14 : 34 - Keleş, yüzde 10 indirim kampanyasına destek istedi   13 : 23 - Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi'nden "ufuk açacak" proje   13 : 10 - Demirtaş: "Seçim için değil, sözümü tutmak için çalışıyoruz"   10 : 45 - Ereğli Belediyespor 2. sıraya yerleşti   10 : 27 - Yavru kedi itfaiyecileri terletti   13 : 02 - Gelecek için kodluyorlar   12 : 42 - CHP, emeklilerin derdine "derman" arıyor   12 : 28 - Otomobil bariyere çarptı…   12 : 22 - Türkiye'nin 7 rengi Ereğli'de tek yürek oldu   12 : 12 - Hastane tedavi amaçlı dedi, bakanlık soruşturma açtı
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
 
 
GAZETECİLERE KIYMAYIN EFENDİLER
GAZETECİLERE KIYMAYIN EFENDİLER
11 Ocak 2018 10:14:43

Yazar : İzzet Aslanbay
   
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

10 Ocak Çarşamba akşamı, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ın, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bölgemizdeki gazetecilere verdiği yemeğe katıldık.

Gazeteciliğin, meslek içinden ve dışından yıpratmalarla en vasıfsız, hatta kriminal bir kimliğe dönüştüğü bu günlerde böylesi bir davet nazik ve ince bir davranıştı. Bu nedenle Başkan Uysal ve ekibine teşekkür ediyoruz.

Yemekte, bölgede faaliyet gösteren meslek örgütü temsilcilerine söz hakkı verilmesi de bu nazik davranışın devamıydı. Eğrisiyle doğrusuyla, söz alan meslek temsilcisi arkadaşlarımız dillerinin döndüğünce güne ilişkin düşüncelerini açıkladılar.

Yemekte olması gerekenler kadar, olmamasını tercih ettiğimiz yönler de vardı. Gazeteci olmanın sorumluluğuyla bu konulurda da birkaç söz söylemenin gerekli olduğuna inanıyoruz.

Tabii ki söylenmesi gerekenleri o ortamda da kalkıp bir şekilde söyleyecek cesaretimiz, yeteneğimiz vardı. Ancak davetli olduğumuz bir yerde gerek kişisel gerekse toplumsal bir itirazımızı dillendirmeyi edepli bir davranış olarak görmediğimiz için söz hakkımızı şimdi kullanmayı yeğledik.

Aynı inceliği, davetin sahibi olarak Ereğli Belediye Başkanı'ndan da beklerdik.

Öncelikli olarak, iyi ve nazik düşünülmüş bir şekilde planlanan kutlama yemeğinin ev sahibi olarak Sayın Uysal'ın davetlileri kendisinin karşılaması çok daha nazik olurdu. Yeri, zamanı, saati günle öncesinden açıklanmış bir yemeğe ev sahibi olarak tüm davetlilerden sonra ve yaklaşık bir saat gecikmeyle katılmanın, toplum olarak bizim misafir ağırlama geleneğimizle örtüşmediği kanısındayız.

İnsanız ve gerek işlerimizden dolayı gerekse bizden kaynaklı olmayan nedenlerle gecikebiliriz. Bunu da lisan-ı hal ile orda söylemek, o topluluğa saygının bir gereğidir.

Buraya kadar ifade ettiklerimizi hafif kusur olarak sayabiliriz. Belki yemekte hazır bulunanlar olarak birçoğumuzun çok da üzerinde durmadığı, fark etmediği ve kabahatin büyüğü ise bence Uysal'ın konuşmasının içeriğiydi.

Çalışan Gazeteciler Günü'nde, kendi düzenlediği ve çalışan gazetecileri davet ettiği yemekte, konuşan meslek temsilcilerine cevap vermek, bununla yetinmeyip, konuşmaların içeriğindeki konularla ilgili hükümde bulmak, bununla da yetinmeyip, gazetecilere haber yazma tekniği konusunda ders vermek…

Hatırlatalım, gazeteciler, gazetecilik kimliği, konumu ne olursa olsun bazı kişilerce, bulundukları ortamda eleştirilecek, azarlanacak hatta suçlanması gereken bir kimlik değildir. Böyle bir derdiniz ve niyetiniz varsa da bunu gazetecilerin onuruna verdiğiniz bir yemekte değil, farklı bir mecrada yapmalısınız.

Asıl vahamet ise Sayım Uysal'ın, şu an çeşitli nedenlerle yargılanan ve cezaevlerinde bulunan gazetecilere yönelik ifadeleriydi.

Bunların bir kısmı gazeteci değilmiş zaten. Diğerleri de gazetecilikle ilgili suçlardan dolayı yargılanmıyormuş. Kararı adalete bırakmak gerekirmiş..

İyi de sen kendin adaletten önce hükmü verirken, neden birilerinin bu insanların suçsuzluğunu savunmasından rahatsız oluyor ve cevap veriyorsun.

İyi anlaşılması açısından tek bir örnek vereceğim. Gazetecilik dışı faaliyetlerinden dolayı yargılanıyor dediğin isimlerden birisi Ahmet Şık'tır. Bu isim, ulusal ve uluslar arası meslek kuruluşları ölçülerinde bile gazeteciliği her aşamada verilen ödüllerle tasdik edilmiş örnek bir isimdir.

Bu gün aşağılayıcı bir dille FETÖ dediğiniz darbecilerin yargıyı ele geçirdiği ve şimdi en keskin FETÖ karşıtlarının bile koro halinde darbe liderinin önünde secde ettiği günlerde, savaşan nadir ve saygın isimlerden biridir Ahmet Şık. O zamanda iddia aynıydı. Ahmet Şık gazetecilik faaliyeti yapmıyordu.

Dün Ahmet Şık'ın FETÖ hakkında yazdıklarını bu gün kendi doğrularıymış gibi savunanlar, bu gün yine onu aynı şeyle suçluyor.. Gazetecilik yapmamakla. Hayır, beyler bayanlar. Ahmet tam da gazetecilik yapıyor.

Yarın, devran yine dönecektir. Bu günün güçlüleri yarının suçluları olacaktır. Ve sakın aklınızdan çıkarmayın. Devran döndüğünde, haksız yere suçlandığınızda sizleri yine Ahmet Şık ve onun gibi düşünen, çalışan gazeteciler savunacaktır. Bundan emin olun.. VE GAZETECİLERE KIYMAYIN EFENDİLER

  Bu Yazı Toplam 237 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
CHP, Ereğli'de hükmen mağlup…
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

Keleş, yüzde 10 indirim ..
Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi'nden ..
Ereğli Belediyespor 2. sıraya yerleşti
CHP, emeklilerin derdine "derman" ..
 
 

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Kepez-Kışla yolunda çile bitiyor mu?

YORUMLAR
» Servisçiler, yeni eğitim yılı için kurban kesti
» Öğretmenler, Dünya Öğretmenler Günü'nü kutladı
» Cumhurbaşkanı'nın açıklaması ardından denetimler başladı
» Uysal: "Başarı dileklerimi sunuyorum…"
» Belediye'den bin 5 yüz öğrenciye kırtasiye yardımı…
» Demirtaş: "Koca çınarın gölgesinde herkese yer var!
» 400 maden şehidinin yakını kamuda iş başı yapacak
» Demirtaş: "Laiklikten ödün verilemez"
» Gülüç, Aleyna Tilki'yle coştu…
» Büyük Zafer, Ereğli'de özensiz ve yetersiz katılımla "kutlandı"
 

Magazin  
Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Bakan Kılıç bıçağı eline ..
  Ereğli'de, Pascal Nouma izdihamı
  Nikah masasında transfer pazarlığı
  Zonguldak'ta Model rüzgarı esti
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 13334
  Bugün : 6898
  Toplam: 29893544
   Şuan Çevirimiçi:

 31 konuk,

 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları