13 : 33 - Şahin, gençlere, ekmek kapısı kazandırma sözü verdi   13 : 11 - Yavuzyılmaz: "Kaçak kömür ocakları devletin zaafı olarak algılanıyor"   13 : 02 - Arslan: "Adalet ve demokrasi için mücadelenin tam zamanı"   09 : 31 - Uysal: "Bana aday olmak düşer"   08 : 43 - Gümeli'de, 3 hafta karantina uygulanacak   14 : 46 - Şahin, esnaf ziyaretlerine devam etti   14 : 22 - İzmirlioğlu İlkokulu Projesine BAKKA'dan destek   14 : 07 - Keleş: "Yerli markalar öncelikli tercihimiz olmalı"   13 : 19 - Uysal ve Tosun, Ereğli'de görüştü; ikisi de sır vermedi   12 : 46 - KESK: "OHAL Komisyonu lağvedilmeli"
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
 
 
GAZETECİLERE KIYMAYIN EFENDİLER
GAZETECİLERE KIYMAYIN EFENDİLER
11 Ocak 2018 10:14:43

Yazar : İzzet Aslanbay
   
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

10 Ocak Çarşamba akşamı, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ın, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bölgemizdeki gazetecilere verdiği yemeğe katıldık.

Gazeteciliğin, meslek içinden ve dışından yıpratmalarla en vasıfsız, hatta kriminal bir kimliğe dönüştüğü bu günlerde böylesi bir davet nazik ve ince bir davranıştı. Bu nedenle Başkan Uysal ve ekibine teşekkür ediyoruz.

Yemekte, bölgede faaliyet gösteren meslek örgütü temsilcilerine söz hakkı verilmesi de bu nazik davranışın devamıydı. Eğrisiyle doğrusuyla, söz alan meslek temsilcisi arkadaşlarımız dillerinin döndüğünce güne ilişkin düşüncelerini açıkladılar.

Yemekte olması gerekenler kadar, olmamasını tercih ettiğimiz yönler de vardı. Gazeteci olmanın sorumluluğuyla bu konulurda da birkaç söz söylemenin gerekli olduğuna inanıyoruz.

Tabii ki söylenmesi gerekenleri o ortamda da kalkıp bir şekilde söyleyecek cesaretimiz, yeteneğimiz vardı. Ancak davetli olduğumuz bir yerde gerek kişisel gerekse toplumsal bir itirazımızı dillendirmeyi edepli bir davranış olarak görmediğimiz için söz hakkımızı şimdi kullanmayı yeğledik.

Aynı inceliği, davetin sahibi olarak Ereğli Belediye Başkanı'ndan da beklerdik.

Öncelikli olarak, iyi ve nazik düşünülmüş bir şekilde planlanan kutlama yemeğinin ev sahibi olarak Sayın Uysal'ın davetlileri kendisinin karşılaması çok daha nazik olurdu. Yeri, zamanı, saati günle öncesinden açıklanmış bir yemeğe ev sahibi olarak tüm davetlilerden sonra ve yaklaşık bir saat gecikmeyle katılmanın, toplum olarak bizim misafir ağırlama geleneğimizle örtüşmediği kanısındayız.

İnsanız ve gerek işlerimizden dolayı gerekse bizden kaynaklı olmayan nedenlerle gecikebiliriz. Bunu da lisan-ı hal ile orda söylemek, o topluluğa saygının bir gereğidir.

Buraya kadar ifade ettiklerimizi hafif kusur olarak sayabiliriz. Belki yemekte hazır bulunanlar olarak birçoğumuzun çok da üzerinde durmadığı, fark etmediği ve kabahatin büyüğü ise bence Uysal'ın konuşmasının içeriğiydi.

Çalışan Gazeteciler Günü'nde, kendi düzenlediği ve çalışan gazetecileri davet ettiği yemekte, konuşan meslek temsilcilerine cevap vermek, bununla yetinmeyip, konuşmaların içeriğindeki konularla ilgili hükümde bulmak, bununla da yetinmeyip, gazetecilere haber yazma tekniği konusunda ders vermek…

Hatırlatalım, gazeteciler, gazetecilik kimliği, konumu ne olursa olsun bazı kişilerce, bulundukları ortamda eleştirilecek, azarlanacak hatta suçlanması gereken bir kimlik değildir. Böyle bir derdiniz ve niyetiniz varsa da bunu gazetecilerin onuruna verdiğiniz bir yemekte değil, farklı bir mecrada yapmalısınız.

Asıl vahamet ise Sayım Uysal'ın, şu an çeşitli nedenlerle yargılanan ve cezaevlerinde bulunan gazetecilere yönelik ifadeleriydi.

Bunların bir kısmı gazeteci değilmiş zaten. Diğerleri de gazetecilikle ilgili suçlardan dolayı yargılanmıyormuş. Kararı adalete bırakmak gerekirmiş..

İyi de sen kendin adaletten önce hükmü verirken, neden birilerinin bu insanların suçsuzluğunu savunmasından rahatsız oluyor ve cevap veriyorsun.

İyi anlaşılması açısından tek bir örnek vereceğim. Gazetecilik dışı faaliyetlerinden dolayı yargılanıyor dediğin isimlerden birisi Ahmet Şık'tır. Bu isim, ulusal ve uluslar arası meslek kuruluşları ölçülerinde bile gazeteciliği her aşamada verilen ödüllerle tasdik edilmiş örnek bir isimdir.

Bu gün aşağılayıcı bir dille FETÖ dediğiniz darbecilerin yargıyı ele geçirdiği ve şimdi en keskin FETÖ karşıtlarının bile koro halinde darbe liderinin önünde secde ettiği günlerde, savaşan nadir ve saygın isimlerden biridir Ahmet Şık. O zamanda iddia aynıydı. Ahmet Şık gazetecilik faaliyeti yapmıyordu.

Dün Ahmet Şık'ın FETÖ hakkında yazdıklarını bu gün kendi doğrularıymış gibi savunanlar, bu gün yine onu aynı şeyle suçluyor.. Gazetecilik yapmamakla. Hayır, beyler bayanlar. Ahmet tam da gazetecilik yapıyor.

Yarın, devran yine dönecektir. Bu günün güçlüleri yarının suçluları olacaktır. Ve sakın aklınızdan çıkarmayın. Devran döndüğünde, haksız yere suçlandığınızda sizleri yine Ahmet Şık ve onun gibi düşünen, çalışan gazeteciler savunacaktır. Bundan emin olun.. VE GAZETECİLERE KIYMAYIN EFENDİLER

  Bu Yazı Toplam 245 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"Ve Leddalin Amin" ya da CHP ilçe başkanı seç
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

Yavuzyılmaz: "Kaçak kömür ocakları ..
Arslan: "Adalet ve demokrasi ..
Uysal: "Bana aday olmak düşer"
İzmirlioğlu İlkokulu Projesine BAKKA'dan ..
 
 

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Ereğli Belediyesi, giyecek kumbarası projesini başlattı

YORUMLAR
» Polat: "Önemli olan ülke sevdamızdır"
» Türkmen: "Gülüç'te fark atarak kazanacağız"
» Uysal'da yürek; "TAM OKKA DÖRT YÜZ DİRHEM"
» Uysal neden istifa etti?
» Başkan Uysal, gemileri yaktı !..
» Uysal'dan şok istifa kararı
» Ak Parti SKM başkanını belirledi…
» Şahin: "Ereğli'ye bir ağabey lazım, o ağabey ben olmak istiyorum"
» Ak Parti adayları açıklandı... Ereğli'de Şahin aday...
» Uysal, seçime 3 ay kala cami için karar çıkarttı
 

Magazin  
Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Bakan Kılıç bıçağı eline ..
  Ereğli'de, Pascal Nouma izdihamı
  Nikah masasında transfer pazarlığı
  Zonguldak'ta Model rüzgarı esti
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 14026
  Bugün : 6641
  Toplam: 31192875
   Şuan Çevirimiçi:

 133 konuk,

 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları