12 : 25 - Yola "dikilen" incir ağacı kaldırıldı   12 : 19 - Devrilen ATV sürücüsü ağır yaralandı   20 : 06 - Ocakcı, adaylığını resmen açıkladı...   15 : 57 - Ulusal Tavla Turu beşinci etabı Ereğli'de yapılacak   15 : 49 - Kolu kırılan çocuğun feryadı…   13 : 38 - Bakar: "Yürütülen süreç rant ve talan politikalarına dayanmaktadır"   13 : 26 - OYAK, British Steel'i satın almak için ön anlaşma yaptı   00 : 12 - Kanala uçan aracın imdadına AFAD yetişti   00 : 10 - Jandarma, önlemleri artırdı   17 : 17 - Kazaya karşı, incir ağaçlı tedbir
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
 
 
Ferrarisi'ni satamayan "bilge"; Halil Posbıyık….
Ferrarisi'ni satamayan "bilge"; Halil Posbıyık….
07 Subat 2019 11:47:41

Yazar : İzzet Aslanbay
   
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

Öncelikle belirteyim ki, Halil Posbıyık'ın CHP'nin Ereğli Belediye Başkan Adayı olmasını başından beri isteyip destekledim. CHP'li olmamakla birlikte, Ereğlili olmaktan kaynaklanan bu isteğimin, kendimce bir açıklaması vardı.

Özetle, Ereğli son 5 yılda giderek daha nefes alınamaz, ekonomik küçülmenin yanı sıra kültürel açıdan çölleşen bir kent kimliği kazanmıştı. Buna, nedenlerini ayrı tutmak kaydıyla Ereğli Belediyesi'nin ve kentin yönetimindeki küçümsenemez zaafları eklediğimizde kan değişimi ve yönetim otoritesinin yeniden inşası kaçınılmaz görünüyordu. Bu işin içinden sıyrılabilecek isim ve ekipler de sınırlıydı. Bu gerekçelerden hareketle geçmişteki bıraktığı tüm negatif sonuçlara rağmen Halil Posbıyık, ismi, deneyimi ve seçim kazanma olasılığı hesaba katıldığında tercih edilebilir oluyordu.

Sanırım CHP merkezi de çok uzun süren bir sürecin sonunda tam da bu gerekçelerden hareketle Posbıyık isminde karar kıldı.

ALGI VE GERÇEK

Posbıyık'ın adaylığının açıklanmasıyla süreç iki ayrı içerikte devam etti. Birincisi algı, ikincisi gerçekti.

Hemen belirtelim. Şaşırtıcı olan, Posbıyık'ı ilk andan itibaren seçimin muhtemel galibi gibi gören "algıyı" yaratan Posbıyık'ın kendisi değildi. Ama bu algıyla tezat teşkil eden ve her gün o algıdan parçalar koparan onu ufalayan "gerçeğin" sahibi ise bizzat Halil Bey'in kendisi ve tarzı siyaseti oluyor.

Algının ilk ayağı, Ereğli Belediyesi'nin iyi yönetilmediğiydi. Posbıyık algısı ilk gıdasını buradan aldı. Ardından, Ak Parti'nin adaylık sonrası süreci yönetememesi, mevcut başkanı küstürmesi ve nihayetinde kaçırtması ve başka bir partinin adayına dönüştürmesi, Posbıyık algısının adeta kaymağı oldu.

DEJAVU

Buraya kadar dış etkenlerle büyüyen Posbıyık algısına, Posbıyık'ın kendisi de iradi müdahalede bulunarak büyütmek istemek istedi. İşte tam da gerçeklerin algıyı ufalamaya başladığı, deyim yerindeyse oluşan kredinin erimeye başladığı yer ve an burası. Ofisinde ağırladığı kalabalıklar, kalabalığa yapılan konuşmalar, konuştukça artan hata yapma oranı ve konuşmaların satır aralarında kendini ele veren eski Posbıyık tarzı. Posbıyık'ı bu konuşmalarda dinlerken bazen, bir dejavu hissi yaşatan ifadeler. Oysaki durum bir dejavu değil, sadece algıyla gerçek yer değiştirmeye başlıyor.

KENDİ GELECEĞİNİ KENDİSİ BELİRLEYEBİLİR

Çok geç kalınmış değil ama Posbıyık'ın bu gidişatı durdurması yine kendisine kalıyor. Az konuşmalı. Konuşmaların içeriği kasabaya geri dönen karabasan filminin jeneriği olmaktan çıkmalı. Özgüven ve egosantrik (benmerkezci) ruh hali asla birbirine karıştırılmamalı. Çok çok önemli bir uyarı, kendinden menkul bir aday pozlarında bu denli ısrarcı olmamalı. Posbıyık, tabii ki geçmişte başarılı işler yapmış, bilgi ve deneyim sahibi bir isimdir. Ama son konuşmalarında adeta CHP merkezine kafa tutar bir hale gelen ve inatla tekrarlanan, "adaylığına engel olmaya çalışıldığı, kendisini Ereğli halkının başkan adayı yaptığı" söylemi daha şimdiden "kimseyi takmayacağımın" ilanından başka bir şey değildir. Bu ruh halinin seçim kazanmış bir bünyede ne sonuçlar yaratacağını varın siz düşünün. Burada tekrarlamakta fayda var. Halil Posbıyık'ı aday yapan son tahlilde CHP merkezinin iradesidir. Bun da Posbıyık isminin etkisi vardır, ama parti örgütüyle desteklenmeyen o ismin sandıktaki karşılığı, 2014 seçimlerinin de gerisinde kalmaya mahkumdur. Hele ki algıyla gerçeğin hızla yer değiştirmeye başladığı bir gidişatın sonunda. Posbıyık'ın mutlaka ve mutlaka kendi gerçeğini bilince çıkartarak, o gerçeklikte hatalara yol açan düşünme ve davranma tarzını terk etmesi, kendisini destekleyebilecek ve oy verme ihtimali olan tüm çevrelerle barışık olması kaderini belirleyecektir.

DÖRT ODALI EV

Küçük bir hatırlatma daha. Posbıyık pratik bir zekaya sahiptir. Bu duruma göre anlık espri yapma kabiliyetinde görünen bir gerçek. Ama diğer konularda olduğu gibi espride de bazen abartının dozunu kaçırtıyor. Tabi ki insanlar buna gülebilir. Ancak bazı akıl sahibi insanlar, her espriye gülmez, hatta espri sahibinin kendileriyle alay ettiğini bil düşünebilir.

Son konuşmalarından birinde Posbıyık, sanırım yapılan eleştirilere de cevap olması babında ana ve babadan bu dünyaya züğürt geldiğini ifade ederek mal beyanı yapıyor. Malında gözümüz yok, Allah daha çok versin. Yeter ki içinde İndira Gandi yapıldıktan sonra cebellezi duasıyla sindirilmiş şeyler olmasın ki, Halil Bey buna zaten tenezzül etmez. Kendisinin de dediği gibi her Erdemir emeklisi kadar mal edindiği aşikar. Ama bunu öyle abartılı bir espriyle söyleyince, "Amerika'da, Alaska'da evim var deniyor yok" dedikten sonra elindekileri küçük bir servet gibi göstermesi hakaten gülünç kaçıyor. Hele Kestaneci Mahallesi'nde kendine göre bir saray yavrusu sayılabilecek villayı, "dört odalı evim" diye takdimine hiç gerek yok. Yahu ne var, villam var desen e olacak. Posbıyık, "açım abi" demiyor ama bu fukara edebiyatını bira az daha ileri götürüyor. Ferrarisini Satan Bilge'ye nazire yaparcasına, "seçim masrafları için BMW'mi satışa çıkarttım" derken, içimiz cız ediyor ve "ah keşke Halil Başkan'ın da ferrarisi olaydı da satım masraflarını çıkarsaydı diyesimiz geliyor.

Anladık Halil Başkan… Meclis üyeliğine aday olacaklar ellerini cebine atsın demeye getiriyorsun. Sanırım piyasayı baya bir yükselteceksin. Reklam, kampanya, tanıtım için, özellikle medya kapıma gelmesin diyorsun. Bunu da anladık… Keşke bunu açık söylesen de kıymasaydın canım BMW'ye Halil Başkan….

  Bu Yazı Toplam 658 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 1 )

Ferrarisi'ni satamayan "bilge"; Halil Posbıyık….
BMW GARAJDAAAAA
Gön : handan  13 Subat 2019 : 12:34:12  Zonguldak

Sayfa : [1]
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
POSBIYIKLAR EKOLÜ: BİR TAHT BİR TAÇ YETMEZ BANA

Ocakcı, adaylığını resmen açıkladı...
Ulusal Tavla Turu beşinci ..
Bakar: "Yürütülen süreç rant ..
OYAK, British Steel'i satın ..
 
 

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

İmamoğlu: "İstanbul'a hizmet etmek, Türkiye'ye hizmet etmektir"

YORUMLAR
» THK, 12 bin liralık kurban derisi topladı
» Ömer İncesu yaşama gözlerini yumdu
» Eski belediye binası kültürel buluşma noktası olacak
» 7 YILDIR BEKLİYORLAR!...
» Vatandaş, kaldırım işgaline tepki gösterdi
» Zabıta, iş yerlerinde festival denetimi yaptı
» Kaymakam Çurumluoğlu'ndan 99. Kurtuluş Yılı mesajı
» Posbıyık, her perşembe halk toplantısı yapacak
» Artık aramızda 306 gönüllü-sivil polis var!
» TSO'dan, kardeş ziyareti
 

Magazin  
Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Bakan Kılıç bıçağı eline ..
  Ereğli'de, Pascal Nouma izdihamı
  Nikah masasında transfer pazarlığı
  Zonguldak'ta Model rüzgarı esti
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 18014
  Bugün : 8788
  Toplam: 34848624
   Şuan Çevirimiçi:

 83 konuk,

 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları