10 : 25 - CHP Ereğli İlçe Kongresi 9 Aralıkta   09 : 39 - Lastikçilerde hareketlilik başladı…   09 : 36 - BYLOCK ‘tan tutuklandılar…   09 : 33 - Ak Parti Alaplı'da Yavuz ile yola devam kararı aldı   09 : 28 - Ereğli'nin il olma girişimlerine kurulacak komisyon öncülük edecek   14 : 07 - Şarampole yuvarlanan araçta 3 kişi yaralandı   11 : 04 - Ereğli, Yelken Milli Takım Antrenörü İmamoğulları'nı ağırladı   10 : 56 - Turpçu: "Bu kadar termik santralin dünyada örneği yok"   10 : 49 - Demirtaş: "Milli enerjide kar-zarar hesabı yapılmaz"   10 : 00 - "Çanakkale' nin izleri EREYLİN'de"
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Eğitim
Yılmaz: "Üyesine sahip çıkmayan sendikacılığı anlayabilmiş değiliz"
Yılmaz: "Üyesine sahip çıkmayan sendikacılığı anlayabilmiş değiliz"

Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, "En yetkili sendikanın(!) sendikamız EĞİTİM SEN'in evrensel hukuk normlarından doğan haklardan dolayı 29 Aralık 2015 tarihinde yaptığı "BARIŞ İSTİYORUZ" iş bırakma eylemine sürgün cezası yağdıran bakanlığa hiç sesini çıkarmayışlarını da 14 Temmuz 2016 tarihinde cemaat toplantılarında birlikte maklube yedikleri dostlarını 15 Temmuz ertesi hain ilan etmelerini de anlayabiliyoruz. Ancak sendika olma adına haksız hukuksuz bir şekilde ihraç edilen üyelerine sahip çıkmayışlarını anlayamıyoruz" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 17 Eylül 2017 13 : 20 

Yılmaz, yeni eğitim yılı vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada, eğitimcilerin hukuksuz uygulamalarla sürgün edildiği, meslekten men edildiği ve diğer yaptırımlara tabi tutulduğunu iddia etti.

Hukuksuz uygulamaların bir nevi kul hakkı yeme olduğunu belirten eden Yılmaz,"kul hakkı yiyenlere afiyet olsun mu diyelim?"             ifadesine yer veren Yılmaz açıklamasında şunları kaydetti:                                                          

"Yeni bir eğitim öğretim yılı daha başlıyor.Yeni diyoruz ama  bu yılın  yeni olan tek yanı  takviminden başka bir şey değildir.Yalnızca okulların açıldığı tarih ile karne alınan tarihlerin değiştiği bir öğretim yılıdır bu yıl..Geçen yıldan bu yana değişen bir şey olmadığı gibi geçtiğimiz yılı bile arayacağımız bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz.

Yanlışlıklara, baskı, zulüm ve anti demokratik her türlü uygulamaya karşı çıktıkları için darbecilerle ilişkilendirilerek haksız, hukuksuz bir şekilde işine son verilen on binlerce eğitim emekçisi hala işsiz. Sadece en somut örnek olmasıyla; okullarımızı yaslandıkları gerici-yobaz çetelere teslim için didinen ve yılbaşı ile noel arasındaki farkı bilmeyen salaklarca ihbar edilen dostumuz İsmet Akyol'un ve Gökhan Taner Günsan'ın aklanmalarına rağmen göreve iade edilmedikleri bir zamanda okulları açıyoruz. Sevinmemiz mi gerekir?

Yine haksız hukuksuz bir şekilde ihraç edilmelerini açlık grevi ile protesto eden Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'yı yasa dışı örgüt üyesi olarak suçlayıp toplum gözünde itibarsızlaştırmak adına tecrit edilmelerinin ve açlık grevlerinin 194'ncü günündeyiz. Okullar açılıyor diye sevinelim mi?

 Herkesin yargıç olup hüküm kestiği, yargıçların ise yargılama sürecinde görüşlerini açıklayarak hukuku çiğnedikleri, adaletin 450 km yürünmesine rağmen bulunamadığı bir ülkedeyiz, okullar açılırken gülmemiz mi gerekiyor?

KUL HAKKI EDEBİYATI YAPANLAR…

Geçmiş yıllarda yapılan onca haksızlığa rağmen son yönetici atamalarında da bu kez mülakat adıyla yapılan yandaş kayırmalarını,  haktan, adaletten söz edip KUL HAKKI edebiyatına sığınanların, değil kuburu, kuburun tahtasını bile yediklerini görüyoruz, afiyet olsun mu diyelim?

 Öğretmenlerin, hesapsız yöneticilerin hataları nedeniyle her yıl bir önceki yıl res'en atandıkları okullarda bile yine norm fazlası duruma düşürüldüklerini görüyoruz, gelecekten umutlanalım mı? Milli Eğitim konusunda ilde en yetkili olanların bile 100'ü aşkın norm fazlası öğretmen var demelerine rağmen en merkezi okulları yalnızca bir kısım il dışından gelenlere açılmasını büyüklerimiz daha iyi bilir diyerek görmeyelim mi?

Toplu Sözleşmeyi toplu satışa çeviren ve yüzde bilmem kaç isteyip, istediğinin üçte birine razı olan en güçlü, en yetkili ve en iyi pazarlamacı konfederasyonun toplu olarak öğle yemeği yenen işyerlerinde HELAL GIDA sertifikası astırmayı kabul ettirdiğini öğrendik, bayram mı yapalım?

ÜYESİNİ SAVUNMAYAN SENDİKACILIK…

En yetkili sendikanın(!) sendikamız EĞİTİM SEN'in evrensel hukuk normlarından doğan haklardan dolayı 29 Aralık 2015 tarihinde yaptığı "BARIŞ İSTİYORUZ" iş bırakma eylemine sürgün cezası yağdıran bakanlığa hiç sesini çıkarmayışlarını da 14 Temmuz 2016 tarihinde cemaat toplantılarında birlikte maklube yedikleri dostlarını 15 Temmuz ertesi hain ilan etmelerini de anlayabiliyoruz. Ancak sendika olma adına haksız hukuksuz bir şekilde ihraç edilen üyelerine sahip çıkmayışlarını anlayamıyoruz. Siz yalnızca genel başkanlarını milletvekili yapma, bazı seçilmiş üyelerini küçükte olsa koltuk sahibi yapma adına mı büyük sendika oldunuz? İş kolumuzda böyle bir sendika var sevinmeli miyiz bilemiyoruz(!)

"DÜRÜSTÇE YANIT VERİN"

Bir yandan 66 ayını doldurmuş çocukların okula kayıtlarını zorunlu hale getireceksin diğer yandan DEVREK –Dirgine Yazıcık köyünde olduğu gibi içinde 66 aylık çocukların bulunduğu 100'den fazla öğrenciyi taşımalı eğitim kapsamına alarak her gün 40 kilometre taşıyacaksın. Şimdi okulların açıldığı bugünde ise bazı aklı evvellerin Yazıcık Köyü okulları için verilen depreme dayanıksız raporuna sığınmalarını dinleyeceğiz. Bir gecede cemaat değiştiren bu zat-ı muhteremler, sorun ortaya çıktığında çözmek yerine 15 Temmuz sonrası zıpladıkları cemaat dergahının duvarına kıçlarını sürtmekle uğraştıklarından yine bugün, yarın ve öbür gün kendilerini yüzsüzlükleri ile birlikte taşıyacak bir açıklama yapacaklardır. Ancak, yöneticinin işi sorun tespit edildiğinde sorunu çözmektir. Telefon başında iktidar partisinden emir beklemek değil... Okullar açıldığında "gerekirse prefabrik okul yapacağız" diyerek günü kurtarmaya çalışmayın. Oradaki okul İmam Hatip Ortaokulu olsaydı böyle eyyamcı olur muydunuz, dürüstçe yanıt verin.

"BİR KİŞİ İKİ AYRI OKULA MÜDÜR NASIL OLUYOR?"

Ereğli ilçesinde aralarında neredeyse 30 kilometre olan iki okula aynı kişinin müdür olarak görevlendirilmesinin mutlaka bir açıklaması vardır ama biz bulamadık, bize açıklayın ki size aferin diyelim. Yine bu ilçede bazı okullar cazibe merkezi haline gelirken üç bin lirayı bulan kayıt-nakil bağışları ve yine üç bini bulan mevcutları ile bu durumun önüne nasıl geçeriz;

Temel liselerin aksine eğitimi parasız, eşit, laik, bilimsel ve demokratik olması için neler yapabiliriz diye hiç düşündünüz mü?

Yoksul çocuklar öğretmeni, aracı -gereci olmayan okula, parası olanlar içinse Yaşasın Cumhuriyet(!)… Sonra da yeni eğitim müfredatına "sabır" etmeyi kazanım olarak koyduk diye öğünün, İşte sizin eğitim öğretim anlayışınız.

Eğitimin bütünlüğü içinde tüm eğitim çalışanlarının alması gereken eğitime hazırlık ödeneği eğitim çalışanları işbaşı yapalı iki hafta olmasına rağmen ödenmemiştir, bu mudur eğitime hazırlık ödeneği? Eğitim çalışanlarının tümüne verilmesi gereken eğitime hazırlık ödeneği bir yana ek ders ücretlerinin her ayın 4'ünden sonra ödenmesinin sorumluları bu yıl ortaya çıkarılarak gereken titizlik gösterilecek mi? Bilmeyenler için hatırlatalım bu kentte ek ders ücretleri hiçbir zaman ayın sekizinden önce ödenmemiştir. Acaba promosyon anlaşması yapılan banka ile özel bir anlaşma yapılmamışsa bu gecikme nedendir?

"ÖĞRETMENLERİ MUHTARLAR MI DENETLEYECEK?"

Aldığımız duyumlara göre köy ve mahallelerde "öğretmenlerin muhtarlarca denetlenebileceğini    söyleyen bazı zihniyetlerin söyledikleri bu sözlerin nereye varacağını hesaplayarak öğretmenleri hedef haline getirecek söz ve eylemlerden sakınması gerektiğini özellikle belirtiyoruz.

Tüm bunların yanı sıra bir yanda okula yeni başlayacak çocuklarımızın, anne ve babaların heyecanı diğer yandan bu heyecanı söndüren okul masrafları. Bakanlığın ücretsiz verilen ders kitapları dışında bir katkısı varmış gibi velilerden para istenmeyecek demesine rağmen kırtasiye, kıyafet ve servis ücretleri yanında velilerimizin yüzlerce liralık bağış talepleri ile karşılaşılacağını duyuyor ve bu çelişkiler yumağı içinde okullarımızı açıyoruz.

 

EĞİTİM SEN olarak okullar açılıyor, sevinecek bir şey yok ya yinede hayırlı olsun diyoruz."


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 248 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 20-11-2017 | 14 : 21 35  Eğitim İş: "PDR'ye sahip çıkıyoruz, nöbet tutmuyoruz!"  (78)
 18-11-2017 | 11 : 26 02  Neşe Erberk anaokulu törenle hizmete açıldı...  (142)
 15-11-2017 | 10 : 52 48  Eğitim Sen, rehberlik yönetmeliğine Danıştay'da iptal davası açtı  (109)
 12-11-2017 | 12 : 53 22  Turgut Reis'te, eğitim için uyumlu birliktelik  (337)
 07-11-2017 | 13 : 49 11  Yılmaz: "Sınav kalktı sözü büyük bir aldatmaca"  (171)
 25-10-2017 | 14 : 53 59  Yılmaz: "Eğitim harcamaları halkın sırtına yıkılmak isteniyor"  (165)
 17-10-2017 | 15 : 28 50  Yılmaz: "Çözüm sınavla değil, eğitim sistemiyle sağlanır"  (201)
 17-10-2017 | 10 : 35 12  BEÜ Mühendislik Fakültesi Yatay Geçiş Kontenjanlarına yoğun ilgi  (346)
 17-10-2017 | 09 : 43 45  Rehber öğretmenler, "Yaratıcı Drama Eğitimi" aldı  (296)
 13-10-2017 | 09 : 23 36  Madenoğlu: "Ansızın gelebilirz"  (355)
 07-10-2017 | 12 : 23 25  Akbaş: "Eğitimle ilgili her şey, herkes belirsizlik içinde"  (691)
 03-10-2017 | 15 : 57 56  TGEV'in, "Ateş Böceği" Ereğli'de"  (306)
 02-10-2017 | 10 : 35 56  BEÜ Teknopark, kuruldu  (279)
 27-09-2017 | 13 : 23 12  Eğıtim-Sen: "Asıl sorun, ‘ben yaptım oldu' tavrıdır"  (207)
 27-09-2017 | 11 : 11 20  BEÜ Yabancı Diller Yüksekokulu akredite edildi  (185)
 26-09-2017 | 11 : 15 41  Eğitim Sen: "Herkese kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmalı"  (505)
 21-09-2017 | 11 : 14 19  Babal: "Bazı okullara müdür atanamadı"  (357)
 21-09-2017 | 11 : 01 49  Öztürk: "Yeni yönetmelik yeni mağduriyetler yaratmamalı"  (389)
 19-09-2017 | 11 : 55 40  Eğitim Sen: "Ereğli'de, ‘süper müdür' kavramı yaratıldı"  (1062)
 19-09-2017 | 09 : 30 13  BEÜ, 2017-2018 akademik yılına başladı  (206)
 17-09-2017 | 13 : 20 42  Yılmaz: "Üyesine sahip çıkmayan sendikacılığı anlayabilmiş değiliz"  (248)
 17-09-2017 | 11 : 35 45  Eğitim Sen: "Eğitim ticarileşti, özelleşti, dinselleşti"  (398)
 14-09-2017 | 14 : 42 57  Kaymakamlıktan, YGS-LYS sınavları için kurs desteği  (392)
 08-09-2017 | 13 : 48 07  Madenoğlu: "Maaş alıyorsan, görevini yapacaksın"  (384)
 07-09-2017 | 12 : 15 31  Savcılık "FETÖ ile irtibatı yoktur" dedi, iadesini istedi...  (303)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
FİRARİ BOĞA VE BOĞAÇHAN
Hülya ÇOKER
KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ
Muhittin GÜRLEK
BARIŞ İSTEMEK, İNSAN OLABİLMEKTİR

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Çakır: "Ereğli-Devrek Yolu, planlandığı gibi tamamlanacak"
» "Belediye kaçak binada hizmet veriyor" iddiası…
» "Fabrikalara gidecek balıklar vatandaşlara satılıyor!"
» Ertürk: "AK Partinin Atatürkçülüğü gerçekçi değil"
» Ünlü sanatçı Haluk Levent, madencileri ziyaret etti
» GMİS: "Endişelerimizi, bakana ilettik"
» Anlamayana, davul zurna az….
» Yağmura rağmen… "Yaşasın Cumhuriyet…."
» Sizin yapacağınız yardımın...
» Çakır: "Ereğli sevdasını sorgulamak kimsenin hakkı değil"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları