edilmesini sağlıyorlar. Bu anlamda bu işi yapan Ereğli ekibi ve başarılı olan öğrencilerimiz ve aileleri tebrik edilmeyi hak ediyorlar."

Mesleki eğitim konusunun çok lafı edilen ama az hakkı verilen kavramlardan biri olduğunu vurgulayan Bektaş şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıl bir olumsuzluk yaşadık. Bakanlığımız bu sene işi toparlamaya çalışıyor. Meslek liselerimizde Anadolu liselerinde sınavın kaldırılmasıyla mesleki eğitim aleyhine bir durum ortaya çıktı. Bu sene bu düzeltilmeye çalışılıyor. Bu düzeltilmezse biz ne kadar mesleki eğitim gerekli diye konuşursak konuşalım bir işe yaramayacak. Kendi ellerimizle, kendi öz irademizle önümüzü kapatmış olacağız. Bu konu alarma geçecek kadar önemli bir konudur.  Bakanlığımızın başka STK'larla işbirliğini biliyorum. Onlarla beraber ortadan kalkabileceği bir konudur. Umarım ortadan kalkar ve eğitim hayatımız olması gerektiği hale dönüşür.

Eğitimden maksat, okullar yapmak, sınıflar donatmak, bilgisayarlar temin etmek, öğretmen sayısını çoğaltmak değildir. Bunların hepsi araçtır. Okulumuz, bilgisayarımız olmasa da, öğretmen sayımız az, şartlar kötü olsa da öğretmen ve öğrenci arasındaki tılsımlı ilişkiyi kurabilirsek, eğitimi sağlayabilirsek amacımıza ulaşmış oluruz. Onlar da olursa çok daha iyi durumda oluruz. Ama araçları amaç haline dönüştürmememiz gerekiyor.

Amaç çocuklarımızı hayata, geleceğe hazırlamayı başarmak. Bu sene liseyi bitirip sınava giriyor çocuklarımız. Hep sınava giriyorlar. Sınav eğitimden daha önemli hale dönüştü. Sınavsız bir eğitimi başaramadık. Sınav değil, eğitim, eğitim, eğitim. Eğitimi başarmamız, çocuklarımızı önümüzdeki zor dünyaya, zor hayata olabildiğince donanımlı hazırlamamız gerekiyor. Bu konuda yapılacak çok şey var. Milli Eğitim Bakanlığımız uğraşıyor, bütün ümidimiz orada. Umuyorum bu konuda iyi işler yaparlar, çünkü onları yapamadığımızda başka yaptığımız şeylerin kıymeti kalmıyor."

MÜSİAD GENEL BAŞKANI KAAN: "İKİ KONUYA EĞİLMELİYİZ"

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da  Karadeniz Ereğli MÜSİAD Şubesine 23 yıldır düzenledikleri başarı ödülü dolayısıyla teşekkür ederek şunları söyledi:

"Eğitim başarı ödülleri ile eğitim hayatlarını bu şehirde sürdüren, çalışkan, başarılı öğrencilerimizi ödüllendirerek geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlıyorlar. Bu sene çıtayı arttırmışız. 37 okulda eğitim gören 111 öğrencimizle, ulusal yarışmalarda bölgemizi temsil eden ve Türkiye derecesi yapan öğrencilerimizi de ödüllendireceğiz. Ödül alan öğrencilerimizi tebrik ediyoruz, başarılarının daim olmasını temenni ediyorum. Bu ödüllerin çalışkan, azimli öğrencilerimiz için bir teşvik olmasını diliyoruz."

MÜSİAD olarak mesleki eğitim konusunda dünyada nerede iyi uygulamalar olduğunu bir buçuk yıl boyunca araştırdıklarını belirten Kaan, "Çalışmalarımızı tamamladık, yol haritamızı belirledik. Son düzenlemelerimizi yapıyoruz, onları da bakanlığımıza teslim edeceğiz" diye konuştu.

 

Kaan, "Tüm dünyada değişim rüzgarları son derece güçlü esiyor. Şüphesiz bu rüzgarlara uyum sağlayabilenler, önümüzdeki yıllarda söz sahibi olabilecektir. Bu sürece uyum sağlamak için özellikle iki konuya eğilmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum. Birincisi mesleki uzmanlık ve yenilikçi fikir, yani inovasyon.  Özellikle son iki asırda iletişim ve ulaşım alanında meydana gelen gelişmeler, küresel ölçekteki rekabet ortamını kızıştırıyor. Ülkeler arasında ticaret savaşlarına neden oluyor. Hangi ürünü üretirseniz üretin, ortaya bir farklılık koyamıyorsanız, uzun vadede başarılı olmanız mümkün değildir. Başarılı olmak ve geleceğe emin adımlarla yürümek  için yenilikçi ürünler gerçekleştireceğiz. Bunları da kendi öz sermayemiz ve insan kaynağıyla üretecek ve dünyaya satacağız ki toplumsal alanlarda da gelişim gösterelim. Bunun için de devletimiz ve özel teşebbüslerimiz de eğitim, bilim ve teknoloji alanlarına yönelmeli ve yatırımlarımızı arttırmalı, bir an önce tüketen ülke konumundan üreten ülke konumuna yükselmeliyiz. Çünkü nüfusumuz artıyor, daha çok çalışmalıyız" dedi.

KORKUT, MESLEKİ EĞİTİM İÇİN DESTEK İSTEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Ve Terbiye Kurulu Üyesi Hüseyin Korkut da MÜSİAD şubesinin yaptığı işin çok güzel bir iş olduğunu, yıllardır bu ödüllerin verilmesi dolayısıyla tebrik ettiğini ifade ederek, "MEB üstlendiği eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürürken, tüm kurumlardan destek beklemektedir.  Bu etkinliğin MEB çalışmalarının başarılı olmasında ne kadar önemli olduğunu belirtmek isterim. Ben MÜSİAD'ımızın bu güzel faaliyetine ek olarak özellikle Mesleki ve Teknik eğitim konusuna omuz vermesini öneriyorum. Son dönemde mesleki ve teknik eğitimin sektörlerle işbirliği yaparak, iş garantili meslek eğitimi ve okullaşmaya destek vermeyeceğinin anlamlı olacağını düşünüyorum" dedi.

ÇINAR: "BÜYÜYEREK DEVAM EDECEK"

MÜSİAD Ereğli Şube Başkanı Abdülkadir Çınar da program kapsamında Karadeniz Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 23, Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 6, Akçakoca Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 8 lise dengi okulda 111 öğrencinin ödüllendirileceğini belirterek, "MÜSİAD Kdz Ereğli Şubesi olarak vatanına, milletine hayırlı hizmetler  yapmaya aday olan öğrencilere katkı olarak düzenlenen ödül törenimizde, bugüne kadar 1652 öğrencimizi ödüllendirerek, elde ettiği başarılardan ötürü bir nebze olsun kendilerini onore etmeye çalıştık.  Başarının ödüllendirilmesi misyonuyla ilk yapıldığı 1996 yılından bugüne genel merkezimizin destekleri, üyelerimizin gayretleriyle gerçekleştirilen, valilerimiz, kaymakamlarımız, siyaset, sivil toplum kuruluşu  temsilcilerinin ve öğrenci velilerimizin katılımlarıyla onurlandırdığı ödül töreni programımız büyüyerek devam edecektir" dedi.

3 İLÇE, 37 OKUL, 111 ÖĞRENCİ…

Konuşmaların ardından MÜSİAD Ereğli Şubesi'nce hazırlatılan tablolar, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan'a takdim edildi.  Progama katkı veren Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ile Ereğli, Alaplı ve Akçakoca Milli Eğitim Müdürlerine de plaket takdim edildi.

Program çerçevesinde, ödül törenine katkıda bulunan sponsor firma temsilcileri de plaketle ödüllendirildi.

Tören çerçevesinde, Karadeniz Ereğli, Alaplı ve Akçakoca ilçelerinde eğitim veren 37 lise dengi okulda, ilk üç dereceye geren öğrencilere plaketleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Programın sonunda protokol ve ödül alan öğrenciler topluca hatıra fotoğrafı çektirdi.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 369 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 21-10-2019 | 15 : 59 14  Türkmen: "Gerçek gazeteci, toplum yararını gözetir"  (96)
 21-10-2019 | 14 : 43 04  Günlerce, tedavi gören sahibini beklemişti...  (120)
 21-10-2019 | 14 : 31 41  Alan: "Bariyerin önemi bir kez daha ortaya çıktı"  (98)
 21-10-2019 | 14 : 10 19  Aksakal, Demokrat'ta…  (123)
 21-10-2019 | 13 : 06 22  Belediye Meclisi "Barış Pınarı Harekatı"na destek için toplandı  (92)
 21-10-2019 | 12 : 16 04  Karadeniz Ereğli'de "Muhtarlar Günü" kutlama töreni…  (129)
 20-10-2019 | 15 : 04 50  Kendi imkanlarıyla "yerli robot" üretti  (366)
 20-10-2019 | 14 : 59 29  Zonguldak, Akdeniz Sahillerini aratmadı…  (145)
 19-10-2019 | 14 : 25 05  Bektaş: "Muhtarlarımızla her zaman istişare halindeyiz"  (200)
 19-10-2019 | 13 : 58 16  TTK'ya 30 işçi alınacak  (195)
 19-10-2019 | 12 : 57 25  90'lık çınar, terzilik mesleğini sürdürmeye çalışıyor  (194)
 19-10-2019 | 12 : 50 44  FETÖ zanlısı akrabasının evinde yakalandı  (214)
 18-10-2019 | 15 : 09 36  Demirtaş: "Kazanan Türkiyemiz oldu"  (241)
 18-10-2019 | 14 : 22 47  Afet tatbikatına 2 bin 400 öğrenci katıldı  (216)
 18-10-2019 | 14 : 16 46  Zonguldak'ta FETÖ operasyonu: 13 gözaltı  (228)
 18-10-2019 | 14 : 04 03  Bir destek de hakemlerden...  (181)
 18-10-2019 | 12 : 41 33  Vali Bektaş: "Sistemdeki aksaklıklar giderilecek"  (201)
 18-10-2019 | 12 : 27 55  Devrekli kalaycı mesleğin yaşatmaya çalışıyor  (111)
 18-10-2019 | 10 : 45 52  Çorumluoğlu: "Muhtarlık, yerel demokrasinin en eski örneğidir"  (136)
 17-10-2019 | 18 : 20 25  Protokol, ipleri koparttı…  (195)
 17-10-2019 | 17 : 02 29  Posbıyık, "birinci elden" sorunları dinledi  (176)
 17-10-2019 | 16 : 20 25  Meclis, ‘Barış Pınarı Harekatı' için toplanıyor  (136)
 17-10-2019 | 15 : 42 32  Dünya ikincisi Grizu-263 Erdemir'e teşekkür etti  (201)
 17-10-2019 | 15 : 35 23  Başkan ve meclis üyelerinden asker selamı…  (182)
 17-10-2019 | 15 : 03 52  Devrek Belediyesi'nden Barış Pınarı Harekatı'na destek  (195)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Ereğli'nin geleceği mi, "Son Mohikan" fantezi

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Döverek cin çıkartan Kung-Fu'cu gözaltında
» Öğberliler'den İstiklal Marşlı destek…
» Posbıyık: "Yasalar ne derse desin OYAK suçludur"
» 149 Kişi alınacak, bin 755 kişi başvurdu
» Çakır, yeni açılan okulları ziyaret etti
» Ala ve Kıran son yolculuklarına uğurlandı
» Türeli: "Özel okul zinciri olan bir bakandan ne beklenebilir?"
» Ereğli'nin yedi renkli "çiçeği" mezarı başında anıldı
» Alaplılılar, (ALTIN)cı Filo'ya karşı harekete geçti
» Devlet Hastanesi'ne 2 atama yapıldı
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et

Hay&NS web katalogları