09 : 41 - Alaplı'da açıldı, bölgede yetkili tek bölüm olacak   09 : 25 - 20 gün önce evinden çıktı, geri dönmedi   09 : 18 - Elektrik direğini yerinden söktü...   09 : 13 - Organ bağışı için, "İyi kalpli bir insan aranıyor"   09 : 02 - Demirtaş: "CHP bana sahip çıkmadı"   14 : 32 - Gençlik ve çocuk meclisi başkanlarını seçti   14 : 19 - Aydın, 5 yıllık başkanlık döneminin hesabını verdi   12 : 30 - Aras: "Demirtaş, AKP'li olduktan sonra CHP'den istifa etti"   10 : 53 - Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?   09 : 52 - İki haftada 1 ton atık giysi toplandı
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
Ereğlililer, Ereğli'nin geleceğini tartıştı…
Ereğlililer, Ereğli'nin geleceğini tartıştı…Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 26 Ekim 2017 10 : 13 

AK Parti, CHP ve MHP Ereğli İlçe Başkanlarının destek vererek başlattığı Kdz.Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Zonguldak'ın Büyükşehir ya da Bütünşehir olması durumunda Ereğli'nin beldeye dönüşeceği vurgulandı, bu durumun ise hem Ereğli hem de Alaplı için bir felaket olacağı deklare edildi.

Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek, Gülüç Beldesi'ndeki Büyük Ereğli Anadolu Otel'de düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Ereğli'nin İl olması noktasında tüm ilçenin birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Civelek, "Zonguldak bünyesinden 2 il çıkarmıştır, Bartın ve Karabük'tür. Bizim ilçemiz onlardan önce il olmayı haketmeyi olmuş olmasına rağmen sahip çıkan olmadığı için il olamadık.

"GELMEYENLER BELLİDİR"

İlçemizin bütün demokratik kitle örgütleri, vakıfları, iktidarı ve muhalefeti ile ilçemize sahip çıkarak İl olabilmesi için çalışma başlatmak gereği duyulmuştur. Davetimizin sebebi de budur. Herkes nasıl çalışacağı hususunda görüşlerini açıklamalıdır. Gelmeyenler bellidir. Davetiyeler gönderdik, açıklamamızda da bellidir. Belki arkadaşların mazeretleri vardır inşallah bir dahaki toplantıya gelirler diye düşünüyorum"

"BİZİ MAHKUM ETMEMELİLER"

MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, toplantının düzenlenmesine ilişkin, "İktidar partisi, CHP, MHP İlçe Başkanı şoförler odası başkanı, Ormanlı Belediye Başkanı, AK Parti Gülüç Belde Başkanı ile çay içtik. Zonguldak Büyükşehir ya da Bütünşehir olmasına karşı olmadığımızı açıkladık ama bizi de Zonguldak'a bağlayıp mahkum etmemeliler. Zonguldak'ı Bütünşehir yapabilirsiniz, Zonguldak'ın merkezi 108 bin nüfus bizim merkezimiz 116 bin nüfus. Ereğli'yi Zonguldak'a bağladığınız zaman merkez belediye altında bir belediye kuruluyor.

"EREĞLİ'NİN GELİRLERİ ZONGULDAK'A GİDİYOR"

Ereğli'nin su, emlak gelirleri Zonguldak'a gidiyor. İtfaiyeniz gidiyor bu Zonguldaklıların işine gelebilir ama biz esnafız bizim işimize gelmiyor. Bu görevi kime verelim dedik, AK Parti, CHP, MHP İlçe Başkanı olarak biz bir araya gelelim Ereğli'nin sorunlarını birlikte çözelim dedik toplantının amacı budur. Bütünşehir olunca Alaplı haricinde diğer belediyeler kapatılıyor. Eğer öyle bir gelişme olacaksa Ereğli'nin il yapılmasının, beldelerin de ilçe yapılmasından yana tavır konması için buradayız" dedi.

"BU BİR FELAKETTİR"

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Zonguldak'ın Büyükşehir ya da Bütünşehir olmasına karşı olduklarını, böyle bir durumda Ereğli'nin İl olmasının zor, iktidar partisinin milletvekilleri, başkan ve ilçe yönetiminin desteği alınmasının da şart olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Zonguldak Büyükşehir ya da Bütünşehir olmak üzere, oldu diyorlar. Bu Ereğli ve Alaplı için bir felakettir. Belediyelerimizin bütün gelirleri Zonguldak Belediyesi'ne gidecek. Emlak, su, temizlik işleri, itfaiye bunların hepsi Zonguldak'a gidecek. Alaplı ve Ereğli'nin köyleri mahalle olacak, beldelerimiz kapanacak, felakettir. Zonguldak vilayeti coğrafi olarak bunu kaldıracak bir yapıya sahip değildir.

"KARŞIYIM"

Zonguldak'ın Bütünşehir Büyükşehir olmasına da karşıyım. Şuradaki toplantıya bakıyorsun Ereğli'yi il yapmak ile ilgili hepimiz de muhalefetiz. Biz burada konuşuruz konuşuruz iktidar partisinden milletvekili, belediye başkanı, ilçe kanadından destek olmadığı sürece bunun olması mümkün değil. İktidar partisinden destek olmazsa kimse uğraşmasın, baştan söyleyeyim. Zonguldak'ın Bütünşehir ya da Büyükşehir olması noktasında karşıyım. Sıkıntılı bir duruma geleceğiz.

"KAYMAĞINI YİYENLER BELLİ"

Belki Çaycuma, Devrek bunları kaldırır ama oralar zaten Zonguldak'ın her zaman kaymağını yiyen ilçeler. Ankara'ya daha yakın mı siyasiler daha mı istediklerini yaptırıyor. Devrek, Çaycuma, Gökçebey hizmet alıyor bu tarafa gelince Ereğli ve Alaplı konusunda sıkıntımız var. Büyükşehir ve Bütünşehir olunca bu sıkıntı daha da büyüyecek. Ereğli'nin il olmasını her zaman isterim ama iktidardan destek olmadığı sürece birbirimizi kandırmayalım, olmaz. Alaplı Belediye Başkanı olarak her türlü desteği vermeye hazırım. Ereğli'yi il yapma çabamız inşallah başarılı olur. İşimiz çok zor. Gümeli, Gülüç, Kandilli, Ormanlı kapanacak, hizmetin gelmesi daha da zor olur. İktidar partisine yakın olanlar bile gelmediler"

"EKONOMİK DURUM ORTADA"

Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın şu ifadelere yer verdi: "Ereğli'nin yaşayan insanlarıyız. Şuanda geçerli olan gündemde olan yasalara bakıldığında Ereğli'nin tartışması gereken birşey var. Ereğli'nin il olmasını alternatif bir fikir olarak attık. Ereğli'deki ekonomik durumu ortada. Alaplı'nın Zonguldak'ın ekonomisi ortada. Düz mantıkla dahi baksanız bölgemizin ekonomisinin yüzde 35 azalacağını gösteriyor. Belki uzun yıllar sonra bu kanun fayda getiriyor olabilir bilemiyoruz ama bunun ile ilgili gerçek veriler de yok. Bugüne kadar bütünşehir uygulaması duymadım ama büyükşehir de yaşanan sıkıntılar ortada.

"HERŞEYDEN ÖNCE BURANIN YAŞAYANIYIZ"

Herşeyden önce buranın bir yaşanıyız. Şöyle bir izlenim duymasın biz belde başkanları orası kapanmasın bir şahsi çıkar diyormuşuz gibi düşünmeyin. Biz onların temsilcisiyiz. O belde hizmet almaya devam etmeli, devlet hizmetlerinden faydalanmalı. Bu özelliklerin yitirilmemesi lazım. Bölgenin coğrafi yapısı, gelirleri ortada. Bunları düzenlediğiniz zaman geçerli olan bir yasanın fayda getirmediği ortaya çıkarıyor.

"BİZİM KOLTUK SEVDAMIZ YOK"

Gülüç Belediye Başkanı Mustafa Demirtaş, toplantıya katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bizi arayan arkadaşlar toplantıya gelmeyeceğimizi sanıyorlardı ama bugün burada yoklar. Beldelerimiz kapanacak doğrudur, bizim koltuk sevdamız var diye düşünebilirler ama bizim koltuk sevdamız yok. Ereğli'yi nasıl geliştirebiliriz, ekonomisini nasıl üst düzeye çıkartabiliriz derdimiz bu.

"TOPLANTIYA ÖN AYAK OLANLAR BURADA YOK"

Diğer arkadaşlarımız burada yok. Hem toplantıya ön ayak oluyorlar hem de burada yoklar. Diğer illerde görüyorum sivil toplum kuruluşları, belediye başkanları, ilçe başkanları, yönetim kurulu üyeleri birlik ve beraberlik içerisinde bakanlıklara gittiklerini biliyorum.

"EREĞLİ YERİNDE SAYIYOR"

Gittiklerinde bölge için her türlü yatırımları aldılar geldiler, biz yerimizde sayıyoruz Ereğli olarak. Ereğli'de bir adım gelişme var mı? Hepimiz Ereğli'de yaşıyoruz. Hiçbir gelişme yok, olmama nedeni de birlik ve bütünlük yok. Hiçbir sivil toplum örgütünün fikirleri alınmıyor, hiçbir fikir alınmıyor, hiçbir fikre de saygı duyulmuyor. Böyle giderse de Zonguldak Bütünşehir olunca Ereğli'nin il olacağını inanmıyorum. Kimse kimseyi kandırmasın. Biz bu uğurda katılımın daha fazla olmasını talep ediyorum. Daha çok ses gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun Kandilli, Gülüç, Ormanlı'sı yok. Burada mağdur kalacak olan köy taraftarlarıdır. Zonguldak'tan köylere nasıl hizmet gideceğine ben inanamıyorum.

"HERKES KOLTUKLARINI BİR KENARA BIRAKSIN"

Kimse koltuk sevdalısı olmasın, herkes koltuklarını bir kenara bıraksın. Tek çıkarımız Ereğli'yi büyütmek ve geliştirmek. Taşın altına elimizi değil vücudumuzu koyarız. Muhalefet partisinden olabiliriz ama bizim önceliğimiz Ereğli"

"TTK'NIN SATIŞ KARARI ALINDI"

Saadet Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Musa Kumaş, şunları söyledi: "Zonguldak Bölge Milletvekilimizin olduğu Plan ve Bütçe Komisyonunda TTK'nın satış kararı alındı. Zonguldak'ın köy duruma düşüp düşmeme durumu olur, TTK'yı ayağa kaldırırsınız, modernize edersiniz ocakları. İşçi sayısını ve üretimi arttırırsınız, emeğin başkenti Zonguldak'ı ayağa kaldırırsınız.

YILLARDIR TÜNEL BERİSİ, GERİSİ...

Yıllardır tünel berisi ve gerisi siyaseti uygulanıyor burada. Bütün hizmetler, paralar tünelin öteki tarafında kalıyor, sadece şov kısmı Ereğli'de kalıyor. Siyasi partilerin sözde ağabeylerine tribünlere oynamaya Ereğli'nin vakti kalmadı. Hepimiz Ereğli'de yaşıyor. Ereğli'de ayakta şuanda inşaat sektörü tutuyor, inşallah çökmez diye dua ediyoruz. TTK satıldığı zaman zaten Zonguldak'ı unutalım. Erdemir özelleştiği zaman Ereğli iyi olacaktı hani.

"ÇOCUKLARINIZ BEDDUA EDER"

Ereğli kötüye gidiyor. O koltuklar kimseye zimmetli değil, başkaları gelir onların çocukları beddua eder. Ormanlı'nın Dağlıca'daki genci Kaptaş'taki gencimiz İstanbul'a gidip kapıcılık yapsın istemiyoruz. İktidar partisindeki arkadaşlarımız bizim kardeşlerimiz. Aynı havayı, ortamları paylaşıyoruz. Şimdi akıl hocaları farklı.

TOPTAN'A TEPKİ

Köksal Bey'i dinliyoruz Köksal Bey, Ereğli'nin il olması taraftarı değil. Köksal Bey artık torunlarını alsın, tavuk beslesin, onları yemlesin. Kimsenin Ereğli'nin önünü kesmeye hakkı yok. Yarın biz olmayabiliriz çocuklarımız, torunlarımız hepimiz beddua eder"

"ALMAK İSTİYORUZ"

CHP Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı, AK Parti ve MHP İlçe Başkanı ile bir araya geldiklerini hatırlatarak şöyle konuştu: "Ortaya koyduğumuz şey, bizim derdimiz iktidar mantığındaki gibi değil. İktidar ne yapmak istiyor, iktidar oy ortamına çekip alamadığı belde ve ilçeleri bütünşehir yaparak almak istiyor. Biz bu derdimizi anlattık iktidar partisi ilçe başkanına. Kendisinden de şuana kadar olumlu manzara gördük.

"!EREĞLİ ELDEN GİDİYOR"

Fakat şöyle birşey var, bütünşehir olmak bize bir avantaj değil oy amaçlı olduğunu biliyoruz. Siyasi amacı bir kenara koyun Ereğli elden gidiyor. Öyle bir manzara koyuyoruz ki ortaya o manzara Ereğli'nin bitmesi anlamına geliyor. Beldeler kapanıyor. Zonguldak'ı bütünşehir yapıp Zonguldak'ı kalkındırmak bunun hepsi hikaye yalan.

"NE KADAR FAZLA OY ALABİLİRİM"

Önemli olan şey şu, ne kadar fazla oy alabilirim, ne kadar fazla belde, ilçe alabilirim. Ekonomi, lokomotif, güç, işçi bizde, biz belde olacağız, Zonguldak büyükşehir olacak, öyle bir yağma yok. Ereğli il olsun, kendi yağında kendisi kavrulsun. Biz Zonguldak'a bakmayalım. Ereğli olarak Zonguldak'a bakıyoruz. TTK, Erdemir'in birleşimi var. Bir tarafın zararı bir tarafın karı var. Biz Zonguldak'ın zararını kapatıyoruz. Erdemir ile biz Zonguldak'a bakıyoruz. Vergimiz ile Zonguldak'a bakıyoruz. Siyasi a, b, c, partisi değil çatlak ses çıkarmadan tek şey söylememiz gerekiyor, burada mevzu Kdz.Ereğli"

KATILANLAR

Toplantıya, CHP Ereğli ve Alaplı, MHP, DSP, BBP, Saadet Partisi, DYP İlçe Başkanları, ilçedeki bazı meslek örgütlerinin başkanları, bazı dernek başkan ve yöneticileri katıldı.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 422 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 12-12-2018 | 09 : 25 02  20 gün önce evinden çıktı, geri dönmedi  (25)
 12-12-2018 | 09 : 18 14  Elektrik direğini yerinden söktü...  (64)
 11-12-2018 | 14 : 32 59  Gençlik ve çocuk meclisi başkanlarını seçti  (216)
 11-12-2018 | 10 : 53 23  Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?  (308)
 11-12-2018 | 09 : 52 53  İki haftada 1 ton atık giysi toplandı  (262)
 11-12-2018 | 09 : 26 06  Tefecilik operasyonunda gözaltına alınanlar serbest  (238)
 10-12-2018 | 15 : 37 59  İl Trafik Komisyonundan karar çıktı...  (334)
 10-12-2018 | 13 : 14 19  Demirci: "Genel Başkanımızın arkasındayız"  (308)
 10-12-2018 | 10 : 28 49  TTK'ya bin 500 işçi alımı Resmi Gazete'de yayınlandı  (210)
 10-12-2018 | 09 : 35 56  Ereğli'de 600 şişe sahte içki yakalandı  (248)
 09-12-2018 | 12 : 14 48  KESK'in 23. kuruluş yıl dönümü Zonguldak'ta kutlandı  (276)
 09-12-2018 | 11 : 52 00  Çorumluoğlu: "Gazetecilerin bir mekanının olması çok önemli"  (240)
 09-12-2018 | 11 : 40 20  Uysal, Anadolu basınına Ereğli'yi tanıttı  (240)
 08-12-2018 | 14 : 11 05  Asgari ücret, sadece karın doyuruyor…  (268)
 08-12-2018 | 13 : 56 03  Uysal'a anlatacak bir şey bırakmadı!  (314)
 07-12-2018 | 11 : 37 56  Bir anda kendini denize attı  (482)
 07-12-2018 | 11 : 33 35  Meclis Uysal'a, 1 milyon 381 bin lira kredi kullanma yetkisi verdi  (379)
 07-12-2018 | 10 : 23 05  Yüksekten düşen işçi yaralandı  (444)
 07-12-2018 | 08 : 16 35  Vali Bektaş: "Başkanımız burada büyük iş başarmış"  (394)
 07-12-2018 | 08 : 07 41  Vali Bektaş, 4 bin yaşındaki ağacı ziyaret etti  (343)
 06-12-2018 | 11 : 11 41  "Yasal" olarak kampüs alanı ama izin şart…  (385)
 06-12-2018 | 10 : 21 55  Anne Kumaş, son yolculuğuna uğurlandı  (457)
 05-12-2018 | 11 : 37 44  Kreş yöneticileri dertli: "Haksız rekabetle baş edemiyoruz…"  (407)
 05-12-2018 | 11 : 30 08  Uysal, meclisten kredi kullanma yetkisi istedi  (369)
 05-12-2018 | 10 : 37 31  Dereye uçan otomobilde 1 kişi yaşamını kaybetti  (404)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"Ve Leddalin Amin" ya da CHP ilçe başkanı seç
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?
» Vali Bektaş, 4 bin yaşındaki ağacı ziyaret etti
» Zonguldak'ta Alan'ın adaylığı resmen açıklandı
» "Telefonunu Bırak Eğlenmene Bak..."
» Meclis Uysal'a, 1 milyon 381 bin lira kredi kullanma yetkisi verdi
» Ereğli Emniyet Müdürü'nden önemli uyarı
» Demirtaş: "Avukatlara, yeşil pasaport verilmesi gerekir"
» Bektaş: "Her kesimden oy alabilecek tek adayım"
» Kışla Sanayi'de yangın
» CHP'de sil baştan… Aras yeniden ilçe başkanı
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları