16 : 21 - ADD, öğrencileri sevindirdi   16 : 04 - Ereğli TSO yönetiminden gazi evine ziyaret   15 : 59 - Çaycuma'da bir ilk daha   13 : 36 - Vali Çınar: "Vatanımızı seviyorsak çalışmalıyız"   13 : 26 - Kayalıklardan düşen dana, sedyeyle taşındı   13 : 22 - Madenoğlu: "Onlardan aldığımız güçle varlığımızı sürdürüyoruz"   13 : 19 - Gazi erin tedavisi Ereğli'de sürüyor   11 : 19 - Alaplılı muhtarlar, Hatay Valiliği'nde   11 : 08 - 5 gözaltı   11 : 00 - ENERJİSA, ulusal tarifeye geçiyor…
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Eğitim
İlçe Milli Eğitim Müdürü Akpınar 2007 yılını Demokrat'a değerlendirerek, başarılı bir yıl yaşandığını kaydetti.

<b>EĞİTİM UMUT VERİYOR</b> * İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Demokrat'a özel bir değerlendirme yaparak 2007 yılını eğitim-öğretim açısından değerlendirerek olumlu bir yıl yaşandığını belirtti. Ereğli'de merkez ve köyler dahil 112 okulda ilköğretim ve lise olmak üzere 31 bin binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Akpınar, 1646 kadrolu öğretmenin eğitim verdiğini kaydetti. Bölgemizde ilköğretimi bitirerek liseye devam eden öğrenci sayısının % 85 olduğunun altını çizen Akpınar, Türkiye'de bu rakamın %56 olduğunu vurgulayarak, "Biz Türkiye ortalamasının çok üzerindeyiz ve bundan mutluluk duyuyoruz" şeklinde konuştu. * Bölgemize üçüncü bir Anadolu Lisesi kazandırılmak üzere çalışmalar yapıldığını ifade eden Akpınar, Gülüç'te Bilişim Lisesi olarak yapılan lise binasının Anadolu Lisesi yapılması için girişimlerin sürdüğünü kaydetti. 2007 yılında İl Özel İdaresi tarafından 10 okulun onarımının yapıldığını, bir lise ve bir ilköğretim okulunun ise eğitime başladığını belirten Akpınar, devam eden yatırımlar ve yeni projeler ile ilgili bilgiler verdi. Kepez ve Gülüç'te ilköğretim okulu ihtiyacı olduğunun önemle altını çizen Akpınar, bu bölgelerde nüfus artışının hızlı olduğunu ifade etti.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 31 Aralik 2007 10 : 37 
İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, 2007 yılını eğitim-öğretim açısından değerlendirdi.  reğli'de merkez ve köyler dahil  112 okulda ilköğretim ve lise olmak üzere 31 bin binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğünü ve 1646 kadrolu öğretmenin olduğunu belirten Akpınar, bu rakama sözleşmeli öğretmenlerin dahil olmadığını ifade etti.  Ereğli'de eğitim anlamında güzel gelişmelerin  yaşandığına ve halkın eğitim konusunda duyarlı olduğuna değinen  Akpınar, 2007 yılı içerisinde tamamlanan, onarımı yapılan okullar, yatırımı devam eden çalışmalar ve yeni projeler ile ilgili Demokrat'a açıklamalarda bulundu.
 
"2007 YILINDA REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİNİ KURDUK"
2007 yılında önceliği yeni okullara ve dersliklere verdiklerini vurgulayan Akpınar, "Ereğli'de nüfus artışı çok fazla olmasa da merkezde artış var. Ereğli merkezinde ilköğretim ve ortaöğretime ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Bu konuda çalışmaları yaptık. Güneşli'de çok programlı lise vardı, ancak şartları çok iyi değildi. 2007 yılında 8 derslikli çok programlı lise yapıldı ve Eylül ayında eğitime başlandı.  Hamzafakıhlı'ya 2 derslikli bir ilköğretim okulu yapıldı ve Eylül 2007'de oradada eğitime başlandı. Diğer yandan İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından 10 okulumuzda onarım yapıldı. 3 lisemizde doğalgaz dönüşümü yapılmakta" dedi. 2005 yılında göreve başladığı dönemlerde Ereğli'de Rehberlik  Araştırma Merkezine ihtiyaç olduğunu tespit ettiğini ve bu konuda çalışmalara başladığını belirten Akpınar, "Özel eğitim gerektiren ciddi anlamda öğrenci sayısı var. Ereğli'de böyle bir merkezin olmaması büyük eksiklikti. Mevcut binalar içinde bunu yapabiliriz diye düşündük. Atatürk İlköğretim okulunun bahçesinde Eylül ayında bakanlık onayı ile Rehberlik Araştırma Merkezimiz açıldı. Burası Alaplı ve Ereğli'ye birlikte hizmet veriyor ve 5 öğretmenimiz burada görev yapıyor. Buraya gelen çocuklar zel eğitim gerektiriyor mu diye destlerden geçiriliyor. Bilindiği gibi Ereğli'de 3 özel rehabilitasyon merkezimiz var ve buralarda 300 öğrencimiz bulunmakta. Rehberlik Araştırma Merkezimiz bu öğrencilerede hizmet veriyor. Böyle bir hizmeti bölgeye kazandırdığımız için mutluyuz"dedi.
 
"ÜÇÜNCÜ ANADOLU LİSESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"
Devam eden yatırımlar ile ilgili de bilgi veren  Akpınar, Ereğli'ye üçüncü bir Anadolu Lisesi kazandırılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. 2 yıldır Atatürk Anadolu Lisesi'nin Ereğli Lisesi ek binasında hizmet verdiğini belirten  Akpınar, "Ereğli Lisesi ikinci binayı kaldıramıyor. Kepez de Anadolu Lisesi için inşaat sürüyor. Atatürk Anadolu Lisesi Kepez'de yapılan binaya taşınacak. 2008 yılının Temmuz ayında  binanın bitmesi hedefleniyor. Diğer yandan Gülüç'te Bilişim Lisesi olarak yapılan bina tamamlandı. Ancak bu okul ile ilgili Bakanlıktan yeni bir görüş geldi. Bu okulu Ereğli'ye üçüncü bir Anadolu Lisesi olarak kazandırmak istiyoruz ve bu konuda teklif vereceğiz. Böylelikle Ereğli'de üç Anadolu Lisesi eğitim öğretime katkıda bulunmuş olacak ve lise ihtiyacı azalacak" dedi. Ayrıca Gökçeler'de bir ilköğretim okulunun temelinin atıldığını ve 2008 yılında tamamlanacağını belirten   Akpınar, Çayırlı'ya da 12 derslikli bir okul için temel atıldığını ve bu okulunda 2008 yılı eğitim öğretim dönemine yetiştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.
 
"2008 DE BÜYÜK HEDEFLERİMİZ VAR"
2008 yılı için de yeni hedefleri olduğunun altını çizen Akpınar, Ormanlı'ya lise ihtiyacı olduğunu belirterek, "2 yıldır Ormanlı'ya lise kazandırılması için çalışmalar yapıyoruz. Erdemir ve bakanlıkla görüşmeler sürüyor. 2008 yılı bütçesine Ormanlı'ya okul yapımı girdi ve ödeneği ayrıldı. Şu an arsa çalışmalarımız sürüyor"dedi. Diğer yandan ilçe merkezine spor salonu kazandırılması için de girişimlerin devam ettiğini belirten Akpınar, "Ereğli lisesi bahçesini spor salonu arsası olarak kullanmak istiyoruz. Belediyenin plandaki değişiklikleri ve bürokratik işlemler var. 2008 yılında spor  salonunun temelinin atılması için çalışmalarımız devam ediyor"dedi.
 
"GELECEK 5 YIL İÇİN STRATEJİK PLAN ÇIKARTILACAK"
2008 yılında bakanlığın öngördüğü şekilde  eğitim alanında 5 yıllık stratejik plan çıkartacaklarını belirten    Akpınar, "Nisan ayında hazırladığımız planı kaymakamlığa sunduktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.
 
"2007 YILI EĞİTİM ANLAMINDA  OLUMLU BİR YIL OLDU"
2007 yılının Ereğli'de eğitim anlamında olumlu bir yıl olarak  geçtiğine değinen  Akpınar, yatırım dışında kültürel ve sosyal etkinlikler anlamında da güzel ve başarılı bir yıl geçirildiğini kaydetti. Halk oyunları, satranç ve müzik korolarını okullarda zorunlu tuttuklarını belirten Akpınar 2007 yılında 14 dalda il birinciliği, 6 dalda il ikinciliği ve çok sayıda Türkiye dereceleri elde edildiğini, bu rakamların geçmiş yıllara oranla arttığını ifade ederek, tüm okul müdürlerine ve öğretmenlere şükranlarını sunduğunu belirtti. Kültürel  anlamda da güzel gelişmeler yaşandığını söyleyen Akpınar, kültürel alanda 1 Türkiye birinciliği, 9 il birinciliği elde edildiğini ifade ederek bunlardan gurur ve mutluluk duyduklarını vurguladı. Diğer yandan Atatürk'ün 125. doğum yılı nedeni ile ilçe genelinde okullarda 325 kültürel faaliyet yapıldığını, tiyatro ve şiir denletilerinin gerçekleştirildiğini ve Çanakkale gezileri ağırlıklı olmak üzere 75 gezi düzenlendiğini kaydeden Akpınar, gelişmelerin sevindirici olduğunu söyledi.
 
"KEPEZ VE GÜLÜÇ'TE İLKÖĞRETİM İHTİYACI  VAR"
Kepez bölgesinde liseden önce ilköğretim okuluna ihtiyaç olduğunu belirten Akpınar, "Ereğli'ye üçüncü Anadolu Lisesi açıldığında  merkezde rahatlama olacak. Gülüç ve Kepez  bölgesinde yeni ilköğretim okuluna ihtiyaç daha fazla. Ereğli'de bu sene ilköğretim da 400 öğrenci artışı var. Bu önemli bir rakam. Kepez'de Erdemir ilköğretim okulunda %11, Kepez İzmirlioğlu ilköğretim okulunda %11, Kepez İlköğretim okulunda ise %8 öğrenci artışı olduğunu tespit ettik. Bu rakamlar bu mevkilerde hızlı yapılaşmanın getirdiğini bir sonuç. Bu konularda çalışmalarımız sürüyor"dedi.
 
"EĞİTİM SEVİYEMİZ  YÜKSEK"
Ereğli'de ilköğretim okulundan mezun olup liseye devam eden öğrenci sayısının %85 olduğunu vurgulayan Akpınar, bu rakamın Türkiye'de %56 olduğunu belirtti. Akpınar konu ile ilgili, "Biz Türkiye'de seviyenin çok üstündeyiz. Bundan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Ereğli'de eğitim oranı gerçekten iyi" şeklinde konuştu.
 
"DURUMU İYİ OLMAYAN ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ KURS VERİLİYOR"
3 yıldır durumu iyi omayan öğrencilere verilen ÖSS kursunun devam ettiğini belirten Akpınar, 127 öğrencinin bu kurslardan yararlandığını kaydetti. Diğer yandan 2007 yılı içerisinde Halk Eğitim Müdürlüğü kanalı ile 450 öğrenciye ücretsiz olarak dört ayrı okulda Anadolu Lisesi hazırlık kursu açtıklarını belirten  Akpınar, kursların ilgi gördüğünü söyledi.
 
AKPINAR HALK EĞİTİM KURSLARI İÇİN ÇAĞRI YAPTI
Bu arada Halk Eğitimin kurslarının aralıksız devam ettiğine değinen  Akpınar, halka çağrıda bulunarak, "Hangi alanda kurs istiyorsanız başvurunuzu yapın. Her alanda ücretsiz olarak kurs açıyoruz. Halkın yeteneklerinin gelişmesi çabasındayız. İnsanlar  boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirsin istiyoruz" dedi.
 
"YARDIMLARIMIZ SÜRÜYOR"
2007 yılı başında 1600 öğrenciye 50'şer YTL vakıf tarafından kırtasiye yardımı yapıldığını belirten   Akpınar, TSO tarafından 150 öğrencinin giydirildiğini ve önümüzdeki günlerde ilçe Milli Eğitim olarak 100 ğrenciyi giydirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son 2-3 yıldır devam eden ücretsiz kitap dağıtımının bu senede Ereğli'de sorunsuz bir şekilde yapıldığını hatırlatan Akpınar, amaçlarının Ereğli'de eğitim kalitesini her geçen gün daha iyi noktalara taşımak olduğunu belirtti.
 
"ÖĞRETMEN ATAMASI OLARAK DAHA İYİ DURUMDAYIZ"
2007 yılında geçmiş yıllara göre öğretmen ataması olarak daha iyi durumda olunduğunu vurgulayan Akpınar, "Okulların açıldığı ilk haftalarda ücretli öğretmen ile açıkları kapattık. Bu sene öğretmen atama sayımız arttı. Biz usta öğretmen, geçici-sözleşmeli öğretmenler ile açıkları kapatıyoruz ama gönül istiyor ki sık sık öğretmen değişmesin ve kadrolu öğretmen sorunu yaşanmasın. Çünkü bu durum eğitimi etkiliyor. Ancak biz geçtiğimiz senelere göre iyi durumdayız"dedi.

Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 964 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 16-02-2018 | 15 : 01 37  Belediyensin atık projesi ders kitabına girdi  (347)
 15-02-2018 | 11 : 31 16  Önce sağlık, sonra başarı…  (324)
 15-02-2018 | 11 : 15 17  Alaplı'da, iki okula akıl oyunları sınıfı  (299)
 10-02-2018 | 20 : 23 16  Yeğen İzmirli, "Hayırsever Eğitim Dede"yi anlattı…  (708)
 05-02-2018 | 11 : 03 59  Ereğli'de 34 bin öğrenci ders başı yaptı  (527)
 27-01-2018 | 15 : 16 06  Çocuk Üniversitesi'nde sertifikalar verildi…  (1135)
 26-01-2018 | 08 : 38 39  Eğitim Fakültesi'nde bir ilk…  (645)
 21-12-2017 | 11 : 19 33  Çaturoğlu: "Ereğli'de eğitim yatırımları hızla devam ediyor"  (1375)
 19-12-2017 | 10 : 23 44  Hedef, 21. yüzyılın becerilerine sahip bir nesil yetiştirmek  (1210)
 18-12-2017 | 10 : 51 10  Öğretmenler, engellilerin cinsel eğitimi konusunda eğitim aldı  (1357)
 30-11-2017 | 12 : 42 43  Alaplı'da üç yeni bölüm açılıyor  (332)
 30-11-2017 | 12 : 27 55  EĞİTİM SEN: "TEOG sonrası kaos sürüyor"  (296)
 27-11-2017 | 10 : 05 07  BEÜ, Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Organizasyonunda, ülkemizi temsil etti  (628)
 25-11-2017 | 10 : 58 29  Ekmeğini taştan çıkaranlar…  (404)
 23-11-2017 | 09 : 34 51  Soğukkanlılık, masumiyet ve istikrar sembolü, önlüklerini giydiler  (300)
 20-11-2017 | 14 : 21 35  Eğitim İş: "PDR'ye sahip çıkıyoruz, nöbet tutmuyoruz!"  (258)
 18-11-2017 | 11 : 26 02  Neşe Erberk anaokulu törenle hizmete açıldı...  (367)
 15-11-2017 | 10 : 52 48  Eğitim Sen, rehberlik yönetmeliğine Danıştay'da iptal davası açtı  (324)
 12-11-2017 | 12 : 53 22  Turgut Reis'te, eğitim için uyumlu birliktelik  (713)
 07-11-2017 | 13 : 49 11  Yılmaz: "Sınav kalktı sözü büyük bir aldatmaca"  (373)
 25-10-2017 | 14 : 53 59  Yılmaz: "Eğitim harcamaları halkın sırtına yıkılmak isteniyor"  (348)
 17-10-2017 | 15 : 28 50  Yılmaz: "Çözüm sınavla değil, eğitim sistemiyle sağlanır"  (422)
 17-10-2017 | 10 : 35 12  BEÜ Mühendislik Fakültesi Yatay Geçiş Kontenjanlarına yoğun ilgi  (671)
 17-10-2017 | 09 : 43 45  Rehber öğretmenler, "Yaratıcı Drama Eğitimi" aldı  (503)
 13-10-2017 | 09 : 23 36  Madenoğlu: "Ansızın gelebilirz"  (507)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Siz, bu okulda okur musunuz?
Hülya ÇOKER
KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Kalay: "Ben, Ereğli'nin Tayip Erdoğan'ıyım"
» Özcan: "Yalçın, başkanlığı kucağında buldu"
» Manda Yetiştiriciler Birliği faaliyetine devam edecek
» Üyeler CİVELEK ile yola devam dedi...
» Artık aramızda 306 gönüllü-sivil polis var!
» Ocakçı: Belediye başkanlığı makamının onurunu biz koruyoruz"
» İrfan Erdem'in acı günü…
» Ereğlili öğretmen, CERN'e davet edildi
» Genç kadın, denize atlayıp intihar etmek istedi
» "Biz çocukluk arkadaşıyız, kavga etsek de barışırız"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları