19 : 37 - Ereğli Belediyespor, Bartınspor'a boyun eğdi...   19 : 13 - Zonguldak Kömürspor: 2 - Şanlıurfaspor: 0   19 : 01 - Hatipoğlu'ndan Rektör Çufalı'ya ziyaret   15 : 14 - Kızlar iyi başladı…   15 : 04 - Kendi imkanlarıyla "yerli robot" üretti   14 : 59 - Zonguldak, Akdeniz Sahillerini aratmadı…   14 : 53 - Demirtaş: "Sosyal güvenlikte kara delik büyüyor!"   16 : 51 - Ereğli, Milli Takıma 34 sporcu verdi   16 : 45 - Mağaralarda, Anadolu rock rüzgarı esti   14 : 25 - Bektaş: "Muhtarlarımızla her zaman istişare halindeyiz"
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
 
 
Ereğli'nin geleceği mi, "Son Mohikan" fantezisi mi?
Ereğli'nin geleceği mi, "Son Mohikan" fantezisi mi?
11 Ekim 2019 15:31:06

Yazar : İzzet Aslanbay
   
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

Karadeniz Ereğli Belediyesi Basın Bürosu, iki gün önce Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın bir toplantı davetini servis etti.

"Karadeniz Ereğli Geleceği'ni Konuşuyor" sloganıyla duyurusu yapılan bu toplantıya ilişkin Başkan Halil Posbyık imzası taşıyan dijital afişte, "Kentimiz alarm veriyor. Artık buna dur deme zamanı. Ereğli'nin geleceğini konuşacağımız toplantıya katılımınız bizleri onurlandıracaktır" ifadelerine yer verilmiş. Ayrıca toplantının 12 Ekim Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi'nde saat 12.00'de başlayacağı da belirtilmiş. Dijital afişe ilave olarak kaleme alınmış kısa davet yazısında ise tüm siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, derneklere, muhtarlara ve nihayetinde vatandaşlara toplantıya katılma çağrısı yapılmış.

İyi niyetle düşünüldüğü ve çağrıcının resmi sıfatı bir kenara bırakıldığında bile tam bir kentlilik duygusuyla düzenlendiğinden kuşku duyulmayacak bir toplantı ve çağrı.

Buraya kadar her şey güzel.

Ereğli'de yaşayan, kendini Ereğlili hisseden her vatandaşın toplantıya katılması, düşünce açıklaması, alınacak kararlara etki etmesi gibi toplantının çağrı ve muhtevasına ilişkinde söz söyleme hakkı vardır.

Bu hakkımı burada kullanıyorum.

Son söyleyeceğimi de baştan açık açık söyleyerek başlamak istiyorum.

Kenti ilgilendiren her hangi bir konuda ya da bütünlüklü olarak "kentin geleceğine ilişkin" belediye başkanının toplantı düzenlemesi bir haktan öte görevdir. Bu göreve sahip çıktığı için Halil Bey'e teşekkür ediyorum.

ANCAK...

Çok değil daha bir hafta önce, Ereğli Belediye Meclisi toplantısında birinci gün Erdemir'i, (OYAK) ikinci gün ise bazı konularda kendisiyle aynı düşünmeyen herkesi karşısına alan, ağır ifadelerle "eleştiren" Posbıyık ne yazık ki kenti ilgilendiren önemli konularda birleştirici değil, gücü parçalayancı bir imaj sergilemiştir. Bu gün bu çağrı ve toplantıyla belli ki Erdemir karşısında "kentin ortak duyarlılığını" açığa çıkartıp, arkasına almak istemektedir.

Bunun olabilmesi için Başkan Posbıyık öncelikli olarak hoşuna gitmeyen herkesi aynı çuvala doldurup duvara vurma, "şeytanlaştırma" alışkanlığını bir kenara koymalıdır. Bunun ilk adımını da Cumartesi günü düzenlenecek toplantıda atarak, "bir yerlerini yırtan millet vekilinden", "yalaka gazetecilerden" "sayısı bir buçuğu geçmeyen provokatörlerden" özür dilemelidir.

Yok böyle olmaz da "ben Ereğli için savaşan son Mohikan'ım, gelin arkama dizilin, itirazda istemem" havasında olacaksa bu "Ereğli'nin geleceğinin" konuşulduğu bir toplantı değil, Halil Posbıyık'ın artık her cümlesine kadar hıfız ettiğimiz, "Erdemir bizi zehiliyor, üstelik paramızı vermiyor", "belediye batırılmış, işçilerin parasını bile veremiyoruz, böyle giderse dükkanı kapatacağız" ezberini bir kez daha dinlediğimiz ve tek amacı Başkan Posbıyık'ın bireysel stratejisine hizmet eden bir toplantıya dönüşür.

GEÇMİŞ KONUŞULMADAN GELECEK KONUŞULMAZ

Önemli bir diğer husus toplantının içeriğinin duyurulduğu cümlede. Öncelikli olarak "Ereğli'nin geleceği" başlığı son derece muallak bir söz. Ekonomik geleceği mi, siyasi geleceği mi, beşeri ilişkiler mi, sanat mı, spor mu… Ya da bunların hepsi mi? Böylesine muallak bir konuda büyük sayılabilecek bir topluluğu oraya toplayıp, bırakalım sağlıklı sonuçlar almayı, sağlıklı bir diyalog oluşturmak bile güçken, durum yine bizi yukarıda belirttiğimiz "art niyetimize" sürüklüyor. Başkan bizim adımıza Ereğli'nin geleceğini konuşacak, bir kısmımız "yaşa başkan sen olmasan biz bitmişiz" diyeceğiz, bir kısmımız da ezber dışına çıkacağız ve o anda orada "Ereğli düşmanı, provokatör, bir buçuk adam, yalaka" konumuna düşeceğiz.

Başkanımız da yine "Ereğli için savaşan son Mohikan" duruşuyla yakın çevresine ne kadar haklı olduğunu ispatlayacak… Özetle Ereğli'nin geleceği için oluşan platform, Ereğlililerin ayrıştırıldığı, hakiki Ereğlililerle, provokatör Ereğlililerin cepheleştiği bir sonuca yol açacak.

Ve en önemlisi, gelecek konuşulacaksa, az da olsa geçmiş adına biraz muhasebe yapılmalı. Muhakkak ki muhasebeyi de geçmişte bu kenti yöneten, yönetiminde etkili olan isimlerin yapması, varsa hatalarını orada kabullenmesi, özeleştiri vermesi doğru olandır.

Geçmişe ilişkin kimseyi suçlamadan, kendi hatasını ortaya koymayan hiç kimsenin de Ereğli'nin geleceği diye bir derdi olmayacağı açıktır.

Kişisel olarak bu toplantıyı "iyi niyetli", sonuç almaktan çok popülist yanı ağır basan, biraz da "hava yakalamaya" dönük bir girişim olarak not ediyor, bahsettiğim iki konuda (ayrıştırıcı dil ve geçmişin özeleştirisi) en azından birkaç kelime söylenmesini, toplantının samimiyeti açısından vaz geçilmez görüyorum.

  Bu Yazı Toplam 603 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 1 )

Ereğli'nin geleceği mi, "Son Mohikan" fantezisi mi?
Türk askeri savaşta onun malına göz dikmiş birisi yanına yağmalayıcı atıyor
Gön : Türk askeri  11 Ekim 2019 : 16:41:35  Ankara

Sayfa : [1]
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Ereğli'nin geleceği mi, "Son Mohikan" fantezi

Ereğli Belediyespor, Bartınspor'a boyun ..
Kızlar iyi başladı…
Demirtaş: "Sosyal güvenlikte kara ..
Bektaş: "Muhtarlarımızla her zaman ..
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

İmamoğlu: "İstanbul'a hizmet etmek, Türkiye'ye hizmet etmektir"

YORUMLAR
» Öğberliler'den İstiklal Marşlı destek…
» Posbıyık: "Yasalar ne derse desin OYAK suçludur"
» 149 Kişi alınacak, bin 755 kişi başvurdu
» Çakır, yeni açılan okulları ziyaret etti
» Ala ve Kıran son yolculuklarına uğurlandı
» Türeli: "Özel okul zinciri olan bir bakandan ne beklenebilir?"
» Ereğli'nin yedi renkli "çiçeği" mezarı başında anıldı
» Alaplılılar, (ALTIN)cı Filo'ya karşı harekete geçti
» Devlet Hastanesi'ne 2 atama yapıldı
» "Erdemir'in bölge halkının geleceğini hiçe saydığı doğru mudur?"
 

Magazin  
Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Bakan Kılıç bıçağı eline ..
  Ereğli'de, Pascal Nouma izdihamı
  Nikah masasında transfer pazarlığı
  Zonguldak'ta Model rüzgarı esti
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 14159
  Bugün : 5182
  Toplam: 36122924
   Şuan Çevirimiçi:

 76 konuk,

 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et

Hay&NS web katalogları