09 : 41 - Alaplı'da açıldı, bölgede yetkili tek bölüm olacak   09 : 25 - 20 gün önce evinden çıktı, geri dönmedi   09 : 18 - Elektrik direğini yerinden söktü...   09 : 13 - Organ bağışı için, "İyi kalpli bir insan aranıyor"   09 : 02 - Demirtaş: "CHP bana sahip çıkmadı"   14 : 32 - Gençlik ve çocuk meclisi başkanlarını seçti   14 : 19 - Aydın, 5 yıllık başkanlık döneminin hesabını verdi   12 : 30 - Aras: "Demirtaş, AKP'li olduktan sonra CHP'den istifa etti"   10 : 53 - Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?   09 : 52 - İki haftada 1 ton atık giysi toplandı
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Siyaset
Çakır'dan, ufuk açan proje… Akçakoca Havalanı
Çakır'dan, ufuk açan proje… Akçakoca Havalanı

Karadeniz Ereğli Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır son süreçte ilçenin ekonomik sosyal hayatına katkı sunmak amacıyla geliştirdiği öneri ve hedeflere bir yenisini daha ekleyerek kent ve bölge açısından hem uygulanabilir hem de rantabl girişimler konusunda kafa yorduğunu ortaya koydu. Ereğli'de, Basın Bayramı dolayısıyla gazetecilere verdiği davette konuşan Çakır, Akçakoca'da, Ereğli, Alaplı, Akçakoca, Düzce ve çevre ilçelerin ortak havalimanı işlevi görebilecek bir havalanı kurulabileceğini açıklayarak, konuyu Düzce Valisiyle görüştüğünü ve önerisinin memnuniyetle karşılandığını belirtti.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 25 Temmuz 2017 09 : 57 

AK Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, ‘24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü ve Basın Bayramı' dolayısıyla basın mensupları onuruna akşam yemeği verdi.

AK Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, ‘24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü ve Basın Bayramı' dolayısıyla basın mensupları onuruna akşam yemeği verdi. Öğretmen evinde gerçekleştirilen yemeğe Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Ak Parti Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz, parti yönetim kurulu üyeleri ve ilçede görev yapan çok sayıda basın mensubu katıldı.

"YANLIŞLARIMIZI BİZE GÖSTERİN"

Çakır, yenilen yemek sonrası yaptığı konuşmada; tüm basın mensuplarının basın bayramını kutladığını söyledi ve "bu özel gününüzde Ereğlimizde kamu görevi yapmakta olan basın mensupları ile bir araya gelip bir dost sohbeti yapalım istedik. Sizlerin de topluma sağladığı katkıları görüyoruz. Bizler eleştiriye açığız. Eksiklerimizi, yanlışlarımızı bize göstermenizi sizlerden diliyoruz. Tekrar hepinize afiyet olsun diyor, katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum."dedi.

Yemeğin ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çakır, konu başlıklarına göre şu açıklamaları yaptı:

ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ

Temmuz-Ağustos aylarında üniversitelerin yatırım bütçeleri belirleniyor. Yani Ereğli kampüsüne ayrılacak para da belirlenecek. Bu paraya göre de ihaleye çıkılacak. Burada 60 milyon lirayı bulan bir bütçeden bahsediyoruz. Mesela bu sene 30'u ya da 40'ı diyelim ayrıldı bu bütçeye göre inşaatı bölüm bölüm başlatıp bir bölüm bitince de öğrenci alımını başlatalım istiyoruz. Yani hepsi bitince değil. Ama şunu söylemek lazım; Ereğli olarak birleşemiyoruz, Ereğli olarak avam projesini sayın rektörümüzle buluştuğumuz zaman demişti ki; avam projesini biz yapalım ki uygulama projesini yapan bize bağımlı kalsın. Ama maalesef çeşitli nedenlerden dolayı bu olmadı. Bunun takipçisi olacağız. Yani Temmuz-Ağustos ayında kaç para ayırdıkları belli olacak. Ereğli için önemli konulardan bir tanesi.

TURİZM

Ereğli için olmazsa olmaz dediğimi projelerden bir tanesi turizmdir. Şimdi bizim ilçe teşkilatımızın yeniden yapılanma ile ilgili kongre sürecine girildiği için bununla ilgili çalışmalarımızı dün itibariyle bitirdik. Şuandan sonra kongre tarihimiz Eylül sonu Ekim başı gibi olacak büyük bir ihtimalle o tarihe kadar turizm noktasında ziyaretlere başlayacağız. Turizmin birden fazla bileşkesi var. Yani bu bileşkelerde sanayi odası var, belediye var, kaymakamlık var ve turizm işi ile uğraşanlar var. O yüzden biz şimdi kendi kongremizin durumu netlik kazanınca belki genel merkezimiz başka bir arkadaşımızla devam ettirecek. Biz süreci başlatıp ucunda bırakmak istemiyoruz. Belki de bize devam diyecek. Yani o noktada değerlendirmeler sürüyor yakında da bir karar çıkar. Ama buna rağmen biz turizm ile ilgili teşkilat görevlerimizi tamamladık, bu haftadan sonra randevu almak suretiyle başlıyoruz.

'AKÇAKOCA'YA HAVAALANI PROJESİ'

Geçtiğimiz haftalarda Sayın Düzce Valimize bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu ziyaretimizin sebebi de şuydu; kendilerine Alaplı'nın hemen çıkışında Akçakoca'nın sınırında Ordu-Giresun Havaalanı gibi bir havaalanı yapılmasını kendisinden talep ettik. Kendisi de çok memnun kaldı. Dedim ki, hem Düzce'yi hem Ereğli-Alaplı'yı hem de Hendek, Akyazı, Bolu, Kaynaşlı'yı yani yaklaşık 700-800 bin civarında bir nüfusu ilgilendiren havaalanı olsun dedik. Sağ olsun Sayın Valim çok memnuniyet ile karşıladı. Biz dedik Ereğli olarak size bu noktada bölgesel birlikte çalışmayı öneriyoruz. Düzce'ye yapılacak bir havaalanını Ereğli'ye yapılmış sayıyoruz. Bu konuda da en ortak nokta Akçakoca olur dedik. Onların da çalışmaları var, zannedersem ya bu hafta ya önümüzdeki hafta sivil havacılık genel müdürlüğü Düzce'ye bir ziyaret gerçekleştirecek. Yerler ile ilgili çeşitli görüş alışverişinde bulunacaklar. Bu bölgeye yapılacak bir havaalanı bize yatırımlar, turizm ve sağlık turizmi anlamında büyük bir katkı sağlar. Bunların ardı arkası gelecek.

Ereğli'de bugüne kadar turizm ile ilgili bir yere gelemediysek bu bundan sonra da gelmeyeceğimiz anlamına gelmez. Herkes üstüne düşeni yapacak. Özelliklede basın mensuplarından istediğimiz; kamuoyu baskısını biz şehri bir şekilde etkileyen insanların üstünden eksik etmeyin. Kim olursa olsun, hiç kimse ben de dahil bu şehirden daha önemli değil.

'MARİNA VE SAHİLE RESTORANLAR..'

Ereğli'yi cazibe merkezi haline getirebilmek için bugüne kadar yapılmayan bir marinayı da yap-işlet-devret modeliyle çok rahatlıkla yapabiliriz. Bu aydan sonra bunları da değerlendireceğiz. Milletvekilimiz ile de görüştüm bu konuyu kendisi de olumlu baktı. Bununla ilgili Bakanlık nezdinde izin mi alacağız artık ne yapacaksak yapmamız lazım. Polis evi ile Ordu evinin arasına ben diyorum, 5 tane restoranı yapmamız lazım. O kör noktaya, kullanılmayan noktaya balıkçı olacak, köfteci olacak restoran hizmeti verecek yerlerin açılması lazım.

ARÇELİK YATIRIMI

Diğer bir konu Arçelik ile ilgili bir yatırım konumuz vardı. Onunla ilgili geçen hafta itibariyle bölge müdürlüğü nezdinden en üst seviyeye kadar ulaştık, bu hafta en üst tepe yönetim olan Sayın Rahmi Koç'a iletilecek Ereğli'ye yatırım yapılma talebi. Yakinen takip bu süreci de. Bu haftaki uygulamalarından sonra biz de bakanlar nezdinde girişime gireceğiz. Onun da sebebi şu; şuan teşvik süreleri Eylül'de başlayacak tekrar. Biz Arçelik yönetimine dedik ki; sizler hangi şartlar gerçekleşirse, biz size hangi teşvikleri sunarsak siz buraya kaç kişilik, ne kadar sürelik, kaç paralık yatırım düşünüyorsunuz. Çünkü İstanbul'da ister istemez bu firmaların imalat yaptıkları yerde bir daralma var, genişleyemiyorlar. Bu yüzden bunları biz bu bölgeye davet ettik. İnşallah ben bu noktada da yakın zamanda bir netice alacağımız kanaatindeyim.

ERDEMİR YATIRIMLARI VE HEMA...

Geçtiğimiz haftalarda kıyı kenar çizgisi ile ilgili, yapılan dolgu alanları ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız yasayı onayladı. Bu yasa Ereğli için çok önemli bir yasa. Hem tersaneler bölgesinde belki dönüşümü sağlayacak hem de Erdemir'in artık ben yatırım yapmıyorum yer pahalı dediğinin bir anlam taşımadığı ortaya çıkacak. Dolgu alanları da çok rahatlıkla sanayi üretimini destekleme adı altında yapılabilecek. Bunu da takip ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda Erdemir ile bakanlık nezdinde milletvekillerimiz ile birlikte bir masaya oturacağız. Yani bu şehre yatırım yapmaları noktasında engelleri kaldırdığımızı, sıranın onlara geldiğini bildirmemiz lazım. Ereğli'deki işsiz sayımızı iyi kötü biz biliyoruz. Yapılabilecek iki üç tane hamle ile çok rahatlıkla Ereğli'de gülen insanların, mutlu insanların sayısını arttırabiliriz. Turizm de bunlardan bir tanesi.

Bir diğeri HEMA konusu. HEMA'da oranın ihaleye çıkmasında sona geldik. Biz istiyoruz ki maaşları düzgün ödeyebilecek bir firma alsın. Bizim derdimiz bu. Orada yaklaşık bin kişinin istihdam edilmesi önemli.

EREĞLİ-DEVREK YOLU, HASTANE YOLU VE ÇEVRE YOLU

Ereğli-Devrek yolu çalışmalarında bugün Kelçe dediğimiz yani Çaylıoğlu'na 500 metre mesafedeyiz. O da bittikten sonra artık Ereğli-Çaylıoğlu arasını ne zaman açalım diye konuşmaya başlayacağız. O bizim için çok önemli yani gereksiz yere şehir merkezinde oturmak zorunda kalan, köydeki tarımı ve üretimi destekleyebilecek insanlarımızı boşu boşuna şehre taşımış oluyoruz. O yol bittiğinde Çaylıoğlu-Ereğli 15-17 dakikaya düşüyor.

İki tane daha fazla istimlak bedeli isteyen şahıstan dolayı en sonunda Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkartmak zorunda kaldık. Şuan nasıl işleyecek süreç; Bakanlar Kurulu'ndan çıkan karar neticesinde hakim bir bilir kişi atayacak. 10 gün içerisinde gelen bilirkişi diyecek ki buranın değeri şu kadardır, o rakam bankaya yatırılacak biz işimize devam edeceğiz. Mahkeme sonuçlanınca daha fazla alacakları varsa o alacaklarını da alacaklar. Ama devletin ve milletin yolunu engelleyemeyecekler yasal olarak. Onu da buradan söyleyeyim; 19 Temmuz'daki resmi gazetede yayınlandı. İnşallah bir ay gibi bir süre zarfında orada yeniden başlayıp uzun süreceğini de zannetmiyorum o trafiği bir an önce rahatlatacağız. Hastane yolundaki köprülü kavşak ve duble yol bağlantıları bir an önce olacak.

Şuan çevre yolu ile ilgili de mühendisler burada. Yaklaşık 7 ay sürecek bir proje çalışmalarını yürütüyorlar. O biter bitmez bunu da ihaleye çıkartıp, hastane altından girip Alaplı Pidos'un oradan çıkacak şekilde bir çevreyolu ile Devrek Yolayrımını, Elmatepe'yi , Kışla'yı gereksiz yere trafik yoğunluğundan kurtaracağız. Yani terminalden gelen otobüsler, Ro-Ro taşımacılığından gelen tırlar kamyonlardan direk İstanbul istikametine devam edecek olanlar burayı kullanacak.

TURİZM FAKÜLTESİ

Şunu size söyleyeyim Turizm Fakültesi, mutlaka bu sene öğrenci alacak. Orada (Şehit Ömer Halisdemir Bulvarı üzerinde kapanan dershane binası) olmazsa mutlaka Denizcilik Fakültesi'nin içinde biz iki-üç sınıf ayarlayacağız geçici olarak oraya alacağız.

ATATÜRK ORTAOKULUNUN YIKIM KONUSU

Atatürk Ortaokulu konusunda biz ısrar ettik, yıkılıp yeniden yapılsın diye. Ama güçlendirmede ısrar ediyor mühendisler. Raporlar bu doğrultuda. Hem de 1 milyon 400 bin lira tutacak bir güçlendirme. Biz de diyoruz ki bu paramızı heba etmeyelim yıkalım 3 milyon liraya yeniden hem de daha geniş 32 derslikli bir okul yapalım.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 571 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 12-12-2018 | 09 : 02 41  Demirtaş: "CHP bana sahip çıkmadı"  (44)
 11-12-2018 | 14 : 19 08  Aydın, 5 yıllık başkanlık döneminin hesabını verdi  (227)
 11-12-2018 | 12 : 30 41  Aras: "Demirtaş, AKP'li olduktan sonra CHP'den istifa etti"  (321)
 11-12-2018 | 09 : 16 00  MHP Ormanlı teşkilatı görevden alındı…  (273)
 08-12-2018 | 13 : 28 46  Yavuzyılmaz, TCDD' ye taleplerini iletti…  (270)
 07-12-2018 | 08 : 11 58  Yavuzyılmaz TOKİ Yönetim Kurulu'na sordu…  (349)
 06-12-2018 | 13 : 48 16  Yavuzyılmaz: "İşçi, geçim derdi ile can güvenliği arasında sıkışmış"  (365)
 06-12-2018 | 13 : 42 27  CHP'li Demirer, ilçe örgütü ve milletvekillerini topa tuttu  (394)
 06-12-2018 | 10 : 39 48  CHP'li kadınlar, "her yerde seçilebilir kadın aday" istedi  (309)
 06-12-2018 | 08 : 10 40  Zonguldak'ta Alan'ın adaylığı resmen açıklandı  (476)
 04-12-2018 | 14 : 41 14  Kurt, Ereğli basınına Master Mega Projeleri'ni anlattı  (440)
 04-12-2018 | 12 : 23 00  Demirtaş: "TTK'nın işçi açığı derhal kapatılmalıdır"  (333)
 03-12-2018 | 14 : 20 44  Yavuzyılmaz: "Kılıf uydurmayın, özür dileyin!"  (329)
 03-12-2018 | 09 : 56 06  Adaylar netleşiyor, Uysal'ın ismi gündemde…  (487)
 03-12-2018 | 09 : 41 32  MHP, Gülüç'ü masaya yatırdı  (324)
 03-12-2018 | 09 : 34 38  Ak Partililer istişare toplantısı yaptı...  (292)
 30-11-2018 | 09 : 42 46  Yavuzyılmaz: "Eximbank, Zonguldak'a şube açsın"  (475)
 27-11-2018 | 10 : 59 45  20 Başkan adayı açıklandı, aralarında Zonguldak yok  (421)
 26-11-2018 | 16 : 44 12  Yavuzyılmaz: "Bu işte bir gariplik var"  (452)
 26-11-2018 | 13 : 26 05  Bektaş: "Her kesimden oy alabilecek tek adayım"  (553)
 22-11-2018 | 12 : 17 16  Özkök: "Cumhuriyet'in ilk fabrikası Ereğli'de kuruldu"  (312)
 20-11-2018 | 15 : 58 41  Alpago: "Yarım değil, tam yetki istiyorum"  (459)
 20-11-2018 | 12 : 47 01  Yavuzyılmaz: Bakan ve milletvekillerini Alaplı'ya davet etti  (308)
 19-11-2018 | 22 : 07 24  Atalay: "TTK'YA işçi alımı sürecini takip ediyorum…"  (371)
 18-11-2018 | 15 : 02 29  Yavuzyılmaz, öğrencileri meclise davet etti  (537)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"Ve Leddalin Amin" ya da CHP ilçe başkanı seç
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?
» Vali Bektaş, 4 bin yaşındaki ağacı ziyaret etti
» Zonguldak'ta Alan'ın adaylığı resmen açıklandı
» "Telefonunu Bırak Eğlenmene Bak..."
» Meclis Uysal'a, 1 milyon 381 bin lira kredi kullanma yetkisi verdi
» Ereğli Emniyet Müdürü'nden önemli uyarı
» Demirtaş: "Avukatlara, yeşil pasaport verilmesi gerekir"
» Bektaş: "Her kesimden oy alabilecek tek adayım"
» Kışla Sanayi'de yangın
» CHP'de sil baştan… Aras yeniden ilçe başkanı
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları