14 : 16 - Demirci: "Kadro planlaması 5 milyon ton hedefine göre yapılmalı"   13 : 58 - Uysal'da yürek; "TAM OKKA DÖRT YÜZ DİRHEM"   13 : 30 - Türkmen: "Gülüç'te fark atarak kazanacağız"   13 : 22 - BEÜ, başarılı kornea nakli ameliyatlarına imza atıyor   13 : 16 - Dopdolu bir sömestr tatiline hazır mıyız?   18 : 46 - Uysal neden istifa etti?   18 : 35 - Başkan Uysal, gemileri yaktı !..   15 : 39 - "İlk karne hediyen EREYLİN'den"   13 : 51 - Uysal'dan şok istifa kararı   12 : 04 - Karneler alındı, şimdi tatil zamanı…
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Siyaset
Çakır: "Zonguldak yüzde 99 büyük şehir olur"
Çakır: "Zonguldak yüzde 99 büyük şehir olur"

AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, "Benim öngörüm, Zonguldak'ın büyükşehir olması. Yalnız bu büyükşehirde, ilçe belediyelerinin mağdur edildiği sistemden, ilçelerimizin korunduğu, köy statülerinin korunduğu bir çalışma yapılıyor. Şubat ya da mart ayında yasalaşması öngörülüyor. Fakat bu yüzde yüz değil, yüzde doksandokuz olur" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 21 Aralik 2017 12 : 57 

Çakır, beraberinde Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, İl Genel Meclisi Üyesi Ayhan Taşdelen ve partinin ilçe ve belde yöneticileriyle birlikte kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.

AK Parti İlçe Başkanı Çakır, basın toplantısında yaptığı konuşmada, bugün itibarıyla hem 40. doğum gününü, hem de AK Parti ilçe başkanlığına atanmasının 5. Yıldönümü olduğunu söyledi.

20 Ocak'ta Zonguldak İl Kongresi'ni Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla yapacaklarını ifade eden Çakır, bugüne dek yaptıkları çalışmaları anlatırken, sağlıkta Ereğli'nin devlet hastanesinin yenilenmesinin ardından, özel sektörün yapacağı yoğun bakım ve anjiyo ünitesinin mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Çakır, ulaşımda da Ereğli Zonguldak yolunun büyük oranda tamamlandığını, 2018 yolu sonu itibarıyla Ereğli Devrek yolunun tamamen biteceğini belirterek, "Ereğli'nin trafiği her geçen gün yoğunlaşıyor. Zonguldak yönünden gelen araçların direk Alaplı yönüne aktarılmasıyla ilgili bir çevre yolumuz var. 18 kilometrelik yolun 9 kilometresinin proje çalışmalrı başladı. İhalesi devam ederken yol yapımı başlasın istiyoruz. Ereğli Devrek yolunun bitmesiyle o bölgedeki yol yoğunlaşacak" dedi.

ÜNİVERSİTE İÇİN KALKINMA BAKANLIĞI'NA ZİYARET…

Geçmişten bugüne dek herkesin istediği bir projenin de Üniversite kampüsü olduğunu belirten Çakır şöyle konuştu: "Sayın milletvekillerimizle birlikte eski devlet hastanesi yerinin kazandırılmasının ardından bir an önce yapılmasını istiyorduk. Süre uzadı. Uygulama projesiyle birlikte kalkınma bakanlığından ödenek noktasında ciddi bir ödenek, 30-40 milyonluk bir ödenek çıkarmamız lazım. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili Kalkınma Bakanlığı'na STK'larımızla birlikte bir ziyaretimiz olacak. Konuyu takip edeceğiz" dedi.

Çakır, ilçe genelinde okul yatırımlarının tamamlanarak, ikili eğitimin son bulması için çalıştıklarını belirterek, "Bir an önce Ereğli'nin tekli öğretime geçmesi lazım. Kırsalda prefabrik okullar açmaya çalışıyoruz. Merkezimizde ne varsa kırsalımızda da onun olmasını istiyoruz. Kırsalda tek öğretmenle dört sınıf okulda eğitim verilmesini kabullenemiyoruz. Bunların kapanıp en yakındaki daha donanımlı okullarda eğitim görmesini istiyoruz. Bunları süratli bir şekilde aşmamız lazım. Herkese en iyi şartlarda eğitim sunmak istiyoruz." dedi.

ERDEMİR'DE İSTİHDAM POLİTİKASI

Karadeniz Ereğli'de istihdamla ilgili sorunların bir ayağının Erdemir, bir ayağının TTK, diğer ayağının da özel sektör olduğunu ifade eden Çakır şöyle devam etti: "Erdemir ile ilgili olarak özellikle şunu ifade etmek istiyorum. 13 yıldır mülakata girmiş, kadro bekleyen arkadaşlarımızın Erdemir tarafından kadroya geçirilmesini talep ediyoruz. Zonguldak'ın beş milletvekilini de bu konuya destek vermeye davet ediyorum. STK'ları da bu haklı davaya destek vermesini istiyoruz. 13 yıl bekletilmek aile bireyi açısından hoş bir durum değil. Oradaki taşeronların hayali de orada kadro görmek. İstihdam sağlanacaksa, dışarıdan eleman almak yerine kurumu tanıyan, işleyişi bilen bu arkadaşlarımızın alınmasıdır."

TTK'DA ÖZEL SEKTÖR SEÇENEĞİ DÜŞÜNÜLMELİ…

TTK'ya en son 9 yıl önce işçi alındığını, ancak bugüne dek sorunun çözülmediğini belirten Çakır, "Soma'da 2 bin, Nallıhan'da bine yakın Zonguldaklı çalışıyor. TTK'ya işçi aldıramıyorsak, çalışanların emekli olana dek hakları korunmak kaydıyla özel sektör adına yatırım yapılmasına olanak sağlanması kanaatindeyim" dedi.

Çakır, cari açığın azaltılması ve bağımsız enerji kaynakları açısından kömür rezervlerinin değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Planlanan 6 bin, 6 bin 500 istihdam olanağı var. Hazine ve maliyeyi sübvanseden dolayı ikna edemezsek, emeklilerden dolayı birkaç yıl sonra özelleştirmeyi konuşmamız bile gerekmeyecek. Sonuç vermeyen politikaları gözden geçirmeliyiz. Bir çözüm önerisi sunmamız lazım. Biz istemeyiz demekle bir yere varılmıyor" diye konuştu."

Zonguldak'ın kamu yatırımları açısından kısa vadede filyos haricinde gelişme görülmeyeceğini ifade eden Çakır şöyle devam etti: "İki tarafımızdaki Bartın ve Düzce Zonguldak'ta teşvik kapsamında bizden ileride. Biz bundan istifade edemedik. Bakanlarımıza milletvekillerimiz vasıtasıyla bunu söyledik. 2017 yılı teşvik değerlendirmeleri yeniden yapılıyor. İnşallah bu süreçte bu dezavantajı avantaja çeviririz. Biz bakanlığımıza şunu söylüyoruz. 3. Bölge tam olarak teşvik olarak kapsamında olmamız bizim karşılığımızsa, göç vermememiz gerekirdi ama Zonguldak göç vermeye devam ediyor. Bunu elbirliğiyle, parti gözetmeden, STK'ları bu konuda Ankara'da girişimde bulunmaya davet ediyoruz."

BÜYÜKŞEHİR MESELESİ ŞUBAT MART AYINDA BELLİ OLACAK

Ereğli'de son dönemde güzel bir birliktelik ortamı yakalandığını belirten Çakır, bu girişimlerin çeşitli alanlarda devam edeceğini ifade etti.

Çakır şöyle konuştu: "24 Mart'ta gerçekleştirilecek mahalli seçimlerden en az bir yıl önce bütünşehir, büyükşehir, ilçelerin il olması değerlendirildi. Ankara'daki çalışmalarda hiçbir ilçenin il olmasına ilişkin çalışma olmadığı, büyükşehir ile ilgili konuların da mart ayına kadar meclis gündemine gelmesi öngörülüyor. Benim öngörüm, Zonguldak'ın büyükşehir olması. Yalnız bu büyükşehirde, ilçe belediyelerinin mağdur edildiği sistemden, ilçelerimizin korunduğu, köy statülerinin korunduğu bir çalışma yapılıyor. Şubat ya da mart ayında yasalaşması öngörülüyor. Fakat bu yüzde yüz değil, yüzde doksandokuz olur."

BASIN MENSUPLARININ SORULARINI DA CEVAPLADI...

Çakır, bir soru üzerine, "Ereğli Belediyesi'nden bize proje geldiği sürece destek oluyoruz. Belediyeden bize gelen, şu bakanlığa gidelim deyip de takip etmediğimiz proje olmamıştır. Her getirilen projenin takipçisi olduk, hepsinde olumlu netice aldık" dedi. Ereğli Belediye Başkanı Uysal'ın "İlçe Başkanı ve Milletvekili benim başarılı olmam için bir şey yapmadı" anlamındaki sözlerini de değerlendiren Çakır, "Bu başkanın takdiridir. Bunu ben duymadım ama neden böyle bir şey söylediğini kendisiyle görüşürüz" dedi.

Belediyeye eş dost akraba alınmasını doğru bulmadığını belirten Çakır, "Genel yönlendirmeler içinde bir iki tane akrabası mutlaka olacaktır. Ama elimizde sayısal bilgi yok. Meclis üyelerinin çocuklarının belediyede çalışmasını da doğru bulmuyorum. Meclis üyesi katkı sunarken özgür bir katkıda bulunması lazım. Meclis üyesinin çocuğunun taşeron olarak çalışması onun ve kendisinin tercihidir ama ben başkan olsam, benim görüşüm ben koymam ama kanun önünde yasak değil. Biz halka hesap veririz. Halk bunu olumlu buluyorsa diyecek bir şey yok, bulmuyorsa onun değerlendirmesini yaparız" diye konuştu.

Çakır, "Biz gücümüzü oyumuzdan alıyoruz. Bizim oyumuzu aşağıya çekecek hareketlerde ben, milletvekili veya belediye başkanı, hiç kimsenin bulunmaması gerekir. Biz halktan aldığımız oyla ayakta duruyoruz" dedi.

ANKETİ YAPAN CİMRİ KİM?

Çakır, toplantılarda Belediye Başkanı ile meclis üyelerinin niye bir arada olmadıklarına ilişkin bir soruya ise, "Bu toplantıda kırsaldan soru gelirse diye Ayhan Taşdelen de aramızda. Bir dahakinde inşallah hepsi olur. Öyle oluyor ki genişlettiğinizde herkesi davet etmek gerekiyor, O anlamda sıkıntı yok" dedi.

Geçtiğimiz günlerde telefon vasıtasıyla yapılan bir anket konusundaki bir soruya ise Çakır şunları söyledi.: "Bu anketlerin genel merkez tarafından yapılmadığına eminim. Genel Merkezimize de sorduğumuz zaman olumlu cevap alamadık. Genel merkez iki ismi tek ankette sormaz. Birini ayrı sorarsa, öbürünü ayrı sorar. Bunun cimri bir arkadaş tarafından yapıldığı anlaşılıyor. O cimri ben değilim. Genel merkezimiz zaman zaman böyle çalışmalar yapılıyor. Anketin yapılış tekniği genel merkezimize benziyor. Faruk Bey de kendisinin yapmadığını söylüyor. Benim ismimin geçtiği usul genel merkezin usulü değil."

40. DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLADI

Basın toplantısında, gazetecilerle çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunan Çakır, basın toplantısında 40. doğum günü pastasını da partilileriyle birlikte kesti. Doğum günü dolayısıyla

Gazeteci Sinan Kabatepe de Çakır için hazırlattığı pastayı takdim etti.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 288 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 19-01-2019 | 13 : 30 54  Türkmen: "Gülüç'te fark atarak kazanacağız"  (155)
 18-01-2019 | 18 : 35 52  Başkan Uysal, gemileri yaktı !..  (329)
 18-01-2019 | 11 : 52 53  Alan, okullarda seçim çalışması mı yaptı?  (207)
 17-01-2019 | 08 : 03 20  Ak Parti SKM başkanını belirledi…  (268)
 16-01-2019 | 15 : 59 22  CHP'de Ereğli adayı açıklaması yine ertelendi  (319)
 16-01-2019 | 15 : 54 43  Tosun: "Uzun, Alaplı halkını bölmeye çalışıyor"  (253)
 15-01-2019 | 17 : 07 48  Tekin'i, Ak Parti hükumetiyle korkuttu....  (434)
 14-01-2019 | 22 : 56 01  CHP'de anahtar savaşları...  (466)
 14-01-2019 | 20 : 17 39  Şahin: "Ereğli'ye bir ağabey lazım, o ağabey ben olmak istiyorum"  (345)
 14-01-2019 | 20 : 10 36  Ereğli'de CHP yönetimi Arap saçı...  (451)
 14-01-2019 | 14 : 47 33  Belediyenin kapılarını, ardına kadar rakibine açtı  (363)
 14-01-2019 | 09 : 19 37  Demirtaş'tan, asgari ücretliyi vergi "zulmünden" kurtaracak teklif..  (259)
 13-01-2019 | 13 : 08 20  Yavuzyılmaz: "TTK'dan kimse 5 gol birden beklemesin"  (345)
 12-01-2019 | 15 : 00 17  Ak Parti adayları açıklandı... Ereğli'de Şahin aday...  (517)
 11-01-2019 | 14 : 20 09  Yavuzyılmaz, kura çekimini takip edecek  (281)
 10-01-2019 | 08 : 47 27  AK Parti, adaylarını Pazar günü açıklıyor  (304)
 07-01-2019 | 10 : 06 29  Ereğli'de görev yapmıştı, Antalya'da aday oldu  (398)
 05-01-2019 | 12 : 21 53  Uysal, "ağır misafirleri" ağırladı…  (393)
 05-01-2019 | 12 : 02 05  Ak Partili kurmaylardan, Demirtaş'a, "yuvaya hoş geldin" ziyareti  (339)
 04-01-2019 | 13 : 28 50  CHP'de Ereğli ve Zonguldak adayının açıklanması ileri bir tarihe kaldı  (395)
 04-01-2019 | 09 : 22 44  Kamyoncular, Uçar'dan park alanı istedi  (351)
 03-01-2019 | 14 : 33 01  Demirtaş: "Halkı yine enflasyona ezdirdiler!"  (373)
 03-01-2019 | 13 : 28 29  Yavuzyılmaz, okullara spor salonu için harekete geçti  (305)
 03-01-2019 | 13 : 18 02  Uçar, Başkan Uysal'ı ziyaret etti  (336)
 31-12-2018 | 09 : 23 52  Kumaş, adaylık için istifa etti  (520)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"Ve Leddalin Amin" ya da CHP ilçe başkanı seç
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Türkmen: "Gülüç'te fark atarak kazanacağız"
» Uysal'da yürek; "TAM OKKA DÖRT YÜZ DİRHEM"
» Uysal neden istifa etti?
» Başkan Uysal, gemileri yaktı !..
» Uysal'dan şok istifa kararı
» Ak Parti SKM başkanını belirledi…
» Şahin: "Ereğli'ye bir ağabey lazım, o ağabey ben olmak istiyorum"
» Ak Parti adayları açıklandı... Ereğli'de Şahin aday...
» Uysal, seçime 3 ay kala cami için karar çıkarttı
» İki belediyeden birisi "yalan" söylüyor
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları