19 : 36 - Ak Parti ve CHP'de belediye meclis üyeleri yeni isimlerden oluştu   16 : 08 - Kantarcı: "Olay galibiyet veya hezimet değildir"   16 : 03 - SERA OSB yatırım programına alındı   13 : 55 - Suç örgütüne operasyon: 9 gözaltı   13 : 15 - İnsan hakları savunucuları da Posbıyık'ın listesinden rahatsız   12 : 06 - Özhaseki, Ayan'ın ortak aday olduğu iddialarını yalanladı   12 : 01 - Eski Bakan Çakan, haberlere yanıt verdi...   01 : 35 - Kaya, parti andını okuyarak başladı...   01 : 24 - Posbıyık'ın basın bürosundan, Demirtaş'ı suçlayan açıklama   01 : 05 - CHP Çaycuma yönetimi görevden alındı
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
Çakır: "Ereğli'nin hakkını kimseye yedirtmem"
Çakır: "Ereğli'nin hakkını kimseye yedirtmem"

Ak Parti Karadeniz Ereğli İlçe başkanı Fatih Çakır, "Örgüt olarak, Ereğli'nin her sorununa vakıfız ve çözüm noktasında her geçen gün yol kat ediyoruz. Bunları devam ettireceğiz. Ereğli her şeyi hak ediyor. Ereğli'nin hakkını kimsenin yemesine müsaade etmeyeceğiz. Özellikle söylüyorum. Hangi lobi olursa olsun. Ama Ereğli'nin hakkına sonuna kadar sahip çıkacağız" dedi. Çakır, Demokrat FM'de konuk olduğu Kara Tren programında, kendisine eleştiri getiren bazı isimleri de "Tarlada izi olmayanın harmanda nasıl izi oluyor" diyerek, bu isimlerin, 2014 yerel seçimlerinde CHP adayı Halil Posbıyık'a çalıştıklarını iddia etti.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 16 Ocak 2018 16 : 59 

Karadeniz Ereğli Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, Ereğli Demokrat Radyo'da, Şenol Azman'ın hazırlayıp sunduğu Kara Tren Programı'na konuk oldu.

 

Azman, "Ak Parti'nin gülen yüzü" olarak anons ettiği Çakır'a, "Fatih Çakır kim?" sorusunu sorarak programa başladı.

İşte Çakır'ın, Azman'ın sorularına verdiği cevapların tamamı:

FATİH ÇAKIR KİMDİR?

Azman: Biz sizi tanıyoruz ama yine de kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Fatih Çakır kim?

Çakır: Öncelikle tüm dinleyenleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ayrıca vatandaşla buluşmamız için bu imkanı tanıdığınız için size ve Demokrat FM'e teşekkür ediyorum.  Fatih Çakır, 28-12 ama gerçekte 21-12 1977 Karadeniz Ereğli doğumlu. İlk, orta ve lise tahsilimi Karadeniz Ereğli'de gerçekleştirdikten sonra Afyon Bolvadin Meslek Yüksek Okulu'nda 2 yıllık işletme okudum. 1998 yılında Ereğli'ye döndüğümde evlendim. 1999 yılından beri de Ereğli'de iş hayatına devam ediyorum.  İş hayatına devam ederken Açık Öğretim'e dikey geçiş yaparak 4 yıllık işletmeyi de bitirdim. Onun akabinde de yüksek lisans yapma imkanım oldu. Yüksek Lisansımı İstanbul'da özel Fatih Üniversitesi'nde gerçekleştirdim. Bu arada 2007'de askere gittim. Daha sonra çeşitli görevlerde bulundum. 2009'da meclis üyeliği adaylığım var. 2012 yılından beri de İlçe Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Evliyim, 3 çocuğum var. Bir kızım üniversite okuyor. Bir oğlum lise birde, diğer oğlum da ilkokul ikide okuyor. Eşim de yüksek okul mezunu ve ev hanımı. Sağolsun bana her zaman destek oluyor. Bu davanın, misyonun insanı. Üniversitede ben Milli Gençlik Vakfı'nın okul başkanıyken eşim de kadın kolları başkanıydı. Tanışmamızda orada oldu. Milli Görüş kökenliyiz. Ailem, akrabalarım da Ereğli'de tanınan bilinen insanlar ve bu siyasi çizgiden geliyorlar. Şimdi de Ak Parti vasıtasıyla milletimize hizmet etmeye çalışıyoruz.

KENDİNİZİ BAŞARILI BULUYOR MUSUNUZ?

Azman: Kendinizi başarılı buluyor musunuz?

Çakır: Önemli olan, bizi milletimizin başarılı bulup bulmaması. Yani her insan kendisini aynanın karşısında olumlu eleştirir. İnsan kendine kıyamaz. Ama vatandaşımız nasıl değerlendiriyor. Medya, basın nasıl değerlendiriyor. Önemli olan bu. Bizden önce de çok başarılı ilçe başkanlarımız oldu. Bizden sonra da olacak. Önemli olan arkamızda başarılı bir grafik çizmeye çalışmak. Yetebildiğimiz, yetişebildiğimiz kadar milletimizin derdiyle dertlenmeye çalışıyoruz.

Ereğli yaklaşık 175 bin nüfusa sahip. 5 yıldır da görevde kalınca, tanınma oranımız yüksek ve inanın bazen vatandaşlarımızdan gelen telefon sayısı 300 buluyor. Bunun ancak 100-120'sine bakmak mümkün. Bu nedenle bazen kulağıma geliyor, vatandaşımız haklı olarak başkana ulaşamıyoruz diyor. Ama inanın Ereğli'de, Zonguldak'ta, Ankara'da hep Ereğli için uğraşıyoruz. Yani sabah 9'da kendi işime gidiyorsam saat 10'dan sonra gece yarısına kadar vatandaşlarımızın, Ereğli'nin sorunlarıyla ilgileniyorum. Eğer bu şehirde ilçe başkanlığı yapıyorsam bu şehrin tüm sıkıntısını bilmek zorundayım.

Azman: Ben, kendinizi başarılı buluyor musunuz diye sordum. Yaklaşık 2 paragraf konuştunuz ama ben cevabımı alamadım. Şöyle sıralayayım. Başarılıyım, başarısızım, fikrim yok, diyebilirsiniz.

Çakır: Değdim gibi her insan kendini başarılı görür. Ama net cevap istiyorsanız, evet kendimi başarılı buluyorum.

EŞİNİZDEN ELEŞTİRİ ALIYOR MUSUNUZ?

Azman: bu başarınızın ardında eşiniz var mı? Yoksa, "fatih ben senin bu telefon traiğinden bıktım. Biz ne zaman bir çay içeceğiz, pikniğe gideceğiz" gibi eleştiriler alıyor musunuz?

Çakır: Siyasetçi Ereğli gibi bir yerde şu özellikleri taşımalı. Bir kere zamanınız bol olmalı. İşiniz de buna uygun olmalı. Yani işinize günde 1 saat zaman ayırınca yetmeli. Mutlaka eşimiz ve çocuklarımız özveri göstermeli. Yoksa tahammül edilebilir bir olay değil. Pazarı yok, yıllık tatili yok. Ama dediğim gibi eşimde bu davaya ideolojik olarak inandığı için ve genç yaşta evlenirken de bu dava içinde olduğumuzdan tüm bunları konuşarak evlendik. Sağ olsun eşim de çocuklarımda bu konuda hem anlayış gösteriyor hem de destekliyorlar.

EKİBİNİZLE NASIL ÇALIŞIYORSUNUZ?

Azman: Yoğun bir çalışma temponuz var. 300 telefondan bahsettiniz. Yardımcılarınız kimler. Bunları hangi kritere göre seçtiniz ve yoğunluğunuzu paylaşıyor musunuz? Mesela neden ben hep Fatih Çakır'ı arayım ki?

Çakır: Bizim toplumda maalesef her yerde durum bu. Belediye olur, oda olur, diğer siyasi partiler olur, herkesin direk birinci adamla görüşme gibi bir alışkanlığı var. Yani daha farklı sorunları sekreterle veya yardımcıyla çözebilse bile illa başkanla görüşmek istiyor. Görüşmediğiniz zamanda çok rahat duygusal bir kırılma olabiliyor. Daha önceki yönetimimiz 25 kişiydi şu an 25 kişi.

Azman: Ama biz hep Fatih Çakır'ı görüyoruz. Onlar neden yanınızda yok ya da çok bilinmiyor?

Çakır: Öyle değil aslında. Her zaman beraberiz ve şu anki 25 kişiden 15'i daha önce de yönetimde yer alan arkadaşlar. Yani 5 senedir bizimle beraberler ve giderek daha çok tanınıyorlar. Tabii ki iş durumlarını, zaman ayırabilme durumlarını hesaba katmak lazım. Ama ben yeterli desteği alabiliyorum. Herkesin bir görevi var. Görev dağılımı var ve herkes kendi alanında çalışıyor.

BURADAN BİR MALZEME BULURUM DİYE SEVİNENLER VAR

Azman: Sizde genelde tek adayla genel kurula gidiliyor. Son yaptığınız genel kurulda da tek aday sizdiniz ama aldığınız oy delege sayınızın yarısından azdı. Neden delegeleri salonda tutamadınız.

Çakır: Genel bir kanı var. Nasılsa ben oy versem de vermesem de seçilecek. Birde biliyorsunuz 400 delege imza ile hazırdı salonda. Ancak konuşmalar uzadı, işe gidecek vatandaşlar var. Bir de sayın bakanımızı yemeğe çıkarmak zorunda kalınca bazı delegelerimiz o an salondan ayrıldı. Ama bu durum bütün siyasi partilerde üç aşağı beş yukarı böyledir. Önemli olan bir kişi başarılı mı değil mi, bunu eleştirmek lazım.  Yoksa ben buradan bir malzeme bulurum diye sevinen arkadaşlarımız var. Biz bu insanlarla geçmişte siyaset yaptık. Ben onları biliyorum. Ama ben şunu biliyorum. Beş senedir Ereğli'de girdiğimiz tüm seçimlerde milletimizin desteğiyle birinci parti olmuşuz. Biz çalışıyoruz. Tabii ki meyve veren ağacı taşlayacaklar. Tabii ki yerel seçimlerde gidip rakip partiye çalışıp da internet başında kendini çok başarılı bulanlar var. Sanki bizden daha Ak partili gibi davranıyorlar. Ama bakın 2014 karnesine gidip rakip partinin başkan adayına çalışmış. Ama Ak Parti'de bizi eleştirme hakkını da buluyorlar.

Azman: Yani Ak Partili üyelerden Halil Posbıyık'a oy verenler var mı diyorsunuz?

Çakır: Ak Parti üyeleri değil onlar. Kendilerini bilirler. Onların Ak Parti'den ziyade kendi duyguları ön plandadır. Onların derdi aman Fatih şuraya aday olmasın, buraya aday olmasın. Kardeşim aday olursa Ereğli'ye faydası mı olur, zararı mı olur? Melse Ereğli mi yoksa sizin duygularınız mı? Böyle bir dünya yok.

Ben bu güne kadar partim önüme kimi aday oalrak koymuşsa ondan daha çok çalışmışımdır. Fazlı Beyle çalıştım. Ercan Beyle çalıştım. Faruk Beyle çalıştım. Uysal'la çalıştım. Bunu tüm partililer görüyor. Basın da görüyor. Anamız dinimiz ağladı. Ama adam 2014 seçimlerinde gidecek Halil Posbıyık'a çalışacak. Ondan sonra da klavye başında delikanlılık yapacak. Kardeşim sen Ak parti'ye oy verdin mi, kazansın diye çalıştın mı? Senin Hüseyin Uysal'ın başkan olmasında ne katkın var? Yok. Ama sorsan en kral belediyesi o. En kral Hüseyin Uysalcı o. Teşkilatçı o. Bizim zamanımızda şöyleydi, böyleydi. Onlar kendilerini biliyor. Ama biz her şeye ve herkese rağmen Ereğli'ye hizmet edeceğiz.

İL KONGRESİNE NEDEN CUMHURBAŞKANI GELMİYOR?

Azman. 20 Ocak'ta Zonguldak İl Kongreniz var. Başbakan gelecek. Neden kongreye Genel Başkan gelmiyor?

Çakır: 16 Nisan referandumunda Cumhurbaşkanımızın gitmediği yerlere şimdi cumhurbaşkanımız gidiyor. 16 Nisan'da Zonguldak'a geldiği için Cumhurbaşkanımız şimdi gidemediği yerlere gitmeye gayret ediyor. Partimizin planlaması da böyle.

Sayın başbakanımız geliyor. Ben şimdiden kongremizin partimize tüm Zonguldak'a hayırlı olmasını dikliyorum. Ereğli olarak hem delege hem de katılım anlamında önemli bir destek vereceğiz. Zonguldak'ın en büyük ilçesiyiz. Buradan araçlarımızı kaldıracağız. Bir düğün, şölen havasında Başbakanımızı Zonguldak'ta karşılayacağız. İl kongerlerinden sonra olağan genel kongremiz yapılacak. Yeni yapılanmaya göre yönetimler daraltıldı. 50 olan il yönetimi 30'a düştü. Zonguldak'ımıza hizmet edecek bir il yönetiminin şekilleneceğine inanıyorum.

Azman: Ereğli kaç kişi sokacak il yönetimine, siz de var mısınız?

Çakır: İlçe başkanları il yönetiminde görev almıyor. Ama Ereğli'miz gerekli ağırlığı ve layıkıyla temsilini bulacaktır. Şu an listelere ilişkin netleşmiş bir durum yok. Ereğli'den en az iki kişinin olacağını düşünüyorum.

ERDEMİR KAMU TEMBELLİĞİ YARATTI

Azman: Asgari ücret bin 604 lira olarak açıklandı ve açlık sınırının altında. Günde 300 telefon alıyorum dediniz. Hiç mi biz bu parayla geçinemiyorum diyen yok?

Çakır: Biz zaten her gün mahallelerde, köylerde insanlarımızla iç içeyiz. Yüz yüzeyiz. Vatandaşımız bunu bize yüz yüze söylüyor zaten. Evet Ereğli alıştığı hayat standartlarının altına geldi. Bir Bartın'a, bir Düzce'ye göre çok daha sıkıntılı bir konumdayız. Ama Bir de Türkiye ortalaması var. Evet bu gün Düzce'de işsizlik yok. Ereğli'de ise insanlar iş arıyor. Biz geçmişte10 yıl 20 yıl sonrasını göremeyen insanların yönettiği Ereğli'de maalesef bu sıkıntıları yaşıyoruz. Erdemir bize yeter, TTK bize yeter zihniyetiyle geldiğimiz nokta burası. Bunlarla ilgili de çözüm önerilerimiz var ve inşallah Ereğli'yi hak ettiği yerlere getireceğiz. Ereğli'nin mutlaka Erdemir ve TTK dışındaki sektörleri geliştirmesi lazım. Erdemir bizi kamu tembelliği dediğimiz, kamunun girişimciliği öldürdüğü dediğimiz hale soktu. Ereğli'de girişimcilik anlamında büyük sıkıntı var. Olanlar da yeni yeni oluyor. Bundan sonra da artarak devam edecek. Bir turizm, tersanelerin liman oluşu ve üniversitenin geliştirilmesi, dayanıklı tüketim eşyası üretimi ve benzerini mutlaka geliştirmeliyiz. Asi halde Erdemir'i de masaya yatırmak durumundayız. Biz devlet olarak taşeronları kadroya aldık. İnşallah özel sektörde de taşeronlar kadroya alınır. Kar açıklamalrını görüyoruz. Bu karın en azından bir kısmını da emekçi kardeşlerimizle paylaşırlar umarım.

Azman: Asgari ücret içinize sindi mi?

Çakır: Kim 2 bin lira 2 bin 500 lira vermek istemez. Ama öyle olduğunda sigorta ödemeyen veya başka yerlerden kaçak yapacak işverenler olacak. Bunları düşünmeliyiz. Eğer üretimi artırırsak ve bu üretimden herkese düşen payı artırırsak sorunu ancak öyle çözeriz.

DİNLEYİCİ SORULARI

Azman: Gelen bir soru var. 3 Mart 2016'da Armutlucuma da sağlık ocağı sözü verdiniz, neden sözünüzde durmadınız diye sormuş bir vatandaş. Başka bir soru, 2019 yılında vekilliği mi yoksa belediye başkanlığına mı hazırlanıyor. Armutlucuma Derneği olarak yol için sizinle Ankara'ya gidelim demişler, neden onlarla Ankara'ya gitmediniz? Telefondan aramamıza rağmen bize cevap vermediniz de diyor.

Çakır: Sağlık ocağı sözü verdiğimizde İl Sağlık Müdürümüzü götürdük orda muhtarlarımızla bir toplantı yaptık. Bize bir yer gösterin sağlık ocağı yapılsın dedik. Ama muhtarlar ortak bir yer gösteremedi. En son boş bir bina vardı. Geçici olarak orayı yapalım dedik. Bizden kira istediler. İl Sağlık Müdürümüz de bunun için ödenek sağlamak gerektiğini belirtti. Yazışmaların uzun süreceğini söyledi. Yani biz verdiğimiz sözlerin arkasındayız.

Ereğli Devrek yoluna gelirsek. Bizim oradaki muhatabımız seçilmiş muhtarlardır. Muhtarlarımızla dönem dönem bir araya geliyoruz. Geçenlerde yol durdu dediler gittik baktık. Ama böyle bir şey söz konusu değil ve Allah'ın izniyle bu yıl bitecek. Şimdi yolun sıcak asfaltlı karışıma dönüştürülme çalışmasını yürütüyoruz. Yoğun bir şekilde çalışma devam edecek. Bu yolla ilgili hem önceki döenm hem de şimdiki vekillerimizin yoğun çabaları oldu. En son sayın vekilimiz Çaturoğlu ve ben bu yola ilişkin bir lobi faaliyetiyle mücadele etmek zorunda kaldık. Çok kişi bu yolun Zonguldak Ankara yolunu by-pas edecek diye karşı çıktı. Her şeye rağmen Sayın Çaturoğlu ile birlikte bu süreci sonuna kadar götürdük. Sayın Başbakanımız bize Ereğli Zonguldak yolu bitmeden, Ereğli Devrek yoluna ödenek veremeyiz dedi. Biz de Ereğli Zonguldak yolu ihalesinin hemen ardından Devrek yolunun ihalesini yaptık.

SIRF, KAREDE BİZ NEDEN YOKUZ DİYE…

Bizimle beraber neden Ankara'ya gitmedi deniyor. Her dernekle bir yere gidemeyebiliriz. Önemli olan o yola hizmet ediyor muyuz, etmiyor muyuz. Bizim dönemimizde bu yol Çaylıoğlu'na kadar ham olarak bitti. Armutlucuma'daki menfez bağlantı çalışmaları çok hızlı gitti. Kar yağıncaya kadar aynı kapasiteyle çalışılacak ve bu yıl sonu hizmete açılacak.

Bakın bu alkışlanacak ve Ereğli'de yapılan en önemli işlerden birisi olmasına rağmen burada bile, sırf biz neden bu fotoğraf karesinde öne çıkmadık diye eleştiriliyor.

Biz bu yolun gerekliliğini Zonguldak lobisine, Ankara'daki bazı lobilere karşı anlata anlata ortaya koyduk. Kimileri 3 tane köy için bu para harcanır mı diye karşı çıktı. Biz bu noktada Sayın Çaturoğlu ile birlikte direnç gösterdik.

Ama bunu sırf birileri yaptı diye küçümsemek, Ereğli sevdalısı olmakla açıklanamaz diye düşünüyorum.

Biz enerjimizi birbirimize harcayarak bir yere varamayız. Aman Fatih önde olmasın, şu olmasın… Bundan ziyade Ereğli ön planda olsun.

Biz bölge muhtarlarıyla sürekli görüşüyoruz. Ama ben dernek kurdum benimle neden görüşülmüyor  bu olmaz. O zaman ikilik çıkıyor üçlük çıkıyor. Biz tabi ki muhtarlarımızı muhatap alacağız.

HALİL POSBIYIK'LA ANLAŞMA YAPTINIZ MI?

Azman: Az önce isim vermeden eleştirdiniz? Belediye seçimlerinde rakip partiye çalıştılar diye? Bir dinleyicimiz buna cevaben size soruyor. 2004 yılında Halil Posbıyık'la nerede nasıl anlaşma yaptılar diyor. İkinci soru, Hüseyin Usal'ın seçildiği yerel seç.imlerde Çakır Gülüç'te mi yoksa Ereğli'de mi çalıştı diyor. Üç, ben meclis listesinin ilk onuna kendi adamlarımı yerleştirdim. Seçimi kazanamayız, benim adamlarım meclise girer, gerisini onlar düşünsün dediniz mi? Kime samimiyet dersi veriyor diye de eklemiş.

Çakır: O dönem Ereğli'deki tüm partililerimiz, basın herkes biliyor. Kayıtlar, fotoğraflar var. Biz Ereğli'de çalıştık. Ereğli programı gece tamamlandığında da bir saatliğine Gülüç'e uğradım. Gülüç'e sadece haftada bir gün ayırdım. Ama arkadaşlar algı operasyonları yapmaya çalıştıkları için bunlar doğaldır.

İkincisi biz o günde inandık belediyeyi alacağımıza ki bunu genel nerkezde genel başkan yardımcılarımızın önünde de söyledim. Yanımızda Sayın Uysal ve İl Başkanımız Hamdi Uçar vardı. Aynen söylediğim söz, biz ya çok az bir oy farkıyla alacağız ya da az bir farkla kaybedeceğiz. Ama ciddi bir hata yapmasak az bir farkla alacağız dedim.

2004 yılında hiçbir partiye, Ak Parti dışında –ki kurulmadan önce Refah Partisi'ne oy verdim- başka bir partiye oy vermemiş, çalışmamış bir insanım. Umut Feneri Derneği'nde de başarılı çalışmalar yaptık. Dışarıdan birileri böyle algılamış olabilirler. İspata davet ederim. Öyle iftira atmakla bu işler olmuyor. Ama ben kendisinin 2014'te kendisinin Posbıyık'a çalıştığını biliyorum. Ereğli'de biliyor. Hatta bu gün Başkanımızın işe aldığı kişiler de o gün Halil Posbıyık'a çalışıyor olabilir. Bunlara çok takılmıyoruz. Biz Ereğli'nin tümünü kucaklama taraftarıyız. Ama bu arkadaşların derdi ayrı. Tarlada izi olmayanın harmanda nasıl izi oluyor. Bazıları 2014'te cesaret edip Halil Posbıyık'ın karşısında aday bile olamazken bizim tüm gücümüzle onun karşısında yaptıklarımız, radyo konuşmalarımız, beyanlarımız ortada.

Ama 2014'te tarlada zerre izi olmayan arkadaşlar bize ahkam kesmeye kalkmasınlar. Biz Ereğli'de kimin nereye çalıştığını, ne yaptığını biliyoruz. Olabilir o arkadaşlar o gün çalışmıştır. Kazanacağımıza inanmamıştır. Bu gün inanmışlarsa gelsinler Ereğli'ye hizmet etmeye devam edelim. Biz Ereğli'yi sevdiğimiz için, Ereğli'de Ereğli'ye hizmet etmeye çalışıyoruz. Buyursunlar gelsinler, onlar da hizmet etsinler.

MUKTEDİR MİSİNİZ?

Azman: Eleştirileriniz arsında girişimciliğin olmadığı, proje geliştirilmediği eleştiriniz vardı. Ama nasıl olsun. Kent Konseyi eski başkanı şu anda CHP yönetiminde, şimdi ki başkanı CHP milletvekili adayı. Yani siz iktidarsınız ama muktedir misiniz? Sanki şu ana kadar bir muhalefet partisi temsilcisi gibi konuştunuz. Çakır: İktidar partisi ilçe başkanıyım. Şunu söylemeye çalışıyorum. Bu şehir Erdemir özelleştirmeden önce gelmek isteyen başka sektörlere yardımcı olan anlayışlar olsaydı bu halde olmazdık.

Azman: Posbıyık'tan mı bahsediyorsunuz?

Çakır: Bunca yıllık emekleri var. Geçmişte hizmet vermiş insanların üzerinden eleştiri yapmak istemiyorum. Ama o gün buna sessiz kalan tüm STK'lar, tüm halkımız, ya boru profil fabrikalarının Akçakoca'da ne işi var. Bunlara Ereğli'de yer gösterilmeyip Akçakoca'ya gönderildikleri zaman hangi STK'dan, hangi partiden, hangi vatandaşımızdan ses geldi. Buna sessiz kalanlar bu gün bunun çilesini çekmek zorunda. Ama sadece onlar çekmiyor. Benim köyümdeki garip kardeşimde çekiyor.

EĞİTİM SORUNLARI

Azman: Ben sizi başarılı bulduğumu söyledim. Ama şimdi gerçek karneye eğitime geldik. Eğitimle ilgili sizin çektiğiniz çok fotoğraf var. En çok gelen eleştiri. Ankara'ya gidiyor, sürekli fotoğraf çektiriyor ama icraat yok. İyi santrafor ama gol atamıyor. Saha iyi, çim iyi, hava iyi ama Ereğli'nin hanesine yazılan gol yok.  İkili eğitime halen devam edildiğini biliyor musunuz.

Çakır: Beş senedir görevdeyiz. Bu beş senede yaklaşık25 okul Ereğli'ye kazandırdık. 35 bine yakın öğrencimiz 2 bine yakında milli eğitim personelimiz var. Sadece 2. yarıya yetiştireceğimiz okullardan bahsediyorum. Kız İmam hatip Lisesi, Orhan Oğuz Ortaokulu, Mesleki Eğitim Merkezi. Her sene 4 veya 5 okul alıyoruz. Melih Şule Ortaokulu da devam ediyor. Yani 4 okul inşası devam ediyor. Yeni planlamada da 4-5 okulu alıyoruz. Cumhuriyet'in altına orayı rahatlatacak bir ilave ortaokul, Kepez'e ilkokul, Gülüç'teki mevcut okulu yıkıp yerine 16 artı 16 derslikli bir ilk bir ortaokul planlandı. 2019 yılı itibariyle Ereğli tekli eğitime geçecek. Şu anda tekli eğitim yapmayan okul sayısı sekiz. Bunların hepsini takip ediyoruz.

Atatürk Ortaokulu'nun 1 milyon 300 bin liralık güçlendireme ihalesi yapıldı. Gecikmenin nedeni, bizler yıkılsın yerine yenisi yapılsın diye ısrar ettik. Bakanlıktan 2 kez üniversiteden bir kez mühendisler incelemeye geldi. Güçlendirme maliyeti yüzde 40'ı geçmiyorsa yıkıma karar verilmiyor. Bu okulda 42 derslik var. Yani yensisini yapmak 10 milyonu bulur.  Yani hasar 4 milyonun üzerinde olursa ancak yenisi yapılabilir. Geçtiğimiz Kasım'da bu ihale yapıldı. İhaleleri alan firmaların güvenlik soruşturmasının uzaması nedeniyle süreç uzadı. Eski Ereğli Lisesi, şu anki Merkez Anadolu Lisesi ihalesi tamamlanalı 3,5 ay oldu. Orda da firmaların güvenlik soruşturması sürüyor.

Milli eğitimde çok ciddi yol aldık. 34 bin öğrenciyle Zonguldak'ın en fazla öğrencisine sahip ilçeyiz. Sınavlarda okullarımızın başarı sıralaması yüksek.

GÜLÜÇ VE ORMANLI'YI NEDEN KAYBETTİNİZ?

Azman. Tekrar siyasete dönersek, Gülüç ve Ormanlı Belediyesi'ni neden kaybettiniz? Ormanlı'da Menmet Erdoğdu'yu neden ilçe başkanlığından aldınız?

Mehmet Erdoğdu, Ormanlı'da Belediye Başkanı idi. Seçimde kaybettikten sonra görevden alındı. Benim Ormanlı'da adayım Sayın Bayram Başol'du. Bunu İl Başkanımız'la da imzalaöıştık. Ama Ercan Bey İl Başkanı ile yaptığı görüşmeden sonra aday Nail Ekşi oldu. Kandilli'de benim adayım Sayın Bekir Çolak'tı. Ama Mustafa Güldalı kardeşimiz aday oldu. Yani benim önerilerimin hiç birinde sıkıntı yok. Gülüç'e gelecek olursak, siz daha iyi bilirsiniz, milletimiz de bilir Gülüç'ü. Biz Gülüç'te terse çalışanları da biliriz. Orada FETÖ şle alakalı durumu da herkes yakından biliyor. FETÖ'nün oy oranının olduğu bir yerdi ve 86 oyla kaybettik. Ama sırf Fatih çakır başarılı gözükmesin diye kimin nereye çalıştığını herkes biliyor. Bu dünyada olmazsa bile öbür dünyada mutlaka karşı karşıya geliriz. Ama biz Ereğli'de çalıştık. Tüm basını açıp bakın. Hepsinde konuşmuşuz, tüm organizasyonu biz yapmışız. Tabii ki Ercan Beyin de ciddi katkısı var.

BELEDİYEDE İŞTEN ATILANLAR

Azman. Bir gazeteci arkadaş sormuş. Belediyeden atılan onca insan var. Neden sahip çıkmıyor? Uysal'ın köylülerini, yakınlarını işe yerleştirmesine neden karşı çıkmıyor diyor. Seçimlerde Ak parti'ye küfredenlerin belediyeye alındığından haberi yok mu? Fatih Çakır belediyeye kaç kişiyi işe koydu?

Çakır: Bazı şeyleri parti disiplini içerisinde söylemek lazım. Biz bunları yetkili organlarımızda, vekillerimizle, belediye başkanımızla değerlendiriyoruz. İlçe Başkanı olarak, seçim kazanıldıktan sonra 10-15 kişiye referans olduk. Benim hiçbir akrabam belediyede çalışmıyor. Milletle beraber girecekse benim akrabam girer. Başka türlü olamaz. Bu konularda başkanımız yetkilidir. Alımlarda akrabaları çok mu bunu bilemem. Zamanı gelince bunlar artı eksileriyle değerlendirilir. Ancak ben İlçe Başkanı olarak ilk zamanlarda 10-15 kişi dışında kimseye referans olmadım.

PARTİNİN GELİRLERİ

Azman: Partinizin yemek, organize ve faaliyetlerinin bir maliyeti var. Gelirleriniz nereden geliyor? Bize gelen iddia yapılan milli eğitim ihalelerinden müteahhitlerden fon alınıyor.

Çakır: Bunu söyleyenleri ispata davet ederim. İspat edilirse de gerekeni yaparım. Beş yıldır ilçe başkanlığı yapıyorum. Hiç kimse akçeli işlerle adımızı bir araya getiremez.  Gelirlerimizin bir kısmını genel merkez gönderir. Yine yönetim kurulu üyelerimizin desteği olur. Geri kalanı da bu kardeşiniz kendi imkanları dahilinde sağlar.

Göreve geldikten sonra, aslan yattığı yerden belli olur dedik, binamızı yeniledik. Yaptığımız organizasyonları iyi yerlerde yapmaya gayret ettik. Misafirlerimizi bu şekilde ağırladık. Şüpesiz eski ilçe başkanlarımızdan destek verenler oldu. Sayın vekillerimiz olur, biz oluruz. Ama bunun dışında okul müteahitiymiş, biz bunları tanıma bile tanımayız. Okulu yapar giderler. Biz sadece okulun eksiği varsa arar bulur onu yaptırırız.

Bunu kim söylüyorsa ispata davet ederim ve gereğini yaparım. Ama bu tür şeyleri söylemek çok kolay olmasa gerekir.

Azman: Bunu söyleyen, partinizde üst düzey görev yapmış birisi.

Çakır: Kimse, sizi yanlış yönlendirmiş. Ama hamd olsun biz kendi imkanlarını harcayan birisiyiz.

TERSANELER

Azman: Tersanelerden ne zaman çekiç sesi yükselecek?

Çakır: Bu dünya gemi taşımacılığı ve yapımıyla ilgili talebin büyümesiyle ilgili bir durum. Dünyadaki genel kriz düzelmeden bir iyileşme beklememk lazım. Tersanecilik bu rüski her zaman taşır. Zaman olur 10 bin işçi çalıştırırsın, zaman olur talep azalır kapanmayla yüz yüze gelirsin. Ama biz bundan ziyade alternatif sektörlere yönelmeliyiz.

ÇATUROĞLU, UYSAL VE ULUPINAR'LA ARANIZ NASIL?

Azman, Sayın Çaturoğlu ile aranız nasıl? Özcan Beyi sormayım, o kendi bölgesinde çalışıyor.

Çakır: Aramız iyi. Hepsiyle iyi. Zaten birlikte çalışıyoruz çoğu konuda. Özcan Bey de her zaman destek verir. Devrek Yolu'nun bir kısmını o takip ediyor mesela. Hüseyin Bey de öyle.

Azman: Ya sayın Uysal'la.

Çakır: İyi diyelim….

Azman: iyi mi değil mi? Çaturoğlu ile aynı heyecanı alamadım. En son ne zaman görüştünüz.

Çakır: İyi. Biz başkanımla her zaman görüşürüz. En son dün konuştuk. Her zaman aynı konuya aynı bakmayız. Biraz yoğurt yiyişimiz farklı. Biz devlet işleriyle uğraşıyoruz. O ilçeye hizmetle.

Azman: Sayın Candan, Uysal için, Ereğli'nin başına bela edildi sözünün kendisine de söylendiğini belirtti. Uysal gerçekten Ereğli'ye bela mı edildi?

Çakır: Değil. Halkımız seçmiştir. Bu konuda da halkımız yine karar vermektir. Seçilmiş bir insan için bu kelimeyi kullanmak çok doğru olmaz.

Azman: Ama sayın Uysal'ın karne notunu çok iyi verdiğiniz söylenemez.

Çakır: Karne notunu millet verecektir. Bunu bugün konuşmak erken. Son altı ayda genel merkez anket yapar. Başarılı olanlarla devam edilir. Olmayanlara da gerekçesi söylenir.

ENCÜMEN SEÇİMİ

Azman: Ak parti Belediyesi'nde encümen üyeleri CHP'den seçildi. Ak Parti çoğunlukta değil mi?

Çakır: 17'si bizim 14'ü CHP'nin. Gizli oylama olduğu için grup kararı alamazsın. Kimin nereye verdiğini bilemezsin.

Azman: Toplantıya katılmayan üyelerin ifadeleri alındı mı?

Çakır: Yetki il başkanındadır. Biz yerel yönetim başkanımızla birlikte rapor düzenler veririz.  Değerlendirmesini il başkanlığı yapar. Biz bunları yaptık. Genel merkezimiz de zaten hata yapan kim olursa olsun gerekli yaptırımı uygulayacaktır.

Azman: Sayın Uysal'la ilgili bir karar var mı? Devam mı? 2019'da da aday olacak mı?

Çakır: Evet, 2019'a kadar devam. Ama adaylık konusunda bu gün bir şey söylemek erken. Yani her şey olabilir. Bu günden bunun yorumunu yapmak doğru değil. Satın Demirel'in dediği gibi siyasette 24 saat uzun bir süre. Son 24 saatte ne olur bilemeyiz. Daha bir yıl var.

ADAYMISINIZ?

Azman. Son iki soru. Gerçi cevap vermeyeceğinizi düşünüyorum. Ama sorayım. Milletvekili adayı mısınız?

Çakır: Bu zaman zaman soruluyor. Ben millet vekili adayıyım deme şansına sahip değilsiniz. Biz genel merkezimizle birlikte siyaset yapıyoruz. Gerekli görüşmeler yapılmadan buna karar veremezsiniz. Zamanı gelir belki ben de bir anket yaparım. Vatandaş, senden bir şey olmaz git evinde otur diyorsa boşuna aday olmayız. Gider evimizde otururuz. Buna halk karar verir. Halk bizi nerede görmek istiyorsa orda oluruz.

Azman: Size milletvekilliği mi uyar belediye başkanlığı mı?

Çakır: Bize uymayan olmaz. Ama buna halk ve genel merkezimiz karar verir. Şu an görev yapan ağabeylerimiz var. Bu gün bir şey söylemek doğru olmaz. Ama bir işaret gelir ona göre bir karar veririz.

ODA SEÇİMLERİNDE TARAF MISINIZ?

Azman: Önümüzde şoförler odası, esnaf kefalet ve TSO seçimleri var. Bu seçimlerde beraber çalışmayı düşündüğünüz, taraf olduğunuz isimler var mı?

Çakır: Beş senelik görev süremde bu konularda taraf olmamayı öğrendim. Buna da özen gösteriyorum. Kazananlar kendinde keramet buluyor, kaybedende senin yüzünden kaybettim diyor. O nedenle kendi üyelerinin seçmesi en doğrusu. Üyeler kimi seçerse bu bizim için muteberdir.

EREĞLİ'NİN HAKKINI KİMSEYE YEDİRMEM

Azman. Son olarak neler söylemek istersiniz?

Çakır: 20 Ocak'ta Başbakanımızın katılımıyla Zonguldak  kongremiz var. Ben tüm halkımızı davet ediyorum. Ardından gençlik ve kadın kolları kongrelerimiz var. Sonra teşkilat olarak her gün seçim olacakmış gibi hazır olacağız. Örgüt olarak, Ereğli'nin her sorununa vakıfız ve çözüm noktasında her geçen gün yol kat ediyoruz. Bunları devam ettireceğiz. Ereğli her şeyi hak ediyor. Ereğli'nin hakkını kimsenin yemesine müsaade etmeyeceğiz. Özellikle söylüyorum. Hangi lobi olursa olsun. Ama Ereğli'nin hakkına sonuna kadar sahip çıkacağız. Kimsenin de Ereğli'nin hakkını yeme cüretinde bulunmasına izin vermeyeceğiz. Ereğli'deki kamu yatırımlarında 2018 yılı itibariyle çok ciddi bir mesafe kaydetmiş olacağız. 


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 1260 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 19-02-2019 | 13 : 55 57  Suç örgütüne operasyon: 9 gözaltı  (127)
 19-02-2019 | 13 : 15 46  İnsan hakları savunucuları da Posbıyık'ın listesinden rahatsız  (387)
 19-02-2019 | 01 : 35 11  Kaya, parti andını okuyarak başladı...  (193)
 19-02-2019 | 01 : 05 49  CHP Çaycuma yönetimi görevden alındı  (147)
 18-02-2019 | 15 : 06 31  SEÇİM GANİMETİ  (9)
 18-02-2019 | 12 : 12 52  Bıçaklama olayının zanlısı tutuklandı…  (248)
 17-02-2019 | 16 : 29 52  Çorumluoğlu: "Hayvan pazarı için fizibilite çalışması yapıyoruz"  (299)
 15-02-2019 | 18 : 43 29  Şahin: "Sorumluluğumun bilincindeyim"  (474)
 15-02-2019 | 17 : 56 42  Ereğli'de silahlı saldırı  (556)
 15-02-2019 | 16 : 40 26  Fareli Köyün Kavalcısı, Yalancı Çoban'a karşı  (14)
 15-02-2019 | 09 : 02 17  Sevgililer Günü'nü dans ederek kutladı  (390)
 14-02-2019 | 14 : 48 39  Tartıştığı kayın pederini bıçakladı…  (493)
 14-02-2019 | 10 : 42 12  Çorumluoğlu: "Kan kime ne zaman lazım olur, garantisi yok"  (381)
 13-02-2019 | 16 : 35 01  Uysal: "Biz Birlikte Çok Güzeliz"  (504)
 13-02-2019 | 13 : 35 36  Marazi aşklar, sevgiliye yalanlar  (20)
 13-02-2019 | 10 : 50 11  Akdemir'den, Kantarcı'ya hüzünlü veda  (447)
 12-02-2019 | 22 : 04 58  Otomobil, kağıt gibi ezildi...  (611)
 12-02-2019 | 21 : 55 32  Adliye'de serbest bırakıldı  (501)
 12-02-2019 | 12 : 19 02  Vali Bektaş: "Sabaha kadar beklemenin bir anlamı yok"  (544)
 12-02-2019 | 09 : 08 06  İşsizliğin en acı fotoğrafı  (494)
 11-02-2019 | 22 : 02 19  İş başvurusu için gece mesaisi...  (593)
 11-02-2019 | 16 : 21 52  Jandarma ekipleri affetmedi…  (610)
 11-02-2019 | 16 : 08 45  Başdanışman Oruç, Ereğli'de okulunu ziyaret etti  (548)
 11-02-2019 | 15 : 55 20  Posbıyık: "Ereğli, yağlı direğe hazır olsun"  (584)
 11-02-2019 | 11 : 37 23  Köpeğe yapılan vahşet, güvenlik kameralarına takıldı  (535)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
SEÇİM GANİMETİ

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Müftüoğlu, DSP'den başkan adayı oldu
» Şahin, Uysal'ın "cami yeri" inadını revize etti
» Uzun: "Tekin, Alaplı'da güreşi bitiren kişidir"
» Şahin: "Kepez'de tekstil fabrikası kuracağız"
» Şahin: "Durmak yok, yorulmak da"
» İyi Parti'den, adaylık başvurusu yaptı
» Posbıyık: "Ereğli, yağlı direğe hazır olsun"
» Oruç: "Şahin, Cumhurbaşkanımızın size emanetidir"
» Erol Şahin'den 5 yeni fakülte sözü…
» Demirtaş: "Mart'ın sonu tüm Zonguldak'a bahar gelecek"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları