ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi

   
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi

Karadeniz Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği’nce 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında 18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi.  Dernek Başkanı İsmail Şentürk, yaptığı konuşmada, halk otobüslerinden engellilerin yararlanmasında güçlük çıkarıldığını ifade ederek, “Toplu taşıma araçlarında eziyet görüyoruz, ikinci sınıf insan olarak görülüyoruz, otobüslere alınma noktasında para ve zaman kaybı olarak görülüyoruz. Basınımız aracılığıyla tüm engelli arkadaşlarım adına bunu haykırmak istiyorum. Sesimizi duyun lütfen” dedi.

Karadeniz Ereğli’de, Fiziksel Engelliler Derneği tarafından 3 Aralık Engelliler Günü çerçevesinde 18. Geleneksel Engelliler Şöleni, Ereğli Belediyesi Sevgi Barış Dostluk Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinlik öncesinde bölgedeki engellilere 15 Akülü, 15 manuel tekerlekli sandalye takdiminde bulunuldu. 

Şölen programı çerçevesinde saygı duruşunda bulunuldu, Halk Eğitim Merkezi, İşitme Engelli Öğretmeni Kübra Kocabaş yönetiminde, Halk Eğitim Merkezi öğrencilerinden oluşan işaret dili korosu eşliğinde İstiklal Marşı seslendirildi.

ŞENTÜRK: “YAŞAMI KOLAYLAŞTIRMAKTAN İMTİNA ETMEYİN!”

Karadeniz Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, yaptığı konuşmada, düzenledikleri etkinliğe katılımları nedeniyle protokol ve salonda bulunanlara teşekkür etti.

Kurban Bayramında’da Erdemir katkılarıyla 10 engelliyi akülü sandalye ile buluşturduklarını ifade eden Şentürk, “Yine bugün burada, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral’ın hamiyetleriyle 10 engelli arkadaşımızı da akülü tekerlekli sandalye ile kavuşturduk” dedi.

Şentürk şunları söyledi:

“Engelli olmak kişinin kendi tercihi değildir.  Sabah uyandığında yaşama katılan, ekonomik ve sosyal anlamda mücadele eden hiçbir kişinin akşam engelli olmak gibi bir tercihi yoktur. Hiçbir anne engelli çocuk dünyaya getirmek istemez. Engelliler yaşamda, sabah uyandığında giyinirken zorlanıyor, banyoya gittiğinde zorlanıyor, lavaboya gittiğinde zorlanıyor, kahvaltı yaparken zorlanıyor, sokağa çıktığında zorlanıyor,  bir yerden bir yere gittiğinde zorlanıyor. Biz istiyoruz ki, yaşamda engellilerin hayatını kolaylaştırmakla mükellef insanlar lütfen engellilerin yaşamını kolaylaştırmaktan imtina etmesinler. Zaten engellilerin yaşamı yeterince zor.”

“BİZİ PARA VE ZAMAN KAYBI OLARAK GÖRÜYORLAR”

Karadeniz Ereğli’de yaşayan engellilerin en büyük sorunu Halk Otobüslerinde yaşadığını ifade eden Şentürk şöyle devam etti:

“ Halk otobüsleri engellileri zaman ve para kaybı olarak görüyor. Otobüs beklediğinizde bizi almak istemiyorlar. Buradan, bugünün anlamı olarak bir mesaj vermek gerekiyorsa, Toplu taşıma araçlarında eziyet görüyoruz, ikinci sınıf insan olarak görülüyoruz, otobüslere alınma noktasında para ve zaman kaybı olarak görülüyoruz. Basınımız aracılığıyla tüm engelli arkadaşlarım adına bunu haykırmak istiyorum. Sesimizi duyun lütfen.”

Şentürk, etkinliğe emeği geçen başta Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral olmak üzere, tüm destek verenlere teşekkür etti.

SOSYAL HİZMET UZMANI ÖZSOY: “BİZE ULAŞIN”

Sosyal Hizmet Uzmanı Özge Özsoy, Sosyal Hizmet Müdürlüğü olarak ilçede yürüttükleri çalışmaları anlattı. Engellilerin verdikleri hizmetlerden yararlanmasını isteyen Özsoy,  “Echomar hastanesinin yan tarafında, sağlıklı hayat merkezi olarak bize ulaşabilirsiniz” dedi.

ÇORUMLUOĞLU: “3 ARALIK EN ÖNEMLİ GÜNLERDEN”

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu da yaptığı konuşmada, geleneksel hale gelmiş bir organizasyonda bir araya gelmekten ilçe kaymakamı olarak mutlu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Geçen yıl da katılmıştım, bu yıl da katıldım. Geçen yıldan bu yana derneği tanıma fırsatım oldu. Açıkçası tanıdıkça derneğin ne kadar başarılı işler yaptığını sevinerek gördüm. Daha önce görev yaptığımız yerlerde,  tekerlekli sandalye ve diğer giderler için arkadaşlarımız SYDV’ye başvururdu. Burada sevinerek görüyorum ki burada bize başvuran arkadaşlarımızı derneğe yönlendiriyoruz, dernekte de bu ihtiyaçları kabul görüyor. Tabii ki dernek bunları tek başına yapmıyor. Dernek bunları kamu kuruluşlarımızla, hayırsever işadamlarımızla ve vatandaşlarımızla birlikte yapıyor. Bugün sandalye dağıtımında emeği geçen başta Erdemir Genel Müdürlüğümüz olmak üzere değerli hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Bir yıl içinde düzenlenen günlerde en akılda kalan iki gün varmış. Biri Anneler günü, diğeri de sevgililer günüymüş. Şüphesiz biz eşimiz ve annemizin yerini dolduramayız ama bu günler kadar önemli olan gün 3 Aralık bence. Neden? Çünkü hiçbirimizin buradan çıktığımızda, eve gidene kadar engelli olmayacağımızın garantisi yok. Bu yüzden 30 yıllık idarecilik hayatımda bu kuruluşlara destek olmaya çalıştım. Burada da bu derneğe zaman zaman uğrayıp dertlerini dinlemeye çalıştım. Bu noktada başta derneğimiz olmak üzere, tüm engelli vatandaşlarımıza kaymakamlığımızın kapısının ardına kadar açık olduğunu belirtmek istiyorum. Bizler sizlere hizmet için varız. Gerek telefonla, gerekse dernek aracılığıyla gerekse bireysel başvurularınızla bizden her türlü desteği alabilirsiniz. Tabii ki bu da kaynaklarımız nispetinde olacaktır. Tüm engelli kardeşlerimizin engelliler gününü kutluyorum.”

ERDEMİR GENEL MÜDÜRÜ ORAL’A PLAKET

Konuşmaların ardından Dernek Faaliyetlerine katkılarından ötürü Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral’a, Dernek Başkanı İsmail Şentürk tarafından plaket takdiminde bulunuldu.

Eğitmen  Kübra Kocabaş yönetimindeki Halk Eğitim Merkezi İşaret Dili Korosu, etkinlik çerçevesinde “Sev Kardeşim” adlı parçayı seslendirdi. Parçaya salonda bulunan protokol ve vatandaşlar alkışlarla tempo tutarak ve beraber  söyleyerek eşlik etti. Engelliler şöleni,  Fasl-ı Şahane grubunun canlı müzik dinletisi eşliğinde yemek programı ile sona erdi.

Etkinliğe, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Gönül Demirsu,  AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, CHP İlçe Başkanı Dr. Eylem Ertuğrul, İyi Parti İlçe Başkanı  Dr. Evrim Balbaloğlu,   GMİS Armutçuk Şube Temsilici Ali Eşitmez, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı  İlçe Müdürü Abdullah Hasçelik, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, engelliler ve aileleri katıldı.

18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 1
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 2
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 3
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 4
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 5
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 6
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 7
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 8
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 9
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 10
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 11
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 12
18. Geleneksel Engelliler Şöleni gerçekleştirildi - 13


YORUMLAR

Ereğli | 5 Aralık 2019
Ereğli belediye personeli rahatlıkla inip biniyor engelliyi görünce sanki yunanliyi görmüş gibile Ereğli nin gorgusuzleei siz önce bı büyük şehire gidin engelli veya yaşlılara nasıl saygı var onu görün Şuanda Zonguldak ile bağlı ilçe ve belde belediyelerinde belediye ye ait resmi araç var Bunun için bakanlığa şikayet başvurusunu gerçekleştirdim İstanbul tuzladan İzmit te giderken İzmit İETT ye bindim Kart yoktu para verdim sefor bana neden para verdin diye yapmadini koymadi Adamlar medeniyet görmüş eğitimi görgülü insan lardan almislar bizde ise Yok aylık koto koyma yok ayrımcılık yapma BİR SÖZ VAR BEN SENİN YERİNE GELEMEM AMA BİRGÜN SEN BENİ YERİME GELİRSİN BEKLİYORU


“1 Hafta 10 gün dişinizi sıkın, bu belayı def edelim”
Gündem

“1 Hafta 10 gün dişinizi sıkın, bu belayı def edelim”


Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu Koronavirüs salgınıyla mücadelede gelinen aşamaya ilişkin alınan yeni karar ve uygulamalara ilişkin yaptığı aç...
İLÇELER ARASINDA GEÇİŞ YASAK!
Gündem

İLÇELER ARASINDA GEÇİŞ YASAK!


Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş “il pandemi kurulu, 24.00’ten başlayarak iki hafta süreyle e ilçeler arası geçişleri sınırlama kararı aldı. Zongulda...
HEM MASKE HEM TULUM...
Ekonomi

HEM MASKE HEM TULUM...


Karadeniz Ereğli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğündeki 45 gönüllü ev hanımı ve kursiyer, artan maske ve tulum ihtiyacını karşılamak için 3 b...
Ukrayna´daki Türk öğrenciler Türkiye´ye dönmek istiyor
Gündem

Ukrayna´daki Türk öğrenciler Türkiye´ye dönmek istiyor


Ukrayna Odessa'da öğrenim gören yaklaşık 300 Türk öğrenci, Türkiye'ye dönmek istiyor. Korona virüs nedeniyle hayatlarından endişe duyan Tü...
Yasak işe yaradı!
Gündem

Yasak işe yaradı!


Zonguldak Alaplı ilçe sınırları, şehirlerarası yolcu ulaşımına getirilen kısıtlamanın ardından özel otomobillerle yapılan ilçeye girişler, uyarılar ve denetimle...
Kaymakam Vedat Yılmaz:  Yarından itibaren sert tedbirler uygulayacağız
Gündem

Kaymakam Vedat Yılmaz: Yarından itibaren sert tedbirler uygulayacağız


Zonguldak ili Alaplı ilçesinde Kaymakam Vedat Yılmaz, korona virüs salgınına karşı alınan önlemlere uyulması için yarından (07.04.20) itibaren sert tedbirl...
“KİMSEYE AYRIMCILIK YAPMAYACAĞIZ!”
Gündem

“KİMSEYE AYRIMCILIK YAPMAYACAĞIZ!”


Zonguldak’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 büyükşehirle birlikte Coronavirüs (COVİD 19) Pandemisi tedbirleri kapsamında karantina altına alı...
 TÜM SUÇ KORONANIN MI?
Gündem

TÜM SUÇ KORONANIN MI?


...
   Eve kumar baskını: 10 gözaltı
Gündem

Eve kumar baskını: 10 gözaltı


Düzce'de oyun salonuna çevrilen bir eve düzenlenen baskında 10 kişi gözaltına alındı. Korona virüs sonrasında alınan tedbirler kapsamında kapatılan umu...
3 MAHALLEDE TAMAMLANDI
Gündem

3 MAHALLEDE TAMAMLANDI


Koronavirüs salgınına karşı maske ve dezenfektan üreten Kdz. Ereğli Belediyesi, sağlık setinin dağıtımlarını mahallelerde sürdürüyor. Halka ücretsiz ...

KÖŞE YAZARLARI

TÜM SUÇ KORONANIN MI?
KORONA GÜNLERİNDE…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,7545
7,2879
357,49

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı bulutlu
parçalı bulutlu 11o

SON YORUMLAR