09 : 41 - Alaplı'da açıldı, bölgede yetkili tek bölüm olacak   09 : 25 - 20 gün önce evinden çıktı, geri dönmedi   09 : 18 - Elektrik direğini yerinden söktü...   09 : 13 - Organ bağışı için, "İyi kalpli bir insan aranıyor"   09 : 02 - Demirtaş: "CHP bana sahip çıkmadı"   14 : 32 - Gençlik ve çocuk meclisi başkanlarını seçti   14 : 19 - Aydın, 5 yıllık başkanlık döneminin hesabını verdi   12 : 30 - Aras: "Demirtaş, AKP'li olduktan sonra CHP'den istifa etti"   10 : 53 - Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?   09 : 52 - İki haftada 1 ton atık giysi toplandı
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
ÇİLEĞİMİZ ARTIK YOK!
ÇİLEĞİMİZ ARTIK YOK!

-

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 29 Mayis 2007 17 : 24 
Osmanlı Çileğini Mercek Altına Aldık..
Osmanlı Çileği'nin üretiminin şu an ne aşamada olduğu, yokalmaması için ne gibi önlemler alındığı ve yaşanan sorunlar ile ilgili Demokrat'a konuşan
Kdz.Ereğli Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği muhasip üyesi Şaban Çetinkaya, "Osmanlı Çileği bölgemize has önemli bir değer. Bu değeri hep birlikte bölge ve ülke ekonomisine kazandırmalıyız. Dernek olarak Osmanlı Çileği'nin fidesini Korubaşı köyünde üretiyoruz" dedi. Kdz.Ereğli Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat da Osmanlı Çileği'nin yok olmasının nedenleri başta olmak üzere çözüm önerileri ile ilgili Demokrat'a değerlendirmede bulunarak, " Osmanlı çileğinin bizim anlayışımıza göre adı kaldı"dedi.
Bölgemiz ile özdeşleşen ve tükenmek üzere olan Osmanlı Çileği ile ilgili Kdz.Ereğli Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği ile Kdz.Ereğli Ziraat Odası'nın görüşlerine başvurduk. Ortaya çıkan sonuç Osmanlı Çileği'nin yaygınlaştırılması için öncelikle üreticinin bilinç lendirilmesi. İkinci nokta ise bölge halkının desteği. Dernek Başkanı Şaban Çetinkaya, "Elimizde önemli bir değer var, işsizlik var, boş toprak var. Bu un, şeker ve yağın olupda helva yapacak insanın olmaması gibi" diyerek bir de benzetme yaptı ve insanların bu konuda teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"BU DEĞER EKONOMİYE KAZANDIRILMALI"

Kdz.Ereğli Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği muhasip üyesi Şaban Çetinkaya, Demokrat'a yaptığı değerlendirmede derneğin kuruluş amacından yaptıkları çalışmaları, karşılaştıkları sorunlardan çözüm önerilerine kadar çeşitli konulara değindi.

"Osmanlı Çileği Ereğli ile özdeşleşmiş bir meyve" diyerek sözlerine başlayan Çetinkaya, " Festivaller ile dışarıya tanıtıldı, ismini duyurduw, lezzetini tattırdı. Şimdi buraya gelip de Osmanlı Çileği'nin bulunamaması, soranlara yok demek bizleri üzüyor. İşte bu düşünce ile bu dernek kuruldu. Amacımız bu değeri bölge ve ülke ekonomisine kazandırmak. Bu arayışlar ile kurulan derneğimiz çalışmalarını sürdürüyor. Nasıl Malatya'nın kayısısı meşhur ise bizim de Osmanlı Çileği'miz meşhur"dedi. Öncelikle sorunları tespit ettiklerini belirten Çetinkaya, "Nasıl Osmanlı Çileği eski verimli, bol günlerine döner onun arayışındayız. Geldiğimiz nokta elbette amaçladığımız nokta değil. Karşılaştığımız en önemli sorun üreticilerin yeterli bilgiye sahip olmaması. Hala üretimde eski usül kullanılıyor. Üreticileri modern tarıma yönlendirmeliyiz"dedi. "Elimizde değerli bir ürün var, işsizlik var, verimli topraklar var" diyen Çetinkaya, "Bu durumunun, yağın, şekerin olupda helva yapacak insanın olmamasına benziyor" dedi. Çileğin mutlaka ekonomiye katkıda bulunması gerektiğini ve buna inandıklarını vurgulayan Çetinkaya, destek istedi.

KORUBAŞI'NDA OSMANLI ÇİLEĞİ FİDESİ YETİŞTİRİLİYOR

3 yıl önce 600 kök Osmanlı Çileği fidesi temin ederek Korubaşı köyünde yetiştirmeye başladıklarını belirten Çetinkaya, "Her geçen yıl fideleri çoğaltarak alanımızı da genişletmeye çalışıyoruz. Geçen sene 5 bin adet Osmanlı Çileği üretip, istekli üreticilere ücretsiz olarak yetiştirmek üzere verdik. Eskiden üretici fidesi yok diyordu, şimdi fideyi de temin ediyoruz. Bu sene ise daha fazla fide dağıttık. Elbette bu yeterli değil. Birliktelik olmalı. Tüm çilek çeşitleri geliştirilmeli deniliyor, bu görüşe katılıyoruz. Ama Osmanlı Çileği'nin bir ayrıcalığı var. Üretim ve verimden kaynaklanan sorun fiyat ile aşılmalı. İki sepet çileğin fiyatına bir sepet Osmanlı Çileği aynı fiyata olmalı ki üretici zarar etmesin ve üretim yapsın" dedi.

"OSMANLI ÇİLEĞİNİ YETİŞTİRMEK ÖZEN İSTİYOR"

Osmanlı Çileği'nin diğer çilek çeşitlerine göre veriminin düşük olduğuna dikkat çeken Çetinkaya, "Örneğin bir dönümlük araziden 600 kilo Aloe çıkıyor ise aynı dönümden Osmanlı Çileği 300 kilo ancak çıkıyor yada çıkmıyor.Ancak aroma, koku, lezzet elbette Osmanlı Çileği'nde bambaşka ve Osmanlı Çileği'ni Osmanlı Çileği yapan da bu. Bu çileği yetiştirmek zor, özen istiyor, emek istiyor. Biraz zahmetli bir iş. Yoksa pazarlama konusunda büyük bir sorun yok. İnsanlar Osmanlı Çileği olunca parasına bakmıyor, alıyor. Çünkü farkı biliyor. Ancak üretici verimi düşük olduğu için üretmek istemiyor, diğer çilek çeşitlerine veya başka ürünlere yöneliyor. Bu durum elbette insanların ekonomik yapısı ile ilgili. Genç nesil ise zaten Ziraat ve tarım ile fazla ilgilenmiyor"dedi.

"CİDDİ BİR MÜCADELE GEREKİYOR"

"Bu iş gönüllülük esasına dayalı diyen Çetinkaya, "Kişisel beklentimiz, çıkarımız yok bu işte. Yöremize ait olan bu değeri yine yöreye ve ülke ekonomisine kazandırmayı amaçlıyoruz. Duyarlı olan herkesi bizleri desteklemeye davet ediyoruz. Bu konu ciddi bir mücadele gerektiriyor. Biz bölgemize ait olan Osmanlı Çileği ön plana çıksın istiyoruz. Osmanlı Çileği'nin belli başlı bir pazarı yok. Üretici zor şartlarda ürettiği Osmanlı Çileği'ni yol kenarlarında zahmetli bir şekilde satıyor. Şu an 150 aktif üyemiz var ve bu üyelerin %95'I çilek üreticiliği yapmayan, sadece bu işe gönül veren kişiler. Herkesten bu duyarlılığı bekliyoruz"dedi.

OSMANLI ÇİLEĞİ NASIL YETİŞİYOR?

Osmanlı Çileği'nin fidesinin alındıktan sonra özenle dikilip bakılması gerektiğini söyleyen Çetinkaya, "Osmanlı çileği damlama usulü ile sulanmalı. Çilekciliğin kuralıdır zaten bu. Yağmur suyu çileğe zarar verir. Damlama usulü sulama meyveye zarar vermez. Gübre olarak da organik gübre kullanılmalı. Artık dünyada bile organik gübreye gidiliyor. Tüm meyveler gibi çilek de organik gübreyi sever. Bunlardan sonra ise bakımı, etrafının temizlenmesi ve toplamasına kadar özen isteyen bir meyvedir Osmanlı Çileği" şeklinde bilgi verdi.

"OSMANLI ÇİLEĞİNİN ADI KALDI"

Kdz.Ereğli Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat, konu ile ilgili Demokrat'a yaptığı değerlendirmede, "Osmanlı çileğinin bizim anlayışımıza göre adı kaldı" dedi. İlçe yetkililerinin, kaymakamlığın başkanlığında, tarım ilçe müdürlüğü ziraat odası, üreticiler derneği yöneticileri, çiftciler dahil olmak üzere bir birlik oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Pulat, " Osmanlı Çileği Koruma Derneği var ama bana göre yetersiz" şeklinde konuştu.

"HAVA KİRLİLİĞİ ÇİLEĞİ ÇOK ETKİLİYOR"

Bunların birinci konu olduğunu ve ikinci konunun da hava kirliliği olduğunu ifade eden Pulat, " Hava kirliliği bölgemizde çok fazla. Sanayi bölgesi burası. Bu hava kirliliği de çileği etkiliyor. Bu bir gerçek, bunu kimse inkar edemez.

Bazı bitkileri direk olarak hava kirliliği etkiler ve azalmasına neden olur.

Çilek üreticisi cebine giren paraya bakıyor, maddiyata bakıyor. Ya da tamamen Osmanlı Çileği üretimini terk ediyor. Osmanlı çileği nazlı bir ürün, bunun koruması, yetiştirmesi çok zor, sezonu ve ömrü kısa, dayanma gücü yok. Ayrıca toprağın kalitesi önemli, toprak nasıl islah ediliyor o önemli. Kimyasal gübre kullanılıyor, bu zaten çileği yok eder. Tabii gübre kullanılmalı. Damlama sulama yapılmalı. Çok detay isteyen, emek isteyen bir iş. Vatandaşlar çilekten yavru alıyor, bu kaliteyi düşürüyor, yavru almak (fide) için ayrı üretim yapılması gerekiyor. Sayabildiğiniz kadar sorun çıkıyor ve üretimin gelişmesi de kendiliğinden zorlaşıyor"dedi.

"Bir sürü çilek türü hangisi güçlü ise diğerini baskı altına alıyor" diyen Pulat, " Osmanlı Çileği'nin azalmasında en büyük etken üreticinin cebine girecek paraya bakması. Kara çilek, Çiğdemli ve Yaraşlıyörük te yetiştirilen iri çilek var. Tarım ilçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası işbirliği ile bu projeyi gerçekleştirdik. Kısacası vatandaş kazancının bol olmasına, yetiştirme kolaylıklarına bakıyor. Osmanlı çileği ise zahmetli bir ürün. İnşallah çoğalması ve unutulmaması için birşeyler yapılabilir" şeklinde konuştu.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 1491 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 12-12-2018 | 09 : 25 02  20 gün önce evinden çıktı, geri dönmedi  (25)
 12-12-2018 | 09 : 18 14  Elektrik direğini yerinden söktü...  (64)
 11-12-2018 | 14 : 32 59  Gençlik ve çocuk meclisi başkanlarını seçti  (216)
 11-12-2018 | 10 : 53 23  Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?  (308)
 11-12-2018 | 09 : 52 53  İki haftada 1 ton atık giysi toplandı  (262)
 11-12-2018 | 09 : 26 06  Tefecilik operasyonunda gözaltına alınanlar serbest  (238)
 10-12-2018 | 15 : 37 59  İl Trafik Komisyonundan karar çıktı...  (334)
 10-12-2018 | 13 : 14 19  Demirci: "Genel Başkanımızın arkasındayız"  (308)
 10-12-2018 | 10 : 28 49  TTK'ya bin 500 işçi alımı Resmi Gazete'de yayınlandı  (210)
 10-12-2018 | 09 : 35 56  Ereğli'de 600 şişe sahte içki yakalandı  (248)
 09-12-2018 | 12 : 14 48  KESK'in 23. kuruluş yıl dönümü Zonguldak'ta kutlandı  (276)
 09-12-2018 | 11 : 52 00  Çorumluoğlu: "Gazetecilerin bir mekanının olması çok önemli"  (240)
 09-12-2018 | 11 : 40 20  Uysal, Anadolu basınına Ereğli'yi tanıttı  (240)
 08-12-2018 | 14 : 11 05  Asgari ücret, sadece karın doyuruyor…  (268)
 08-12-2018 | 13 : 56 03  Uysal'a anlatacak bir şey bırakmadı!  (314)
 07-12-2018 | 11 : 37 56  Bir anda kendini denize attı  (482)
 07-12-2018 | 11 : 33 35  Meclis Uysal'a, 1 milyon 381 bin lira kredi kullanma yetkisi verdi  (379)
 07-12-2018 | 10 : 23 05  Yüksekten düşen işçi yaralandı  (444)
 07-12-2018 | 08 : 16 35  Vali Bektaş: "Başkanımız burada büyük iş başarmış"  (394)
 07-12-2018 | 08 : 07 41  Vali Bektaş, 4 bin yaşındaki ağacı ziyaret etti  (343)
 06-12-2018 | 11 : 11 41  "Yasal" olarak kampüs alanı ama izin şart…  (385)
 06-12-2018 | 10 : 21 55  Anne Kumaş, son yolculuğuna uğurlandı  (457)
 05-12-2018 | 11 : 37 44  Kreş yöneticileri dertli: "Haksız rekabetle baş edemiyoruz…"  (407)
 05-12-2018 | 11 : 30 08  Uysal, meclisten kredi kullanma yetkisi istedi  (369)
 05-12-2018 | 10 : 37 31  Dereye uçan otomobilde 1 kişi yaşamını kaybetti  (404)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"Ve Leddalin Amin" ya da CHP ilçe başkanı seç
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?
» Vali Bektaş, 4 bin yaşındaki ağacı ziyaret etti
» Zonguldak'ta Alan'ın adaylığı resmen açıklandı
» "Telefonunu Bırak Eğlenmene Bak..."
» Meclis Uysal'a, 1 milyon 381 bin lira kredi kullanma yetkisi verdi
» Ereğli Emniyet Müdürü'nden önemli uyarı
» Demirtaş: "Avukatlara, yeşil pasaport verilmesi gerekir"
» Bektaş: "Her kesimden oy alabilecek tek adayım"
» Kışla Sanayi'de yangın
» CHP'de sil baştan… Aras yeniden ilçe başkanı
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları