12 : 25 - Yola "dikilen" incir ağacı kaldırıldı   12 : 19 - Devrilen ATV sürücüsü ağır yaralandı   20 : 06 - Ocakcı, adaylığını resmen açıkladı...   15 : 57 - Ulusal Tavla Turu beşinci etabı Ereğli'de yapılacak   15 : 49 - Kolu kırılan çocuğun feryadı…   13 : 38 - Bakar: "Yürütülen süreç rant ve talan politikalarına dayanmaktadır"   13 : 26 - OYAK, British Steel'i satın almak için ön anlaşma yaptı   00 : 12 - Kanala uçan aracın imdadına AFAD yetişti   00 : 10 - Jandarma, önlemleri artırdı   17 : 17 - Kazaya karşı, incir ağaçlı tedbir
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
 
 
BELEDİYE EMEKÇİLERİ SENDİKALI MI HARRANLI MI?
BELEDİYE EMEKÇİLERİ SENDİKALI MI HARRANLI MI?
19 Nisan 2019 12:54:35

Yazar : İzzet Aslanbay
   
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

Sinemamızın en gülen ve en çok güldüren yüzü Kemal Sunal'ın unutulmaz repliğidir bu….

"Eee ben de Haranlıyam"

Kibar Feyzo filminde, Feyzo'yu oynayan Sunal, sevdiğ gülosuna kavuşmak için ödemesi gereken başlık parasını kazanmak için gittiği İstanbul'da inşaat işçiliği yapmaktadır. Ay sonu geldiğinde maaşını almak için kuyruğa girer. Gişedeki görevli öndeki işçilere 300 lira verirken, gariban Feyzo'ya 100 lira verir. Sebebini sorunca da "onlar sendikalı" cevabını alan bizim Feyzo örgütlenme bilinci olmayan bir işçinin saflığıyla o komik repliğiyle bir kez daha güldürür bizi, "ben de Haranlıyam" diyerek.

BELEDİYELERDEKİ SENDİKA KARGAŞASI

31 Mart seçimlerinden sonra el değiştiren belediyelerde seçim telaşı bitince yeni bir tartışma başladı. Belediye çalışanlarının sendika değiştirmesiyle başlayan bu tartışmalarda belediye çalışanlarına belediye yönetimi tarafından baskı yapıldığı, zorla sendika değiştirilmeye çalışıldığı iddiası var.

Bu satırları yazdığım günün akşam saatlerinde Hak İş Konfederasyonu'nun Karadeniz Ereğli Belediyesi önünde basın açıklaması yapacağı bilgisi geldi. Konu da kuvvetle muhtemel Ereğli Belediyesi'nde çalışan memur ve şirket işçilerinin sendika değiştirmeleriyle ilgili olacak. Burada Ereğli Belediyesi'ndeki son 4 yıllık sendikal gelişmelere bakmakta yarar var. Ereğli Belediyesi'nde her belediyede olduğu gibi 2 ayrı iş kolu var. Bunların birincisi memur statüsündekiler olurken ikincisi de işçi statüsünde çalışanlar oluyor ki bu ikincilerini de ağırlıklı olarak 2018'de taşerondan kadroya geçirilerek belediye şirketlerinde çalışan işçiler oluşturuyor. Halil Posbıyık'ın bir önceki başkanlık döneminde yani 2014 yılına kadar belediye memurları KESK'e bağlı Tüm Bel Sen'de örgütlüydü. İşçiler ise Türk İş'e bağlı Belediye İş'te. Hüseyin Uysal'la başlayan Ak Parti Belediyesi'nde bu sendikalar değişti. Memurlar Memur Sen'e bağlı Bem Bir Sen'e, önemli kısmı taşerondan kadroya alınan işçiler de Hak İş'e bağlı Hizmet İş'e geçti-geçirildi. Bir baskı oldu mu, çalışanlar gönüllü bir tercih mi yaptı, bilmiyoruz ama zaman geçti ve Ereğli Belediyesi yeniden Posbıyık ve CHP'nin oldu. Yine sendika değiştirmeler gündemde ve haliyle şu an yetkili olan sendikalar, çalışanlara baskı yapıldığını iddia ediyor. Buraya tekrar döneceğiz, ama fotoğrafı biraz daha büyütelim.

BASKI GÜÇLE YAPILIR

Tartışmalar sadece Ereğli Belediyesi ile sınırlı kalmadı. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan, seçimlerin hemen ardından yaptığı açıklamada, "bazı belediyelerde çalışanların sendika değiştirdiğini" dile getirerek, sendika değiştirenleri en ufak zorlukta dağılmakla ve "dava adamı olmamakla" eleştirdi.

Erdoğan bu açıklamalarını dün hükümete yakınlığıyla bilinen Memur Sen'in düzenlediği bir etkinlikte sendika değiştirmelerin yeni seçilen belediye yönetimlerinin baskısıyla yapıldığını ima ederek, "korkmayın, dik durun, kanunen kimse sizi işinizden atamaz, atarlarsa arkanızda biz varız" dedi. Erdoğan'ın, baskıyla sendika değiştirmeye zorlandığı iddia edilen bu insanlara ve sendikalarına yüksek sesle böyle bir destek vermesi çok güzel bir şey. Ancak aynı desteği farklı konfederasyon ve sendikalarda örgütlü emekçiler için dile getirmesi ve o sendikalara da destek olması çok daha güzel olurdu. Kaldı ki "işten atamazlar" derken, zaten belediyelerin böyle bir yetkisi olmadığını vurguluyor ancak bu vurgu şu ana kadar KHK'larla işten çıkarılmış yüz binin üzerindeki kamu çalışanı gerçeğini yadsımamızı bekliyor. Evet bu ülkede kanunen bir memuru işten çıkarmak çok zordur. Ama KHK ile çok kolaydır. KHK yetkisini de hangi makam elinde tutmaktadır çok açık. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu çağrısı bir kesim için desteğe dönüşürken diğer kesimler (sendikalar) için baskıya hem de sonuçları çok ağır bir baskıya dönüşüyor. Tabii ki kanunen suçlu olduğu kanıtlanmış, yargılanmış ve ceza almış isimleri bunun dışında tutuyoruz. Ancak en yakın örneği yanı başımızda Çaycuma'da Eğitim Sen yöneticisi olan öğretmenler İsmet Akyol ve Gökhan Taner Günsan var. Haklarında hiçbir dava açılmamış ve ceza almamış bu iki isim KHK ile ihraç edildikleri günden beri işlerine geri dönmek için hukuk mücadelesi veriyor. Ama sadece veriyorlar…

BELEDİYELERDE SORUN NASIL ÇÖZÜLÜR

Tekrar belediyelere, Ereğli Belediyesi'ne ve yaşanan baskı tartışmalarına dönecek olursak. İlk şu soru sorulmalı. 2014 yılına kadar Tüm Bel Sen ve Belediye İş'te örgütlü belediye çalışanları hangi gerekçelerle sendika değiştirmek istediler. Bu bir açıklığa kavuşsun. İki, bu gün sendika değiştirmeye dönük bir baskı mı var. Dolaylı direk "var" diyelim. Çalışanların sendikasını seçmesi kadar doğal olan bir şey yok. Ne yazık ki biz de sendikayı çalışanların özgür iradesi değil, yönetenlerin hangi sendikaya yakın olduğu belirler, (bakınız yukarıdaki satırlar). Gerçekten bu kararı çalışanların vermesini mi istiyorsunuz. Çok kolay. Kurun belediyenin önüne seçim sandığını. İşçi ve memurlar versin oyunu ve en fazla oy alan sendika orada yetkili sendika olsun. Yetkili sendikaya üye olmak istemeyen çalışana da sözleşmelerde aynı hakları vereceğinizin teminatını verin bitsin bu yalandan demokrasi.

Ama mümkün değil!

Bizde sendika emek örgütü, emekçinin haklarını savunan bir yapılanma değildir. Temel amacı yakın olduğu siyasetin yedek lastikliğidir. İkinci olarak her üyeden aidat alan önemli bir rant kapısıdır. Üçüncü olarak da sözleşme dönemlerinde işveren neyi uygun görmüşse imzayı atıp, "zafer sözleşmesi yaptık" naralarıyla kabul edilemez şartların çalışanlara kabulünü sağlayan kumpanyadır.

İşçiler, emekçiler, memurlar mı?

Evet onlar şeklen sendikalıdır, ama bu sendika genellikle Feyzo'yu başlık parası yüzünden soyup soğana çeviren ağanın sendikasıdır. Kısacası bizim emekçilerimiz sendikalı Harranlılar'dır.

 

 

  Bu Yazı Toplam 683 Defa Okunmuştur

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
POSBIYIKLAR EKOLÜ: BİR TAHT BİR TAÇ YETMEZ BANA

Ocakcı, adaylığını resmen açıkladı...
Ulusal Tavla Turu beşinci ..
Bakar: "Yürütülen süreç rant ..
OYAK, British Steel'i satın ..
 
 

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

İmamoğlu: "İstanbul'a hizmet etmek, Türkiye'ye hizmet etmektir"

YORUMLAR
» THK, 12 bin liralık kurban derisi topladı
» Ömer İncesu yaşama gözlerini yumdu
» Eski belediye binası kültürel buluşma noktası olacak
» 7 YILDIR BEKLİYORLAR!...
» Vatandaş, kaldırım işgaline tepki gösterdi
» Zabıta, iş yerlerinde festival denetimi yaptı
» Kaymakam Çurumluoğlu'ndan 99. Kurtuluş Yılı mesajı
» Posbıyık, her perşembe halk toplantısı yapacak
» Artık aramızda 306 gönüllü-sivil polis var!
» TSO'dan, kardeş ziyareti
 

Magazin  
Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Başkandan taraftarlara önemli çağrı!
  Bakan Kılıç bıçağı eline ..
  Ereğli'de, Pascal Nouma izdihamı
  Nikah masasında transfer pazarlığı
  Zonguldak'ta Model rüzgarı esti
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 18014
  Bugün : 8607
  Toplam: 34848443
   Şuan Çevirimiçi:

 104 konuk,

 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları